تحقیق در مورد سعدی – گلستان سعدی – بوستان سعدی – بازارچه تحقیقاتی

در کنار این چشمه تمدنهای کهن شکل گرفتهاند که آثارشان تا به امروز پا به جا مانده است. به عنوان مثال موزه موسیقی این شهر میراث به جا مانده از پیشینیان در زمینه موسیقی را درون خود جای داده و موزه آب مربوط به وسایلی است که در زمانهای قدیم برای آبرسانی مورد استفاده قرار میگرفتهاند. در بخشهای مختلف این موزه وسایلی مانند ابزارآلات و تجهیزات مخصوص انتقال آب، وسایل استحمام یا نوشیدن آب و… در این موزه اشیاء مختلفی مانند تمبرهای قدیمی، کتب خطی مختلف، تابلوهای نقاشی ایرانی و خارجی، ساعت، تلفن، پنکه، بخاری، اتو، گرامافون، رادیو، سکههای قیمتی مختلف، ظروف سفالی مربوط به دورههای تاریخی مختلف و…

مقبره علامه مجلسی، نویسنده معروف ایرانی و صاحب کتاب بحار الانوار از مذهبی ترین جاهای دیدنی اصفهان است که درست چسبیده به مسجد جامع اصفهان قرار دارد که بالاتر به آن اشاره کردیم. همچنین فضای 300 متر مربعی این جاذبه دیدنی اصفهان باعث شده تا به عنوان یکی از مکانهای خوب برای اردوهای دانشجویی و دانش آموزی شناخته شود. این مقبره مربوط به هارون بن علی بهاالدین از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. بخش اول: این تالار مربوط به شهدای قبل از انقلاب اسلامی در اصفهان است. ظاهرا شاه عباس هنگام سفر از اصفهان به ساری به سمت کاخ های باشکوهش در استان مازندران در این کاروانسرا نیز اقامت می کرده است.

از زمان های قدیم اصفهان به عنوان یکی از دستگاههای موسیقی و آواز ایرانی شناخته میشده و از همین رو امروز میتوانیم در اصفهان میراث داران موسیقی و آواز را مشاهده کنیم. این شاهکار معماری ایرانی دارای ۴۰ حلقه چاه بوده و طول مسیر آن نزدیک به ۴ کیلومتر است. منوی غذایی رستوران های اصفهان کاملا متنوع است و برای افرادی که دوست دارند غذاهای سنتی اصفهان و یا غذاهای بین المللی و یا غذاهای ایرانی را امتحان کنند، حرف های زیادی برای گفتن دارد.

در واقع مدرسه چهار باغ آخرین بنای باشکوه ساخته شده در عصر صفوی است که از مکان های تاریخی اصفهان محسوب می شود. فداکار خاطرنشان کرد: اما سرداب حرم حضرت اباالفضلالعباس(ع) حدودا ۴ متر پایینتر از سطح حرم قرار دارد و ما به اتفاق شیخ مهدی کربلایی، امام جمعه حرم امام حسین(ع) به این سرداب مطهر وارد شدیم و در واقع تا پیش از این تاریخ، سرداب حرم حضرت کاملا قفل بود و کسی اجازه ورود به آن را نداشت. این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی ری واقع شده است.

به همین خاطر به این آبشار ، آبشار ده قلو نیز می گویند. از آنجایی که در دوران مشروطه رجال سیاسی، روشنفکران، علما مردم و آزادیخواهان استانهای اصفهان و چهارمحال و بختیاری در این مکان گردهمایی میکردند؛ این مکان را به نام موزه مشروطه نیز میشناسند. در ضمن گنجینهای از 1500 جلد کتاب هنری در موزه رکیب خانه قرار دارد که با رفتن به این مکان میتوانید از دیدن آنها بهره مند شوید. این خانه تاریخی معماری بسیار زیبایی دارد و متعلق به نورالله نجفی اصفهانی میباشد.

در هر کدام از این بخشها اطلاعاتی در خصوص سازنده اثر و سایر هنرمندان فعال در عرصههای مختلف داده شده است. یکی از برترین موزههای اصفهان که در عمارت رکیب خانه قرار گرفته است، موزه هنرهای معاصر میباشد که در آن یک گنجینه کامل از نقاشیهای قهوهخانهای، خوشنویسیهای معروف اثر هنرمندان اصفهانی، آثار چوبی، چینی و سفالی، آبگینه، آثار فلزی، نگارگریها، دست بافتههای تاریخی، آثار روغنی، لاکی و کتابهای خطی نگهداری میشود. آبگرم قهوه خانه ممتاز: این آبگرم در داخل حیاط قهوه خانه ممتاز ‪ ۲‬واقع شده است. قرار گرفته است. علاوه بر این موارد میتوانید ماکتها و نقشههایی که در خصوص انشعابات آب زاینده رود از چهارمحال و بختیاری، تصفیه خانه آب اصفهان، نقش آب باغ فین و چهلستون، ماکت بند رودشت و…

این شهر تا اوایل ۱۲۷۰ هـ. قدمت آن به سده 4 هـ بر می گردد؛ مساحت بزرگی دارد و تا 75 هکتار را در بر گرفته است. راه دسترسی به این منطقه زیبا از کرج ـ رجایی شهر، جاده آتشگاه یا از اتوبان کرج ـ قزوین پس از کردان است. چرا که به این صورت، مزایا و معایب رستوران مورد نظر خود را همزمان در نظر گرفتهاید. نیروی لازم برای چرخش این سنگهای بزرگ معمولا توسط حیواناتی مانند اسب، الاغ یا شتر تامین میشده تا روند روغن گیری یا آسیاب کردن به راحتی انجام شود. تالار سازهای ملی: در این قسمت انواع سازهای متعلق به سراسر ایران جمعآوری شدهاند و توضیحاتی به دو زبان انگلیسی و فارسی برای بازدیدکنندگان در خصوص این ادوات موسیقی ارائه میشود.

موزههای اصفهان دارای تنوع بسیار زیادی هستند و بر اساس ماهیت اشیائی که درون این اماکن نگهداری میشود میتوان آنها را دسته بندی کرد. در ضمن تعداد موزههای اصفهان به دلیل قدمت بالای این شهر، نسبتا زیاد است و شناخت آنها قبل از مسافرت کمک میکند تا تصمیم گیری بهتری در زمینه تعیین مقصد خود داشته باشید. نه تنها در خود شهر اصفهان، بلکه در اطراف اصفهان نیز مکان های دیدنی بسیار زیادی وجود دارد که دیدن این مکان ها با همه زیبایی هایشان، انسان را به وجد می آورد.

ارتفاع این آبشار سنگی بیش از ۱۰ متر است. تاریخ ساخت این موزه به سالهای 1905 و 1906 بازمیگردد و در آن بیش از 800 نمونه از اشیاء قدیمی مختلف قرار گرفته که متعلق به قرون 16 تا 20 میلادی هستند . اهالی روستا و روستاهای همجوار این چشمه را مقدس شمرده و اذعان دارند که آب این چشمه به روی مردم ناپاک و ستمگر باز نمی شود و داستانهایی را در جهت توجیه عقیده خویش بیان می کنند ، ریش سفیدان و افراد مسن روستا اظهار می دارند که اواخر دوره قاجاریه یکی از اربابان صولت السلطنه به مدت یک هفته در مقابل این چشمه چادر زد آب به رویش باز نشد .

بهترین زمان برای دیدن آبشار هفت چشمه فصل تابستان است و بازدید از آن در فصول بارندگی به علت بالا آمدن سطح آب مناسب نیست و عبور از بین صخرهها بسیار سخت خواهد بود. کاروانسرا نیز جزو قدیمی ترین بناهای عصر صفوی است که به سبک چهار ایوانی نیز ساخته شده و عظمتی مثال زدنی دارد. بنا، دو طبقه است و 140 حجره دارد. بعد از طی این ساحل زیبا رسیدیم به هتلمون و تا لحظه دریافت کلید اون دل نگرانی من از بابت رزرو نشدن هتل که خوشبختانه اتاق رو برامون رزرو کرده بود با همون قیمت 134 دلار برا هفت شب با صبحانه برای دو نفر.

دیدگاهتان را بنویسید