این بیشترین حد تخریب ظرف ۱۲ سال گذشته است

ضمن اینکه وضعیت تابش نور خورشید در فضای جنگلی نقش مؤثری در آرامش روحی انسانها دارد. ـ درختان جنگلی با جذب نزولات و ذخیره کردن آن در سفرههای آب زیرزمینی و تبخیر آن در ایام خشک، موجب افزایش رطوبت نسبی هوا در فضای جنگل میشوند. این جنگل با 35 هزار هکتار وسعت در ادامه جنگلهای سرسبز شمال قرار گرفته و چون در اکثر مواقع فضای اطراف آن را اقیانوسی از ابر فرا گرفته، به این نام معروف شده است. بهطوریکه هر هکتار جنگل قادر به تولید اکسیژن موردنیاز دستکم ده نفر در طول سال خواهد بود. ـ اراضی جنگلی به دلیل ریشه دواندن گیاهان و درختان و فعالیت میکروارگانیسمهای موجود در جنگلها، موجب نفوذ نزولات آسمانی در خاک و ذخیره این نزولات میشوند بهطوریکه هر هکتار جنگل قادر به ذخیرهسازی ۵۰۰ تا ۲ هزار مترمکعب آب است.

مقدار تراکم و حجم ضایعات چوبی در منطقه سوخترسانی شده به ترتیب برابر با 418 پایه در هکتار و 42/3 متر مکعب در هکتار و در منطقه سوخترسانی نشده برابر با 50 پایه در هکتار و 22/0 مترمکعب در هکتار برآورد شد. منابع دیگر آن محصولات غذایی ، گیاهان علفی و چوبی ، بقایای حاصل از کشاورزی یا جنگلداری ، جلبک های نفتی و اجزاء آلی پسماندهای شهری و صنعتی را شامل می شود. اینها به دو دسته کلی تقسیم می شوند: علفی و چوبی. درختهای تصمیم بهدنبال یافتن بهترین تقسیم برای زیرمجموعه دادهها هستند و معمولا از طریق الگوریتم “درخت گروهبندی و رگرسیون (Classification and Regression Tree)” این کار را انجام میدهند.

جالب است بدانید وی به مدت 66 روز این رودخانه را توانست با وجود تمام مشکلات احتمالی و حیوانات سمی شنا کند و روزانه تنها 10 ساعت برای آن وقت سپری می نمود. این بنای تاریخی در جنوب آمل در قسمت شرقی رودخانه هراز قرار دارد که عمارتی بسیار جذاب و دیدنی به شمار میرود. قلعه بابک در شهرستان کلیبر، استان آذربایجان شرقی و در محدوده سبز جنگل ارسباران واقع شده است.

اینها شامل صنوبر ترکیبی ، بید ترکیبی ، افرا نقره ای ، چوب پنبه شرقی ، خاکستر سبز ، گردوی سیاه ، شیرین و چنار است. کیمن های سیاه شکارچیان سرسختی هستند که از انواع مختلف ماهی ها، لاکپشت ها و خزندگان و جوندگان تغذیه می کنند. درنتیجه پوشش گیاهی درختان به دلیل حفاظت از خاک، قدرت نگهداری و جذب نزولات و کاهش سرعت سقوط برف و باران بر زمین نقش انکارناپذیری در جلوگیری از فرسایش خاک و جاری شدن سیلاب و کاهش اثرات مخرب آن دارد. همچنین سایر دخالتهای انسانی از جمله گردشگریهای غیرمسئولانه و برخی عوامل طبیعی و بیماریها و فرسایش خاک نیز در تهدید و نابودی جنگلهای کشور موثر هستند.

دقت داشته باشید چون در شمال کشور رطوبت بالا است و خزه رشد زیادی دارد، میتواند اثار را پوشش دهد و رشد درختان فرسایش سطح زمین به دلیل ریزش برگ و افزایش خاک با پوسیده شدن برگها همه یک مشکل اساسی هستند. با پروشات همراه باشید. این کتاب داستان جوانی را از بازرگان زادگان ایرانی در مصر میسراید، که بآرزوی دیدن میهن خود، همراه للهاش یوسف عمو، بایران آمده، و در پایتخت و دیگر شهرها هر چه دیده، از ناآگاهی مردم، و سر گرمی آنان بکارهای بیهوده، و فریبکاریهای ملایان، و ستمگریهای حکمرانان، و بیپروایی دولت، و مانند اینها، با زبان ساده و شیرینی، و با آهنک دلسوزی، برشتهٔ نوشتن کشیده.

حتی بخارات حاصل از محل های دفن زباله (که حاوی متان ، جز اصلی گاز طبیعی هستند) می توانند به عنوان منبع انرژی حاصل از زیست توده استفاده شوند.برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید. این نکات را در نظر داشته باشید. وحید اعتماد – دانشیار گروه جنگلداری و اقتصاد جنگل دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران و نایب رییس انجمن علمی جنگلبانی حفظ جنگلهای خارج از شمال کشور را نیازمند برنامه و طرحهای جنگلداری حفاظتی و فنی دانست و گفت: سازمان جنگلها در گذشته وزارتخانهای بود که منحل و ساختار این سازمان نیز به دلیل قرار گرفتن زیر فشار وزارت جهاد کشاورزی هر روز ضعیفتر شد، بنابراین تغییر رویکرد سازمان جنگلها و افراد مرتبط با جنگلها امری ضروری است و حفظ جنگلهای خارج از شمال کشور نیازمند برنامه ریزی و طرحهای فنی است.

فرصت های زیادی برای استفاده از منابع کشاورزی در اراضی موجود بدون تداخل در تولید مواد غذایی ، خوراک ، الیاف یا محصولات جنگلی وجود دارد. سخنگوی دولت ضمن تأیید بازداشت ریاست سازمان جنگلها گفت: بر اساس آنچه از وزیر جهاد کشاورزی شنیدهام این اتهام مربوط به مسئولیت فعلی ایشان نیست. ادغام سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگلها اکنون و در اوضاع فعلی مفید نیست و باید روی موارد دیگری مانند قانون حفاظت از جنگلها، قانون حفاظت از تالابها، حفاظت آب و خاک و هوا و جلوگیری از بهره برداری از جنگلها تمرکز شود. محصولات اختصاصی انرژی ، محصولات غیر غذایی هستند که می توانند در زمین های حاشیه ای (زمین مناسب برای محصولات سنتی مانند ذرت و دانه های سویا) به طور خاص برای تأمین بیومس کاشته شوند.

همه کلبههای این مجموعه با وجود قدیمی بودن به امکانات رفاهی مناسب مجهز هستند. آلاچیق، کلبههای چوبی، دکههای فروش غذا، بساط چای آتیشی و بلال همیشه در اطراف جنگل برپاست و از امکانات رفاهی آنجا به شمار میآید. فروش این مانده ها به تصفیه خانه محلی نیز فرصتی برای تولید درآمد اضافی برای کشاورزان است. بسیاری از این گونه ها می توانند به بهبود کیفیت آب و خاک ، بهبود زیستگاه حیات وحش ، تنوع بخشیدن به منابع درآمد و بهبود بهره وری کلی مزرعه کمک کنند.

تغییر اقلیم جهانی نتیجه افزایش میزان کربن در طبیعت و زیاده خواهی انسان و عدم بهره برداری از دانش روز است. بر اساس گزارش بانک جهانی، جنگلزدایی بهتنهایی عامل تولید ۲۰% مجموع گازهای گلخانهای دنیاست که این گازها موجب افزایش گرمایش جهانی میشوند. ـ پوشش گیاهی و بهویژه جنگلها با انجام عمل فتوسنتز یکی از منابع مهم تولید اکسیژن و بهعنوان ریههای تنفسی حیات به شمار میروند. خوشبختانه از آنجایی که آمل شهری توریستی می باشد انواع اقامتگاه ها را در خود جای داده و گردشگران می توانند به راحتی اقامتگاه مورد نظر خود را پیدا کنند و آن را برای هر تعداد روز که بخواهند رزرو نمایند.

پاکستان نیز در موقع نیاز، دوباره محصولات خریداری شده را به کشور صادر میکرد که این اقدام وزارت زراعت می تواند از خروج ارز و افزایش قیمت محصول جلوگیری کند. منابع زیست توده به صورت تجدیدپذیر در دسترس هستند یا مستقیماً به عنوان سوخت استفاده می شوند یا به شکل دیگر یا محصول دیگری تبدیل می شوند ، معمولاً به عنوان “مواد اولیه” شناخته می شوند. سوخت های زیستی، سوخت های حمل و نقل مانند اتانول و بیودیزل هستند که با تبدیل زیست توده به سوخت مایع برای تأمین نیازهای حمل و نقل ایجاد می شود.

با تلفیق پارامترهای مؤثر در تغییر کاربری (نظیر مراکز مسکونی سطوح ارتفاعی شیب و مانند آن) میزان تأثیر هرکدام در روند تغییرات جنگل شناسایی شد. رستوران لاله زار آمل در خیابان هراز و نبش کوچه حقیقت واقع شده و در روزهای شلوغ سال مانند تعطیلات چند روزه که گردشگران بسیاری راهی آمل می شوند، پیدا کردن جای پارک در اطراف رستوران به یکی از چالش های بزرگ گردشگران تبدیل خواهد شد.

زیست توده در ایران نیر مورد استفاده قرار می گیرد و نیروگاه زیست توده تهران برای تبدیل مواد زائد به سوخت فعالیت می کند. زیست توده یا بیومس یک ماده آلی تجدید پذیر است که از گیاهان و بقایای زائد حیوانات تهیه می شود. جنگلها بهعنوان یکی از مهمترین سامانههای حیاتبخش بشر جایگاه انکارناپذیری در تأمین رفاه، آسایش و سعادتمندی جوامع بشری دارند. در سال ۲۰۱۹ ، زیست توده تقریباً ۵ کوادریلیون واحد حرارتی انگلیس (Btu ) و حدود ۵٪ کل انرژی اولیه را در ایالات متحده تأمین کرده است.

دربعضی ازنقاط مخصوصا نواحی شمال که بیماری مالاریا بزرگترین خطراجتماعی را ایجاد وتلفات اشخاص بخصوص کودکان صورت حیرت آوری بخودگرفته بودامروز دراثرمبارزه بااین بیماری وسمپاشی بوسیله گرد د. میانگین بارندگی در این جنگلها اغلب بالای ۲۵۰ سانتیمتر در سال است و دمای ماهانه هوا نیز به صورت میانگین ۲۰ درجه سلسیوس است. جنگل ابر درمحلی واقع است که از ضخامت کوههای البرز کاسته میشود و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لابهلای درهها به سمت جنوب سرازیر میشوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمههای شب با سرد شدن هوا چنان مینماید که جنگل به روی ابرها سوار شده است.

آن را بسیار گرم، تابستانهای خشک و زمستانهای سرد با رطوبت بالا است. این شواهدی را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد که جنگل ها برای منافع اقتصادی ، زیست محیطی و اجتماعی اداره می شوند. خیلی از کسانی که نام جنگل را میشنوند یاد تفریح و گردش میافتند؛ تعدادی به فکر شکار و گاهی آن را زیستگاه حیوانات وحشی میدانند و عدهای نیز جنگلها را بهعنوان یک منبع اقتصادی میدانند که سود کلانی را برای آنان دارد. جنگل همچنین در زیباسازی محیط زندگی جوامع بشری جایگاه ویژهای دارد.

دیدگاهتان را بنویسید