آوای جنگل (نبض جنگل) در جشنواره نوروزی کدومو – کدومو

کمی هم که وارد محوطه جنگلی شوید درختان میوههای جنگلی دیگری را خواهید یافت. علاوه بر آن، این مجموعه به خاطر تشکیل یک تعاونی روستایی در بخش گردشگری به نام «بومگردان اسپرز» حدود 270 نفر از اهالی منطقه را به عنوان سهامدار به این فعالیت پیونده زده است. این درختان سوکوترا به نام درختان خون اژدها نیز شناخته میشوند که به دلیل شیره چسبناک، قرمز و خون مانندی که تولید میکنند، نامگذاری شده اند. شادروان طباطبایی یکراه بسیار بجایی اندیشید، و آن اینکه فردا در شهر نمانند و به عبدالعظیم پناهند، و با کسانیکه در خانهاش میبودند چنین گفت: «اکنون که باینجا رسید کار را یکسره گردانیم، و آن را که میخواستیم سه ماه دیگر کنیم جلو اندازیم.

اگر قصد دارید در جنگل کمپ بزنید، حتما زبالههای خود را به همراه خود خارج کنید. در نزدیکی جواهرده، این منطقه کاملا از پوشش جنگلی خارج شده و به چمن زار و بوته زار تغییر شکل مییابد و تصویر زیبایی از طبیعت سرسبز پوشانده شده با دریای بیکران ابر را می توان شاهد بود. کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران، میرزا را به سبب مخالفتش با اشاعه مرام کمونیستی، از سمتهایش در دولت انقلابی عزل کردند. آدم عبدالحمید افزود: هیأت جنگلداری، مرکب از متخصصان ملی و بینالمللی ۲ سال قبل کار خود را در ایران آغاز کرد و اعضای آن با افراد متعددی دیدار کردند و در نهایت گزارشی جامع تهیه شد.

به گفته او تورها که معمولا از تهران میآیند حدود ساعت 10 تا 11 به لفور میرسند و تورگردانان مجموعه آنها را پذیرش میکنند. در هنگام یورش امیر تیمور این ناحیت به خاک سیه نشست، اما در دوران اولاد تیمور بار دیگر آباد و شکوفان گردید. اما همه اینها باید پیش از حضور مسافر و هنگام رزرو در درخواست اعلام شود. بیش از دو هزار جاذبه گردشگری در تهران وجود دارد که شاید روزهای زیادی برای بازدید و سر زدن به همه آنها زمان لازم است.

در خیلی روزهای سال اینجا دریایی از ابر را میشود دید. اگر هم روزهای تعطیل در یک ماه بیشتر باشد، تعداد تورهای یک روزه افزایش مییابد. انیمیشن میگفت که حتی اگر کسی موانع ارتباطی دارد، تو ارتباط را برقرار کن که در مفاهیم اسلامی نیز این موضوع را داریم. این تمرینات سرانجام ما را به تمرکز درست میرساند که رسیدن به حالات گوناگون آگاهیهای خلسهآمیز در حین درونپویی (مراقبه) است و با آزمودن خوشنودی بزرگی همراه است. موافقت می کنم منافع مثبتی را که دریافت کرده ام از طریق نیکی به دیگران جبران کنم. حکمران تهران بدستگیری سردستگان پرداخت، ولی یکی از آنان که معتمدالاسلام رشتی بود، بخانهٔ سید عبدالله بهبهانی که از شمار مجتهدان بنام میبود پناهید، و شادروان بهبهانی او را نگهداشت.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۹/۱۲ توسط نیکی قرهگوزلویان نوشته شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ بازنویسی شده است.جنگل های هیرکانی ایران و آذربایجان از مهمترین مناطق زیست کره در جهان به شمار میروند. چنین اقدامی هرگز به معنای حفاظت از محیط زیست و حیات وحش نبود، بلکه صرفا انحصار بخشهای کمیاب آن به حاکمان بود تا آنها تخریبش کنند. هرچه این هرج و مرج طولانی تر شود، نه تنها مردم منطقه آسیب خواهند دید بلکه جنگل ها هم زودتر تخریب خواهند شد.

3 – جلوگیری از چرای مواشی از ساحات تحت پوشش جنگل . پوشش گیاهى مراتع ارسباران بسیار متنوع است به طورى که بیش از ۷۵۵ گونه آن فقط در منطقه حفاظت شده شناسایى شده است. معاون امور جنگل سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور، یکی از راههای تأمین چوب مورد نیاز کشور را افزایش زراعت چوب ذکر کرد و گفت : جلب حمایت مردم ، جوامع محلی و رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی یکی از سیاستهای کلان این سازمان است. معاون امورجنگل سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور گفت :امروز مهم ترین هدف این سازمان افزایش سرانه جنگل از هزار و ۷۰۰ متر به ۲ هزار و ۵۰۰ متر است و نکته مهم ترآنکه باید مدعی شد که ارزش جنگل فقط چوب نیست بلکه میزان اکسیژن زایی این عرصه های ملی است .

آفتابنیوز : سرهنگ محمد قربانی لرد شامگاه پنجشنبه اظهار داشت: منطقه جنگلی لنندیس در شهرستان فومن صبح امروز به مساحت تقریبی چهار هزار متر مربع دچار حریق شده بود که با تلاش نیروهای حفاظت منابع طبیعی مهار شد. اما مغازهها و یا دکههایی در این منطقه وجود دارند که میتوانند بخشی نیازهای شما را به صورت محدود تامین کنند. لایه زمینی یا کف جنگل های بارانی، تیره ترین و تاریک ترین لایه موجود است که شرایط را برای رشد گیاه سخت می کند.

اهالی برای هریک از اسامی روستا پیشینه و یا دلایل محیطی و یا تاریخی را عنوان می نمایند . سفیر در روزنامهٔ خود مینویسد وقتی که گفتم پادشاه تعدد ازواج را مجاز نیست این تاجدار چنان به روی من نگاه کرد به خیالم آمد سفارت مرا از غیظ فراموش میکند و به طنابم میکشد! روستای کمدره که در زبان محلی کیمره نامیده می شود بر اساس اقوال اهالی به اسامی گت کیمره ، کلم دره ، کامدره ، کیمه دره و کمدره نامیده می شود . روستای کمدره براساس سرشماری 1385 بالغ بر 1996 نفر و 675 خانوار می باشد .

در این قلعه، بر بالای تپه بزرگی به نام قلعه کوه نریمان، زیارتگاهی است به نام امامزاده اصغر. حتما نام شهرستان آمل را بارها شنیده اید و چه بسا بارها از آن گذر کرده اید، اما چند بار تا کنون براب گشت و گذار در جنگل الیمستان در این شهر توقف کردید؟ این اقدام باعث شده بیش از 50 جوان در منطقه به عنوان تورلیدر مشغول شوند و هر هفته مسافران را با طبیعت لفور آشنا کنند. در مجموعه بومگردی اسپرز اکنون بیش از 60 نفر به طور مستقیم مشغول ارائه خدمات گردشگری محلی هستند. وی اظهارداشت : در پی حفظ آداب و رسوم محلی و تقویت طبیعتگردی هستیم که نتایج آن از هم اکنون آشکار شده و از جمله در منطقهٔ بَلیران شهرستان آمل، حضور گردشگران خارجی به قدری زیاد شده که مشکل کمبود جا پیش آمده است.

روستایی که در گذشته حدود500 سال پیش بیش از 2000 نفر نفوس و دارای کارگاه های سفال گری بزرگ در سطح وسیع بوده که آثار بجا مانده آن از جمله وجود قبرستانی است که بر اساس برآورد اولیه دارای چندین هکتار مساحت بوده و اجساد در آن بصورت عمودی دفن شده که نشان دهنده زرتشتی بودن مردمان روستا بوده است . آیا همین ویژگی برای آنهایی که دوست دارند در بهترین ایام آب و هوایی سال در منطقهای دنج و با کیفیتی مثل باقی جزیرههای خلیج فارس، به ماه عسل بروند کافی نیست!

برای دوستداران حیوانات، پارک ملی جنگل گیر در هند، آخرین سنگر باقی مانده از شیر آسیایی است. مدتهاست درختان كهنسال جنگل ابر با صداي بولدوزرها لرزه بر اندامشان ميافتد و آشفتگي آرامششان، دوستداران طبيعت را نيز آشفته ميكند. در مجموعه خدمات بومگردی اسپرز، تقریبا همه شیوههای زندگی بومیان و جنگلنشینان را میشود دید و حتی تجربه کرد. مدیر مجموعه معتقد است همه این عناصر در خدمت بومگردی هستند و بومگردان میتوانند از حضور در کنار آنها و حتی مصرفشان لذت ببرند. اینجا مسافران غیرمانزدرانی میتوانند مازندران را با جزییات بیشتری از فرهنگ منطقه لمس کنند.

بیشتر گردشگران تا قله پیاده روی کرده و لذتی سرشار را تجربه می کنند. رودخانه قلاشی از بخش جنوب پارک جنگلی النگدره تا شمال آن امتداد یافته است. طبق ماده ۴۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، دولت موظف است برای ارتقای سطح صیانت ، حمایت از جنگل ها ، تمامی قراردادهای مجریان طرح های جنگلداری که مدت قراردادها آن ها تمام شده یا نشده ، تمدید نکند. نوبخت افزود : استفاده از مشارکت جوامع محلی باعث شد فقط در یکی از روستاهای شمال کشور، درآمد سالانهٔ روستاییان به ۲۱ میلیارد تومان برسد.

مدیر مجموعه بومگردی «اسپرز» سوادکوه در رابطه با مشارکت بانوان در این مجموعه می گوید: متاسفانه تعریف درستی از حضور بانوان در بومگردی شکل نگرفته اما از توانمندی زنان این سرزمین در زمینه های آشپزی و صنایع دستی بهره گرفته ایم و پتانسیل های دیگری برای اشتغال بانوان وجود دارد که باید برنامه مدونی برای آن تعریف کرد. این اتفاق باعث شد توجه ما هم به اقامتگاه بومگردی «اسپرز» جلب شود و تصمیم بگیریم که با حضور در یکی از کمپهای بومگردی این مجموعه، با پیشینه، جزییات خدمات و چشمانداز و آمارهای حضور مسافران در این مجموعه آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید