دیدنی های سرعین: چشمه های آبگرم و جاذبه های اطراف

زن که کودکی یا کودکانی زاده است . 3. «سلسبیل» واژهای است مرکب از دو کلمهی «سل»(بپرس) و «سبیل»(راه)، و یا مرکب از «سَأَل»(پرسید) و «سبیل» است که در صورت اول مفهومش این است «راهی بطلب» و در صورت دوم «راهی طلبید» است. معمای اول این بود: آن چیست که گریه می کند اما چشم ندارد ؟ طرح چشمه تامهر از ۱۰ سال پیش تدوین شده اما به دلیل کمبود آب برای ساماندهی، اجرایی نشده است.این طرح اواخر سال گذشته به مرحله اجرا درآمد و در ۵۰ هکتار، طرح ساماندهی اول که در حال اجراست.ضمنا ایجاد بوستانهای جدید در این پارک با کشت ۲۰ هکتار نهال اقدام می گردد.

اگر بيند آب جوي تيره است، دليل كه كارش تباه و بي نظام شود و به هر جاي كه آب جوي بيند، دليل كه وكيل ناحيه بود و هر زياده و نقصان كه در جوي است به وكيل بازگردد. که مراد از آن جنس چشمه است، نه اینکه در بهشت تنها یک چشمه وجود دارد. البته این روایت در بیان چهار چشمه است، نه انحصار چشمهها در آنها؛ زیرا در منابع روایی به چشمههای دیگری نیز با ویژگیهای دیگر اشاره شده است.

چشمه ای که نه تنها در محیط زیست بلکه در تاریخ و فرهنگ مردمان این سامان رد پایش برجاست.چشمه تامهر که در حاشیه مسیر جاده یزد به شیراز در شهرستان تفت واقع شده با چشمه و درختانی دل انگیز ، همه ساله در ایام تابستان و بهار میزبان خیل گرمازدگان کویر است. دميرله اوزون نه فرقي وار؟ چشمههاي آب معدني تاپتاپان در3 كيلومتري جنوب غربي آذرشهر در استان آذربايجان شرقي واقع شده است. واقع شدن در میان کوههای مرتفع، علاوه بر افزایش خنکی آن موجب ایجاد چشم اندازی دلپذیر در این مطنقه شده است.قطعا با توسعه منطقه ییلاقی چشمه تامهر، تحولی شگرف در افزایش فضای سبز و ایجاد منطقه ای مفرح برای مردم استان و حتی خارج از استان ایجاد خواهد شد که می تواند نقش مهمی در توسعه منطقه و رونق اقتصادی آن ایفا کند.

انواع گون، کلاه مير حسن، چوبک، خارشتر، اسفند، زوفا، کاکوتي، بومادران، کما، انغوزه، کلپوره، خاکشير، شاتره، گراس و گرامينه و در ختان جنگلي از قبيل بنه، بادام وحشي، انجير کوهي و درختچه هايي چون زرشک وحشي، اسکنبيل، گز هاي رود خانه اي، اشنان، زيلگ در منطقه مشاهده مي شود. تالاب قبادلو: این تالاب در ۲۲ کیلومتری شمال غربی عجب شیر، بالاتر از بندر رحمانلو قرار دارد و بخشی از پرندگان تالابهای حاشیهای دریاچه ارومیه را به خود جذب میکند.

علی رغم حیات بخشی تا مهر به گیاهان و درختان ، از حیات جانوری نشانی نیست که دلیلش فصلی بودن جریان آب در این چشمه است . زنبورگفت: من به تو گفتم از این چشمه، آب نخور ولي تو توجه نكردي. از پاسپورتامون یه کپی گرفت و تحویلمون داد و پول اتاقم گفت برین اتاقتون موقع رفتنتون تسویه میکنین که ما همون لحظه تسویه کردیم برا بعد نذاشتیم.اتاقمونم چون تو ایمیل گفته بودیم ماه عسل رو میایم اونجا یه اتاق داده بود به سمت دریا با تراس و پنجره رو به دریا. با پیالههایی از باده ناب از چشمه سَلسَبیل، بر ما بنوشان.

از این آیات به وضوح میتوان برداشت کرد که در بهشت چشمههای متعدد وجود دارد؛ زیرا اولا: در این آیات کلمهی «عیون» به کار رفته که جمع «عین» و به معنای چشمهها است. ثانیا: چشمهها با نامهای متعدد آمده است که بیانگر وجود چشمههای متعدد در بهشت است؛ که در ادامه بدانها اشاره میکنیم. اشاره دارد، و دیگری زنجبیل است. بر اساس آیات قرآن، یکی از برترین چشمههای بهشتی سلسبیل است که نوشیدنی آمیخته با زنجبیل است: «وَ یسْقَوْنَ فیها کأْساً کانَ مِزاجُها زَنْجَبیلاً. و در آنجا از جامی که آمیزه زنجبیل دارد به آنان مینوشانند.

این روستا از شمال به روستای اوجور، از شرق به روستای شایق، از جنوب غرب به روستای شاه نشین و از جنوب شرق به روستای میمند محدود می شود. ایل قره داغ در دهستان چاراویماق جنوب غربی ییلاق و در دهستان مرکزی قشلاق می کنند. خود داشته باشد. نکته جالب دیگر درباره آب حوضچههای شور این است که به دلیل وجود مقادیر زیادی نمک در آب، در فصل زمستان به هیچ عنوان یخ نمیبندد و آب نسبتا گرمی دارد. نام دیگر چشمهی تسنیم است. آبشار لادر یکی از جاذبه های طبیعی اصفهان است که طراوت، حیات و زیبایی را به زمین اطراف خودش هدیه داده است.

در زمان سلطنت ملكشاه سلجوقي، به علت توجه اين پادشاه و وزيرش خواجه نظامالملك به عمران و آبادي كشور، كاشان هم از نعمت توسعه و عمران بهرهمند شد.در سال 532 هـ. بزرگترین نقش صخرهای ایران که به شکل بز است در این منطقه قرار دارد. اين استان جذابيتهايي چون قلعه ضحاك هشترود، بقعه بايزيد، برجهاي عزيز كندي، آبگرم چاراويماق، منطقه اوچ قنيرلار، منطقه پيرسقا و آبمعدني روستاي منشگه براي گردشگران دارد. موزه تخصصي ايلخاني داخل شهر مراغه مقبره آقالار (موزه سنگ نگاره­ها) داخل شهر مراغه گنبد سرخ داخل شهر مراغه گنبد كبود و برج مدور داخل شهر مراغه مقبره اوحدي مراغه­اي داخل شهر مراغه گنبد غفاريه داخل شهر مراغه مسجد ملا رستم داخل شهر مراغه رصدخانه داخل شهر مراغه منطقه سد علويان كيلومتر 5 شمال مراغه معبد مهر روستاي ورجوي مرند شهرستان مرند در شمال­غربي استان آذربايجان­شرقي قرار گرفته و فاصله مركز اين شهرستان با تبريز 74 كيلومتر مي­باشد.

مسجد جامع تبريز، مسجد جامع مراغه، مسجد جامع تسوج، مسجد جامع مهرآباد بناب، مسجد جامع سراب، مسجد جامع هشترود، مسجد جامع خسروشهر، مسجد جامع عجب­شير، مسجد جامع اهرو مسجد جامع مرند از جمله مساجد جامعي مي­باشند كه در سالهاي اخير يا مرمت شده­اندو يا هم­اكنون در حال مرمت هستند. ادرسکن یکی دیگر از ولسوالیهای مهم ولایت هرات است که در ۴۵ کیلومتری شرق شهر هرات و در امتداد شاهراه هرات – قندهار موقعیت دارد. ممقان با بیش از ۱۴ هزار نفر جمعیت توزیع مراکز مسکونی، مزارع و اماکن عمومی در ممقان مانند شهرهای دیگر استان فشرده و در کنار هم می باشد.

اما روج بزرگ کیخسرو همچنان زنده و پاینده باقی می ماند تا آنروز که پروردگار به برقراری عدالت و مساوات و زدودن پلیدی و بدی و زشتی ها از صحنة گیتی اراده فرمایند کیخسرو نیز به صورت یکی از ناجیان و مجریان این امر خطیر بصورت مسیح ایرانی در کنار دیگر مصلحان و ناجیان جهان دوباره پا به عرصة روزگار نهاده و در انجام این مهم شریک گردد . برای مثال نظامیه اصفهان از مهمترین مدارس نظامیه در جهان اسلام به شمار می رفت. نزدیک بازارچه­ اسماعیل کوسه، محلی معروف به منار کله است که میگویند در زمان حمله­ی تیمور لنگ به اصفهان، از سر کشتگان که شمار آنها را هفتاد هزار نفر دانسته­اند، این مناره را ساختند تا او بیاید و بنگرد(جابری انصاری، 1378: 416و6،20،53،124،128،213،146). منار ساربان، از همه­ی این مناره­ها بلندتر و خوش­نماتر و مستحکمتر ساخته­شده و معتبرتر است(الإصفهانی، 1368: 32). این مناره که یکی از زیباترین مناره­های عهد سلاجقه در اصفهان است، در انتهای شمالی محله­ی جوباره نزدیک مناره­ی چهل دختران در گوشه­ی میدان کوچکی واقع­شده و یقیناً در زمان ساخت آن، مسجد کوچکی در پای مناره وجود داشته­است.

خرگوش می خواست از چشمه آب بنوشد که ناگهان زنبوری خود را به خرگوش رساند و به او گفت: از این چشمه آب ننوش. و به ظاهر چشمه غیر از نهر است و زیبایی خاص خود را دارد؛ زیرا هرچند دیدن جریان آب و مشاهده نهر آب لذتبخش است؛ اما مشاهدهی چشمهی لذت مضاعف در انسان ایجاد میکند. توصیف با نعمتهای مادی از آن جهت است که برای بسیاری از مردم شناخت از طریق اوصاف معنوی و روحانی بسیار مشکل است؛ زیرا ذهن انسانها بیشتر با مادیات خو گرفته است. البته ممکن است یک آیه با توجه به بطون مختلفی که دارد به صورت همزمان هم به نعمتهای ظاهری بپردازد و هم به نعمتهای باطنی.

یکی از نعمتهای بهشتی، وجود چشمههای فراوان در آنجا است. هر كه از اين آب بنوشد كوچك مي شود. آب با همه لطافتش تن به سفر در سنگ می سپارد ، پیش می رود و زندگی را رنگ می زند ، سبز و پر طراوت و شاداب ، مسیر اطراف چشمه را اینچنین به محوطه ای تفریحی و تفرجگاهی چشم نواز مبدل می سازد تا میزبان مردمانی شود که خسته از هیاهوی دودآلود شهر می خواهند سبزینگی را مرور کنند . اجرای برخی طرح های تفرجگاهی توسط اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان تفت نیز این چشمه را زیباتر و دیدنی تر کرده است.

رنگ سنگ، هر چقدر ترکیب رنگ زیبا تر باشد، قیمت آن بیشتر می باشد. در این مسیر طبیعتی زیبا با غارهای کمعمق وجود دارند که قابل توجه طبیعتگردان بوده و در دل کوههای اطراف آن را گیاه پرسیاوش پوشانده است. مسیر دسترسی به مجتمع آب درمانی روی نقشه مشخص شده است. آب پس از رسیدن به هوای تازه از مسیر خاص ره می پیماید ، از چند حوضچه کوچک و بزرگ می گذرد تا به باغات و مزارع روستای «اسلامیه» که در جوارش سبز شده می رسد . قنات، تاسیسات آبی ای است که آب ساکن وپنهان موجود در زیر زمین را با حفر کانالی که در درون خاک ایجاد می کند بر روی سطح زمین جاری می سازد.

«تامهر» چشمه است است حماسی ، آب حاصل از ذوب برف و یخی که بر سرو شانه کوهی نشسته ، در لایه های متخلخل و نفوذ پذیر فرو می رود ، تا به لایه ای سخت و سفت می رسد و آنگاه که از نفوذ کردن در می ماند جاری می شود ، راهی به سطح می جوید و آنگاه رخ می نماید . همچنین به آب صافی که به آسانی در حلق فرو میرود، سلسبیل گفته میشود. و در ظرفهای بهشتیان سرازیر میشود. بخش اول: این تالار مربوط به شهدای قبل از انقلاب اسلامی در اصفهان است. همانطور که گفته شد سنگ کوپ قبل از فرآوری و برش قابل استفاده نمی باشد.

خواهش می کنم به من کمک کن تا دوباره مثل قبل شوم . خرگوش و زنبور رفتند و رفتند تا به کوه جادو رسیدند. اما خرگوش به حرف زنبور گوش نکرد و از آب چشمه نوشید. با گفتن این حرف خرگوش ، سنگی که معما روی آن نوشته شده بود كنار رفت و آنها داخل يك راهرو شدند ولي اتنهاي راهرو هم بسته بود و معمای دیگری روي ديوار نوشته شده بود . من ياد گرفتم كه به نصيحت دلسوزانه بزرگتران توجه كنم و به حرف آنها اعتماد كنم تا دچار مشكلي نشوم . زنبورگفت : توباید به کوه جادو بروی تا راز چشمه را کشف کنی.

دیدگاهتان را بنویسید