بهترین جاهای دیدنی دماوند که روح شما را صیقل میدهند

در جنب راهرو ضلع شمالی عمارت دو اتاق در جنب راهرو ضلع جنوبی یك اتاق و یك سالن بزرگ است. هشت باب اتاق هم در جنوب ضلع شمالی عمارت اصلی و چسبیده به آن قرار دارد. دهکده توریستی زاینده رود در پنج کیلومتری چادگان و پشت سد معروف زایندهرود قرار دارد که محلی سرسبز و خوشآبوهوا، بهخصوص در فصل تابستان است. تالار مركزی واقع در طبقه پایین را كه به حوضخانه معروف است برای استراحت در روزهای گرم تابستان ایجاد نمودهاند. این موزه دارای تالارهای مختلفی مانند تالار صدف، تالار زرین و تالار لاجورد است که مجموعه ای از ظروف تاریخی با نقش و نگارهای هنری را در خود جای داده است.

در دوره سلطنت ناصرالدین شاه، حاج نصیرالملك شیرازی باغ را از خاندان ایلخانی خریداری نموده و ساختمان فعلی موجود در باغ را به جای عمارت ایلخانی بنا نمود ولی احتمالاً اساس ساختمان قبلی را حفظ كرده است. بنای اول آن را محمد قلی خان ایلخانی نهاده سپس مرحوم حاجی نصیرالملك خریده و حكم به بنیاد عمارات مذكور داده. آنچه از این دوره شکل گیری باغ مقارن با حکومت شاه عباس اول (۱۰۳۹-۹۹۶ هجری قمری) به جای مانده اتفاقاً اصل و اساس باغ است، چنان که فضای تجدید شده ای در میانه برج و باروهای باغ شکل گرفته که براساس ساختار و نظم فضایی باغ ایرانی فضایی هندسی و خالص به دست می دهد و در نقطه ای در میانه باغ نیز کوشک یا بنای میانی قرار گرفته است.

این روستا یه جای بکر و ناب برای علاقمندان به کویر است که روی شن ها و ماسه های روان قدم بزنن. در وسط تالار حوضخانه یك ستون سنگی حجاری شده قرار گرفته و دیوارها و كف تالار با كاشیهای هفت رنگ كه به طرزی زیبا و ماهرانه به كار رفته، مزین است. درمیان بوستان عمارتی باشکوه با یک تالار و بادگیر و دو اتاق در طبقه فوقانی و پنج اتاق در طبقه همکف است. بارزترین ویژگی این آب گرم عدم وجود گوگرد در آن است.

كاشیهای نمای عمارت نیز دارای زیباییها و ویژگی های خیره كننده و دلپذیری است. قله های قلوز جزو اراضی مرتعی روستای سنگین آباد می باشد و دارای پوشش گیاهی مناسب و مراتع بکری است. هنر ظریف نقاشی روی سقف كه اهل این فن آن را مرجوك (بر وزن مردمك) نامند در دوره قاجاریه در شهر شیراز كاملاً رواج داشته و حتی در بیشتر خانههای معمولی و كوچك نیز به كار میرفته و نخستین بار هم به وسیله استادان شیرازی در ساختمان های مهم تهران متداول شده است. سقف دو سالن طبقه سوم ساختمان كه با تیرهای چوبی و تختههای منظم پوشیده شده دارای نقاشیهای زیبا و بسیار نفیسی است.

سقف حوضخانه با كاشیهای معرق و هفت رنگ پوشیده شده كه تصاویر زیبایی از شكارگاه ها و مناظر طبیعت و داستان خسرو و شیرین و نقوش دیگر را در بردارد. بالای پیشانی عمارت اندرون دارای هلالی كاشیكاری نقش دار و زیبایی است. در این محل چندين سكو و آلاچيق وجود دارد و داراي آب لوله كشي وسرويس بهداشتي نيز مي باشد،چشمه شفا بخش از بالای تپه جاري مي شود . جالب است بدانید این دره در بخش غربی دریاچه تار واقع شده و ادامه آن به همین دریاچه زیبا منتهی میشود. ۱- ییلاق قولنگ احمد خدر: یک نفر جاف بوده که ییلاق آن بین آبادی دره وه زاان وآبادی شاه قلعه واقع بوده است در منطقه ی شمال شرق دیوان دره .

۱۹- کوه تاله سخته: هم به آبادی دره دزدان وهم شریف آباد همجوار است . بيدها را هم در جايی می كاشتند كه آب زياد باشد، وليكن كنار استخر و حوض نمی كاشتند، زيرا لبه حوض را مي شكست. در دو طرف ایوان بزرگ دو ایوان كوچك رو به مشرق قرار دارد كه پشت آنها ارسیها و دركهایی است. محمد اقبال فلسفه خود رابراساس همين مفهوم پي ريخته و براين باور است كه جدايی و فراق، انسان را به حركت در می آورد و او را قادر می سازد تا زيبايي بيافريند، درست مانند بلبل كه مشتاق رسيدن گل است .عارف، عشق به معبود را در ورای گل ها و درختان، در سايه سرو باريك اندام و در سجده خاضعانه بنفشه كوچك می يابد.

این ایوان ها هركدام دارای دو ستون سنگی یكپارچه كوچك هستند. تالابهای بورالان دارای آب دایمی بوده و از جمله مناطق زیبای شهرستان ماکو است. دو طرف این حوضخانه دو راهرو است و در انتهای هر دو راهرو پلههایی برای رفتن به طبقه بالا ساخته شده است. آش کشک، اشکنه، کلاجوش (کله جوش)، آش آجيلي و آش اسفندي از غذاهای محلي مورد علاقه گردشگران است که در روستا طبخ مي شود. در كنار ورودی شرقی باغ نیز دو اتاق قرار گرفته كه برای سكونت نگهبانان و خدمه ایجاد شده است. طبيعت، نخستين اسباب دنيوی تجلی ساحت الهی برای انسان است؛ در اين ميان كمتر چيزی است كه بتواند زودتر از درخت، انديشه ی كمال را به ذهن آورد، زيرا درخت برای نيل به كمال رشد، امكان مكانی و زمانی داشته است، زيرا شاخه هايش به بيرون وبالا متوجه است، كمال آن بسته نيست، بلكه باز است.

حیاط این مدرسه وسیع بوده و در وسط آن یک حوض مستطیلی شکل بزرگ قرار دارد که تصویر ساختمان دو طبقه عمادیه در آن نقش بسته است. وسط مقوا را به شکل گِرد در می آوریم. به نظر مذکور ترکها یی که نو مسلمان شده بودند به این نام یاد شده و بعداً به شکل «ترکمان » مخفف گردیده است.به هر حال، نام «ترکمنها » برای نخستین بار در اسناد تاریخی و ادبی ۱۰۰۰ ـ ۱۲۰۰ سال قبل ثبت شده است.

علیرضا خمسه تاکنون دو بار ازدواجکرده است. از ابتدای سال تاکنون تیم تعویض شناسنامه و درخواست کارت هوشمند ملی به 23 اعزام به روستای قورچای ماراما ، آقچه لی قرخلر ، قره سو ، آقچه لی علیا ، فاضل آباد ، مرزبن ، سید آباد ، سیب چال ، وامنان ، سرکهریزا ، ازدارتپه ، تیلان ، اکبر آباد ، اوبه حاجی نبی گل چشمه ، اوبه سبزواریها ، اوبه گلها ، وحدت ، نیلی و ازدار تپه صورت گرفته است . این مسجد به سال 981 هجری قمری احداث شد و در فهرست آثار ملی ثبت شده است. طبقه دوم عمارت چنان كه گفته شد در وسط ایوانی بزرگ با دو ستون بلند دارد.

دراین بند شاعر می گوید فصل سبزه و تماشاست بلند شو و به صحرا بیا وآن فتنه ای که روی خوب دارد هرجا نشست غوغا بلندمی شود وصاحبنظری که روی تورا دید دیوانه عشق گشت ومن چشم برا ی دیدن تودارم من بدون تو خسی کناردریا هستم واز جور رقیب تو نمی نالم و از سعدی می خواهد که غم دل را نهفته دارد تا ازغیر رسوا نشود و حسود گفته است آگاه باش از این زمان به بعد آنجا نرو من هم اگر چه ناشکیبم اما دوروزی برا ی مصلحت می نشینم و صبر پشه می کنم و دنباله کارخودرامی گیرم .

در جلو این ایوان زیبا دو ستون سنگی یكپارچه بلند واقع شده و سرستون ها به طرز ماهرانهای حجاری شده است. اما وی در سال ۱۳۶۷ با حضور در مجموعه تلویزیونی «هوشیار و بیدار» کار صادق عبدالهی و محمد اوزی که به مدت ۴ سال در عصرهای جمعه از تلویزیون پخش می شد، حضور پیدا کرد و از آنجا بسیار دیده شد. در این مجموعه امکان انجام تفریحات هیجانانگیز و جذابی همچون جت اسکی، قایقسواری، واتربال، دراگون بت، غواصی، شاتل، بنانا و والیبال ساحلی وجود دارند. در دو طرف راهروها نیز دو سالن بزرگ قرار دارد. عمر آن به هفت هزار سال نیز می رسد و نه تنها در دوره ساخت اولیه که تا دوره های بعدی نیز در بین ایرانیان اهمیت آیینی و سیاسی فراوان داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، سهند نام رشتهکوهی در جنوب شهر تبریز، شمال شهر مراغه و شرق دریاچه ارومیه است. در شمال و جنوب این گردنه ارتفاعات کوه صفه و کوه مشرف به سپاهان شهر قرار دارد و از آنجا که باد های اصفهان عموما غربی . راه دسترسی به این چشمه جاده اراک بروجرد،19کیلومتری شمال غربی شهر شازند، روستای اسکان، بین لجور ورودخانه شراء است. این کوشک در دو طبقه ساخته شده است که دارای تزیینات منبت، مشبک و نیز ارسی با شیشههای رنگی، تزیینات گچی با طرحهای اسلیمی و هندسی میباشد. طبقه سوم در وسط دارای یك سالن بزرگ مشابه سالن طبقه دوم است كه پنجرههای آن به ایوان اصلی باز میشود و در دو طرف این سالن دو راهرو واقع است.

در حال حاضر، بنای داخلی دژ گل خندان از بین رفته و فقط برخی از دیوارهای بیرونی سالم باقی ماندهاند. این اتاق ها در سال های اخیر مرمت شده و در حال حاضر به واحد سرپرستی و امور اداری باغ اختصاص یافته است. با اين حال اين گل الهی را هرگز نمی توان به درستی وصف كرد، شاعر تنها می تواند شرح هجران بلبل از گل را بسرايد، تنها بلبل كه دور از گل به سر مي برد، مي تواند كلماتی حاكی از ستايش و شوق بر زبان آورد، همچنان كه نی پس از بريده شدن از نيستان آواز سر می دهد.

در نزدیکی شهرستان محلات، چشمههای آب گرم ارزشمندی با خواص درمانی بسیاری وجود دارد که استفاده از آنها از دوران بسیار دور تا به امروز رواج دارد.چشمههای آب گرم شامل ۶ چشمه به نام های روماتیسم، سلیمانیه، شفا، دنبه، حکیم (دمای چشمهی حکیم از سایر چشمهها کمتر است) و سودا (بختیاری) است که به دلیل وجود مواد معدنی و درمانی شگفتانگیز از جمله گاز رادون، مورد توجه ساکنین محلی و گردشگران سراسر ایران است. در ضمن چشمهای با آب بسیار سرد و گوارا نیز از داخل این غار سرچشمه گرفته است.

ایوان ساختمان اصلی رو به مشرق است و در طبقه دوم و سوم قرار دارد. گياهان در باغ ايراني گذشته از جنس و گونه، از نظر محل قرارگيری، طرح كاشت، زيبايی و سودمندی بسيار قابل ملاحظه هستند وحتی در حفاظت باغ در مقابل عوامل طبيعی مخرب نقش مهمی را ايفا می كنند. این نشریه که با ۴۲ سال انتشار، پایدارترین هفته نامه اراک محسوب میشود، سه دوره متفاوت ˈاز آغاز انتشار تا سال ۱۳۲۰ˈ، ˈاز ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲ˈ و ˈاز ۱۳۳۲ تا پایان کارˈ را در کارنامه خود دارد. در و « درود» ،« داروید » « دار» گویش های محلی ایرانی درخت به تعبیر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید