داستان زندگی حضرت ایوب (ع) و همسرش با شرح کامل و زبان ساده

قدمت این باغ زیبا به دوران زندیه باز میگردد و بلندترین بادگیر تفت را در خودش جای داده است. و به بلندترین قله رامسر یعنی سماموس راه دارد. این آسیاب آبی کهن و ۴۰۰ ساله، همچنان در این شهرستان قرار دارد و مورد توجه گردشگران تفت است. در ادامه سفر، مسوولان استانی هم دست به کار شدند و به طرح مهمترین مسائل و مشکلات از جمله ایجاد ردیف ویژه اعتباری برای حل مشکلات حاشیه نشینی هزاران نفر بدون امکانات رفاهی و دولتی مردم چابهار و سیستان و بلوچستان، تسریع در انتقال آب از دریای عمان به این منطقه، راهاندازی دانشگاه علوم پزشکی در چابهار، حل مشکلات بیکاری، تکمیل پروژههای نیمهکاره نظیر گاز، راه آهن، جادههای ترانزیتی و مواصلاتی و کاهش مشکلات مردم و تامین زیرساختهای لازم، تعیین تکلیف ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار، توسعه همه جانبه استان و توجه و پیگیری فوری مشکلات، راه اندازی دانشگاه فرهنگیان، رسیدگی به مطالبات و درخواست های صیادان ، تلاش برای توسعه و آبادانی جنوب بلوچستان و پی گیری علت این موضوع که ۹۵ درصد زمینهای مردم در سیستان و بلوچستان ملی اعلام شده است، پرداختند.

یکی از ویژگیهای جالب توجه این آسیاب، مصالحی است که برای ساخت آن به کار رفته که شامل خشت، گل، آجر و سنگ میشود و آن را خاص و تماشایی کرده است. با این که سالیان درازی از ساخت این مسجد می گذرد اما همچنان این اثر هیچ آسیب ندیده است و اصالت معماری در آن حفظ شده است. قسمت عمده درهای چوبی عمارت از چوب ساج تهیه شده و به همین جهت با گذشت سال های زیاد هیئت اصلی خود را همچنان حفظ نموده است.

این محوطه مشتمل است بر قلعه ای وسیع با دیوار دفاعی سنگین از نوع خشكه چین، محلی در ارتباط با برگزاری آئین های مذهبی به نام «مكتب اوشاقلاری»، كه این قسمت دارای فضاهای معماری با دیوارهای سنگی از نوع استیل های منقوش است. دیاتومیت سنگی است رسوبی که از پوسته سیلیسی فسیل شده تک سلولی های گیاهی دیاتومه ها حاصل می گردد. این شهر زیبا در استان یزد و در میان کوههای سنگی قرار دارد. در منطقه حفاظت شده سهند که شهر مراغه نیز در آن قرار گرفته، ۱۵۶ گونه گیاهی شناسایی شده است که از میان آنها ۲۶ گونه، به نام اندمیک شناخته میشوند.

عقاب از روزگاران قدیم و بر اساس باور مردم، نماد قدرت، عظمت و شکوه بوده و هر کجا اثری از آن یافت میشده، خوش اقبالی مردم آن مکان را به دنبال داشته! کوه عقاب از دیگر جاهای دیدنی تفت به شمار میرود که شکوه و عظمت عجیبی دارد. شاید بسیاری از افراد، طبیعت زیبا و دیدنی تفت را نشناسند. در مجموعه شاه نعمتالله ولی میتوانید بخشهای مختلفی از جمله حسینیه، مسجد، بقعه شاه خلیل ثانی، زورخانه، مدرسه، بازار، میدان، آب انبار و نخل را ببینید. از جمله هنرهای به کار رفته در بنای مسجد، میتوان به درهای چوبی کنده کاری شده، کتیبههای کاشی معلق به خط نسخ، گچبریهای ظریف و سنگ مرمر نصب شده در محراب اشاره کرد.

این مسجد، از نظر تاریخی و همچنین هنر معماری دارای اهمیت است. معماری این بنای تاریخی بزرگ و عظیم باگذشت اینهمه سال همچنان موردتوجه و الهام بسیاری از معماران است که در ساخت بسیاری از ساختمانهای مهم میتوان از آن استفاده کرد. این آسیاب آبی، تنها آسیاب زنده است که سرچشمه آن از صادقآباد تفت آغاز میشود و از روستای اسلامیه و تفت عبور میکند. توقف در طول مسیر و بازدید از دیدنیهای مسیر باعث میشود از سفر خود لذت بیشتری ببرید و تنها به زیباییهای مقصد اکتفا نکنید. این کوه زیبا در شهر تفت، در حدود ۲۰ هزار ارتفاع دارد و جنس آهکی آن باعث شده تا هیچگونه علف هرزی بر روی آن رشد نکند.

آب این چشمه برای بیماریهای چشم مفید بوده و شستن چشمها توسط این آب موجب ضدعفونی چشم شده و خوردن آن به علت وجود ترکیبات بی کربناته گازدار باعث هضم سنگ کلیه و دفع آن میشود آشامیدن آبهای بی کربناته به حد اعتدال قبل از غذا باعث زیاد شدن ترشحات معده شده و آشامیدن آن بعد از غذا تسکین دهنده است و تخلیه معده را کمک میکند این آبها اعمال کبدی را بهبود میبخشند پدیده جالب در مجتمع آبگرم قهوه سویی اینست که فاصله مظهر چشمه آبگرم قهوه سویی با دمای 44 درجه سانتی گراد و آب چشم سرد با دمای حدودی 20 درجه سانتی گراد تقریبا ده متر میباشد که از عجایب خلقت میتواند تلقی گردد.

درواقع جوشش چشمه روستای شمس آباد در طول روز به مدت ۲ تا ۳ ساعت کاملاً قطع میشود؛ بهطوری که در آن زمان هیچ اثری از آب در دهانه چشمه نیست. یکی از زیباترین دیدنیهای تفت، چشمه تامهر است که در فاصله ۶ کیلومتری شهر تفت و در کنار جاده یزد به شیراز قرار دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نام این دریاچه را به همین علت تامهر گذاشتهاند. اطراف دریاچه تامهر آنقدر سرسبز است که شما را به تعجب وا میدارد و زیبایی بینظیرش، چشم هر بینندهای را به خودش خیره میکند.

دیدنیهای قشم آنقدر متنوع و جذاباند که بعید است گردشگری ناراضی به خانهاش برگردد. باغ صدری دارای یک عمارت اصلی و همچنین تالاری با دهانه ۱۲/۵ متری است که زیبایی آنها چشم هر بینندهای را به خودش خیره میکند. علیرضا خمسه در ۹ بهمنماه ۱۳۳۱ در شهر تهران به دنیا آمد؛ و به گفتهٔ خودش در حال حاضر چهارخواهر و چهار برادر دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نام شهر تفت نیز از همینجا گرفته شده؛ چرا که کوه تفته در کنار این شهر، در هنگام ظهر و در اثر تابش مستقیم آفتاب، داغ و سوزان میشود. با شروع فصل پاییز سطح آب دریاچه کمکم پایین میآید و در بعضی مواقع خشک میشود.

در دوران حمله مغول، مصادف با سال 617، بخشی از این شهر به خاکوخون کشیده شد. برای بازدید از آن باید کمی از شهر فاصله بگیرید و به سمت غرب اصفهان بروید. آتشکده چم را میتوان در زمره محبوبترین جاهای دیدنی تفت قرار داد که در روستایی به همین نام در شهر تفت قرار دارد و بیشتر ساکنان آن زرتشتیاند. از دیگر جاهای دیدنی تفت ، میتوان به باغ صدری اشاره کرد که یکی از زیباترین و باشکوهترین باغهای کشور به شمار میرود. خوشبختانه مسیر یزد به شیراز، دارای جاذبههای فراوانی است که ما به بعضی از آنها اشاره کردیم.

علاوه بر این، آب معدنی چپقلی، حاوی میزان فراوانی «آمین» است که تأثیر بسزایی در تولید گلبول قرمز ودرمان انواع کم خونیها دارد. بر همین اساس نیز نام این کوه را تفته گذاشتهاند و شهر مجاور آن را تفت مینامند. ابن فقيه ـ مؤلف كتاب مختصرالبلدان ـ آشتيان را «ابرشتجان» نوشته و آن را از متعلقات همدان ذكر كرده است. پونه کوهی را می توان پس از خرد کردن به همراه چند عدد تخم مرغ و کمی آرد برای طبخ کوکو سبزی نیز مورد استفاده قرار داد. قطعا تا به حال اصطلاح “تفت دادن” در آشپزی را شنیدهاید که به معنای سرخ کردن چیزی به کار میرود.

دیدگاهتان را بنویسید