آشنایی با خواص و مضرات روغن دنبه

می گویند مصرف پای مرغ غضروف های آسیب دیده را ترمیم می کند و دارویی برای نرمی استخوان است. همچنین ممکن است بر اثر مصرف بیش از حد جگر سیاه، آهن در بافت کبد و کلیه بیش از حد تجمع یافته که باعث آسیب به این اندام ها می شود. نحوه عملکرد: CLA روی ژنها و هورمونهای تنظیم کننده ی اشتها اثر میگذارد. اما نکته انحرافی آن که گرچه در طیور از هورمون استفاده نمی شود، ولی مصرف غیرمجاز و بدون نسخه انواعی از آنتی بیوتیک ها و داروهای شیمیایی برای مهار بیماری های عفونی و کنترل بیماری های انگلی و ویروسی باعث عوارض مختلفی همچون سرطان زایی، جهش زایی، مسمومیت و ایجاد آلرژی می شود که مهم ترین عارضه آن مقاومت دارویی به انواعی از آنتی بیوتیک هاست که موجب کم یا بی اثر شدن آن در بدن مصرف کننده می شود.

از سوی دیگر این مرغ ها برخلاف مرغ های محلی به دلیل آن که در طول شبانه روز در محیط های پر نور نگهداری می شوند به طور مداوم در حال مصرف دان و وزن گرفتن هستند البته برخی کارشناسان هم نظر دیگری دارند آنها براین باورند که در جیره مرغ از موادی استفاده می شود که موجب تحریک هورمون ها و رشد سریع تر می شود بنابراین اگر اندک نگرانی از به کار بردن مواد هورمونی و داروهای آنتی بیوتیکی در فرآورده جانبی طیور دارید از مصرف آن اجتناب کنید. جگر مرغ همان عضوی است که علاوه بر ذخیره مواد مغذی، به دلیل آنزیمهای متنوعی که در سلولهای خود دارد محل تجمع و خنثیسازی سموم، برخی هورمونها، واکسنهای تلقیحی و انواع آنتیبیوتیکهای تزریقی و خوراکی است، اما واقعیت این است با وجود آنکه در کشور ما مصرف داروهای هورمونی در طیور ممنوعیت خاصی نداشته و نظارت چندانی هم بر آن نمیشود، به دلیل هزینه بالا، تهیه آن برای مرغدار صرفه اقتصادی نداشته و به همین دلیل است که متخصصان صنایع غذایی جگر را فاقد هورمون میدانند.

اکثر مردم فکر می کنند که پوست مرغ حاوی هورمون بالایی است و به همین دلیل نباید مصرف شود . به گفتهی دانشکده سلامت عمومی هاروارد، گرچه بسیاری اوقات چربی موجود در غذاهای حیوانی، چربی اشباع شده است که میتواند در صورت زیادهروی کلسترول و خطر بیماریهای قلبی را افزایش دهد، اکثر چربی موجود در پوست مرغ چربیهای غیر اشباع مفید برای قلب است. با وجود اینکه بیشتر چربی پوست مرغ از نوع غیر اشباع است، اما در هر اونس آن ۳ گرم چربی اشباع وجود دارد، که همان میزان موجود در یک فنجان سینه مرغ پخته شده است.

این سازه پیش ساخته بتونی از دو مخزن تشکیل شده و قبل از سپتیک قرار می گیرد فاضلاب وارد مخزن اول شده با آرامشی که به دست می آورد یک سری از ذرات که دارای جرم حجمی بیشتری از آب هستند . اول از همه جالب است بدانید که لیپوم در زنان شایع تر از مردان می باشد؛ اما چرا این توده ها شکل می گیرند؟ حالا دست ها را از آرنج به ترتیب خم می کنیم تا ساعدها روی زمین قرار گیرند، سپس به موقعیت اول برمی گردیم یعنی دست ها را به ترتیب از آرنج صاف می کنیم.

عمل هضم نیاز به بایل اسید (Bile Acid) دارد و این اسید به طور کلی از کلسترول ساخته میشود؛ همانطور که قدرت هضم شما بهبود پیدا کند، کبد شما کلسترول را از خون بیرون میآورد و بایل اسید بیشتری تولید میکند و همچنین میزان LDL یعنی «کلسترول بد» را کاهش میدهد. از دیدگاه بوعلی سینا و حکمای ما اگر فاعل یعنی بدن و سیستم بدنی به خوبی قوی باشد که بتواند اثرات روغن حاصل از دنبه گوسفند را حل کند یا اینکه بدن قوی باشد یا فرد مزاج خیلی گرمی داشته باشد که بتواند دنبه را حل کند یا اینکه فرد کارهای سنگین و فعالیتهای سنگین مانند کشاورزی کند در این موارد خوردن روغن دنبه نیز خوب است.

انجمن سلامت آمریکا توصیه میکند که میزان چربی اشباع در رژیم غذاییتان را تا ۵ یا ۶ درصد کل کالری دریافتی روزانه کاهش دهید که با حدود ۱۳ گرم چربی اشباع روزانه در رژیم ۲۰۰۰ کالری برابر است. افراد در رژیم غذایی کم کالری وزن بیشتری کم میکنند اما بعد از یک سال به نقطه مشابهی میرسند. به گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) یک فنجان سینهی مرغ پخته شده بدون پوست دارای ۲۳۱ کالری است، در حالی که یک فنجان سینهی مرغ پخته شده با پوست حاوی ۲۷۶ کالری است.

محققین به این نتیجه دست یافتند که افرادی که فیبر بیشتری میخورند، وزن کم کردند؛ در حالی که آنهایی که مصرف فیبر خود را کاهش دادند دچار اضافه وزن شدند. در حالی تحقیقات زیادی نشان دادهاند رژیم کم کربوهیدرات به کاهش وزن کمک میکند، در بررسی بزرگی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که در بررسی دراز مدت روی رژیم کم کربوهیدرات و کم چربی، هر دو نتایج موفق مشابهای داشتند. از این فرآورده 3 الی 4 بار در هفته، حداقل به مدت 10 هفته استفاده نمایید.

در نتیجه مصرف بیش از یک یا دو بار آن در ماه میتواند باعث بروز التهابات بافتی در افراد مستعد گردد. کربوهیدرات نوع خوب میتواند به شدت برای شما مفید باشد. من دیده ام قدیمی ها روغنی از پوست و چربیهای مرغ تهیه می کنند که معتقدند برای درمان ریزش مو مفید است و باعث رشد مجدد موها می شود. من با استفاده از آرایش ضد آفتاب پوست Vitalumière Aqua Ultra-Light Skin Perfecting Cream ، یکی از موارد مورد علاقه علاقه مندان به آرایش لوکس را امتحان کردم تا بفهمم آیا واقعاً ارزش سرمایه گذاری دارد.

بر اساس گزارش دپارتمان کشاورزی پایگاه ملی تغذیهی آمریکا، یک اونس پوست مرغ حاوی ۳ گرم چربی اشباع و ۸ گرم چربی غیر اشباع است. در یک طرف طناب بایستید، هر دو پا را جفت کنید و دست ها را در هر دو طرف بدن و صاف نگه دارید. اسیدهای چرب چند اشباع نشده بدون دو یا چند جفت اتم هیدروژن در زنجیره کربن خود هستند. اما نکته انحرافی آنکه گرچه در طیور از هورمون استفاده نمیشود، ولی مصرف غیرمجاز و بدون نسخه انواعی از آنتیبیوتیکها و داروهای شیمیایی برای مهار بیماریهای عفونی و کنترل بیماریهای انگلی و ویروسی باعث عوارض مختلفی همچون سرطانزایی، جهشزایی، مسمومیت و ایجاد آلرژی میشود که مهمترین عارضه آن مقاومت دارویی به انواعی از آنتیبیوتیک هاست که موجب کم یا بیاثرشدن آن در بدن مصرفکننده میشود.

در واقع مردم از وجود هورمون بیشتر از داروهای آنتی بیوتیکی می ترسند و عامل اصلی رویش موهای زائد در بدن خانم ها را پوست مرغ می دانند، اما این موضوع زمانی صحت دارد که به مرغ هورمون تزریق شود. در نتیجه چربی تزریق شده به ناحیه مورد نظر کاملا سازگاز با بدن بیمار بوده. به همین دلیل است که برخی افراد در خانواده خود بدون داشتن هیچ بیماری خاصی، موهای چرب دارند. آنان عقیده دارند اگرعصاره پای مرغ با کمی پیاز پخته شود کلسیم آن قابل جذبتر خواهد شد.

علاوه براین بدون گلوکز کافی، سیستم عصبی مرکزی بدن نیز دچار مشکل میشود و این موضوع باعث بروز سرگیجه و ضعف جسمی و روحی خواهد شد. به همین خاطر، برای پیشگیری از یبوست، کاهش کلسترول خون، تنظیم قند خون و کاهش بیماریهای قلبی و عروقی توصیه میشود. همچنین خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را بکاهد. سایر اختلالات عروقی مانند دیابت و چربی خون نیز میتوانند خطر را افزایش دهند.

اگر چه پای مرغ حاوی بخشهای غضروفی است و سوپ آن حالت ژلاتینی دارد ولی به عقیده برخی کارشناسان به دلیل آنکه ارزش پروتئینی چندانی ندارد نمیتواند عاملی برای ساخت غضروفها به شمار آید و در ضمن برای هیچ گروه سنی به عنوان یک انتخاب خوب توصیه نشده است، چرا که چربی اشباع بالایی داشته و برای افراد با اضافهوزن و مبتلایان به دیابت مضر است. NHLBI توصیه میکند که هر یک تا دو سال برای مردان سنین ۴۵ تا ۶۵ و برای زنان سنین ۵۵ تا ۶۵. محققان به این نکته اشاره میکنند که کربوهیدرات به صورت طبیعی در برخی از لبنیات و سبزیجات نشاستهای و غیرنشاستهای وجود دارد.

سبزیجات فراوری نشده و طبیعی بهترین منبع برای جذب مواد مغذی هستند. اگر بدن به اندازه کافی کربوهیدرات مصرف یا ذخیره نکند، از پروتئین به عنوان سوخت مورد نیاز استفاده میکند و این امر مشکلساز خواهد بود چراکه بدن برای عضله سازی به پروتئین احتیاج دارد. در همین حال، ۴ درصد در مقابل کمتر از ۱ درصد از گروه دارای تری گلیسیرید طبیعی، دچار حمله قلبی یا درد قفسه سینه ناشی از محدود شدن جریان خون به قلب شدند. باند و یا نوار مورد نظر از روی دست برداشته می شود تا جریان خون در بدن ادامه یابد.

پزشکان کاهش وزن را برای درمان بیماری کبد چرب، کبد چرب غیرالکلی (NAFL) یا استئاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH) توصیه میکنند. در خانم ها باعث پرمویی، رویش موهای زائد، جوش و کیست تخمدان و در آقایان باعث آکنه های شدید پوستی و نارسایی درهورمون های جنسی می شود و برای کودکان هم افزایش وزن را موجب می شوند. البته متخصصان تغذیه سوپ پای مرغ را بهترین منبع کلسیم، فسفر، ویتامین A و D عنوان کردهاند و برای کودکان مبتلا به نرمی استخوان مفید میدانند. مصرف ویتامین دی در سلامت مغز و جلوگیری از آلزایمر مؤثر است.در دوران کهنسالی کمبود این ویتامین باعث بروز بیماری پوکی استخوان به ویژه در زنان می شود.کمبود این ویتامین در بدن باعث عوارضی چون دیر دندان درآوردن و دیر نشستن و دیر راه افتادن در کودکان و ضعیف شدن دستگاه ایمنی و ابتلای فرد به سرطان و دیابت و حتی عفونت می شود.

فیبر برای عمل هضم حیاتی است و باعث میشود که روده بهتر حرکت کند و همچنین خطر بیماریهای مزمن مثل انسداد شریانهای قلبی و دیابت را کاهش میدهد. طبق نظر انجمن دیابت آمریکا، در هر فنجان از سبزیجات غیر نشاستهای خام به طور کلی حدود ۵ گرم کربوهیدرات وجود دارد که بیشتر آن از فیبر میآید. فقط کافی است ۳۰ روز بعنوان بخشی از رژیمغذایی روزانهتان یک فنجان چغندر تازه رندهشده مخلوط با روغنزیتون آبلیمو بخورید. ۴ سال بعد تحقیقات دیگری این تحقیقات را تکمیل کرد و به این نکته اشاره کرد که محصولات غذایی بر پایه غلات کامل، دارای آنتیاکسیدان هستند؛ آنتیاکسیدانی که تا قبل از این تصور میشد فقط در میوهها و سبزیجات وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید