جاذبههای گردشگری بندرعباس با فلایتیو – زومیت

از آنجایی که در گذشته بیشتر افراد در منطقه ماکو به نواختن موسیقی آشنایی داشتند، ساختن ساز هم از گذشته جزو صنایع دستی ماکو به شمار میرفته است. اوایل از سوی برخی افراد مقاومتهایی را شاهد بودیم. ترکیه دیوار را با هدف جلوگیری از عبور و مرور غیر قانونی و قاچاق میسازد. همچنین تا شهریور ۱۴۰۰، ترکیه ۴۹۹ کیلومتر دیوار در مرز میکشد و این کشور یک جاده امنیتی و خندق در کنار این دیوار بتنی احداث کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیسجمهوری ترکیه از برنامه کشورش برای ساخت دیوار امنیتی در مرز با ایران و عراق خبر داد. در تیر ۱۴۰۰ ترکیه ساخت دیوار امنیتی ۶۳ کیلومتری در مرز استان وان با ایران را اغاز کرد. دولت ترکیه این دیوار مرزی را در استانهای ایغدیر و آغری در سال ۱۳۹۸ تکمیل کرد. بر اساس آماراعلام شده از سوی مسوولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان هر سال حدود 30 هزار نفر از اهالی شهرهای قروه، همدان و کرمانشاه به منظور بهبود سلامت خود، به سوی این چشمه می آیند. از معروف ترین غارهای استان می توان غار”سهولان” را در نزدیکی شهرستان مهاباد نام برد.

این آبشار با دره ای سرسبز و زیبا در کنار جنگل های پراکنده و زیبایی در نزدیکی شهر سردشت قرار دارد و یکی از شاخه های رودخانه معروف زاب کوچک است. این چشمه در مجاور دره ای که در کف آن جریان آب اندکی جاری است، از زمین خارج شده و پس از به جای گذاشتن آثار قرمز رنگ املاح آهن به نهر مجاور می ریزد. آب چشمه زارعان از دسته آب های کلرو بی کربناته و سولفاته کلسیک و منیزین گازدار سرد است. آب این چشمه به همراه گاز از زمین خارج می شود و در دامنه تپه ای جریان می یابد و رسوبات اخرایی رنگ اکسید آهن از خود بر جای می گذارد.

اطراف چشمه از رسوبات اخرابی رنگ اکسید آهن پوشیده شده است. دبیر شورای مناطق آزاد اضافه کرد: اتصال بندر خرمشهر به بندر ماهشهر از پروژههای بسیار مهمی است که هماکنون در حال اجراست. این غار از چند حوضچه بزرگ که به وسیله دالان های آبی به هم متصل شده اند، تشکیل شده است. آب این چشمه از جمله آب های بی کربناته مخلوط گاز و آهن دار گرم است و از آن برای تسکین دردها استفاده می کنند. آب این چشمه از دسته آب های بی کربناته کلسیک و منیزین سرد گاز و آهن دار است.

که از رود هیرمند پر آب میشود و سر ریز آن از طریق آبراه شیله به منطقه ای به نام گود زره در مرز افغانستان و پاکستان با ایران در شن زارها فرو میرود . در حوض(کوثر) دو چشمه آب است که از بهشت در آن مىریزد: تسنیم و معین که اطراف آن زعفران است». بیش از صد و چهل نوع پرنده آبزی در تالاب های این استان مشاهده شده است و بیشتر این تالاب ها در اطراف شهرستان های مهاباد، نقده، ماکو، خوی و سلماس قرار دارند.

این نوع آب ها در کار گوارش معده، کبد، پانکراس، روده و به طور کلی در تغذیه تاثیر دارند. آب این چشمه همراه گاز فراوان در حوضچه ای که حاصل رسوب گذاری خود آب است، دیده می شود. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی؛ امیر خوش عمل مشاور و معاونت منابع انسانی وزارت دفاع و پشتیبانی به همراه سلیمانی مدیر تربیت بدنی وزارت دفاع و پشتیبانی، سروان امینیان کارشناس ارشد اداره ورزش وزارت دفاع و پشتیبانی و مرشد علی ناری ضمن دیدار با رییس فدراسیون پهلوانی، انتخاب دکتر مهرعلی باران چشمه را به عنوان سکاندار این ورزش آیینی و ملی تبریک گفتند و برای ایشان آرزوی موفقیت و سربلندی کردند.

رويدادهايي مانند زمينلرزههاي پياپي، هجوم قبايل و اقوام گوناگون، و تاخت و تاز بيگانگان رفتهرفته سبب شد اردبيل از پيشرفت و ترقي بازماند. پس از شاه سلطان حسین و حمله افغان ها، كاشان مورد بی مهری واقع شد و بسیاری از عمارت های آن رو به ویرانی گذاشتند.در سال ۱۱۷۵ هجری قمری هنگامی كه شهریار زند در آذربایجان بود، زكی خان در اصفهان علم طغیان و سركشی بر افراشت؛ كاظم خان بختیاری را با گروهی به حكومت كاشان فرستاد، عبدالرزاق كه از طرف كریم خان،وكیل الرعایای آن شهر بود از مشاهده بیدادگری ها به خشم آمد و نیمه شبی بر آنها تاخت و كاظم خان را دستگیر نمود.

اين دشت كه چشمه هاي متعددي در آن جريان دارند و آب آن در سمت راست ناظر يا در حقيقت شمال دشت جريان يافته و در نهايت به رودخانه سرداب مي ريزد، محل اطراق تابستاني عشاير بختياري است كه عمدتاً از طايفه منجزي مي باشند. آنچه مشخص است، آب چشمه گیلاس تا زمان اجرای اصلاحات ارضی در نهر خیابان جریان داشته است. ققط آنچه هوید است اثرات دردناک یک گذشته پرمشقت است.» پرده چشمهایش نیز به گونه ای وصف می شود که با کار نقاشان کلاسیک همانندیدار د. سالنهای متعدد این موزه دارای قطعات زیادی است که نشاندهندهی فرهنگ و آدابورسوم مردم استان هرمزگان از گذشته تا به امروز است.

زیرا اولین قصبهای که در هرات آباد شد، شهر فوشنج یا پوشنگ است و در آن زمان گروهی از رعایای طهمورث دیوبند از ظلم و تعدی او فرار و به غور جایگزین و از آنجا به محل “اوبه” منزل کردند و شهری عالی و عماراتی دلپذیر و بناهایی بلند و با شکوه ساختند و بعداً بواسطه نزاعی که در بین قوم بخاطر شومی یک دختر پیدا شد، عدهای از اوبه فرار و به محل گواشان هرات جای گرفتند و در نتیجه شهر هرات را آباد نمودند. از دیگر آبشارهای موجود می توان آبشار “سدوک” ارومیه و “قلعه جوق” ماکو را نام برد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه، شست مشترک بررسی تبعات آبی دیوار انسدادی مرزی ترکیه با هدف ایجاد ساز وکارهای لازم به منظور کاهش تبعات آبی دیوار انسدادی مرزی ترکیه و با حضور هیأتهای فنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در شهر ماکو به کار خود پایان داد. این نشست که با هماهنگی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و با مسئولیت وزارت نیرو و حضور تعدادی از دستگاههای مرتبط مرزی برگزار شد، هیئتهای فنی دو کشور به صورت مشترک از مسیر دیوار احداثی از طرف ترکیه بازدید کرده و در ادامه طی جلسات مشترک در شهر ماکو، طرحهای لازم برای عبور ایمن سیلابها از دامنههای کوه آغری کوچک به سمت دشت بورالان و چشمه ثریا را مورد بررسی قرار دادند.

دیدگاهتان را بنویسید