دیدنی های سرعین: چشمه های آبگرم و جاذبه های اطراف

آب این چشمه برای بیماریهای چشم مفید بوده و شستن چشمها توسط این آب موجب ضدعفونی چشم شده و خوردن آن به علت وجود ترکیبات بی کربناته گازدار باعث هضم سنگ کلیه و دفع آن میشود آشامیدن آبهای بی کربناته به حد اعتدال قبل از غذا باعث زیاد شدن ترشحات معده شده و آشامیدن آن بعد از غذا تسکین دهنده است و تخلیه معده را کمک میکند این آبها اعمال کبدی را بهبود میبخشند پدیده جالب در مجتمع آبگرم قهوه سویی اینست که فاصله مظهر چشمه آبگرم قهوه سویی با دمای 44 درجه سانتی گراد و آب چشم سرد با دمای حدودی 20 درجه سانتی گراد تقریبا ده متر میباشد که از عجایب خلقت میتواند تلقی گردد.

ظاهر دیوارههای این دره با انواع دیگر درههای که تا به حال دیدهاید بسیار متفاوت میباشد. با وجود دوري از راههاي تجاري، نظامي و بركنار بودن از رويدادهاي مهم تاريخي، آثار باستاني (مفرغ) به دست آمده از آن، نشان ميدهند كه دلفان محل سكونت كاسيهاي دامدار و جنگجو بوده و در دوره هخامنشي و ساساني، از اهميت ويژهاي برخوردار بوده است. موقعيت ارتباطي از عوامل مهم ديگر در ايجاد و گسترش اين شهر بوده است. اولين نام اين شهر “ مامطير” بود كه در قرن دهم هجري “بار فروش ده“ در محل آن بنا شد و هنگامي كه محمد خالد حاكم آن بود، بازار و عمارتي در آن بنا كرد.

پادشاه ايران براي سركوبي او لشكر فرستاد، وي به دژ ماران پناه برد.يكي از معتمدين او به نام حاجي، با گرفتن رشوه از فرمانده لشكر اعزامي، محمد حسن خان را به دام انداخت. در زمان سلطان جلالالدين محمد خوارزمشاه، به نام او در اين شهر خطبه خواندند، تا اينكه شهر دچار فتنه و غارت مغولان شد. اما اغلب مسافران این کشور را با استانبول و آنتالیای آن می شناسند غافل از آن که در این کشور شهرهای دیگری هم وجود دارد که می تواند مقصد مناسبی برای سفر و زندگی به شمار بیاید و به جای خرید ملک در ازمیر می توانند در سایر شهرها مستقر شوند.

به علت مجاورت قلمستان های اطراف قره چای از قدیم مکان مناسبی جهت گذراندن اوقات فراغت و روزهای تعطیل می باشد. این غار از نوع غارهای آهکی است و ستونهای کوچک وبزرگ استلاکتیک و استلاکمیت در آن بسیار به چشم می خورد. از پيشينه و تاريخ پيش از اسلامِ شهر بروجرد كه در گويش لري «وروگرد» و در لهجه محلي بروجردي «ورويرد» ناميده ميشود، مدارك كافي به دست نيامده است. هر دو مسیر دارای جاده آسفالت است که میتوانید به سادگی خود را تا خود روستا برسانید.

گرانش منفی زمین است یعنی هر چیزی به طرف آن پرتاب کنید به زمین جذب نمیشود و برخلاف جاذبه زمین به سمت بالا میرود. اين مجموعه تالابي در جوار روستاي سيد محله در 25 كيلومتري ساري به طرف بابلسر قرار گرفته و داراي دو بخش (سراندون) و شمالي (بالندون) است. شهر ازنا قبلاً جزو محدوده سياسي شهرستان اراك از استان مركزي بود و در حال حاضر يكي از شهرستانهاي استان لرستان به شمار ميرود. اين شهرستان قبلاً از توابع شهرستان خرمآباد بود كه بعداً به شهرستان مستقلي تبديل شد. نام قديمي كردكوي ”تميشه“ بوده كه به بخش غربي گرگان اطلاق ميشده است.

شهر آمل ماز شهرهاي بسيار قديمي ايران در استان مازندران است. مطالعات باستان شناختي در كانونهاي «سُرخدَم لري هميان» و «سر طراحان» نشان ميدهند، كوهدشت از مراكز مدني قديمي است. او در ادامه افزود: از این رو عملیات احداث بیش از 32 چشمه سرویس بهداشتی در بوستان های پلیس و ارغوان، بهزادی، مائده و چگینی از ابتدای سال جاری آغاز شد و 32 چشمه به بهره برداری رسید. نائب رئيس فراکسيون گردشگري مجلس بر لزوم ضرورت سرمايه گذاري بخش خصوصي در تحقق توسعه گردشگري استان گيلان تاکيد کرد و افزود: با توجه به ظرفيتها و توانمندي هاي موجود بايد توسعه گردشگري از اولويت هاي اصلي توسعه در اين استان باشد.

از آن پس آمل رو به ويراني نهاد. احتمالاً اين نام از واقعه شهادت امامزاده ابراهيم ابوجراب ملقب به اطهر، برادر امام رضا (ع) كه در آنجا مدفون است، اخذ شده باشد. گروهي بروجرد را از بناهاي فيروز ساساني ميدانند و عدهاي ديگر آن را محل گرد آمدن دوباره سپاهيان شكست خورده يزگرد سوم ميشناسند. اين شهر كه در گذشته بينالنهرين و بحرين ناميده ميشد، در محل تلاقي دو رودخانه «تيره» و «ماربره» كه به ترتيب از كوههاي گرو(گري) بروجرد و اشترانكوه اليگودرز سرچشمه ميگيرند، واقع شده است.

شهرستان سلسله در 43 كيلومتري شمال خرمآباد و در قسمت غرب بروجرد واقع شده است. شهرستان پلدختر در قسمت جنوب غرب شهرستان خرمآباد به فاصله حدود 100 كيلومتري آن واقع شده است. عده زيادي از مورخان و علماي بزرگ كه به طبري شهرت يافتهاند از جمله محمدبن جرير طبري اولين مؤلف بزرگ تاريخ و اولين مؤلف تفسير قرآن مجيد، از آمل برخاسته است. محدوده اين شهرستان قبلاً از توابع بخش ملاوي خرمآباد بود و در حال حاضر به شهرستان تبديل شده و مركز آن شهر پلدختر است. چشمههای آب گرم محلات،که از جاهای گردشگری محلات می باشد، از لحاظ مواد معدنی، دارویی و درمانی، بسیار غنی و از بهترین چشمههای آب گرم، بواسطهی دارا بودن گاز رادون در سطح کشور است همچنین این چشمهها از نوع آبهای گرم عمقی است که از بخار خمیره سنگهای سوزانی که داخل پوسته زمین تشکیل شده است، بوجود آمده و به سطح زمین میجوشد.

مواد معدنی موجود در کوه سبلان نیز باعث شده تا آب گرم سرعین در ردیف آبهای کلر و بیکربناته کلسیک گازدار قرار بگیرد که حاوی سیلیس و کلسیم قابل توجهای است. آبگرم گاو میش گلی به علت داشتن ترکیب کلروبی کربناته سدیک و کلسیک برای درمان بیماریهای عمومی٬ بیماریهای سیستم حرکتی (دردهای مزمن روماتیسمی) و بیماری های زنان٬ خنازیر و بیماری های قلبی و نیز تقویت عمومی بدن قابل استفاده است. تاکنون نظریه قابل قبول و قاطعی درباره این چشمه اسرار آمیز ابراز نشده است.

چشمه های آب معدنی معروفی از قبیل گاومیش گلی، بش باجیلار، مجتمع آب درمانی سبلان ، آبگرم معدنی گاومیش گلی و آب گرمهای معدنی قره سو ، ساری سو، اعصاب سوئی، پهنلو، قهوه سوئی، ژنرال، یئل سوئی و گوز سوئ در این شهر واقع شده است. اکنون بالغ بر ۳ مجتمع مدرن آبدرمانی در این روستا احداث شده و به بهره برداری رسیده است، این مجتمع ها عبارتند از: مجتمع آبدرمانی ملک سویی، مجتمع آبدرمانی شفا و مجتمع آبدرمانی یل سویی. قبل از انقلاب اكتبر روسيه، بابل از طريق بندر مشهدسر (بابلسلر) با كشور روسيه ارتباط تجاري داشت و به يكي از مراكز مهم بازرگاني استان مازندران تبديل شده بود.

عوامل مؤثر از قبيل آب و هواي معتدل كوهستاني، دشت حاصلخيز رسوبي سيلاخور، شبكه آبهاي روان دائمي، مراتع طبيعي، موقعيت استراتژيك جغرافيايي و سياسي و گسترش شبكه ارتباطي و تجاري باعث جذب جمعيت و توسعه آن بودهاند. بار فروش به عنوان مركز تجاري به ويژه در دوره صفوي از رونق، آبادي، وسعت و گستردگي برخوردار شد. در زمان صفويه و به ويژه در دوره شاه اسماعيل صفوي، سرزمين گيلان به دو بخش: «بيهپس» به مركزيت رشت، و «بيهپيش» به مركزيت لاهيجان تقسيم ميشد. بابل از شهرهايي است كه در دوران اسلامي نيز وجود داشته و به نامهاي مامطيران، مامطير، بار فروش ده، بارفروش و بابل شناخته شده است.

سندش هم کسب رتبهی نهم در جذب گردشگر از بین 90 مرکز تفریحی در کشور است که سال 1389 به آن تعلق گرفت. شكل و تركيب شهر خرمآباد بيشتر تابع عوامل جغرافيايي آن است، به طوري كه فشار جمعيت، خانههاي شهري را تا كمركش كوه پيش برده است. كشف معبد آشوري بيانگر آن است كه مردماني قبل از هزاره اول پيش از ميلاد در اين نواحي ميزيستند و آيينهاي ديني خود را به جاي ميآوردند.

دیدگاهتان را بنویسید