جاذبههای گردشگری تیران ؛ در غرب استان اصفهان – مجله گردشگری میزبون

امی: عالیه. پس من با شما صحبت خواهم کرد. در نهایت وقتی رحمه از او دور شد، حضرت ایوب (ع) تنها شده و هیچ گونه آب و غذایی نداشت و در این هنگام به سجده افتاد و گفت: «بدحالی و مشکلات به من روی آورده و تو مهربان ترین مهربانان هستی». «و به خاطر بیاور بنده ما ایوب را، هنگامی که پروردگاش را خواند (و گفت: پروردگارا!) شیطان مرا به رنج و عذاب افکنده است. مدتی حرکت در مسیر خاکی ساعت۹ برای صرف صبحانه توقف کردیم و بعد جاده را ادامه دادیم تا به کنار رودخانه رسیدیم البته بستر رود کاملا خشک بود و فقط یک چشمه در طول مسیر کمی آب داشت با ادامه راه از کنار رودخانه به یک دشت باز رسیدیم که از اینجا یک دیواره سنگی مقابل ما نمایان شد و چند قله بالای این صخره ها دیده میشد .

بعد از بازدید از تنگ رغز در جاده داراب – بندرعباس ادامه می دهیم تا به پل فورگ که به روایتی بزرگترین پل هوایی ایران می باشد می رسیم. آب قلیایی اگر در زمان نامناسب و در میان وعده های غذایی مصرف شود باعث تضعیف اسید معده می شود که در دراز مدت و بخصوص در افراد بالای 60 سال میتواند باعث رفلکس معده و یا مشکلات گوارشی شود به همین دلیل توصیه می شود 1 ساعت قبل از وعده غذایی و 2 ساعت بعد از آن مصرف نشود .

غذاها و مواد پسماند اسیدی در بدن توسط ادرار یا تعرق دفع میشوند اما این کافی نیست و بدن با رسوب دادن یا استفاده از عناصر حیاتی قلیایی موجود اقدام به خنثی کردن اسیدهای مضر میکند( برای مثال از کلسیم استخوان برداشت میکند که در دراز مدت باعث پوکی استخوان میشود ) .بنابراین با استفاده از غذاهای قلیایی به بدن در خنثی کردن مواد اسیدی یاری رسانید . در برخی منابع نوشتند که علت دوری گزیدن مردم از حضرت ایوب (ع) بیماری ایشان بوده است، اما از امام باقر (ع) فرمودند که در بدن ایوب چیزی مانند عفونت، کرم و زشتی چهره ایجاد نشده بود.

در نهایت شیطان از خداوند خواست تا بر بدن ایوب مسلط شود و او را بیمار کند. در بدن های اسیدی بسیار بیشتر است .البته بدن همواره سعی میکند خود را در حالت تعادلی نگه دارد و از ظرفیت های بافری برخوردار است اما این ظرفیت محدود بوده و تغییرات زیاد منجر به مرگ خواهد شد . دوم اینکه دارای خواص انتی اکسیدانی باشد تا عوامل بیماری زا (رادیکالهای آزاد ) را در بدن خنثی نماید . اوبه تجربه دریافت که مصرف خوراکی گوگرد توان دار شده، می تواند در درمان سایر بیماری ها نظیر آرتروز مفاصل، مشکلات گوارشی، مشکلات روحی و روانی نیز اثر بخش باشد.

ذکر این نکته نیز جالب است که در کنار روستای کرنگ کفتر رشته کوه پهناوری وجود دارد که در حاشیه جنوبی این رشته کوه و با فاصله ای در حدود دهها کیلومتر روستایی بنام فارسیان قرار گرفته که این روستا نیز چشمه ای مشابه چشمه دیوانه دارد که آب آن چشمه نیز به تناوب قطع و وصل میگردد . که چشمه دیوانه نیز جزء این نوع چشمه هاست آنهایی هستند که آبشان با فشاری بجز فشار هیدرواستاتیک به خارج رانده میشود منبع تامین فشار در این نوع چشمه ها معمولا فرایندهای درونی زمین است همانگونه که می دانیم لایه های زیرین زمین مملو است از گازهایی نظیر اکسیژن ، هیدروژن ، ازت ، متان و غیره .

ایوب (ع) مردی اهل روم بود و همسر ایشان نیز نامشان رحمة بود و از نوادگان حضرت یوسف (ع) محسوب می شدند. البته مفسران دلیل تنبیه همسر ایشان را دلایل مختلفی دانستند و یکی از مفسران توضیح می دهد: وقتی شیطان بر رحمه ظاهر شد، او از بیماری همسرش خسته شده بود و تصمیم گرفت تا همسرش را معالجه کرده و پس از بهبودی بگوید که دلیل بهبودی اش شیطان بوده است. ایشان چهار همسر داشتند و همه آنان حضرت ایوب را ترک کردند و تنها یکی به نام رحمة به ایشان وفادار ماند.

در همین لحظه، مردی گریبان چاک زده که خاک بر سر می ریخت، با عجله نزد ایوب آمد و گفت: ای ایوب! شیطان به خداوند گفت: اگر ایوب نعمت های خداوند را شکر می کند، به این دلیل است که زندگی مرفه و آسانی داشته است و نعمت های وسیعی به او بخشیده ای. معنی: سنگ بزرگ و سنگین نامهربان و لجباز، به او (چشمه) سیلی زد و گفت: ای پسر، دور شو. حضرت ایوب (ع) از پیامبران الهی است که خداوند او را با از دست دادن اموال، فرزندان و ابتلا به بیماری اش آزمایش نمود. در مدتی که خداوند حضرت ایوب را با بلاهای مختلف امتحان می کرد، همسرش به او وفادار ماند و با کار کردن در خانه مردم پول ناچیزی به دست می آورد و زندگی دو نفری شان را می گذراند.

مطمئن باشد اگر نعمت های مادی را از ایوب بگیری، هرگز شکرگزار تو نخواهد بود. اما باز هم حضرت ایوب (ع) شکرگزار خداوند بود. یکی از این مقبره ها در منطقه الرّانْجِیَّه در ده کیلومتری جنوب حله در کشور عراق قرار دارد و به این علت که به محل زندگی حضرت ایوب (ع) نزدیک تر بوده، از شهرت بیشتری برخوردار است. در این میان منطقه ی چهل چشمه ی آن یکی از سردترین مناطق این استان است که حتی در اردیبهشت هم امکان ریزش برف در آن وجود دارد در نتیجه بهترین فصل برای صعود به قله های چهل چشمه اواخر بهار و اوایل تابستان مخصوصا اواسط خرداد ماه است که طبیعت به روی انسان لبخند می زند و صحنه هایی را پیش روی گردشگران و کوهنوردان پدید می آورد که نظیر آنها در هیچ کجای دیگر یافت نمی شود.

خداوند ایشان را با از دست دادن اموال، فرزندان و بیماری برای سال ها امتحان کرد و در نهایت ایشان از تمام امتحانات الهی سربلند بیرون آمدند و هیچ گاه از شکرگزاری و یادخداوند غافل نشدند. تفرجگاه جنگلی ‘فندقلو’ از دیگر مناظر دل انگیز طبیعی استان اردبیل است جنگل فندقلو در 10 كیلومتری جنوب شرق شهرستان نمین با مناظر دل انگیز طبیعی همه ساله پذیرای ده ها هزار نفر از گردشگران است. آرى اگر شرارهاى از آن عشق پاک بر قلب آدمى پرتو افکند تمام قوى و مشاعر وى آتش گیرد و هر چه دارد در آتش عشق و محبت بسوزد و بجز یک توده آتشین چیز دیگرى نمودار نخواهد ماند و خار و خس خودپرستى را سوزانیده و منفى گرداند محبت و عشق پاک اخلاق ذمیمه را از دل پاک میگرداند و در مقابل آتش محبت رنجها و زحمات از بین میرود و شدتها و بیچارگیها و سختیها را آسان مینماید.

ریش سفیدان و افراد مسن روستا میگویند اواخر دوره قاجاریه یکی از اربابان مطلق العنان منطقه به مدت یک هفته در مقابل این چشمه چادر زد آب به رویش باز نشد , وقتی که خان از محوطه دور شد زمزمه دلنشین چشمه به گوش رسید و آب جاری گردید و هر چه خادمین و مباشران تقاضا میکنند حضرت حکمران برگردد و با آن آب دست و رویی بشوید که این آب به یمن حضور حضرتش جاری شده وی برنمی گردد و اعلام میکند که این آب به روی ما باز نشد و به مقر خود در روستای سریک برمی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید