آیات 82 – 100 اسراء – تفسیر المیزان

• موانع فرهنگی و زبانی یکی از مهمترین چالش ها در این صنعت است، زیرا اگر کادر درمان و بیمار متوجه زبان و فرهنگ یکدیگر نشوند، فرایند درمان بسیار سختتر و پیچیده تر میشود. جاذبه های متنوع طبیعی از جمله وجود بیش از ۱۱۰ چشمه آب گرم و سرد معدنی در شهرهای سرعین، مشگین شهر، نیر و کوثر، استان اردبیل را به عنوان مهم ترین کانون آبهای معدنی و درمانی کشور و سرزمین چشمه های بهشتی معروف کرده است. سبزی و زیبایی منطقه و درختانی که سر بر شانه یکدیگر نهاده اند و سایه بان مسافران خسته اند طول مسیر آستارا به اردبیل را کاملادیدنی کرده است.

شهر سیاحتی سرعین که در ۲۷ کیلومتری غرب اردبیل و دامنه های خنک و سرسبز کوه سبلان واقع است با آب های گرم خود که دارای خواص شیمیایی، درمانی و درجه حرارت متفاوت می باشد یکی از عوامل مهم در جذب گردشگر به منطقه است. یکی دیگر از مناظر گردشگری استان اردبیل دامنه های رنگارنگ رشته کوه باغرواست که در حدود ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل دریاچه ای زیبا موسوم به «نئور» را در خود جای داده است که مجموعه ای شگفت از طبیعت است. در دامنه این رشته کوه چشمه سارهای فراوانی وجود دارد که تأمین کننده آب جریان های چون میانرودان، گلبند رود، رودخانه زال می باشد.

این چشمه در دامنه شرقی قله مرکزی آق داغ قرار دارد. نضرة النعیم چشمهای در بهشت است که از آن، وضو میگیرند و غسل میکنند. برای رسیدن به چشمه های باداب سورت ساری می بایست از دو مسیر زیر به آنجا بروید، لازم به ذکر است از شهرستان های ساری و سمنان تا روستای اروست مسیر جاده ای آسفالت می باشد، لیکن از روستای اروست تا چشمه باداب سورت جاده خاکی است. پس، از آنچه گفته شد معلوم گرديد كه جمله (يخلق مثلهم ) نمى خواهد بفرمايد انسان مخلوق در آخرت شخصى نظير انسان دنيا است، بلكه مقصود همان معنايى است كه گفته شد و اگر مانند بودن اين بدن و آن بدن را به ميان آورد، و نتيجه اش آن شد كه پاى مماثله به ميان آيد بدين جهت بود كه خواست جواب درست مقابل متن اشكال باشد، چون اشكال ايشان كه گفتند: (آيا وقتى اسكلت و سپس خاك شديم دوباره به خلقت جديدى مبعوث مى شويم )؟

کشتی حرکت کرد به سمت اسکله و مام خسته از شنا و البته با کلی خاطره شیرین و شادی رسیدیم به اسکله و با مسافرها و کاپیتان و خدمه کشتی خدا حافظی کردیم و رفتیم سمت هتلمون . استان اردبیل در زمینه برگزاری آئین های سنتی و جشنواره های مختلف نیز فعالیت های قابل توجه دارد که از آن جمله می توان به فستیوال ورزش های زمستانی، جشنواره کوچ عشایر شاهسون، جشنواره گل های بابونه نمین و رغایب کلور با نمادهایی از هنرها و صنایع دستی متنوعی همچون قالی، گلیم، جاجیم، ورنی و هنرهای چوبی و سفال، کاشی و تراش سنگ های تزئینی و محصولات چرمی اشاره کرد.

سرچشمه حوض کوثر از دو چشمه بهشتی تسنیم و معین است». آنها براى ملاقات با ما در کنار حوض از همدیگر سبقت میگیرند. تفرجگاه جنگلی ‘فندقلو’ از دیگر مناظر دل انگیز طبیعی استان اردبیل است جنگل فندقلو در ۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهرستان نمین با مناظر دل انگیز طبیعی همه ساله پذیرای ده ها هزار نفر از گردشگران است. ماهیهای این رود حدود ده گونه میباشند که حدود ۶ نوع آنها نسبت به دیگر ماهیهای بومی این رود بزرگتر و دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر ماهیها هستند. در آيه شريفه زياد شدن خسران كفار را مجازا به خود قرآن نسبت داده.

در چهرههای آنها طراوت و نشاط نعمت را میبینی. پس مقداری از آب آن چشمه بر آنها پاشیده میشود و آنها مانند گیاهی که تازه میروید، پوست و گوشت و موهایشان میروید». فاصله هوایی شهر ساحلی آستارا در منتهی الیه جنوب غربی دریای خزر با شهر اردبیل بیش از ۴۰ کیلومتر نیست اما از پیچ و خم های حیران به سمت اردبیل بالا می رویم، خنکی هوا جان تازه ای می دهد. آن سوی جنگل فندقلو گردنه سرسبز و زیبای حیران در جاده اردبیل به آستارا به فاصله کمی از دریای خزر هر بیننده ای را متحیر می کند. همچنین روایت شده است که رسول خدا(ص) فرمود: چهار نهر فرات و نیل و سیحان و جیحان از بهشت است و فرات آب در دنیا و آخرت است.

آبگرم های معدنی با خاصیت درمانی و شفابخش در مناطق مختلف این استان به ویژه در شهر سرعین همراه با آب و هوای خنک، محیطی دلچسب برای گردشگران بوجود آورده است و هر سال هزاران نفر گردشگر را بسوی خود جذب می کند. شهرستان های مشگین شهر و کوثر نیز دارای چشمه های معدنی متعدددی بوده و گردشگران بسیاری به سوی خود جذب می کنند. آب قوتورسویی در ردیف آب های معدنی سولفاته کلیسیک سدیک و گوگرد خیلی گرم است که آثار اسید سولفوریک آزاد دارد.

پیامبر خدا(ص) میفرماید: «خداوند از بهشت، پنج رود را به سمت زمین نازل کرده است: 1. رود سیحون که رودی در هند است، 2. جیحون که رودی در بلخ است، 3 و 4. دجله و فرات که رودی در عراق است، 5. نیل که رودی در مصر است». طبق گفته مدیرعامل منطقه آزاد ماکو روزانه بین 2 تا 2500 نفر گردشگر وارد منطقه می شوند که اکثریت آنها سفر خود را یک روزه تنظیم کرده اند و برخی نیز دو تا 4 روز در منطقه می مانند.

بنای آن چهار طبقه است و تزئینات کاشیکاری آن در بعضی بخش ها هنوز پابرجاست. این روستای تاریخی از توابع بخش لاریجان، شهرستان آمل میباشد. گفت: منظور از ابرار کسانى هستند که در ایمان خود استوار بودند، علی، فاطمه، حسن و حسین(ع)، آنان در آخرت از کاسه شرابى میخورند که طعم آن از آب چشمهاى است که به آن کافور گفته میشود. استان اردبیل به دلیل داشتن اقلیم بی نظیر و آب و هوایی استثنایی از دیرباز و در طول تاریخ مسکن انسان ها و مهد تمدن ها و فرهنگ های مترقی بوده است.

این مناظر طبیعی در محور اردبیل به آستارا توجه رهگذران را به خود جلب کرده و همه ساله بسیاری از مسافران و مردم اردبیل از تفرجگاه های آرام و دل انگیز این منطقه استفاده می کنند. بر تختهای زیبای بهشتی تکیه کرده و به زیبائیهای بهشت مینگرند. داخل دخمه٬ فضایى است که به شکل هرم مثلثالقاعد ٴه ناقص است٬ بر ضلع غربى دخمه تصویرى بر سنگ نقر شده است که حالت کلى یک مثلث را دارد و در داخل آن مثلث کوچکتر کنده شده است. قرارگیری مقبره شهدای گمنام در صفه نیز بر اهمیت آن افزوده و بسیاری را به سوی خود کشانده است.

دیدگاهتان را بنویسید