جاهای دیدنی اصفهان(1401) معرفی، آدرس، ساعت بازدید

باداب سورت به دلیل حجم زیاد آب آن دریاچه ای را در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا ساخته و هر روز میزبان خیل زیادی از گردشگران مشتاق از سراسر جهان است تا شاهکار دیگری از خلقت خداوندی را از نزدیک نظاره گر باشند. حدود نیم ساعت که در این جاده حرکت می کنیم به اول جاده آبشار که سمت راست جاده است می رسیم که از ابتدا خاکی می باشد با دست اندازهای زیاد وپیچ های تند به گفته آقای قنبرزاده این جاده فقط نیسان رو بوده و الان با رسیدگی هایی که شده با مینی بوس و ماشین های سواری هم قابل دسترسی است بعد از 45 دقیقه به انتهای جاده می رسیم که پارکینگ بزرگی است از این جا تا ابشار10 دقیقه راه است ، کوله ها را انداخته وحرکت می کنیم آقای قنبرزاده جلوتر رفته و ساحل ماسه ای روبروی آبشار را برای شب مانی پیشنهاد می کند بلافاصله بچه ها کمپ را بر پا می کنند و مشغول تماشای محیط زیبا وعکاسی می شوند.

اگر شما هم جزء گردشگرانی هستید که بازدید از جاهای تفریحی اصفهان را هم در اولویت های خود قرار داده اید، حتما از این جاذبه بازدید کنید. این آبشار در ارتفاع ۱۷۲۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. یکی از این دو چشمه آبگرم در این روستا بنام چشمه آبگرم حمام ( 1 ) سرپوشیده بوده و دارای حوضچه ای طبیعی است و رسوبات گوگردی رشته ای به وضوح دیده می شود . غار طبیعی و صخره ای دلیك بولاغ (حاجی آباد) نیز در 46 كیلومتری جنوب شهرستان در دامنه آفتابگیر ارتفاعات ‘اؤكوز اؤله ن’ از كوه های تخت سلیمان واقع شده است و از دهانه غار آبی با دبی 60 لیتر در ثانیه جریان دارد.

در کشور ترکیه مشابه این چشمه ها با نام پاموکاله به صورت رسوبات سفید رنگ آهکی وجود دارد که نسبت به چشمه های اروست خواص درمانی و وسعت کمتری دارد و در زبان محلی به آن قلعه سفید یا قصر سفید می گویند که البته به علت اینکه منطقه آزاد گردشگری است و حمایت های زیادی از آن شده است، گردشگران زیادی را جذب خود می کند. او پس از مرگ به گل نرگس تبدیل شد و از آن زمان گل نرگس به عنوان مظهر نارسیس درآمد. این بنا در سال 1508 ساخته شد و تا حدود زیادی سالم مانده است و نمای دیگری از شهر را پیش چشمانتان نمایان میکند.

در فصول گرم برخی از گردشگران نه تنها روی پله های آبشار قدم می زنند بلکه بخش های از چشمه را به منظور جمع شدن آب کور می کنند که این اقدام مسیر طبیعی عبور آب را مسدود و حتی چشمه های کوچک را خشک کرده است. بخش شرقی روستا و در محله پایین روستا امامزاده ای هست که می گویند پسر امام موسی ابن جعفر(ع) است. جالب است بدانید که چشمههایی که آب شورتری دارند، مورد استقبال بیشتری از طرف گردشگران قرار میگیرند.

به طوری که در طول سال های گذشته که نام این چشمه بر سر زبان ها افتاده است، بدون هیچ حفاظی در معرض بازدید گردشگران قرار گرفته است. یا باد آب به معنی آب گاز دار است. نیز به معنای شدت اثر آب گاز دار می باشد. طیف زیبای رنگ آب چشمه و پلکانی بودن آن، مناظر زیبایی را در پیش چشم گردشگران نمایش میدهد که خلق آن توسط ماهرترین نقاشان نیز ممکن نیست. همین امر سبب شده است که عموم گردشگرانی که از رفتارهای مخرب و خطرآفرین برای این چشمه آگاهی ندارند، بر روی پله های آبشار چشمه قدم بگذارند و بخش های از آن را تخریب کنند.

آبگرم معدنی گاومیش گلی (پر آبترین و بزرگترین چشمه آب معدنی ایران) در داخل شهر سرعین واقع شده است. این آتشگاه که در غرب اصفهان و در ۸ کیلومتری مرکز شهر قرار داره یکی از آثار تاریخی کهن و پر قدمت است. این بند در 25 کیلومتری جنوبشرقی مشهد قرار دارد و بر روی رودخانه طرق در یکصد متری بالادست بند قدیمی طرق احداث شده است. قله دماوند مرتفعترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه در مازندران و در شهرستان آمل قرار دارد.

چشمه های باداب سورت به عنوان دومین اثر طبیعی ایران زمین بعد از قله دماوند معرفی شده است. مازندران با جلگههای سرسبز، کوهستانهای پر برف، بیشهزارها و جنگلهای هیرکانی در کنار سواحل زیبای دریای کاسپین (دریای خزر)، یکی از پرطرفدارترین استانهای ایران برای گردشگری به شمار میرود. درشعرهای پر شعله ی او آتشی نامیرا زبانه می کشد،عشقی به فریاد می آید،روحی طغیان می کند،آوارگی و در بدری هاو ملواری جویی های جعفر قلی شعر او را روحی عارفانه بخشیده است. اما از ابتدای دوراهی حدود ۸ کیلومتر از ۱۹ کیلومتر این جاده آسفالتی پر از گودال(!)های متراکم است!

اما این همه ماجرا نیست. بعید نیست که مازندران، محل سکونت آریایی های مهاجر نام خود را از خدای خود ایندر گرفته باشد. البته در ۲۰۰ سال اخیر آب چشمه کمتر شده است و فقط آب بر روی حدود ۱۰۰۰ متر مربع از پلکان ها جریان دارد و بقیه پلکان ها که آب از روی آن جاری نیست مانند چشمه های پاموکاله ترکیه به رنگ سفید خود نمایی می کند.

برای اجاره ویلا در طالقان کافی است سری به وبسایت لیدوماتریپ بزنید تا در کوتاه ترین زمان تعداد زیادی از ویلاهای موجود را مشاهده کنید و بعد از بررسی کامل و مقایسه بین آن ها مناسب ترینشان را انتخاب کنید. اگر شما نیز تا به حال از این منطقه زیبا و خوش آب و هوا خبر نداشتهاید و اطلاعاتی درباره آن ندارید با ما همراه باشید تا هر آنچه لازم است در سفر به این منطقه بدانید را با شما در میان بگذاریم. بهطور مثال مسجد جامع اردستان به شکلی ساخته شده است که هوای داخل آن در تمام فصول سال بدون هیچگونه وسیله سرمایشی یا گرمایشی، معتدل و مناسب برای حضور نمازگزاران باشد.

به نظر شما راهی وجود دارد که بدون دخالت مسئولین، خود ما بتوانیم از خشک شدن باداب سورت جلوگیری کنیم و آن را به همین شکل به دست نسلهای بعدی برسانیم؟ دلیل لُر دانستن آنها حمایت بدون چون چرای این طایفه از والیان لُرستان پشتکوه (ایلام) می باشد. این چشمههای پلکانی در هر موقع از روز بسته به رنگ آسمان و طبیعت اطرافش، به رنگهای متفاوتی دیده میشوند. ساتراپ دهم که استان مرکزی کنونی بیشترین مساحت و مهمترین بخش آن را تشکیل میدادهاست، اهمیت این ناحیه را در زمان قبل از اسلام معلوم مینماید و از طرف دیگر هر گونه تصمیمگیری و فرمانهای حکومتی، نوع معیشت، تخصصها، حوزههای فرهنگی و اقتصادی و رشد و توسعه از هر نظر در ساختار تمدن آریایی آن زمان مشمول ساتراپ دهم نیز میشدهاست.

در این صورت مازندران از بخش ماز و ایندر تشکیل می شود. چشمه سورت به دلیل طبیعت زیبا و محیط آرامش بخش خود، به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی شمال برای مسافرت محسوب میشود. اگر همه این کار را بکنند، به شکل چشمگیری شاهد کم شدن زبالهها در طبیعت خواهیم بود. چشمه های باداب سورت از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز درپلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمین شناسی) شکل گرفته است. کاروانسرای سفیدآب در سر راه تجار جاده ابریشم بوده و از مسافران زیادی استقبال می کرده است.

علت این موضوع این است که آب چشمه به دلیل داشتن نمک طبیعی، دارای خواص درمانی زیادی است. زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشماندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است. چشمه آبگرمهای اطراف اصفهان تقریباً میتوان گفت که محدود هستند و به همین دلیل در ادامه این مطلب ما قصد داریم که یکی از چشمه های آبگرم و معتبر در اطراف اصفهان که می توانید از آن استفاده کنید را خدمت شما معرفی کنیم. از آنجا با استفاده از تابلوهای راهنما به سمت روستای اروست و باداب سورت بروید. از آنجا با کمک تابلوهای راهنمایی به سمت کیاسر بروید و در نهایت مسیر خود را به سمت سه راه تلمادره ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید