جنگلهای بارانی چیست و چند لایه دارد؟

این پارک جنگلی در شهرستان نور، شهر چمستان درمسیر ییلاقی لاویج و در حد فاصل ۲/۵ کیلومتری از چمستان با موقعیتی که از شمال به جاده نور-چمستان، از جنوب به کوه و آب گرم لاویج، از شرق به جنگلهای چمستان واز غرب به لاویج رود و شهرک صنعتی چمستان منتهی می شود، واقع شده است. برای رسیدن به محل این جاذبه بعد از عبور از آب گرم لاویج و با پیاده روی حداقل ده دقیقه ای می توانید از این فیل سنگی دیدن کنید. با عقیم شدن حرکت ایشان بطرف غرب توسط پارتیـان، گروههای بزرگ تازه واردان بطرف جنوبغرب و جنوب افغانستان روی مـیآورند، جائیکه بنام ساکا- ستانـه، “سرزمـین ساکاها”، سیستان امروزی یـاد مـیشود.

این مـیتواند بواسطۀ چیزیکه بنام هنرگندهارا یـاد مـیشود، واضح شود کـه در گندهارای قدیم (و ماورای آن درون اوایل سده های هزارۀ اول و بعد تر) شگوفان بوده است. بستر رودخانه از بالا به پایین از تخته سنگ، قلوه سنگ و شن تشکیل شده است جریان آب رودخانه طوری است که با حفر بستر خود در جاهای مختلف حوضچه های مناسب برای شنا ایجاد نموده است که در تمام مدت تابستان به ویژه روزها بیشتر گردشگران به شنا در داخل آن می پردازند.

قطعه سنگ بزرگی در مرکز روستای لاویج وجود دارد که در اثر فرسایش طبیعی به شکل فیلی در حالت نشسته بر روی زمین نقش بسته است که گردشگران و مسافران این روستای خوش آب و هوا از این منظره طبیعی و خاص دیدن میکنند. شبم با دیدن روی تو مثل روز است و چشمم با دیدن تو روشن میشود. چیدن میوه های وحشی جنگلی مثل ازگیل و زالزالک و دیدن چشمه و رودخانه و شنا در چشمه های آبگرم بخشی از تجربه لذت بخش این سفر است. اطراف این رودخانه دو چشمه آب معدنی اصلی به نام های “گرو” و “لاله زار” و دهها چشمه آب معدنی دیگر وجود دارد که به سبب دارا بودن املاح معدنی گوناگون دارای خاصیت درمانی شفا بخش برای امراض پوستی و دردهای مفصلی می باشد.

مجوزی است که با در نظر گرفتن سابقهﻱ بهره برداری، ظرفیت مرتع، فصل چرا و نیز رویکرد حفاظت از منابع پایه و برای تعلیف دام و یا سایر بهره برداری های مرتعی در یک دوره و با توجه به عرف محل در یک مرتع با محدودهﻱ مشخص به نام شخص یا اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور برای مدت معین صادر می گردد. برای سهولت در عمل و شناخت خطوط اصلی، طرح پارک­ها از نظر خطوط اصلی به دستههای مختلف تقسیم میشوند.

حداقل سطحی که برای تشکیل جنگل از نظر علمی لازم است بسته به نوع گونه درختی، شرایط محیطی و غیره تغییر میکند. اکثر این پارکها نقش مهار کننده توسعه شهری را دارند و عمدتا دارای بازدهی اکولوژیکی و زیست محیطی می باشند. این پارک­ها از جنبه زیباشناختی شهرسازی، حفاظت محیط زیست و تعاملات اجتماعی دارای اهمیت هستند و در هر مقیاس و موقعیتی که باشند عمومی بوده و برای تفریح و استراحت مردم ایجاد شدهاند. اما تعریف بهتری که فرهنگ استاندارد دانشگاهی(1957) ارائه کرده و با این اهداف این تحقیق سازگارتر می­باشد بدین شرح است: «پارک، قطعه زمینی است که در داخل یا نزدیک شهرها، که معمولا با امکاناتی نظیر زمینهاي بازي، گردشگاهها و زمینهاي ورزشی برای استفاده عمومی تجهیز می شود».

نکته جالب اینکه این تعریف که مربوط به سال 1957 می باشد. بر این اساس پارک­ها به پارک بین المللی، ملی و شهری تقسیم بندی میشوند که این گونه نیز به تعریف در می­آیند. بدین ترتیب مشاهده میشود که هر فرهنگی بنا به دیدگاه خود پارک را تعریف می­نماید. به این ترتیب کار میشود به حدود ۲۰۰ یورو کشانیده شود. مدرسی در ادامه به چهار گام تحلیل اشاره کرد و آنها را اینگونه برشمرد: بیان روایت و داستان، بیان نکات مثبت، بیان نکات منفی، خلاقیت و بازسازی.

این پارک­ها دارای مساحت بیشتر از 20 هکتار هستند و حوزه نفوذ آنها میتواند بخشی از شهر یا تمام آن باشد. پارکی است که درختان، نقش بیش تر و مهمتری نسبت به دیگر عناصر به کار گرفته در طراحی آن دارند و برای احداث این پارک­ها از اصول جنگل داری پیروی میشود و هویت کلی آنها طبیعی است. آذربایجان غربی، همدان، کردستان، ایلام، چارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان عمده استانهای زاگرسی هستند که طرح بذرکاری در آنها آغاز شده است. داشلی 3 عمده ترین ساحۀ مرغزار دربرگیرندۀ یک ساختمان تقریبا مستطیلی (با جوانب 88 در 84 متر) بنام “قصر” و در جوار آن یک تعمیرمستطیلی دیگر (“معبد”) میباشد که درداخل آن یک ساختمان کوچک دایروی قراردارد.

خب، تصور کنید در روستایی در حال قدم زدن هستید که اندازهی عروسکهای آن بهاندازهی انسانها هستند و بهقدری زیادند که نسبت آنها حدود 100 به 1 میباشد. این گونه پارک­ها بخشی از سرزمین ملی به حساب می­آیند که از لحاظ برخورداری از عناصر طبیعی و مناظر غنی، حائز اهمیت در سطح کشور است و نگهداری و حفاظت از آنها از جنبه­های متفاوت جانورشناسی، گیاهشناسی، آثار تاریخی و یادبودهای مهم توجه زیاد میطلبد. قرارمعلوم آنها اولادۀ مردمانی اند که ازشمال درجریان سده های میانه به فلات ایران آمده اند. جنگل های بارانی همچنین محصولات زیادی را برای ما تولید می کنند که به صورت روزانه آن ها را مصرف می کنیم.

این جنگل در منطقه البرز مرکزی و در شهرستان شاهرود، بخش بسطام و دهستان خرقان واقع شده و تقریبا مرز استان سمنان و گلستان است. ارسباران، منطقهای جنگلی و کوهستانی در استان آذربایجان شرقی، با آثار تاریخی و دیدنیهای چشمگیر و حیرتانگیزی است که مسافران بسیاری را در سراسر سال، میزبان است. جنگل زیبا و توریستی «النگدره» گرگان بخشی از جذابیتهای جنگلی استان گلستان است که با قدم زدن در آن، میتوان لذت خوش زندگی را فهمید و بوی بهار را در آن احساس کرد.

کتاب جنگل یکی از قدیمیترین داستانهای آسیایی است. پرورش زنبور عسل یکی از مشاغل اصلی مردم لاویج است. در این گونه پارک­ها، خطوط اصلی و فرعی به طور غیر منظم ولی مرتبط با یکدیگر میباشند و اشکال حاصله غیر منظم و عدم تقارن خاص برخوردارند. به عبارت دیگر خطوط ربطی پایه­های اصلی طرح پارک را تشکیل می­دهند. از دیگر عوامل موثر در جنگل زدایی، پرورش میگو است. جنگل دالخانی 800 متر از سطح دریا فاصله دارد و در امتداد سایر جنگل های منطقه رامسر قرار گرفته است.

عسل لاویج در رأس سوغاتی های لاویج قرار دارد. در مسیر پر پیچ و خم این جاده شما در یک سو درختان سربه فلک کشیده و کوههای استوار و سرسبز را تماشا میکنید و در سمت دیگر رودخانهی ارس و خانههای روستاییان قرار دارد. این پارک جنگلی در ابتدای جاده آسفالته لاویج از سمت چمستان قرار گرفته است. این آبشار در مسیر جاده چمستان به لاویج قرار دارد و دارای آب خنک و گوارایی است. پارک جنگلی کشپل در مازندران، چمستان مسیر ییلاقی لاویج و در ۲/۵ کیلومتری چمستان واقع شده است.

آبگرم های لاویج برای اعصاب و روان فرد بسیار مفید است. این آب گرم ها خاصیت درمانی دارند و برای بسیاری از بیماری های پوستی و دردهای مفاصل، کمردرد، پادرد و گرفتگی های عضلانی بسیار مفیدند. آب آبشار حرام او، از ارتفاعات سوردار و از پایین دست حرم امام زاده ای که در آنجا دفن است به پایین سرازیر می شود و به همین دلیل به حرام او مشهور شد. حرام او در گویش تبری، معنی آبی که از حرم می آید را می دهد. مقامهای اتاق تجارت و صنایع افغانستان میگویند که از مجموع 25 تا 30 هزار تُن جلغوزهای که در این کشور تولید میشود، بیشتر آن به پاکستان انتقال داده شده و پس از پروسس و بستهبندی در این کشور، با نام پاکستان به بازارهای منطقهای و جهانی صادر میشود.

«مارال»، نام گونهای است که در منطقهٔ ارسباران منقرض شد، اما تلاشهای کارشناسان با منتقل نمودن 7 رأس از این گونه از پارک ملی گلستان، در مرکز تحقیقاتی آینالو و در فضایی به وسعت 7 هکتار، موجب عدم نابودی و عدم انقراض و احیای آن شده است. بزرگترین جنگل کرۀ زمین که جنگلی بارانی و گرمسیری است، جنگل های آمازون نام دارد. پارک به هر نقطه بازی در داخل جنگل گفته میشود. معمولاً در پارک­های منظم، طرح­های تزیینی کاملاً از خصوصیات اشکال منظم هندسی و قرینه سازی برخوردار هستند.انواع پارک­های ورزشی و برخی پارک­های نمایشگاه­ها از این گونه طرح­ها استفاده میشود.

این گونه پارکها، دارای مجموعهای از ضوابط پارک­های منظم و غیر منظم میباشند و تلفیقی از دو سبک منظم و غیر منظم میباشد. بیانگر نوع دیدگاه کشورهای اروپایی به پارک میباشد که وجود فضاهاي بازي و فضاهاي ورزشی را در پارکها الزامی می­داند. فضایی باز و آزاد است که تا حدی تابع و پیرو موضوع عرضه میباشد. تنوع در طراحی تا حدی بر طبیعت نزدیک بوده و از آن الهام میگیرد. ولی عملاً طراحی و خطوط آن جلوه­ای از پارکهای مختلط را به همراه دارد.

این گونه پارک­ها دارای عناصر داخلی ویژهای هستند که حفاظت از آنها، از اهمیت و ارزش بین المللی برخوردار است، به طوری که این مهم از مرزهای یک کشور فراتر میرود. همان گونه که گفته شد «شهیدان ظلم استعمار» نه تنها یکی از معروفترین شعرهای طرزی است؛ بلکه با مضمون و محتوای مقاومتگرانه و دشمن ستیزانه، زبان و نماد گراییهای که دارد، یکی از شعرهای تاثیر گذار او بر شاعران دیگر نیز بوده است. کسانی گفتههای او را مینوشتند و تاریخ بیداری همه آن را آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید