اشکال هندسی با حبوبات

برای این منظور ناحیه “کجور” (از شمال به دریای خزر، از جنوب به ارتفاعات البرز، از مغرب به دره چالوس و از شرق به رودخانه گلندرود و علمده محدود است) انتخاب و متعاقباً در اواخر 1319 به تاسیس چهار خزانه جنگلی در دشت نظیر، چالوس، علمده و ولیآباد اقدام گردید. يك سال بعد اداره جنگلباني به اداره كل جنگلها تغيير نام پيدا كرد و در هر يك از مناطق چهار گانه شمال ( گرگان ، مازندران ، تنكابن و گيلان ) سازمان منطقه جنگلباني تشكيل شد . تا سال 1320 در مازندران و گرگان اساساً سازمان مستقلی برای نگهبانی جنگلها و نظارت در بهرهبرداری از آنها تشکیل نشد و امور مربوطه را مامورین املاک اختصاصی اداره میکردند.

چون در اثر ممنوعیت قطع درخت، جنگلنشینان و روستائیان حوزه گیلان از لحاظ تامین مصارف خود در مضیقه بوده و شکایات متعددی نمودند، دولت ناگزیر دستور قبلی را لغو و موافقت نمود مردم برای تامین حوائج خود با اجازه دارائی و نظارت مامورین آن از سرشاخه درختان جنگلی استفاده نمایند (دستور غلط فنی جدید). وی در پاسخ به این پرسش که چه مساحتی از ارسباران دچار حریق شده است، گفت: چون آتش سوزی در حد فاصل دو یا سه روستا به صورت پراکنده و لکه لکه اتفاق افتاده است، نمیتوانیم عدد مشخصی را اعلام کنیم و نیاز به بررسی کارشناسی دارد.

بناگر گفت: قاچاقچیان حرفهای از سر سوداگری و ارزش ریالی بالای چوب به شغل قاچاق چوب مشغول هستند و مقابله با این سوداگران در توان یک سازمان نیست. بهگفتهی برخی از بازرگانان و کاروباریان پسته در ولایت بادغیس، هماکنون یک کیلو پستهی پروسسنشده در بازار قلعهنو و غرب کشور از ۵۰۰ تا ۷۰۰ افغانی خرید و فروش میشود. محافظ جنگل گفته اگر جلو از از این مالداران گرفته نشود درینصورت تمام درختان تازه سبز شده که تعداد شان به هزار هکتار می رسد از بین خواهد رفت درعین زمان ( اسدلله) محافظ دیگر جنگل ها یاد آور شده که در ولایت بغلان ما نمیتوانیم منع کرد که مالداران را از تخریب جنگل توسط مواشی شان جلوگیری کرد.

و کلیه اطلاعاتی که اوضاع و احوال ولایت و اهالی را نشان میدهد». تفاهم نامههایی که به پشتوانه آنها بخشی از منابع طبیعی کشور از جمله بستر رودخانهها به تاراج رفته را لغو و ابطال کند، طرح تنفس را مطابق “بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه” اجرا نماید؛ نه با سرخوردن بر سطح قانون صرفاً به دنبال راهسازی جهت واگذاریهای بیشتر باشد. همچنین ورود و خروج بیش از استاندارد گردشگر و خودروها برای انتقال آنها، آسیب به مناطق لایروبی بستر جهت فراهم کردن مصالح استحصالی و پساب خروجی از طرح از دیگر موارد خسارت ها هستند. بخش دیگر از پستانداران مشاهده شده در منطقه را گونه های کوچک جثه وابسته به لانه های زیرزمینی از جوندگان تشکیل داده اند که در زمان اجرای پروژه در اثر جابه جایی خاك لانه های آنها تخریب و جمعیتشان در مکان های تحت توسعه دچار آسیب خواهد شد.

تغییر توپوگرافی، شکل زمین و فرسایش خاك به سبب تسطیح و محوطه سازی، آلودگی صوتی در زمان ساخت به ویژه در عملیات هلی برد، آلودگی هوا در محدوده بلافصل مطالعاتی ناشی از ماشین آلات ساختمانی، کدورت آّب ناشی از ریختن مصالح در حین ساخت تنها بخشی از آسیب های جبران ناپذیر این طرح گردشگری برای اکوسیستم حساس و ارزشمند منطقه است. به طور کلی غالب پرندگان محدوده مطالعاتی را پرندگان دانه خوار وابسته به اراضی مشجر و طعمه گیر گوشتخوار با پرندگان وابسته به آن تشکیل داده است.

پرندگان آبزی و کنار آبزی در محدوده مطالعاتی اکثرا به صورت مهاجر حضور می یابند. طبق مشاهدات میدانی، پستانداران بزرگ جثه محدوده مستقیم مطالعاتی را گونه هایی نظیر گراز، تشی، شغال و روباه تشکیل می دهند. اگر چه متقاضیان مدعی هستند که منطقه مورد نظر پوشش گیاهی ندارد و در دریا اجرا می شود؛ اما محدوده مطالعاتی طرح از دیدگاه تقسیمات جغرافیایی گیاهی در ناحیه رویشی هیرکانی واقع شده و سایت فوق در داخل “منطقه حفاظت شده البرز” واقع شده است. پارک جنگلی النگدره ، در دامنه جنگل های انبوه شمالی قرار دارد که از پوشش درختان جنگلی برخوردار است .

مراحل آماده سازی و اقدامات زیربنایی در پروژه تفریحی- رفاهی مارینا پارك خزر که منجر به تغییر و تخریب محیط زیست می شوند شامل تجهیز کارگاه، تسطیح و زیرسازی، استحصال، اجرای موج شکن از طریق پیشروی مصالح در آب، احداث دایک و اسکله، لایروبی برای رسیدن به عمق مطلوب، تحکیم پی، اجرای فونداسیون و ساخت سازه ها و است. همچنین اجرای موج شکن غربی و شرقی، عملیات لایروبی ، عملیات استحصال، احداث دایک ها و اسکله ها از دیگر بخش ها برای اجرای طرح گردشگری فوق است. او نتیجه می گیرد:« به بیان سادهتر، از آنجائی که امر واگذاری بایستی مقدم بر امر خاکریزی صورت پذیرد، سازمان جنگل ها نمیتواند اراضی را بنام «اراضی مستحدث» قرارداد اجاره ببندد، در حالی که هنوز این عرصهها برای اجرای طرح، خاکریزی نشدهاند و جزو منابع آبی کشور محسوب میشوند.

لکن چون احاله وظایف مربوطه در گیلان به ادارات دارائی که مامورین کافی نداشتند، مشکلاتی را بوجود آورد، در سال 1314 موافقت شد که اداره کشاورزی گیلان و آستارا از بودجه «دفع آفات نباتی» سازمان کوچکی برای استخدام مامور جهت نظارت بر قطع اشجار تشکیل دهد و در اجرای این تصمیم 24 نفر بنام پاسبان جنگل استخدام شدند. چون اقدامات پاسبانان جنگلها راجع به جلوگیری از احداث کوره باعث کمبود ذغال در تهران و سایر شهرستانها شد و از طرفی به درآمد مالکین جنگلهای شخصی لطمه زد، شکایاتی از سوی مالکین شد که در نتیجه آن، سازمان جنگلبانی به دستور رضاشاه در سال 1313 منحل و اعتبار آن از بودجه کل کشور حذف گردید و به استانداران و ادارت دارائی ابلاغ شد که قطع درخت به کلی ممنوع است و منحصراً ذغال باید از سرشاخه تهیه شود (دستوری که از لحاظ فنی غلط است) و این دستور در حوزه گیلان شدیدتر از سایر نقاط اجرا شد (به این علت که همه مجبور شوند از جنگلهای املاک خصوصی چوب و ذغال تهیه کنند).

اين تشكيلات آزمايشي در اواخر سال 1319 در يك ناحيه از شمال كشور به اجرا درآمد . مساعي مرحوم گزارش مستدل و جامع او درباره لزوم تشكيل سازمان جنگلباني منتهي به صدور اين اجازه شد كه به طور آزمايشي تشكيلا مختصري در يك محل كوچك داير شود تا در صورت رضايت بخش بودن نتيجه كار آن سپس در سراسر كشور تأمين داده شوند . بر اثر اين گزارشها لازم مي آمد كه در مركز هسته كوچكي براي رسيدگي گزارشات و شكايات داير شود . در ماده 56 تصریح شده است که: «حکام باید مراقبت مخصوص نسبت به جنگلهای دولتی داشته و آنها را حفظ نمایند و هر گاه بر خلاف قواعدی که برای حفظ جنگلها ایجاد شده است اقدامی ملاحظه نمایند باید بدون فوت وقت ممانعت نموده و به وزارت مالیه اطلاع دهند».

مراحل مربوطه در هر دو ساحه شامل دورۀ بین 3500 تا 2800 ق م میشود. جنگل ها یکی از گرانبهاترین و زیبا ترین مــنابع طبیعی هر کشور است . کارشناسان معتقدند تفسیر سطحی و غیرواقعی سازمان جنگل ها،مراتع وآبخیزداری از “قانون اراضی مستحدث و ساحلی” میتواند باب تازهای را در تصرف منابعطبیعی کشور بگشاید. او افزود:« گرچه عبارت “اراضی استحصالی” در متن قوانین و مقررات جاری کشور جایی نداشته و به نظر میرسد به تازگی جهت تصرف بخشی از عرصههای آبی کشور خلق شده است. حدود صد سال پيش زمان محمد علي شاه قاجار كه اولين كابينه قانوني پس از اعلام مشروطيت به مجلس معرفي شد براي سرپرستي وزارت فوايد عامه مهندس الممالك به عنوان وزير معرفي گرديد تا او در يكي از ادارات تابعه وزارتخانه نوپاي خود به نام اداره شوسه و راه آهن و جنگل ها به تمشيت امور مربوط به جنگل هاي كشور نيز بپردازد ( 29 اسفند 1284 ) و بالاخره 4 سال بعد كه در تشكيلات دولت تحولاتي رخ داد و كابينه ترميم شد باز هم مهندس الممالك به عنوان وزير براي وزارتخانه جديدي به نام طرق ، شورای معدن و جنگلها انتخاب گرديد .

در سال 1312 ظاهراَ كمبود ذغال در تهران بهانه اي به دست سود جويان داد تا با تحريك مردم و معرفي جنگلباني به عنوان مسبب اصلي موضوع حكم انحلال تشكيلات جنگلباني توسط رضا خان صادر گردد تا هيچ مانعي در سر راه قطع درختان و تبديل آن به ذغال وجود نداشته باشد . اکثر پیش بینی های گرمایش جهانی آشکارا، دماهای بالاتر را در آمازون نشان می دهند و برخی از پیش بینی ها روندی به سمت آب و هوای خشک تر، با بارانی کم تر در آمازون را نشان می دهند. یکی دیگر از ترسناک ترین مکان های دنیا روستای کوچک ناگورو در کشور ژاپن واقع شده است و میتوان ادعا کرد که واژهی مورمور احتمالاً برگرفته شده از این مکان است.

دیدگاهتان را بنویسید