استان مرکزی – جهان ایران

شاه شجاع مظفری یا شاه یحیی مظفری (اختلاف است) این روستا را تأسیس کرد و قناتی را از مهریجرد بدان امتداد داد و قدم اول را در آبادانی این آبادی برداشت. ظهور چشمه در امتداد گسله ای با روند شمال خاوری – جنوب باختری است که به احتمال زیاد عامل تشکیل این چشمه در این محل شده است. در سال ۱۳۱۶ که ایران به ده استان تقسیم شده بود، بخش اعظم این استان منجمله تبریز به همراه استان اردبیل و شهرستان آستارا، استان سوم (به مرکزیت تبریز) را تشکیل میدادند. آب این چشمه در ردیف آبهای سولفات- کلروره و همراه با کاتیون های مختلف گرم می باشد.

آب این چشمه در ردیف آبهای سولفات و کلروره همراه با کاتیونهای مختلف میباشد. دمای آب چشمه ۳۹ درجه سانتی گراد و در ردیف آبهای سولفات، کلروره همراه با کاتیون های مختلف است. آب این چشمه در ردیف آبهای سولفات کلروره همراه کاتیونهای مختلف میباشد. این چشمه در ردیف آبهای کلرورسدیم و سولفات کلسیم ولرم میباشد. در گذشته طایفه ای از تاجران نامی که به عرب های بحرینی شهرت داشتند در خانه محمودی ساکن بودهاند ازاینرو با نام خانه عربهای بحرینی نیز مشهور است.

یزد بیهوده به شهر حسینیه ها مشهور نشده است. بین باروی ری و چشمه کتیبهای از تصویر فتحعلی شاه قاجار قرار گرفته است که به دستور خودش در آنجا حکاکی شده است. این گورستان قدیمی بین عوام گوور قبرسی (گورستان گبرها) معروف است. به گفته مردمان روستا آیینه سنگی در وسط های این صخره ها و قبرهای معکوس در اطراف این چشمه وجود دارند که چندین سال پیش توسط عده ای چپاول گشته و قبرها خالی شده اند و آیینه شکسته شده از بین رفته است و حتی از زخمی و یا کشته شدن دو نفر سودجو برای رسیدن به این آیینه می گویند.

این چشمه در مسیر جاده مرند به جلفا بعد از عبور از روستای یامچی بین روستای گله بان و گوش آغل در دامنه کوه از شکاف سنگ های آذرین از زمین خارج می شود. پسوند “کش” هم به معنای کشت و کاشتن بوده است، یعنی جایی که “گالی” فراوانی روییده است. سارکن «سارکن پادشاه آشور ۷۲۲-۷۵۰» در کتبیة خود از شهری به نام اوشکایا که شاید همان اسکوی امروزی است و نیز از دژ و قلعة محکمی به نام تارویی یاد میکند که به احتمال زیاد تبریز است. در کل مفهوم نام آنرا میتوان به اینگونه توصیف کرد: آب گازداری که شدت اثر آن بالاست.

یهودیان ساكن در این شهر برای این آب قداست خاصی قائل بوده اند زیرا معتقد بودند كه این چشمه از معجزات سلیمان نبی است، از همین روی آن را به نام چشمه سلیمانیه نامیده اند. اگر مسافران باغ ایرانی به « قصد زیارت نه هوس سیاحت » در باغ وجود ، حضوری همیشگی یابند، ایزد باد را همنشین فرشتگان (گل های) باغ شاهد خواهند بود که شفابخش روح زائران باغ وجود است ، آن هنگام که فرشته ی باد در این منزلگاه در صور اسرافیلی خویش می دمد تا رستاخیزی برای جان زائران باغ و هدایتگر آنان به منزلگاه باغ ملکوت باشد .

اگر تمایل دارید میتوانید مسیر را ادامه داده تا به همان مسیر عمومی و قدیمی برسید. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ خورشیدی، جمعیت استان آذربایجان شرقی در این سال بالغ بر ۳٬۹۰۹٬۶۵۲ نفر بوده که نزدیک ۵ درصد از جمعیت کل ایران را به خود اختصاص دادهاست. این منطقه در 16 کیلومتری طرقبه قرار دارد و به دلیل وجود بلندیهای چشمنواز، همواره مورد توجه علاقهمندان و گردشگران قرار میگیرد.

چشمه تاپ تاپان: آب این چشمه در حوضی طبیعی جمع میشود و مورد استفاده قرار میگیرد. آب این چشمه جهت مصرف کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد. در پایان مجدداً ذکر این نکته یادآوری میگردد اگرچه بخش عمدهای از پست بالا بر اساس کتاب قوم لر اثر دکتر سکندر اماناللهی بهاروند تهیه شده امّا بمعنای تأیید تمام و کمال آن نمیباشد (کمااینکه ایشان خود نیز کتاب قوم لر را خالی از نقص ندانستهاند) بلکه از آن جهت که دکتر امان اللهی بهاروند شخصیت برجسته علمی دانشگاهی بوده و از پیشگامان شناخت و معرفی هویت قوم لر هستند مورد توجه قرار گرفته است.

قوم ثمود در سرزمین « حجر » زندگی می کردند . تاریخ باستانی آذربایجان با تاریخ قوم ماد در آمیخته است. وجود مقادیر زیاد سیلیس و گاز دی اکسیدکربن در آب این چشمه نشانگر عمیق بودن منشاء آب آن است. آب این چشمه مطبوع و ترش مزه است زیاد بودن گاز CO۲در آب این چشمه نشان دهنده منشاء عمیق آن است.این نوع آبها در کار گوارش معده، کبد، پانکراس و روده مؤثر است.

در پیرامون ناحیه آثار خروج آبهای معدنی و رسوبات آن دیده میشود. شكل گيري يك عرصه نسبتا وسيع در مركز روستا و استقرار مراكز فرهنگي، آموزشي و مذهبي و برخي كاربريهاي تجاري در اين مكان موجب شده تا مركز محله روستا دراين مكان تعريف گردد. از روستا تا دریاچه با ماشین ۲۰ دقیقه راه است. جاذبه های گردشگری شهرستان اردل یکی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری در ایران و موقعیت جغرافیایی ۳۱٫۹۹۷۹۷۰۱ درجه شمالی و ۵۰٫۶۶۲۰۵۷۴ درجه شرقی در ارتفاع ۱۳۸۸ متری از سطح دریا است. شهرستان مراغه و شهرستانهای اطراف کنونی اش بعدها به این استان ملحق گردیدند، اماشهرستان آستارا در ۱۳۳۹ از آذربایجان شرقی جدا و به گیلان ملحق شد و این استان امتیاز اتصال به دریای خزر از دست داد، استان اردبیل نیز تا سال ۱۳۷۲ بخشی از آذربایجان شرقی بود که در این سال از این استان جدا و به استانی مستقل تبدیل شد.

شهرستان مراغه و بعضی شهرستانهای اطراف کنونی اش بخشی از استان چهارم (به مرکزیت ارومیه) بودند. در جنوب شهرستان دورود در استان لرستان روستایی به نام چشمه ده کولیان قرار دارد. یکی از این مظهرها که از همه بزرگ تر است یک حوضچه طبیعی به وجود آورده است. ماه جولای بهترین ماه سفر برای بازدید از دیدنیهای چشمه ازمیر است. قطعا همه ی ما زمان هایی از سال را برای خود برنامه ریزی کرده ایم تا خود را برای مدت کوتاهی از شلوغی و هیاهوی شهر دور نگه داریم، چه بهتر که فراغت خود را به دل طبیعت زیبای خدادادی برویم و در چشمه سار ها و لابه لای درختان زیبا نفسی تازه کنیم و از این همه نعمت ها بهترین لذت ها را ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید