جاهای دیدنی اصفهان(1401) معرفی، آدرس، ساعت بازدید

در کوه تفتان ، خاش ، استان سیستان و بلوچستان نهفته است. ارتفاع آرارات کوچک، 3900 متر و آرارات بزرگ 5300 متراز سطح دریاست.ترکها به آن” آغری” و کردها به این کوه “آقری” میگویند. برخی نیز میگویند وجود مرغابی های دریاچهی زریوار باعث شده شهر را مراویان یا جای مرغابی بخوانند. در ماکو، چهارشنبه هفته دوم اسفند ماه موسم به “کوله چارشنبه” یعنی چهارشنبه کوتاه بود و سومین چهارشنبه نیز “موشتولوقچی چارشنبه “چهارشنبه پیام آور” یا ” قره چارشنبه ” چهارشنبه سیاه یا بزرگ ” یا ” خبرچی چارشنبه ” نام داشت.

وجود مسجد های بیشمار در شهر باعث شده سنندج به شهر مساجد یا مناره ها مشهور شود. بزرگترین سینمای روباز جهان با گنجایش ۱۰هزار نفر در پارک جنگلی آبدیر سنندج می باشد. آبیدر با پرده ای در ابعاد ۱۲×۲۵ متر ، بزرگترین سینمای روباز جهان محسوب میشود. قلعه و مقابر صخره ای شدی در روستای شدی پلدشت واقع شده است. غار کرفتو ، مسجد شیخ مظهر ، تکیه بابا شیخ ، شهر بازی پاپتوس ، آرامگاه حاج حکیم نیلوفری ، رودخانهي سقز ، دریاچهی سد شهید کاظمی ، مسجد شیخ حسن مولانا ، قرآن تاریخی شیخ حسن مولانا ، مسجد دومناره ، حمام حاج صالح ، قلعهی باستانی زیویه ، بازار مرزی بسطام ، روستای تاریخی ترجان، منطقهی حفاظت شده ی عبدالرزاق برخی از مهم ترین دیدنی های شهر هستند که گردشگران را به سقز دعوت میکنند.

شهرستان محلات: سرستونهای آتشکده خورهه، غار آزادخان، چشمه وزوان، مسجد جامع محلات، امامزاده ابوالفضل، مجتمع آب گرم محلات و مراکز تهیه گل و گیاه. این بنای تاریخی که نام دیگر آن، چارتاقی نیم ور می باشد، از سه قسمت اصلی تالار شرقی، تالار غربی و راهرو تشکیل شده است و از تاریخی ترین جاذبه های گردشگری محلات می باشد. مهمترین انواع آب و هوای استان عبارتند از: آب و هوای نیمه بیابانی در مناطقی چون ساوه و زرندیه، آب و هوای معتدل کوهستانی همراه با زمستان سرد و تابستان معتدل، در شهرستانهایی مانند اراک، خمین، تفرش و محلات. • موانع فرهنگی و زبانی یکی از مهمترین چالش ها در این صنعت است، زیرا اگر کادر درمان و بیمار متوجه زبان و فرهنگ یکدیگر نشوند، فرایند درمان بسیار سختتر و پیچیده تر میشود.

ˈفصلنامه راه دانشˈ به صاحب امتیازی انجمن علمی، فرهنگی و هنری استان مرکزی تحت نظارت شورای پژوهشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نخستین و دومین شمارهای خود را در یک مجلد در بهار ۱۳۷۴ با جلد چهار رنگ انتشار داد. بهترین زمان برای بازدید از آبشار آب ملخ فصلهای بهار و تابستان است. مورد بعدی در لیست بهترین جاهای دیدنی دماوند کمی بیش از موارد دیگر با شهر تهران فاصله دارد. و در طرف دیگر آن هم این جملات راخواندم: «ما تو را فراموش نکردهایم.

برادر روحانی به حیرت افتاد، ناگهان شخصی بزرگوار و محترمی را دید که نشسته و دو طرف او را صفوفی از خدمت گزاران احاطه کرده اند. به طرف صریا حرکت کردم تا امام رضا(ع) را ببینم. وقتی که برادرش به خانه آمد و از مسافرت برادر خود آگاه شد بر اسب خود سوار شد و شهر را ترک کرد تا برادرش را ببیند و با او خداحافظی کند، چون به او رسید و با او خداحافظی کرد و خواست باز گردد، با خود گفت که خوب است من هم با برادرم به زیارت امام رضا (علیه السلام) بروم! برادری که روحانی بود عازم زیارت حضرت رضا (علیه السلام) شد و قبل از حرکت به جهت خداحافظی با برادرش به منزل او رفت و چون برادرش خانه نبود با اهل و عیال او خداحافظی کرد و به سوی خراسان حرکت کرد.

بالاخره در بین راه آن برادر ظالم مریض شد و قبل از رسیدن به مشهد مقدس از دنیا رفت برادرش او را غسل داد و کفن کرد و بر روی اسبش گذاشت و به مشهد آورد و در حرم امام رضا (علیه السلام) طوافش داد و در جوار آن حضرت به خاکش سپرد. صدای فیلم های این سینما از طریق موج اف ام رادیو در هر مکان از پارک جنگلی آبیدر قابل دریافت است و پرده آن به گونهای تعبیه شده که ۱۰ هزار نفر بتوانند رو به روی آن قرار گیرند.

او گفت: تمام این نعمت ها که مشاهده کردی از برکات تو است، زیرا همین که من به حال احتضار رسیدم، جان دادن برایم دشوار شد و به سختی مردم آنگاه تو مرا در تابوت گذاشتی و بر اسب بستی، در همان وقت دو نفر نزد من آمدند که بسیار بد قیافه و خشن بودند و سلاح آتشین در دست داشتند، آنها پیوسته مرا شکنجه می دادند و من هر چه تو و سایر زوار را صدا می زدم و کسی را می خواستم کمک کند سودی نداشت و من در عذاب و آتش بودم تا اینکه داخل شهر شدیم.

مردمان این منطقه و روستای دیمه از عشایر بختیاری بوده و بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند. دیدن چنین شهر عجیب و منحصربهفردی برای بسیاری افراد، بسیار جالب و هیجانانگیز است؛ ازاینرو سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از این جاذبه تاریخی به روستای کرد علیا در نزدیکی اصفهان سفر میکنند. این شهر که در مسیر تیسفون به تخت سلیمان قرار داشته است ، در زمان اشکانیان و ساسانیان مرکز توجه بسیار بوده و امروزه هم یکی از شهرهای مهم استان کردستان است. یکی از این چشمهها، چشمه اصلی می باشد که دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد و آبی بسیار شور است.

این ولسوالی نیز مانند زندهجان در گذشته یکی از مراکز اصلی و مهم نیروهای مجاهدان به شمار میرفت. همچون باغ چهلستون اینجا نیز عمارت و کاخی بزرگ در مقابل یک آبنمای دراز همچون کانال آب احداث شده که نه تنها تصویر عناصر کاخ را منعکس کرده، سایر عناصر پیرامونی را نیز در خود نمایان می سازد. بار دیگر، شب، در عالم خواب حضرت را دیدم و همان دستور را دادند و این جریان سه شب تکرار شد تا روز سوم گفتم بیتردید در این خوابهای سهگانه رازی است، به همین جهتبامداد روز سوم جلو رفتم و به اولین نفری که قبل از فجر وارد صحن میشد و جز «آقا تقی آذرشهری» نبود، سلام کردم و او نیر مرا مورد دلجویی قرار داد و پرسید: «اینک، سه روز است که شما را در اینجا مینگرم، کاری دارید؟

ناگزیر به حضرت رضا، علیهالسلام، توسل جست و سه شب پیاپی در عالم خواب به او دستور داده شد که خرج سفر خویش را از کجا و از چه کسی دریافت کند و از همین جا بود که داستان شنیدنی زندگیاش پیش آمد که بدین صورت نقل شده است. من در پرتو ایمان، خودسازی، تقوا، عشق به اهلبیت و خدمتبه خوبان و محرومان بویژه با ارادت به امام عصر، علیهالسلام، مورد عنایت قرار گرفتهام و نمازهای خویش را هر کجا باشم با طیالارض در خدمت او و به امامت آن حضرت میخوانم.» آری!

روستاهای کوهستانی که امکان کشت در آنها کم است باز در حد توان میکارند و علاوه بر آن به پرورش دام مخصوصا گوسفند مشغولند که سالیانه چند هزار راس بره و گوسفند روانه بازار کشور بویژه تهران میکنند. شلکینه که از آرد ، شیرق ، تخم مرغ و نمک تهیه میشود ، قایرمه که با کنگر پخته میشود ، خورش ریواس ، خورش ترهکردی ، آش پرپوله ، برونشین ، آش سه نگه سیر ، آش دانهکولانه ، کهلانه ، آش عدس بلغور ، آش دوغ کردی ، آش دوغین ،آش هالاو و ساوار فقط چند عنوان از غذاهای محلی خوش مزه ای هستند که در شهرهای مختلف این استان تهیه میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید