جاذبه های طبیعی آذربایجان شرقی – وب سایت شخصی ولی اله دینی

دانشگاه پیام نور استان البرز واحد طالقان که امروزه در حال فعالیت است. ولي امروزه رشد و توسعه قابل توجهي يافته است. این ناحیه علاوه بر دره و رود و باغ ، از نطر پوشش گیاهی طبیعی و گیاهان دارویی نیز غنی است . به طور ويژه گل هايي كاشته ميشد كه خاصيتي داشته باشند؛ به طوريكه هم از عطرآنها استفاده ميشد و هم از گلبرگ هايشان حلوا و مربا و .. درست ميكردند و برخي از آنها خاصيت طبي نيز داشت. ریزترین آنها که در اصطلاح محلی بیجک می گویند.

به علت ارزش های فرهنگی و تاریخی که این خانه دارد ، به ویژه پیوند آن با نهضت مشروطیت ، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. صدها سال پیش در ساختمان آثار تاریخی آذربایجان نظیر ارک تبریز، مسجد کبود و سایر بناهای معروف از مرمرهای معادن این منطقه استفاده شده است. شیراز و عبور از آثار باستانی پاسارگاد از طریق تونل تنگ سعادت شهر وارد پاسارگاد یا همان سعادت شهر شوید. از تفریحات لذتبخشی که امکان انجام آنها در کویر ورزنه وجود دارد میتوان به کویرنوردی با آفرود، موتورسواری چهارچرخ، شترسواری، باگیسواری، زیپلاین و پاراگلایدر، اشاره کرد. باید دستمالی را در آب چلاند و روی گونهها و پیشانی و لبهای شهربانو را تر کرد.

آب شهرستان از آب رودخانه آذرشهر چائی که از کوه های پر برف سهند سرچشمه گرفته تامین می گردد این رودخانه از به هم پیوستن چشمه های متعدد و ذوب شدن برف ها بوجود آمده و طول آن حدود 60 کیلومتر می باشد که پس از آبیاری مزارع روستاهای در مسیر قرار گرفته اضافی آن به دریاچه ارومیه می ریزد رودخانه مذکور تقریباً فصلی بوده و فعالیت آن اکثراً در اوایل بهار و آخر پاییز می باشد و از خرداد ماه رو به خشکی می گذارد و تنها آب موجود آن مورد استفاده زارعین روستاهای شرق آذرشهر قرار می گیرد اکثر روستاها دارای چشمه و قنوات قدیمی هستند که پس از خشک شدن رودخانه از آب آنها جهت استفاده کشاورزی بهره می جویند با توجه به کشاورزی بودن خود شهر آذرشهر قبلاً چشمه های متعددی در این شهر وجودداشته که توسط مالکین حفر و استفاده کشاورزی به عمل می آمد که متاسفانه اخیراً و در سال های گذشته به علت عدم رسیدگی مالکین و تبدیل آنها به فاضلاب های خانگی چشمه های مذکور در حال از بین رفتن می باشند و در بخش گوگان و روستاهای آن تامین آب مشروب و کشاورزی از آب چاه های عمیق تامین می گردد اخیراً نظر به احداث سدهای خاکی ینگجه در قسمت شرق آذرشهر و سد مخزنی هفت چشمه در قسمت جنوب آذرشهر و پرنمودن آنها در فصل زمستان از آب رودخانه آذرشهر چائی وجود سدهای فوق تاثیر بسزایی در پرباری آب چشمه ها و قنوات و چاه های آب شهرهای آذرشهر و گوگان گذاشته است از آب های سطح الارضی موجود شهرستان چشمه معدنی تاپ تاپان در 5 کیلومتری جاده آذرشهر مراغه واقع شده و در این ناحیه از چهار محل آب به صورت خودجوش از زمین خارج می شود که دارای بیکربنات کلسیم و منیزیم گازدار و آهن دار سرد است و آب شرب شهر ممقان در قسمت شمال آذرشهر از تعداد سه حلقه چاه عمیق تامین می گردد و مزارع کشاورزی موجود در منطقه ممقان از طریق چندین رشته قنات و همچنین از چاه های عمیق و نیمه عمیق دارای مالکیت خصوصی سیراب می گردند.

در منطقه آذرشهر چندین کارگاه قندریزی و قندسازی وجود دارد که عمدتاً قندریزی های سنتی است و قند شهری و کله قند و شیرینی چای تولید می کنند. حاوی اغلب عناصر لازم برای رشد و پرورش انسان کارگاه های تهییه پنیر در اغلب آبادی ها و روستاهای منطقه آذرشهر وجود دارد که در طول سال چندین ماه فعال می شوند. جهت تهیه برگه در منطقه آذرشهر از دیرباز مراکز مخصوصی در فصل تابستان آماده می کنند.

بهترین زمان بازدید از تنگ بستانک بهار و تابستان، مخصوصا از اوایل اردیبهشت تا اواخر مرداد است. رنگ یا گیاهی است یا معدنی و در بافت و زیبایی قالی تاثیرگذار است. دیاتومیت سنگی است رسوبی که از پوسته سیلیسی فسیل شده تک سلولی های گیاهی دیاتومه ها حاصل می گردد. آبوهوای کوهستانی، منجر به تنوع و غنیشدن پوشش گیاهی دره آکواریوم شده است. روستای اورازان به آب ریزان نیز معروف بوده و زادگاه نویسنده مشهور ایرانی جلال آل احمد است.

قالیبافی نیز از صنایع ظریف و مشهور منطقه آذرشهر است. منطقه ی خروج آب معمولاً در نقاط پایین دست مانند کف دریاها یا مجاور بستر رودخانه ها است. آب این چشمه زیبا و زلال از کوه میامکی ، یکی از کوه های بلند بین منطقه دیزمار غربی ارسباران و شهرستان مرند و بخش زنوز سرچشمه می گیرد. شهرهایی نظیر موروندا/مانداگارا (مرند) و فراسپَ (تخت سلیمان)، زاوزاکا (محل زمزمه و دعا، خراجو)، سراسَ (محل سرای، سراسکند، کوره سره) و نازادا (نقده) هم با آن در منطقه گیلان تصور شده اند. قالیبافی نقش عمده ای را در اقتصاد و صنعت منطقه آذرشهر دارا است و صدها دار قالی در این شهرستان برپا است و صدها کاردان و کارشناس خبره قالیباف در این زمینه فعالیت دارند.

از لحاظ تقسيمات كشوري جزو محدوده شهرستان پلدشت، ماكو و در غرب اين شهرستان واقع شده است. علاوه بر مرمر و تراورتن آهک آذرشهر بسیار مرغوب بوده و یکی از صادرات عمده آن به تمام شهرهای آذربایجان است. این معدن در قسمتی از بخش قرار دارد که پوشیده از تراورتن است. مواد تولید مورد نیاز نخ ابریشم رنگین است و پارچه متقال در گذشته ها بیشتر روی نوعی کلاه که مصرف محلی داشت دوخته می شد. سنگ لاشه به همراه سنگ های تزئینی از این معادن استخراج گردیده و جهت تهیه آهک بنایی مصرف می شود. بهترین خاویار آشوراده از مرغوب ترین و معروف ترین خاویارها در این بندر یافت می شود.

از معروف ترین معادن مهم آذرشهر معادن تراورتن و سنگ مرمر مرغوب سردآباد و داش کسن هستند که از صادرات عمده این شهرستان می باشد. این معدن تحت عنوان مجتمع معدنی آذرشهر بعلت دارا بودن تراورتن های متنوع و مرمر آن آراگونیت جزو مهمترین صادرات کشور محسوب می شود. این معدن در ۵ کیلومتری شرق ممقان قرار دارد و یکی از مهمترین معادن استانی است. بعد از درگذشت ملك دينار پسرش علاء الدين فرخ شاه (591 ـ 592 هـ.ق) به جاي او نشست، در دوران وي كرمان دستخوش آشوب و ناامني گرديد و جمعي از امراء، به نام علاء الدين تكش خوارزمشاه خطبه خواندند (568 ـ 598 هـ.ق) خوارزمشاه هم از اين موقعيت استفاده كرده و سپاهي را از خراسان مأمور تصرف كرمان كرد.

شیشه ها و سفال های طبقه اول نیز مربوط به دوره های پیش از تاریخ است که قدیمیترین سفال دستساز از دوران اشکانی می باشد. در سال 658 هجري در دوران حاكميت آباقاخان در تبريز، زندگي مدني و اقتصادي دوباره شكوفا شد. به عقیده مسلمانان این چاه به صورت معجزهآمیزی هزاران سال پیش توسط جبرئیل در زمان ابراهیم برای نوزاد تشنه او اسماعیل به وجود آمدهاست. در گذشته تهیه گندم به وسیله آسیاب های آبی صورت می گرفت و در دهه های اخیر این صنعت در منطقه رشد داشته و چند کارخانه آردسازی ایجاد شده است.

کارخانه های زیادی در حال تولید و فعالیت هستند. کارخانه های این شهرک عبارتند از: صنایع مواد غذایی از جمله بیسکویت، شکلات، کیک، بستنی، ماکارونی، آشامیدنی و دخانیات، صنایع نساجی، پوشاک، چرم، صنایع چوب و محصولات چوبی، صنایع کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، صنایع شیمیایی، صنایع کانی غیرفلزی، صنایع تولیدات فلزی اساسی، صنایع ماشین آلات، تجهیزات و ابزار این شهرک با دارا بودن امکانات در آینده انتظار می رود یکی از قطب های صنعتی بسیار مهم استان باشد.

در اوایل دهه چهل به منظور ساختن یک منبع آب آشامیدنی بر روی تپه آناهیتا از سوی مسئولان شهر سرعین بقایای دیوار قلعه و بنای موجود روی تپه از بین رفت. اکثر مردان وجوانان از صبح زود تا عصر در کارگاه های نخودپزی حاضر شده و با دستهای پرتوان خود دانههای زرد طلایی نخود را بعمل میآورند. گذشته نشان می دهد که صنعت نساجی به صورت دستی از قدیم الایام در آذرشهر رایج بود و مردم این فن آشنایی داشتند و احتیاجات ریسندگی و بافندگی را به وسیله ابزارهای کوچک دستی مرتفع می کردند و مرور زمان مخصوصاً در چند دهه اخیر صنعت نساجی ماشینی نیز کاملاً به این دیار نفوذ کرد و در حال حاضر کارگاه های نساجی درمنطقه آذرشهر به تولید مشغولند.

دیدگاهتان را بنویسید