جاهای دیدنی ایران که حتما باید دیده باشید [راهنمای جامع سفر به کل ایران]

کاروانسرای سگزی، اثری مربوط به دوره صفوی است که در سال ۱۳۷۹ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. در اطلاعاًت کتاب المقدسی نیز که اخباری منسوب به این دوره میباشد، آمدهاست که ترکمنها و اوغوزها در مناطق مختلف ساکن هستند. به سیمابی که یک دم ساکن نیست و دردهر وفایی نیست برای همین می نشیند و صبر پیشه می کند. دراین بند که با تسلیم محض شاعر در برابر معشوق شروع می شود و جوری که از معشوق می بیند و آن را نوعی تجربه می داند که به اودرس می دهد که مانند مردم خردمند بنشیند و صبر پیشه کند.

این بند با طلب عاشق از معشوق و تسلیم شدن محض عاشق آغاز می شود وبخت را یاور خود نمی بیند وگوشه صبررابهترین جا می بیندو خود را دچار جبری می داند که از آن رهایی نیست. دراین ترجیع بند غزل دیگری هم هست که در نسخه های قدیم دیده نشده است و ظاهرا الحاقی است . این بند با توصیف معشوق آغاز می شود و باوجود تمام این زیبایی ها می خواهد که عیبش نکنند که به جوش آمده است وبا تمام جهد خود باید بکوشد وبعد می نشیند و دنباله کارخودش را می گیرد. دراین بند از بازگشتن غمگسار می گوید و رحمت می خواهد وخود را ساکن خاک پاک عشق می داند ومی گوید اگر یار بگردد می نشیند و صبر پیشه می کند و دنباله کارخودش را می گیرد.

بدین ترتیب بخشی ازنیاکان ترکمنها بومیان کشاورزی و دامدار ساکن در مناطق ترکمن نشین امروزی بوده و بخش دیگر قبایل ترک زبان بوده اند که عمدتاً به دامداری اشتغال ورزیده و از آسیای مرکزی (آلتای، سنکیانگ و مغولستان امروزی ) به محدوده ترکمن نشین امروزی در اتحاد شوروی (سابق)، افغانستان، ایران و… نماد محیط زیست طبیعی این استان پازن میباشد که در استان به تگه نیز مشهور است. آبدهی این چشمه چند لیتر در ثانیه و جریان آن به صورت دایمی و متغیر میباشد. این چشمه در شهر سرعین و در جنب آبگرم ساری سو واقع شده است و دارای جریانی دایمی و متغیر با فصول و به صورت جوشان در سطح زمین است.

این آبگرم در شمالیترین نقطه شهر سرعین واقع شده است و به صورت دایمی و جوشان در جریان است و حالت نیمه اسیدی دارد. در بخش محمودكلایه این روستا كه مملو از باغهای میوه است و در ابتدای روستای فشندک قرار دارد رودهای پر آبی جریان دارند كه گردشگران میتوانند در آلاچیقهای دایر شده در همین باغها شب مانی كنند و از هوای خوب این منطقه با منظره سد طالقان لذت ببرند. برخی از مولفین به این نظر اند که بخش قابل توجهی از اوغوزها را طوایف صحرا نشین قدیمی از قبیل مساگتها، آلانها، ساکاها، داه ها و غیره تشکیل داده اند، حقیقتی تردید نا پذیرمیباشد به همین سبب نمیتوانیم اوغوزهای آسیای میانه را در سده های نهم و دهم میلادی طوایف و عشایر خالص ترک ارزیابی کنیم.

تالار بورس استان مرکزی اولین تالار بورس خصوصی کشور است که کارگزاری آن؛ توسط شرکت کارگزاری بانک پاسارگاد انجام میشود. دهانه این غار در ارتفاع ۱۸۶۴ متری از سطح دریا واقع شده و در نزدیکی آن یک چهارطاقی نیز دیده میشود. این روستا از سطح دریا بیش از 2000 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان بسیار سرد است. در حال حاضر میزان آب بدست آمده از رودخانهها، قناتها و چشمهها در استان حدود۲/۴ میلیارد متر مکعب است که تنها ۵۰ درصد از این حجم به مصرف کشاورزی میرسد. قله بابا مقصود با ارتفاع 3700 متر یکی از قله های رشته کوه سبلان و در سمت شمال شرقی قله مشهورسلطان ساوالانقرار دارد.

این کوه حدود ۱۵ کیلومتر طول و به طور متوسط ۵ کیلومتر عرض دارد. بهر صورت خداوند این سنگ های مرمر را به حق والای صاحب این زیارت در منطقه خلق کرده است. یکی از نقاشی های وی از چشمهای زنی ساده بود که با خط خود استاد رویش نوشته بود چشمهایش… از امکانات خوب دیگری که برای گردشگران در نظر گرفته شده میتوان به چند رستوران و کافیشاپ، پارک کوهستانی، باغ وحش، مرکز بولینگ با 10 خط بازی، شهربازی برای کودکان و بزرگسالان اشاره کرد.

علاوه بر این، پارک ملی مذکور زیستگاه پستانداران، پرندگان و خزندگان بسیار با ارزشی است که از آن جمله میتوان به کل و بز وحشی، آهو، پلنگ، گرگ، کفتار، شغال، خرگوش و انواع موش اشاره کرد. شده است که این شهرستان را در زمره شهرهای بسیار مهم توریستی کشور قرار داده است. این شهر به دلیل داشتن مجموعه های تاریخی و قلعه ها و بناهای تاریخی مانند قلعه ضحاک هشترود، یکی از شهرستان های تاریخی کشور محسوب می شود. وضعیت کارآفرینی در کشور چگونه است؟ این بند معشوق را آنچنان زیبا می بیند که آینه را ناایمن می داند که آه دردمندی به او برسد و دهان عیشش از صبر تلخ است و از خدا دلگیر است که به رحمت دراو نظر نمی کند وبعد از عمری خیره رفتن می خواهد بنشیند و صبر پیشه کند.

این آب گرم پر آب ترین و بزرگترین چشمه آبگرم ایران است که در داخل و مرکز شهر سرعین قرار دارد. چشمه آبگرم محلات از نوع آب هاى گرم عمقى است که بیشتر از بخار خمیره سنگ هاى سوزان درون پوسته زمین به وجود مى آید و به سطح زمین مى رسد. در حال حاضر در محل این چشمهها، موسسه آب درمانی احداث شده كه شامل استخر بزرگ عمومی با عمق كم، دوشهای گرم و سرد، رختكن مستقل و بوفه است.از این آبگرم برای درمان بیماریهای عمومی و تسكین دردهای عصبی و مفصلی استفاده میشود. این مجتمع دارای سه استخر سرپوشیده (دو استخر عمومی برای زنان و یك استخر عمومی برای مردان)، چهار واحد سونای خشك، دو واحد سونای بخار، حوضچههای آب سرد، دوشهای آب سرد و گرم ، چند واحد حوضچه تحت فشار (جكوزی)، بخش فیزیوتراپی با امكانات مجهز، بوفه، رستوران و سالن های انتظار است.

تنگه میشینه مرگ از دو بخش به نام میش و مرگ تشکیل شده است. بزرگ علوی در چشمهایش، داستان نقاش معروفی را مینویسد که مبارز سیاسی بوده و با مرگ طبیعی در تبعید از دنیا میرود. شروع بازیگری وی در سینما، سال ۱۳۶۰ با فیلم سینمایی مرگ یزدگرد به کارگردانی بهرام بیضایی می باشد. نکته قابل توجه این آبشار دره ی هست که می توان از آن به چشمه ناز ونک سیمیرم رسید و در طی کردن این مسیر طبیعت بکر را می توانید مشاهده کنید. که از قلل مهم آن کوه بابا مقصود و آیقار داغ می باشد. جوشش آب از چشمه خمده در طول سالیان متمادی باعث ایجاد استخری طبیعی در دل کوه شده است که گردشگران را به خود دعوت می کند.

دراین بند شاعر می گوید فصل سبزه و تماشاست بلند شو و به صحرا بیا وآن فتنه ای که روی خوب دارد هرجا نشست غوغا بلندمی شود وصاحبنظری که روی تورا دید دیوانه عشق گشت ومن چشم برا ی دیدن تودارم من بدون تو خسی کناردریا هستم واز جور رقیب تو نمی نالم و از سعدی می خواهد که غم دل را نهفته دارد تا ازغیر رسوا نشود و حسود گفته است آگاه باش از این زمان به بعد آنجا نرو من هم اگر چه ناشکیبم اما دوروزی برا ی مصلحت می نشینم و صبر پشه می کنم و دنباله کارخودرامی گیرم .

ای سرو به قامتش چه مانی ؟ رییس اسبق فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای به دیدار مهرعلی باران چشمه، رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی رفت. البته در ایران هنوز امکان دیدار با گونه های نادر به طور مدون و قانونی برای تورها و گردشگران فراهم نشده است. نه تنها شعر بلکه تار،این سازپر سوز نیز ،هم نفس شعر ،جعفرقلی را زبان عشق وعرفان بوده است.ملواری نامی که ابتدا توصیفی زمینی در اشعارش دارد وبعد چهره ای آسمانی می یابد خرمن صبوری او را به آتش می کشد جعفرقلی وتار وشعر وملواری چنان شوری پدید آورده اند که از پس سالیان هنوز می توان آتش این عشق را به تماشا نشست .

دیدگاهتان را بنویسید