بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

چشمه تاپتاپان در چهار کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر ـ عجب شیر قرار دارد و از بالای تپهای هموار و مشرف به اراضی و طبیعت بکر شهرستان آذرشهر با فشار گاز از زمین به حالت جوشان خارج میشود. هر زمان نامی از چشمه های آبگرم به میان می آید، ناخودآگاه تصویری از سرعین زیبا پیش چشمهای انسان مجسم می شود. این روستا بدون اغراق بسیار سرسبز و زیبا است. هتل سازی دریا قصد دارد در این مطلب از زیبایی های این شهر برای شما بگوید و راهنمایی های لازم در مورد سفر به این منطقه زیبا و خوش آب و هوا را در اختیار شما قرار دهد.

علاوه بر مسیر زمینی، راه آهن هم یکی دیگر از مسیرهای دسترسی به این شهر است. درجه حرارت آب معدنی این چشمه در فصل سرما و گرما ثابت و در محل سرچشمه 15 درجه بالای صفر است و رسوبات تراورتن و اکسید آهن سبب شده این آب به رنگ قهوهای باشد. خاصیت درمانی و شفادهندگی آب این چشمه به دلیل مواد معدنی موجود در آن موجب شده اغلب پزشکان این استان استفاده از آب این چشمه را برای التیام دردهای عضلانی، به بیمارانشان تجویز کنند. باتوجه به این که اکثر آبهای گرم و معدنی استان از لحاظ کیفیت و ترکیب املاح معدنی از خاصیت و ویژگی درمانی ممتازی برخوردارند اما اغلب آنها مورد بیتوجهی و بیمهری برنامهریزان قرار گرفته یا به حال خود رها شده اند.

بنایی که از عصر تیموریان میباشد و اندکی از مجموعه بناهای متنوع آن دوران دور افتاده و گوشه مانده و هر روز بر ویرانی آن میافزاید. در دوران حكومت وي كرمان رو به آبادي نهاد و بسياري از آتشكدههاي زرتشتيان كه به آنها مجوسيه ميگفتند، خراب شد. در دوران ساسانی این معبد و حوالی آن، ییلاق حاکمان ساسانی محسوب می شده است. از دهانه غار آبی با دبی ۶۰ لیتر در ثانیه جریان می یابد . مهمترین رودخانههای جاری در منطقه عبارتند از سوین، آغمیون، پسلر و تاجیار که از دامنههای سبلان سرچشمه میگیرند و از شمال به جنوب جریان مییابند.

معماری این روستا در گذشته از نوع بافت قدیمی و بسیار سنتی بود، به طوری که خانههای آن توسط خشت، گل و چوب ساخته میشد، اما هماکنون اکثر خانههای موجود در روستای اروست با مصالحی همانند سنگ، سیمان و آجر مورد بازسازی قرار گرفتند. از کمپ گردشگری مجاور قوری گل برای برگزاری اردوهای تابستانی دانش آموزی استفاده میشود.در دهههای قبل این مناطق محل عبور و زیستگاه قوچ و میشهای ارمنی بوده که به قوچ و میشهای منطقه سهند در ارتباط بودند ولی به علت توسعه شهری و ایجاد صنایع در مسیر این ارتباط قطع شدهاست.از حیات وحش این منطقه میتوان به پستاندارانی چون جربیل ایرانی و موش کشتزار و موش مغان و گرگ و روباه و سمور سنگی اشاره نمود .

همچنین علاوه بر دره اصلی (پلنگ دره) چندین دره فرعی دارد که هر کدامشان زیبایی منحصر به فردی دارند. پیست اسکی آلوارس خود به تنهایی از جاذبه های منحصر به فرد این شهر به حساب می آید. این پیست اسکی در نزدیکی روستای آلوارس قرار دارد.چیزی که باعث شده است تا این پیست نسبت به بقیه پیست های اسکی کشور منحصر به فرد گردد، این است که به مدت تقریبا هشت ماه این پیست پوشیده از برف می باشد.

در این وسعت که بسیار وسیع و قابل توجه به نظر میرسد انواع و اقسام تفیحات مدرن و پرهیجان به همراه تفریحات قابل تأمل ایجاد شده است که به خوبی میتوانند زینتبخش سفر یک روزه شما به کویر ورزنه باشند. شما چقدر از جاهای دیدنی میانه را میشناسید؟ ناظم زن را پیدا نمیکند و تا پنج سال منتظر مراقب میماند تا آن زن دوباره می آید. همین مسئله سبب گشته تا در شهر سرعین، مراکز مختلف و متنوع آب درمانی تاسیس گردد. چشمه آب گرم ماستخور رودبار در دهكده ماست خور در ۵ كیلومتری شهر رودبار و در جبهه غربی سد منجیل قرار دارد.

شهرستان سراب نیز از دیرباز به دلیل دارا بودن آبهای گرم و معدنی دارای شهرت و اعتبار بوده و از چشمههای آن میتوان به چشمههای آبگرم اسب فروشان، آبگرم الله حق در دامنه کوه بزقوش در یک کیلومتری چشمه اسب فروشان، چشمه معدنی آبرس شالقون، آبگرم اردها، آبگرم جلده باخان و آبگرم نرمیق اشاره کرد. منطقه ارسباران نیز علاوه بر طبیعت بکر و بیبدیل، دارای چشمههای آبگرم و معدنی است که از میان آنها میتوان آبگرم یل سوئی، قلعه کندی را در ۴۵ کیلومتری کلیبر، نام برد. به گفته کارشناسان امروزه در اغلب کشورهای دنیا از وجود چشمههای آب گرم برای جذب توریستهای آب درمانی بهره میبرند اما این امر در کشور ما و بخصوص استان آذربایجان شرقی هنوز جا نیفتاده و مسوولان به این فکر نیستند که میتوان از این امکانات طبیعی در جذب توریست داخلی و خارجی استفاده کرد.

در انتهای غار تخته سنگ بزرگی وجود دارد که شکل پلنگی عظیمالجثه در حالت خوابیده را در ذهن تداعی میکند به همین جهت این غار با نام پلنگ معروف شده است. نام این روستا از خانواده ای به همین نام گرفته شده است که حدود 250 سال در این روستا زندگی می کرده اند. در حال حاضر بقعه كاملا نوسازي شده و از بناي اوليه آن تنها كتيبهاي به بالاي سر در بناي فعلي باقي مانده كه تاريخ و نام باني بنا را مشخص ميسازد.

اين شهر، دورهاي در تصرف پرتغاليها و هلنديها بوده است و هنوز آثاري از قلاع و تجارتخانههاي آنان در اين بندر به صورت خرابه باقي مانده است. منظره ای که از این ترکیب حاصل می آید، آدم را وادار می کند ساعت ها در این نقطه بنشیند و ساعت ها محو تماشای این حجم از زیبایی گردد. وزش نسیم خنک بهاری، صدای پرندگان، صدای چشمههای جاری و ساری، آبشارهای روان و بوی گیاهان خوشبوی طبیعی همان چیزی است که روح را جلا داده و روح خسته آدمی را از هیاهو و جنجال شهر جانی دوباره میبخشد.

چنانچه بتوانیم این چشمههای آب گرم را شناسایی و احیا کنیم، سالانه شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی بسیاری در این مناطق خواهیم بود. و اما چشمههای معدنی بستانآباد به خاطر قرار گرفتن در جاده تهران تبریز از شهرت فراوانی برخوردار بوده و هر ساله خیل کثیری از گردشگران منطقه از این چشمه استفاده میکنند. در مناظر اطراف این چشمه میتوانید درختان بلوط سر به فلک کشیده، مراتع سرسبز، کیکم (نوعی درخت افرا) و سایر درختان سردسیری را مشاهده نمایید که حس و حال خاص خود را دارد.

بیشترین گونه های درختی كه در جنگل های اهر مشاهده می شود ، بلوط و ممرز است.جنگل های شهرستان های مراغه و هشترود نیز ا زنظر درجه اهمیت در مرتبه بعدی قرار دارند . این شهر به جز خوراکی های خوشمزه سوغات دیگری نیز دارد. سرشیرهای تازه و محلی، لبنیات محلی، عسل ناب سبلان، حلوای سیاه و خیلی از خوراکی های محلی خوش طعم را می توانید از این بازار که به نوعی بازار محلی سرعین محسوب می شود، خریداری کنید. باداب سورت دو چشمه داره با آب هایی که هر کدام رنگ، بو و مزه خودشون رو دارن. به همین دلیل اهالی محل جوشش چشمه را گودتر کرده اند تا آب آسان تر خارج شود.

دیدگاهتان را بنویسید