جاهای دیدنی اصفهان(1401) معرفی، آدرس، ساعت بازدید

برف و باران که باشد، جشمههایی تماشایی در دل طبیعت پدید میآید. 3. روان کلمه ای فارسی است که معادل آن در فرهنگ قرآن و حدیث، نفس یا روح است، و بیماری و سلامت روان در قرآن و حدیث غالباً به «قلب» که شأنی از شئون روح و نفس است، نسبت داده می شود که در فارسی از آن به دل تعبیر می شود. غار اسکندر به فاصلة ۳۰ کیلومتری تبریز در روستای سعید آباد واقع شده و دسترسی به آن از طریق جادة ترانزیتی تبریز-تهران میسر است. این قله از سمت جنوب شرقی به قله های گاوه لان و قولی زلیخا، از سمت شرق به چشمه پر آب چاوره¬ش و از سمت شمال غرب به روستای اسحاق آباد ختم می شود.

از کاسه رود حدود 50 کیلومتر که در جاده داراب – حاجی آباد ادامه بدهیم جاده فرعی آبشار را سمت راست جاده می بینیم که هم برای آبشار تابلو دارد وهم تابلوی بزرگی اول جاده سمت چپ قرار دارد که نام تمامی بخشها و روستاهایی که از این جاده قابل دسترسی می باشند را مشخص کرده . مسجد کریم ساقی در خیابان کمال اصفهان و در محله جوباره قرار دارد. به گزارش خبرنگار مهر، چشمه تاپ تاپان در 4 کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر- عجب شیر قرار دارد و از بالای تپه ای هموار مشرف به اراضی و طبیعت بکر شهرستان آذرشهر با فشار گاز از زمین به حالت جوشان خارج میشود که خاصيت شگفت انگیز درماني آن گردشگران زیادی را در فصول گرم سال به خود جلب مي كند.

گستره کویر جهتی شمال غربی جنوب شرقی دارد و در میان دارای نمکزار کوچکی است. رود قطـور و آبهای دریاچة ارومیه حدود غربی با استان آذربایجان غربی است و در جنوب کشیدگی رشته کوهها، درهها، جلگهها و دشتها موجب پیوستگی توپوگرافیک استان با آذربایجان غربی و زنجان شده است. شاید با خودتان بگویید در ایران چشمه کم نیست؛ اما چشمه تاپ تاپان آذرشهر در بین چشمه های ایران ویژگیبرجستهای دارد. چشمههای آب گرم به دلیل خواص درمانیشان از جاذبههای گردشگری ایران محسوب میشوند.

چشمه ی آب معدنی و شفا بخش تاپ تاپان یکی از ظرفیت های گردشگری آذربایجان شرقی است که تا چندی پیش به دلیل نداشتن سرمایه گذار و نبود زیر ساخت های لازم در ماه های سرد سال بی استفاده می ماند و این نعمت الهی شفابخش و با ارزش هدر می رفت، ولی اکنون با جذب سرمایه گذار و احداث مجتمع آبدرمانی و گردشگری این چشمه و محدوده آن در حال تبدیل شدن به قطب گردشگری شمال غرب کشور است.

متأسفانه در اطراف این چشمه امکانات رفاهی وجود ندارد. در این منطقه کوهستانی یک چشمه آب گرم با جنبه های درمانی وجود دارد. سهند در حال حاضر خاموش است؛ اما هنوز با بیروندادن گازهایش از این چشمه نفس میکشد. میشود نتیجه گرفت چشمه آبدرمانی تاپتاپان با کوه آتشفشان سهند ارتباط مستقیمی دارد. این گازها فعلوانفعالهای کوه آتشفشان سهند است. کوه صُفِه اصفهان آبوهوای خنک و دلپذیری دارد و برای استراحت و پیکنیک، پاتوق جمعهای دوستانه و خانوادگی مکان مناسبی است. آب این چشمه از دسته آبهای معدنی بی کربنات کلسیک و منیزین گازدار و آهن دار است که خواص درمانی آن برای ازدیاد گلبولهای قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذیه و رشد ارزیابی شده است.

آبهای چشمه خرقان از دسته آبهای کلروه سدیک و بیکربناته کلسیک گرم با PH اسید و سیلیس می باشند . مرکز شهرستان در فاصله تقریبی ۱۱۵ کیلومتری غرب مرکز استان واقع گردیدهاست.چادگان از دو بخش چاد و گان تشکیل شده است .چاد(کلمه ای ترکی به معنای شیار،شکاف و دره ) و گان(پسوند نسبت) می باشد.قرار گرفتن بافت قدیم چادگان در میان دره ای کوچک با معنی لغوی آن یکسان است..وجود رودخانه مهم زاینده رود مهمترین عامل پیدایش شهر چادگان بشمار می آید. کمپینگ شامل ویلاهای اقامتی-توریستی، اکوکمپ چادری با بزرگترین کمپینگ چادری عشایری کشور با ظرفیت چندین کمپ چادری، سفرهخانه سنتی، چایخانه سنتی، سرویس بهداشتی، حمام، بازارچه روستایی-عشایری، فضای بازی و سرگرمی، سوارکاری، تور روستایی-عشایری، آموزش، علمی و تئوری نجوم و اجرای موسیقی سنتی در آستانه بهره برداری است.

شهردار گلمکان گردشگری را از بزرگترین مزیتهایی این شهر عنوان کرد و گفت: گلمکان بهعنوان منطقه نمونه گردشگری دارای مصوبه از هیئت وزیران است و ما اینجا آثار تاریخی باارزشی داریم که علاوه بر لزوم کارهای پژوهشی و تحقیقاتی باید زمینه سرمایهگذاری بر روی آنها نیز فراهم شود. اگر در کنار بازدید از چشمه آبگرم تاپتاپان، گشتوگذار در آذرشهر را هم در برنامه دارید، به فکر اقامت باشید. سنگ شده بود. سنگی که در لایهای از خاک گم شده باشد. مغولها كه به ایران رسیدند جنگی سخت میان آنها با مردمان طالقان در گرفت تا آنجا كه برخی ساكنان طالقان در وصف نبرد مردمان این منطقه با مغولها میگویند نبرد با مغولان چنان طولانی وسخت بود كه از كشتار و خونریزی، رودخانه شاهرود به سرخی گرایید.

در پاییز و زمستان هوا رو به سردی میرود و مسیرها برفی است. به همین خاطر در روزهای سرد سال که هوای این منطقه برفی است، مسافرهای کمتری اینجا را برای مقصد انتخاب میکنند. روستای برغان یکی دیگر از روستاهای اطراف تهران است که در استان البرز واقع شده است و حدود 50 کیلومتر با تهران فاصله دارد. چشمه سرداب رستمآباد یکی از پرآبترین چشمه های کوه زاگرس در استان چهارمحال و بختیاری است که هر ساله گردشگران زیادی از سراسر کشور برای تفریح وتماشا به کنار این چشمه میروند، سرد بودن آب این چشمه در تمام فصول سال ویژگی اصلی این چشمه است.

این رودخانه از کوههای برف گیر و پرباران کلون بستک، که در شرق و شمال شرقی استان تهران قرار دارد، سرچشمه میگیرد. اين آبگرم که يکي از مناطق گردشگري نزديک تهران به شمار مي رود، از چشمه هاي جوشان قله دماوند سرچشمه مي گيرد و قدمت زيادي دارد. آب چشمه ديمه، يکي از گواراترين آب هاي جهان به شمار مي رود که خواص درماني فراوان دارد که از جمله آن مي توان به درمان سنگ کليه و پيشگيري از پوسيدگي دندان به خاطر وجود کلسيم موجود در آن اشاره کرد.

در اطراف این چشمه نهشته های متورق تراورتن و رسوبات اکسید آهن رسوب کرده است. در آب این چشمه رسوب تراورتن و اکسید آهن وجود دارد که روی رنگ رسوبات تأثیر میگذارد. اگر از حاضرین در محل در خصوص شفا بخشی چشمه بپرسید جواب های جالبی می گیرید؛ از التیام امراض پوستی تا تسکین دردهای عضلانی و مفصلی. آب معدنی چشمه تاپ تاپان قابل آشامیدن نیست ولی برای التیام دردهای عضلانی، مفصلی و امراض پوستی بسیار شفا بخش و مفید است.

به گزارش خبرنگار مهر، چشمه تاپ تاپان شهرستان آذرشهر به عنوان یکی از منحصربه فرد ترین چشمه های آب درمانی کشور و حتی جهان شناخته شده که سالانه میزبان گردشگران و مسافران زیادی از نقاط مختلف کشور برای درمان بیماری های عضلانی و پوستی است. و آبشار ماهاران یکی از زیبایی های منحصربفرد پناهگاه حیات وحش کیامکی می باشد. کوه سبلان، دریاچه شورابیل، رودخانه بالیقلو چای، دریاچه نئور، جنگل فندقلو، آبشار نرهگر و آبشار سردابه بعضی از دیدنیهای طبیعی و منحصربهفرد این منطقه محسوب میشوند. پارک ملی کنتال بخش شمال شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی محسوب میگردد که در سال ۱۳۹۰ به پارک ملی ارتقا یافته است.

از نکات جالب توجه این غار وجود اتاقکهایی است که در ابتدای چاهها ساخته شدهاند و دیگری ایجاد شیب مناسب در کانالها جهت عبور آبهای فرورو حاصل از بارندگی و باز کردن کانالهایی به بیرون از دیواره سکو برای تهویه و جریان یافتن هوای درون غار که هم اکنون آثار آنها به چشم میخورد. بنابراین خاک به مثابه مظهر کُنزُالمخفی با برخرداری از حمایت آتش درون گیاه منجر به «زایش» و «رویش» باغ می شود . محمدرضا کنعانی جمعه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: محیط بانان و جوامع محلی ساعت ۱۳ با اطلاع از آتش سوزی در منطقه چشمه زاو پارک ملی گلستان بلافاصله به محل اعزام شدند و در کمترین زمان آتش سوزی محدوده پایین دست را مهار کردند.

چشمه تاپ تاپان در پنج کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر- عجب شیر از زمین می جوشد. بعداز سه راهی میرآباد با تابلو به طرف سمت راست مشخص شده است و از آن به بعد نزدیک به ۵ کیلومتر جاده شنی تا کنار چشمه به پیش می روید. اين چشمه شفابخش که در قلب استان خراسان واقع شده، در مسير جاده قديم مشهد به نيشابور قرار دارد. مثلاً در میان تیره های ملکشاهی، تیره قیطول از بالاوند لرستان آمده اند. تپه های ماسه ای منفرد کوچکی در این منطقه به چشم میخورد که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این منطقه کوهستانی در فصلهای گرم سال، آبوهوای خنکی دارد.

مجموعه آب گرم آب درمانی ، مجموعه آب درمانی منشگاه و چشمه پیر سقا از مکانهای قابل توجه در استان آذربایجان غربی هستند. چشمههای آب گرم طبیعی سرعین (اردبیل) یکی از معروف ترین چشمههای آبگرم استان اردبیل است و در ۲۵ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. همين موضوع هم باعث شده گراب نسبت به ساير چشمه هاي موجود در ايران متفاوت باشد و گوشه اي از شاهکار طبيعي طبيعت را در قلب استان خراسان به تصوير بکشد. علاوه بر آب بسيار گواراي اين چشمه، در اين منطقه مي توان از تماشاي جاذبه و مناظر طبيعي بکر و چشم نواز اطراف آن از جمله آبشار کوهرنگ و دشت لاله هاي واژگون هم لذت برد.

دیدگاهتان را بنویسید