ارسباران مانند جنگل های مه آلود و سرسبز انگلستان

جنگل النگدره به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری کشور و پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب شده است. «مارال»، نام گونهای است که در منطقهٔ ارسباران منقرض شد، اما تلاشهای کارشناسان با منتقل نمودن 7 رأس از این گونه از پارک ملی گلستان، در مرکز تحقیقاتی آینالو و در فضایی به وسعت 7 هکتار، موجب عدم نابودی و عدم انقراض و احیای آن شده است. این جنگلها با عنوان دومین اثر طبیعی از ایران، پس از بیابان لوت، در فهرست جهانی یونسکو شناخته میشوند و در حال حاضر آخرین اثر ثبت شده از ایران در این فهرست است.در طول سالیان اخیر قوانین زیادی در جهت حمایت از منابع ارزشمند جنگلی در شمال ایران به تصویب رسیدهاند که امکان آسیب به جنگل های هیرکانی را کاهش دادهاند؛ اما باید به خاطر داشت که حفظ جنگل های هیرکانی شمال ایران، نهتنها برای زندگی امروز جهان ضروری است، بلکه بهعنوان گنجینهای برای آیندگان بسیار اهمیت دارد.جنگل های هیرکانی کجاست؟

در جنگل های آمازون چشمههای آب گرم وجود دارد اما هیچکدام به بزرگی و داغی رودخانه جوشان آمازون نیستند. شاید تابهحال شده باشد که با دیدن فیلم یا مستندی با گستردگی و عجایب بسیار زیاد جنگل های آمازون آشنا شده باشید و این کنجکاوی شما را برانگیخته باشد که بدانید زندگی در میان درختان کهن و سرسبز آمازون، سوار بر رود پرآب و ماهیگیری بر رود آمازون یا حتی قدمزدن در هوای گرم و بسیار شرجی آن چه حسی دارد. حتی مسیرهای پیاده داخل پارک و نقاطی مانند استوت گروو (Stout Grove) و لیدی برد جانسون گرو (Lady Bird Johnson Grove) به سادگی میتوانند عکسهای شما را زیبا کنند.

البته در بعضی نقاط رودخانه، دمای آب به 100 درجه نیز میرسد که میتواند حتی در چند ثانیه سوختگی درجۀ سوم ایجاد کند. کشک کهنه در شمال شهر هرات در عرضالبلد شرقی ۶۲ درجه و ۳۱ دقیقه و طولالبلد شمالی ۳۴ درجه و ۵۲ دقیقه موقعیت دارد. که از طرف شرق به ولسوالی جوند از غرب به شهر قلعه نواز غرب به ولسوالیهای مقر و مرغاب و از طرف جنوب به بند سبزک وصل بوده که امتدادا این ولسوالی را به ولایت هرات وصل مینماید.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، گزارشها حاکی از آن است که جنگ در استان بادغیس افغانستان به حومه شهر «قلعه نو» مرکز این استان رسیده و مقامات محلی درخصوص تبلیغ شبکههای اجتماعی به نفع طالبان و تضعیف نیروهای دولتی هشدار دادهاند. وی در ادامه گفت که تا به حال، دو نوع حیوان (ببر و یوزپلنگ) در سال های اخیر از طبیعت افغانستان منقرض گردیده و ۱۴۹ نوع شامل حیوانات و نباتات، در حالت انقراض قرار داشته و نیاز به حفاظت بیشتر دارد.

همچنین بیش از 200 هکتار از مناطق فوق شارژ شده و عملیات نهال کاری با کاشت گونه هایی از قبیل بلوط ، افرا ، شیردار، توسکا ، ون ، اقاقیا ، گلابی وحشی ، ممرز و تعدادی سوزنی برگ و کاج جنگلی و بذرکاری با گونه های ون و ممرز، بلوط ، گلابی وحشی انجام شده و عملیات فوق ادامه دارد. این حیوانات کوچک رنگ هایی درخشان دارند تا به شکارچیان احتمالی هشدار دهند.

کیمن های سیاه شکارچیان سرسختی هستند که از انواع مختلف ماهی ها، لاکپشت ها و خزندگان و جوندگان تغذیه می کنند. این حشرات توانایی گاز گرفتن یا نیش زدن ندارند، از این رو، شیوه دفاعی دیگری را در برابر شکارچیان بکار می گیرند. مارمولک عیسی که از نظر علمی به نام باسیلیسک شناخته می شود، نام خود را به واسطه توانایی دویدن روی سطح آب گرفته است. این پستاندار توانایی استفاده از دم خود به عنوان یک دست و پای پنجم را دارد که به وی اجازه می دهد به راحتی و سریع در میان درختان و پوشش گیاهی متراکم جنگل حرکت کند.

بسیاری از اهالی استان آذربایجان نام ارسباران را یک نام ساختگی میدانند و از نامهای دیگری مانند ارسباره، قره داغ و قراچه داغ استفاده میکنند. ۱۴۰۰ گونه از مجموع ۲۴۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده در آذربایجان متعلق به جنگلهای ارسباران است که غنای بالای این مناطق را نشان میدهد. بیشتر از هرچیز، دیدن تصاویر آتشسوزی جنگل های آمازون و ازبینرفتن درختان و گیاهان و جانوران بیمانند این زیستگاه، به انسان احساس نفستنگی میدهد. درعینحال، تغییرات آبوهوایی میزان خشکسالی را در حوضۀ جنگل های آمازون افزایش میدهد و همین چرخه میتواند خود کشاورزان و بهرهوران از جنگل های آمازون را به ضرر بیندازد.

خفاش های خون آشام جزء خطرناک ترین خفاش ها هستند. خرگوش که زیان آور ترین جانوران شکاری به شمار میرود این جانوران تقریباَ نوجست های نهالها بذری با نهال های وارد را از بین میبرد گوزن حیوان دیگر است که شاخه های جوان را گاهی تا ارتفاع قابل ملاحظه میخورد این جانوران بعضی از گونه های وارده را که تغیر مطلوب درلست غذائی یکنواخت آنها بوجود می آورند بطور محسوس ترجیه می دهند. این مورچه هنگام گزیدن سمی را وارد بدن انسان می کند که تاثیرات وحشتناکی را از خود بر جای می گذراد. این دلفین ها که در آب شیرین زندگی می کنند، هنگام تولد به رنگ خاکستری هستند و به تدریج رنگ آنها به صورتی تغییر می کند.

برخی در کف زمین زندگی می کنند، در شرایطی که برخی دیگر در بالای درختان حضور دارند. برخی به این رودخانه، رودخانه مرگ هم میگویند و معتقدند هیچ جانداری در آنجا نمیتواند زنده بماند. مردمان محلی نیز به آن نام تنگکُشکِسرا میگویند. پس از رسیدن به جنگل باید خودرویتان را در جایی پارک کنید و در این منطقه به گشت و گذار مشغول شوید. اینجا باید خودروی خود را پارک کنید و بقیه مسیر را پیاده بروید.

پوشش گیاهی منطقه جنگلی و از درختان برگ ریز و پهن برگ است که تمامی پارک را احاطه کرده و چشم اندازهای زیبایی را پدیدار ساخته است. مه غلیظ و درختان در هم پیچیده و متراکم و ییلاق های آن، از ویژگی های منحصر به فرد این منطقه است. تسریع جنگلزدایی، تخریب جنگلها و خشکسالی در جنگل های آمازون از نگرانیهای مهم برای دانشمندان است که هشدار میدهند کل زیستگاه آمازون در نزدیکی نقطه اوج خطر قرار دارد و آن مناطق وسیع و سرسبز جنگلهای بارانی مرطوب میتوانند به جنگلهای خشک استوایی و ساوانا تبدیل شوند. وسعت کلی این جنگل در حدود 1.7 میلیارد هکتار است که قسمت اعظمی از آن در کشور برزیل قرار دارد.

شمار درختان این جنگل ۳۹۰ میلیارد اصله برآورد میشود که شامل ۱۶ هزار گونه درخت میشود. رنگ پوتوها تشخیص آنها در طبیعت را دشوار می کند زیرا می توانند به خوبی با پوست درختان ترکیب شوند. این شامل پوزه آنها نیز می شود که آنها را به یکی از معدود پستاندارانی تبدیل می کند که بینی پر مویی دارند. تعدادی از حیوانات در جنگل آمازون وجود دارند که بهطور بالقوه برای انسانها خطرناک هستند، از مارهای سمی گرفته تا مارماهیهای برقی و جگوارها در میان مهره داران. البته برای انجام این کار باید تجهیزات لازم و کافی داشته باشید و اگر تجربه کمپینگ ندارید، حتما با همراهی یک راهنمای حرفهای و باتجربه این کار را انجام دهید.

ما یعنی افرادی که به سمت چشمه هفت رنگ رفتیم گروه بزرگتری بودیم و چون در برنامه سفرمان به جنگل ابر تغییر ایجاد شده بود باید دنبال جایی برای استقرار هم میگشتیم. درختان این منطقه همچنین باید بتوانند تا ارتفاع بیش از ۵ متر رشد کنند و تاج پوششی داشته باشند که حداقل 10 درصد از آسمان را پوشش دهد. در عمق جنگلٰ تپههای پرشیبی وجود دارد که سراسر پوشیده از درختان بلند است. قطع درختان این منطقه سرسبز نورستان را به خاکدان سیاهی تبدیل سازند . این پرندگان شبگرد در طول روز به استراحت می پردازند. ولی این آتش سوزی بعد از هفت روز مهار شد که خسارات و آسیب ها ی زیاد را به جنگل لغمان به جا گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید