راهنمای سفر استان آذربایجان شرقی کشور ایران – عکس ، نقشه – توریستگاه

نقل می کنند که آب چشمه در موردی نشان جوانمردی است و در مواردی غم و اندوه و رنج. اگر بیند آب چشمه زیاد شد، دلیل که جاه و عزت و جوانمردی در آن دیار زیاد شود. نشر چشمه در سطح شهر تهران کتابفروشیهای معروفی هم دارد. سراب شهر چندان بزرگی نیست. راستی برای مطالعه کتابها نیاز نیست همیشه آنلاین باشید. برای دانلود کتابها کافی است در سایت و یا اپلیکیشن طاقچه حساب کاربری بسازید و کتاب مورد نظرتان را انتخاب کنید.

سیامک گلشیری در کتاب مهمانی تلخ داستانی رازآلود از کینهای قدیمی را روایت میکند. سیامک گلشیری قلم شناختهشدهای در داستاننویسی دارد. تورج به استاد میگوید که گذشتهها را فراموش کرده است و حالا ازدواج کرده و زندگی مرفهی دارد. به قول حمدالله مستوفي ارجان در اوايل قرن هشتم، ديگر آبادي سابق را نداشت و در نيمه دوم قرن هشتم اثري از ارجان نمانده بود و طولي نكشيد كه بهبهان كنوني بوجود آمد. از قسمت شمال غربی این گورستان رودی از شاخه های آیدوغموش در جریان است که در یک کیلو متری مسیر خود آبشاری بدیع و دیدنی به ارتفاع 40 متر بوجود آورده است .

شهرستان پارس آباد مغان دارای سوابق تاریخی کهن است از آثار باستانی آن می توان به چند تا ازآن (آثار تاریخی و طبیعی) فقط به ذکر آنها بسنده می کنم، گورستان بران علیا، تپه گوزللی، قربان تپه سی، تپه غیبعلی (اسلام آباد قدیم)، آق توره در روستای تازه کند جدید، قاراتوره در روستای تکله و پل خداآفرین و جاذبه طبیعی جنگل کنار رود ارس (روستا پیرایواتلو، دوست کندی) و جنگل گوشلو و جنگل کنار چهل پله شهرک و مراتع جلگه مغان و آلاچیق عشایر و صنایع دستی عشایر و روستاهای نام برد.

12- هشترود: تالاب یانیق، روستای آتش بیگ، رودخانه آیدوغموش چای، تالاب قوشاگلی، تالاب ذولبین، بقعه بایزید بسطامی، غار آق بلاغ و چشمه پیرسقا. دماوند در دامنه ارتفاعات شمال غرب آن , در فاصله 3500 متری مرکز شهر دماوند، میان یکی از دره هایی که آبریز از غرب به شرق امتداد دارد و به رودخانه مرکزی دماوند متصل میشود واقع شده است. شما قبلاً به این شهر سفر کردهاید؟ درست است که این چشمه در نزدیکی های جاده قرار دارد اما همین فاصله کوتاه هم مسیر درست و درمانی برای حرکت ماشین ندارد و اگر اتومبیل شما از نوع سواری های معمولی است خیلی باید دقت کنید که وسط راه گیر نیفتید.

بزرگترین پینت بال جنگلی ایران در نمک آبرود قرار دارد . در سال ۱۳۵۲ شرکت ” پریه ” فرانسه پس از بررسی چشمههای معدنی در ایران، چشمه اعلا را با توجه به خصوصیات مناسب آب آن تایید و برای اولین بار در ایران اقدام به احداث کارخانه بسته یندی آب نمود. دربارهٔ چشمههای آبی مناطق مختلف گمانه زنیهای فراوانی وجود دارد، اما چیزی که مشخص است، آب چشمه اعلا، از باران و برف سالیانه که به خاک نفوذ میکنند، میجوشد.

درباره چشمههای آبی مناطق مختلف گمانه زنیهای فراوانی وجود دارد، اما چیزی که مشخص است، آب چشمه اعلا، از باران و برف سالیانه که به خاک نفوذ میکنند، میجوشد. سرعین در زمینه توریسم درمانی رتبه نخست کشوری را دارا بوده و مدرن و بهداشتی بودن چشمههای آب گرم سرعین کمک بسیار زیادی در جذب گردشگر کرده است و بیشتر چشمههای آب معدنی منطقه اکنون به صورت استخرهای سرپوشیده و با امکانات کامل درآمده که غالبا به صورت دو سانس هم برای آقایان و هم برای خانمها فعالیت میکند. چشمههای آب گرم سرعین همه ساله در فصل تابستان مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و کنار کشور به سوی خود جلب می کند.

در کنار قبرستان دهی است به نام ینگجه و در شمال قلعه روستای بازار (بالاس) قرار دارد. چشمۀ حضرت سلیمان (ع) در روستای بندر دوساری در 15 کیلومتری شهرستان عنبرآباد در غاری در بدنۀ کوه واقع است یابد و به وسیلۀ لوله به پایین کوه هدایت می شود و پس از استفادۀ زائرین به باغات اطراف می رود ،اهالی این منطقه معتقد هستند که آب این چشمۀ متبرک باعث فراوانی و برکت محصولات باغهای اطراف می گردد.

حضرت امام جعفر صادق فرماید: دیدن آب چشمه در خواب ، بر پنج وجه است. جابرمغربی گوید: آب چشمه به خواب ، دلیل بر عمر صاحب خواب است، به آنقدر که در چشمه آب بیند، خاصه که دست در آن آب زند و آب ایستاده به تاویلش ضعیف تر از آب روان بود و بعضی از معبران گویند: چون آب چشمه ایستاده بود به تاویل، دلیل بر خیر و صلاح دین کند و چون روان بود، دلیل بر غم و اندوه است. برخی از معبران نوشته اند چشمه در خواب منبع خیر و برکت است که باز همان مرد کریم و راد می شود.مردی که بدون چشم داشت می بخشد و محبت می کند.

مسعود بُربُر، داستاننویس و پژوهشگر ادبی، درباره ویژگیهای آثار سیامک گلشیری گفت: سیامک گلشیری در داستانهای خود دچار برخی از آسیبهای جدی باستانشناسی معاصر نیست؛ بسیاری از نویسندگان ما تفاوت ماهوی داستان کوتاه و رمان را در نظر نمیگیرند و تصور میکنند تفاوت این دو تنها در کوتاهی و بلندی اثر است. گلشیری ابتدا جریان طبیعی از زندگی را روایت میکند اما رفتهرفته خواننده شاهد برهم خوردن این نظم و تعادل است. از جابر مغربی نقل است که چشمه نعمت و صحت است و اگر ساکن باشد خیر و صلاح است و اگر روان باشد نشان غم و اندوه ، اما به هر حال خوردن آب آن و شستشو در آب چشمه به شرط آن که آبش صاف و روشن باشد بسیار نیکو است.

در حال حاضر نشر چشمه بخش زیادی از کتاب هایش را به صورت الکترونیکی در طاقچه منتشر کرده و هر روز هم کتابی جدید از این نشر منتشر میشود. از جمله کتاب های صوتی محبوب این نشر میتوان به کتاب صوتی «فوتبال علی دشمن» با صدای عادل فردوسیپور و «مغازه خودکشی» با صدای هوتن شکیبا اشاره کرد. علاوه بر این بخشی از کتابهای محبوب و پرفروش این نشر را «رادیو گوشه» به صورت صوتی تهیه کرده است. این کاروانسرا محوطه بزرگتر و گستردهتری را در بر گرفته و از دو بخش، شامل حیاط و قسمت مسقف که دارای حجرات متعددی است، تشکیل شده است.

محوطه پیرامون چشمه امروزه به مجموعه وسیعی تبدیل شده که علاقه مندان به طبیعت و خستگان از زندگی شهری را هنگام غروب و روزهای تعطیل گرد خود جمع میکند. نشر چشمه یکی از بزرگترین ناشران ایرانی است که بیشتر در زمینه انتشار کتاب از نویسندگان ایرانی فعالیت میکند. اما به نظر من آنچه این کتاب را ارزشمند کرده مفاهیم و عبارتهایی است که به خواننده القا می کند و آن مفاهیم از روح سالم و معنوی بزرگ علوی نشات می گیرید. شکل این چشمه کاملا دایره ای شکل و کرد است و از همین رو آن را آسیاب میخوانندو این چشمه در بین دو روز سفیدآب و دلیچای واقع شده است اما آبی از این چشمه سرازیر نمیشود و از طریق مسیرهای زیر زمینی و از مسیان سنگ ها آب این چشمه به سفیدآب میریزد.

میتوانستند به منظور تجارت یا بعنوان پیکهای سیاسی آزادانه در بین گروههای متخاصم رفت و آمد کنند. براي اين منظور چندين نقطه در خليج فارس مورد بررسي قرار گرفت و بالاخره باسعيدو، واقع در جزيره قشم براي اين منظور انتخاب شد. این چشمه آبی زلال داشته و بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این چشمه های آب گرم بسیاری از گردشگران را که هر ساله غرق شدن در آبهای گرم را دوست دارند به این منطقه می کشاند.

دیدگاهتان را بنویسید