آبشار هفت چشمه تهران

همچنین دارای آبی به رنگ نارنجی و کمی ترش مزه اند که به صورت دائمی و نشتی همانند نوشابه ایی گاز دار از دل زمین می جوشند. خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران در پنجاه و سومین جلسه علنی شورای شهر تهران که امروز (سهشنبه) برگزار شد، در خصوص خشک شدن چشمهعلی در شهرری اظهار کرد: یکی از فاخرترین آثار تاریخی کشور ایران بدون شک چشمه علی یا به نام قدیمی آن سورنا در شهرری است که دیرینگی آن به 8 هزار سال میرسد. چشمه آبگرم مرتضی علی نیز در این روستا قرار دارد.

چشمه قونسورسو در بستانآباد قرار دارد. این قلعه در نزدیکی روستای حسن آباد در شمال غرب فردوس قرار دارد. این مسجد در روستای مهوید در شهرستان فردوس قرار دارد. این مسجد که به مسجد ذوقبلتین معروف است دارای دو محراب و دو قبله است. تفرجگاهی که چشمه معروف آن، دوای هزار و یک درد است و هر سال گردشگران زیادی برای نوشیدن از این چشمه معدنی راهی اراک می شوند. چشمه جاذبههای طبیعی و تاریخی فراوانی دارد که شاید در مدت زمان چند روز اقامتتان نتوانید از همهی آنها بازدید کنید، ولی فراموش نکنید که در هر صورت زمانی را برای گردش در کوچه پس کوچههای رنگارنگ این شهر در نظر بگیرید.

امکانات فراوانی برای تفریح مانند آبشار مصنوعی، تلهکابین، غار، باغوحش، رستوران، کافه و… درموردٔ چشمههاي آبی مناطق گوناگون گمانه زنیهاي فراوانی وجود دارد، اما چیزی که مشخص هست، آب چشمه اعلا، از باران و برف سالیانه که به خاک نفوذ میکنند، میجوشد. مثلا” درختی را که به آن پارچه می بستند “پیر آغاجی” می گویند و یا “پیربولاغی” -که گویند بالای کوه کوبابا بوده است ولی زنی ندانسته یا عمدی کهنه بچه در آن می شوید که باعث خشکی چشمه می شود. قلعه بر فراز کوهی است که سه طرف آن را شیب های دیوار مانند احاطه کرده است و تنها راه ارتباطی آن یک گذر کوهستانی تنگ است که فقط یک یا دو نفر می توانند به زحمت از آن بالا روند.

کردستان سرسبز از شمال به استان های آذربایجان غربی و زنجان ، از شرق به همدان و بخشی از زنجان ، از جنوب به کرمانشاه و از غرب به عراق میرسد و مردمش به زبان کردی سخن میگویند ، ناگفته نماند که در بخش هایی از این استان مردم به زبان آذری نیز حرف میزنند. وجه تسمیه این روستا وجود باغهای فراوان و سرسبز در این منطقه بوده است. وجه تسمیه عمارت زندان اسکندر به زمان حمله اسکندرمقدونی برمیگردد که زندانی مخوف بوده است و بعدها با تغییر کاربری از زندانی مرموز و مخوف به مدرسهای نامی تبدیل شده است.

وجه تسمیه این بنا وجود چهار گنبد بر روی سقف آن است. بيشترين آوازه شهر شبستر به وجود بزرگاني مانند ؛ شيخ محمد شبستري عارف نامدار و صاحب مثنوي گلشن راز ، ميرزا علي اكبر شبستري طنزسراي برجستة آذربايجان ، شهيد راه حق شيخ محمد خياباني مربوط است. بنای این قلعه مربوط به دوران اشكانیان بوده اما به واسطه استحكام و موقعیت مناسب تا قرن دوازدهم هجری مورد استفاده قرار می گرفته به طوری كه در كاوش های با ستان شناختی سفال های بی مانند و متنوع اسلامی از این قلعه تاریخی به دست آمده است. بنای باشکوه این آرامگاه بر بالای تپهای احداث شده از دیدنی های خراسان جنوبی محسوب میشود.

در ارتفاعات روستای کرکبود و سوهان به ترتیب در فاصله 14 و 25 کیلومتری از طالقان قرار دارد، آبشارهای کرکبود و سوهان بسیار زیبا، دیدنی و پرآب است، گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. بافت تاریخی، آداب و رسوم جذاب، قلعهها و آب انبارهای قدیمی از جمله دیدنیهای روستای بیدسکان است. از ویژگیهای جذاب این روستا پایبندی مردم به آداب و رسوم و برگزاری مراسم سنتی در آن است. این روستای ییلاقی به دلیل آثار تاریخی ارزشمند به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری خراسان جنوبی معرفی شده است.

روستای خراشاد به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری در شهرستان بیرجند معرفی شده است. چشمه سرداب رستم آباد، با برودت دمای بسیار بسیار سرد، به عنوان سردترین چشمه جاری ایران، در چهارمحال و بختیاری قرار دارد. دو سوم از آب چشمه به طرف آبشار و از آنجا به دشتهای نیاسر جاری میشود و یک سوم هم به محلهی نو میرود. تالاب گیمشان یک مکانی بسیار زیبا و دیدنی در اطراف رودخانه گرگان می باشد. آبوهوا و پوشش گیاهی منطقه آبشار مارگون بینهایت کمنظیر است و به یکی از برترین جاهای دیدنی ایران تبدیل شده است. مردم این روستا اهل تسنن هستند و به زبان فارسی با گویش مخصوص خود صحبت میکنند.

اگر اهل سفر به استان آذربایجان شرقی باشید، حتماً نام آذرشهر را شنیدهاید. دلیراست و بی پروا، و امتیازهای هنرش را به نیکی میشناسد. این بنا که قدمت آن به دوران تیموری باز میگردد از آثار تاریخی خراسان جنوبی است. این روستا قدمت بسیار زیادی دارد و بقایای چندین قلعه تاریخی در آن دیده میشود. تنوع پوشش گیاهی و محصولات کشاورزی این منطقه بسیار جالب توجه است. کشت همزمان خرما، برنج، مرکبات و محصولات جالیزی از شگفتیهای این روستای تماشایی است. روستای بیدسکان علاوه بر آب و هوای مطلوب کوهستانی و مناظر تماشایی، جاذبههای دیگری نیز دارد. مسیر دسترسی به این روستا مسیری کوهستانی است که در انتهای آن گردنه پر پیچ و خم اما بسیار زیبای و سرسبز وجود دارد.

علاوه بر معماری روستا باغهای سرسبز مرکبات و قله نایبند از جاذبههای گردشگری روستا محسوب میشوند. به همین خاطر روستای نایبند به ماسوله کویر نیز شهرت دارد. مسیرسوم: از طریق روستای گرمابدر (در شهرستان شمیران، بخش رودبار قصران) نیز میتوان به غرب پارک ملی لار رسید که صعبالعبور بوده و پیش از این مورد استفاده دامداران است. ارتفاع درب ورودی آنقدر کوتاه است که افراد عادی باید کاملاً خم شوند. دلیل نامگذاری چشمه به چشمه لال به این دلیل است که آب این چشمه در سکوت کامل از درون کوه بیرون آمده و بدون صدا از وسط جنگل پس از طی مسیری کوتاه به رودخانه دوغ که از پارک ملی گلستان سرازیر میشود پیوسته و پسازآن به سد گلستان میریزد.

این مسجد در وسط روستا میان حیاط وسیعی بنا شده است. یکی از آثار تاریخی بیرجند مسجد جامع چهار درخت متعلق به دوران صفویه است. روستای خراشاد در 20 کیلومتری بیرجند واقع شده است. به تبع این ویژگی، خانههای روستای ماخونیک نیز کاملاً متفاوت است. سراسر جنوب این شهر ارتفاعات بینالود خراسان واقع است، که قله شیرباد در زشک شاندیز نیز مرتفعترین نقطه استان به شمار میرود. مسجد حاج محمد جعفر آبادهای یکی از روحانیان به نام اصفهان بود که اصالت او به شهر آباده باز میگشت. بزرگترین بنای تاریخی بیرجند قلعه بیرجند یا دژ بیرجند نام دارد.

این روستا در شهرستان زیرکوه در فاصله 160 کیلومتری بیرجند قرار دارد. این روستا در جنوب طبس در فاصله 210 کیلومتری واقع شده است. اين كوه در شمال غربي كوهستان سهند ، نزديك شهر اسكو قرار دارد ، با ارتفاعي حدود 3410 متر ، سومين قلة سهند محسوب مي شود. اين كوهستان از نوع كوههاي سنگي و صخره اي است و بلندترين قله آن 3304 متر ارتفاع دارد . اين كوهستان در حوالي شهر ميانه با مراتع سرسبز و خرم پوشيده شده است. هماکنون نیز باغهای سرسبز و درختان چنار سر به فلک کشیده مناظری بدیع در این روستا ایجاد کرده است.

و بعضی نوشته که طاسکی که بر سر علم نصب کنند. این بنای تاریخی که در فاصله 3 کیلومتری شهر قاین قرار دارد. این بنای تاریخی یکی از قلعه های اسماعیلیان در ایران است. در مجموع ، استان سیستان و بلوچستان دارای چشمه های آبگرم ایران در کوه تفتان است. در آب و هوای مطلوب این روستا بازدید از باغها و مزارع سرسبز، قلعه کوه آبیز، درخت بلند سرو و زیارتگاه شاسکوه بسیار جذاب است.

این روستا به دلیل بافت قدیمی آن بسیار جذاب و تماشایی است. این روستا به دلیل همجواری درختان نخل با شالیزارهای برنج مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. گل حفاري باعث مي شود ستون گل حفاري به ديوار چاه فشار آورد و مانع ريزش آن شود . در ايران گل و گياه و سبزه هميشه براى مردم جاذبه ى خاصى دارد. زيباترين تركيب مادی آب و گياه در هنر باغسازی ايران ينمايان می شود. اغلب خانههای روستا در عمق یک متری زمین احداث شدهاند. در روستای افین شهرستان زیرکوه بقایای یک قلعه باستانی نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید