باداب سورت ، جعبه مداد رنگی چشمههای زیرزمینی – سفرزون

از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالته و از این روستا تا چشمههای شگفتانگیز باداب سورت، جاده خاکیه. پوست و محصولات پوستی سوغات معروف و ناب این شهر است و کلیه محصولات پوستی مانند: کت، کلاه و غیره از شهر شاندیز به دیگر شهرهای ایران ارسال میگردد. اردبیل همچنین از شهرهای باستانی و تاریخی ایران به شمار میرود که جاذبههای طبیعی بسیاری را در خود جای داده است. دمای آب این چشمه ۴۴ درجه سانتیگراد است و بهصورت جوشان در سطح زمین، جریانی دائمی دارد. مردم روستا برای جلوگیری از سرریز شدن آب دریاچه و خراب شدن جاده توسط سر ریز آب دریاچه الندان ، مدتی بعداز شروع فصل پاییز اقدام به کم نمودن آب دریاچه از طریق دریچه هایی که خود در زیر آب تعبیه کرده اند ، مینمایند .که البته این آب را صرف آبیاری باغات ومصارف کشاورزی مینمایند.

از دیگر جاهای دیدنی اطراف مشهد میتوان به روستای خادر که در یک کیلومتری شاندیز، در درون درهای زیبا به وسعت هزار هکتار قرار گرفته و بافت آن نیز از چندین دره کوچک و بزرگ شکل گرفته است، اشاره کرد. آب مازاد این چشمهها از راه جویی بزرگ به طرف استخر باغ که در ضلع جنوب غربی باغ قرار دارد هدایت میشود. این غذا به خاطر سبزیاش داروی سرماخوردگی است و در زمستان بسیار استفاده میشود.

ماکو از مسیر جاده 32 از غرب به مرز بازرگان و از شرق به مرند و سپس تبریز متصل میشود. اگر در فصل مناسب به این منطقه سفر کنید، در مسیر رسیدن به روستا، میتوانید به منطقه تلمادره کیاسر هم سری بزنید. حدود ۱۰کیلومتر انتهایی مسیر دریاچه جاده خاکی بودکه البته اتوبوس اسکانیای ما به راحتی از آن جاده گذر کرد. البته محور استان سمنان ایمن تر است و متوسط سرعت در آن ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می باشد اما جاده مازندران (محور کیاسر) به مراتب زیبا تر است و به عنوان طولانی ترین جاده جنگلی کشور لقب گرفته است که گذر از آن خالی از لطف نیست.

اینکار را می توانید با صرف کمترین هزینه مالی و زمانی و با مراجعه به مستر بلیط انجام دهید. برای رسیدن به روستای اروست از تهران شما میتوانید به ترتیب زیر از جادههای استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. در مراجعت به تهران در روز 3 فروردين بدليل اينكه از پي گيري ها قانع نشده بودند آقاي ضرابيان به ميراث فرهنگي استان تهران واقع در خيابان پاسداران ، خيابان هدايت مراجعه و با كمك آقاي هادوي مسوول دفتر رئيس حراست ميراث فرهنگي استان تهران به ميراث فرهنگي مسعوديه آقاي دكتر دولت آبادي معاون محترم ميراث فرهنگي كل كشور ، راهنمايي شديم.

چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساري، روستاي سورت، با همت و پي گيري گروه كوه نوردي لواسان از دام سودجويان و دشمنان طبيعت نجات داده شد، كه نتيجه اين عمل ثبت آن بعنوان دومين اثر طبيعي ملي ايران توسط سازمان ميراث فرهنگي بود.آقای نادر ضرابيان سرپرست گروه كوهنوردي لواسان با ارسال مطلبی همراه با عکس، شرحی کامل از منطقه و چگونگی ثبت این اثر ملی به پایگاه اطلاع رسانی هئیت کوهنوردی استان تهران ارائه نموده اند که در ادامه آمده است. شهرستان گالیکش از نظر زمین شناسی در محدوده البرز شرقی واقع شده و به طور عمده از طاقدیس هایی با هسته پالئوزوئیک تریاس تشکیل یافته است و گسل های موجود در آن جهت شرقی، شمالی و شرقی دارند.

این نوع از چشمه های پلکانی طبیعی تنها در معدود نقاطی از کره زمین وجود دارند اما باداب سورت به خاطر رنگ زیبای نارنجی اش که در نتیجهی غلظت بالای رسوبات دارای اکسید آهن به وجود آمده، منحصر به فرد است. يكي از چشمه ها داراي آبي بسيار شور مي باشد و داراي استخر آبي كوچكي است كه عمدتا در تابستان براي آب تني استفاده مي شود و براي درمان دردهاي كمر ، پا و روماتيسم و امراض پوستي سودمند است و چشمه ديگر كه در مجاورت اين چشمه قراردارد داراي آبي به رنگ قرمز ونارنجي و كمي ترش مزه است كه بصورت دائمي و نشتي مي باشد و در اطرف دهانه چشمه كمي رسوب اكسيد آهن نشسته است.آب هاي روسوبي اين دو چشمه در مسير خود از بالاي كوه به پائين طي هزاران سال دهها حوضچه كوچك بسيار زيبا در رنگ هاي نارنجي و زرد و قرمز و در اندازه هاي مختلف ايجاد كرده اند كه اسراري از دنياي مستور و پوشيده طبيعت بكر و دل انگيز را به نمايش گذاشته است.چشمه باداب سورت از نوع ژئوپارك محسوب شده و همزمان با آخرين چين خوردگي البرز در پليوستوسن و پليوسن (دوران چهارم زمين شناسي) شكل گرفته است.اين چشمه در ارتفاع 1841 متري از سطح دريا واقع شده و از جهت شمال ارتفاعات و تپه هاي پوشيده از جنگل هاي سوزني برگ، از جهت جنوب دره مشرف ارتفاعات از جهت شرق ارتفاعات پوشيده از گياهان بوته اي و درختچه و از جهت غرب معدن سنگ هاي تزئيني احاطه كرده است.مردم منطقه به دليل گوگردي بودن اين چشمه ، كه براي امراض پوستي كاملا مفيد مي باشد، از وجود اين چشمه آگاهي كافي دارند و از آن به عنوان سرشور ياد مي كنند.

صنايع دستي در روستا فروان به منظور رفع نيازهاي داخلي و تهيه وسايل زندگي مانند: زيرا اندازها و پلاسها و سياه چادر و وسايل كار مانند:جوال، خورجين، مشك، خيك و غيره در كنار فعاليتهاي اصلي آنها كه دامداري و كشاورزي است وجود دارد.اين نوع توليد بيشتر جنبه خود مصرفي دارد و مواد اوليه مورد نياز از همان قلمرو خود تهيه مي شود. گره زدن تیغه ها ی سبزه و آرزو کرن رسم دیگر این روز است . به خاطر موضوعات امنیتی و حفاظت از محیط زیست، امکان کمپ زدن در نزدیکی پلکان باداب سورت وجود ندارد.

قبل از سفر هم حتما آب و هوا رو چک کنین ، چون تو روزای بارونی نه اونقدر رنگ پله ها مشخصه و نه جاده خاکی منتهی به چشمه ها سهولت رفت و آمد رو داره. جایی که پره از صخره های نارنجی و آبی رنگ کوچیکی که مثل پله ، بالا رفتن و آب از اونها سرازیر میشه. اگه میخواین شاهد رنگهای قرمز و طلایی و آبی این پله ها باشین، بهتون توصیه میکنیم که موقع طلوع یا غروب آفتاب گذرتون به این محل بیفته.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، مهدی تیموری رییس پارک ملی گلستان گفت: حدود ۱۳۰ چشمه دائمی در این ذخیرهگاه زیست کره وجود دارد که کاهش بارندگی در سال آبی ۱۳۹۹ – ۱۴۰۰ باعث خشک شدن حدود ۲۰ رشته از این منابع آبی طبیعی شده است. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمیرسوب آهن نشسته است. برای مدتی کوتاه میخواهیم شما عزیزان را با یکی از زیباترین مناطق طبیعی شمال ایران آشنا بسازیم که مکان زیبایی برای تفریح همگان است.این چشمه دیدنی با رنگ های طبیعی و آب هایی با مزه های متفاوت چشم اندازی بکر را بوجود آورده است.

چشمه کلمه ای است پارسی که همانند کلمات عربی ” ه ” تأنیث برداشته و همانطور که از چشم، اشک بیرون می آید، از چشمه نیز آب بیرون می آید و روان می شود به طور طبیعی و بدون دستکاری انسان. گردشگرانی که از راههای خاکی منطقه بکر چهاردانگه را طی می کنند تا به این مکان برسند خود را در مقابل چشمه های آب معدنی می یابند که گاهی آن را با استخر و جکوزی اشتباه می گیرند به نحوی که سنگهایی را داغ کرده و داخل راههای خروجی آب چشمه ها قرار می دهند تا استخری با آب گرم درست کرده و آب تنی کنند.

این دریاچه به علت شوری، املاح و مواد معدنی فراوان در فصل زمستان یخ نمی زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمیکند. از دیدنی های دماوند می توان به چشمه اعلا، پیست آبعلی، دریاچه تار، برج شیخ شبلی، قله دماوند، دشت لار، آبشار تیزآب، آبشار گروبار، غار رودافشان، روستای مشا، حمام تاریخی محله درویش، هفت دختر و… طبقه فوقانی و تحتانی از دو طرف باز است و هر کس در آن بنشیند دو طرف دریاچه را می تواند مشاهده نماید. در مراجعت با مشاهده عمارت چشمه علی، شعف و شادمانی وی را فرا می گیرد و شعرای وقت نیز فرصت را غنیمت شمرده و اشعار بسیار زیبایی را می سرایند و حکاکان آنها را بر سنگ حک کرده و در عمارت نصب می کنند.

گویند که زرتشتیان بر فراز این چشمه ها با آداب و رسوم خاصی به عبادت خداوند یکتا می پرداختند که البته بعد ها این زرتشتیان به آیین مقدس اسلام گرویدند. و بخشی هم در صالح آباد زندگی می کنند . معمولا راهنماها از گردشگران درخواست می کنند که هنگام سفر به این چشمه نهایت دقت را به خرج داده تا این منابع طبیعی آسیب نبینند. به نحوی که برخی ادعا می کنند آب چشمه های باداب سورت کم شده است. برای سفر به این نقطه می توان از کیاسر توسط یک تاکسی به سمت این چشمه ها حرکت کرد.

در اطرف چشمه پیر سقا رودهای مختلفی همچون آیدوغموش جریان دارد که با آب زلال و شفاف خود، طراوت و تازگی را به این منطقه تقدیم کردهاند و میزبان گردشگران و ماجراجویان زیادیاند که از راه دور و نزدیک به آنجا سفر میکنند. باداب سورت یکی از محبوب ترین و زیباترین نقاط کیاسر محسوب می شود، انتخاب زمان سفر با شماست. ضمنا گردشگران می توانند در همان نزدیکی چادر بزنند و از محیط بکر اطراف لذت برند و خیال شان از بابت نبود حیوانات وحشی راحت باشد. دیدار از چشمه و حوضچههای باداب سورت مخصوصا در اردیبهشت ماه خستگی را از جان گردشگران بیرون میکند و چشمان کنجکاو و حقیقت جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردستها مبهوت و خیره میماند.

این حوضچه های طبیعی در روستای اورُست منطقه کیاسر استان مازندران واقع شدهاند. مدرسه ها و ادارات بعد از چهارده روز باز می شوند و زندگی به حالت طبیعی بر می گردد. این تابلو با توجه به تجرد استاد و این که اهل این عوالم نبوده است مایه کنجکاوی و افسانه سرایی می گردد. این ولسوالی به دلیل داشتن مرز مشترک با ترکمنستان، از اهمیت راهبردی زیادی برخوردار است. پایین چشمه ها یکی دو مجموعه گردشگری به تازگی افتتاح شده که هم سرویس بهداشتی دارن وهم فضای اقامتی و پذیرایی . چشمه یا چشمه های دوم در قسمت غربی این مجموعه جریان دارن و نسبت به چشمه اول رسوبات بیشتری دارن.

جریان آبهای رسوبی و معدنی این چشمهها طی سالها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و دهها حوضچه به رنگهای نارنجی، زرد و قرمز در اندازههای مختلف پدید آورده است. آب این چشمه در ردیف آبهای معدنی كلرو بی كربنات سدیك قرار دارد. یادتون نره برای هر یک سانت رسوب این پله، تقریبا صد سال زمان لازمه و ممکنه هر بی احتیاطی از طرف ما، بخشی از این طبیعت رو نابود کنه. این چشمهها در ایران بی نظیر هستند و تنها در کشور ترکیه چشمهای به نام پاموککاله و تا حدی شبیه باداب سورت وجود دارد. نام ورکانه رو به خودش گرفته که در نزدیکی معدن یا ورکان نیز هست.

دیدگاهتان را بنویسید