راهنمای سفر به جنگل ارسباران در آذربایجان شرقی

جنگلهای ارسباران یکی از اکوسیستمهای جنگلی منحصر بفرد و جزو مناطق 103 گانه بیوسفر جهان بشمار میرود. به گزارش فرارو، جنگل اقیانوس اطلس ایالت ریودوژانیرو تنها جایی در جهان است که شیر طلایی تامارین هنوز در طبیعت وجود دارد. منطقه آمازون گونه های مختلف رپتورهای منحصر به فرد در جهان است. جنگل های بارانی آمازون با 427 گونه پستاندار، 1300 گونه پرنده، 378 گونه خزندگان، و بیش از 400 گونه از دوزیستان می باشند. ۸چهار کشور نام ببرید که دولت ها برنامه های مهمی برای تشویق فرزندآوری طراحی و اجرا می کنند تا با کاهش رشد جمعیت مقابله کنند ؟

اغلب، جنگلزدایی زمانی اتفاق میافتد که منطقه جنگلی قطع و پاکسازی شود تا راه برای کشاورزی یا چرا باز شود. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه هیچ درخت جنگلی در فیلم انتشار یافته از قطع درختان در فضای مجازی وجود ندارد، گفته: درختان قطع شده در این فیلم از نوع جنگلی نبوده و مجموعه از چوب آلات باغی مسن و پوسیده هستند و فیلم ارتباطی با جنگل های ارسباران ندارد.

روستای بلیران در دل جنگلی بسیار زیبا و چشم نواز با گونه های مختلف گیاهی که در خود جای داده است، واقع شده که در هر فصلی با توجه به مقتضیات آن فصل، زیبایی مخصوص به خود را دارد. جنگل بلیران در روستای بلیران در بخش دشت سر شهرستان آمل قرار گرفته اگر از جادهٔ قدیم آمل- بابل در ۱۵ کیلومتری آمل به سمت جادهای که به سوی جنگل و کوه میرود حرکت کنید؛ در پیچ ورودی جاده فیروزکلا، جنگل زیبایی نمایان میشود. درختانی که در جنگل بلیران آمل دیده می شوند به تبع سایرمناطق شمالی مشابه، از انواع ممرز، افرا، بلوط، لور، راش و …

کینیت هانسن، یکی از مدیران موسسه فاروس که در بخش فراهمنمودن سرپناه برای نوجوانان پناهجوی تنها در نزدیکی پارک یادشده کار میکند، میگوید: «موضوع مهم این است که آنها پول ندارند، نه برای پیشبرد زندگی روزمرهشان و نه هم برای این که به قاچاقبر بپردازند.» وی میافزاید: «برخیهایشان گفتهاند که آنها به خاطر انجامدادن برخی کارهای دیگر، دست به تنفروشی میزنند. این کتاب راهنمایی است برای کسانی که در مسیر کارآفرینی قدم میگذارند. آنها صبحشان را با انتظار و گرمکردن خود با استفاده از آتشی که در بیرلهای کوچک آهنی روشن کردهاند، سپری میکنند.

ـــ همهی نامهای مشغولان در کاروبار سکس و مشتریان آنها در این گزارش به خاطر مصونیتشان «مستعار» اند. او با دو و یا سه تن از تنفروشان آشنا است، نامهای آنان را میداند و به گونهی مرتب آنها را ملاقات میکند. او خودش میگوید از ده سال بدین سو چنین میکند. محمود میگوید بارها تلاش کرده تا از طریق مجراهای رسمی در یونان، با دریافت اقامت صاحب شغل قانونی در این کشور شود. وی همچنان میافزاید که روز پیشتر، یک جوان ۱۶ ساله این جا بود، اما به این باور است که این افراد باید سن ۱۸ را تکمیل کرده باشند.

کوستاس میافزاید که تنها دوستان نزدیکاش پدر مورد دید و بازدیدش از این پارک باخبراند. » من کمی لسان یونانی بلد شدهام، خوب من هدف را میگیرم و کمی با هم صحبت میکنیم، سپس آنها در کنارم مینشینند و این گونه آغاز کار است.» محمود میافزاید وقتی روی قیمت توافق صورت بگیرد، به محل خصوصیتر میروند اما، معمولاً جای کار همانا در فاصله چند متری در میان جنگلزار پارک میباشد. شاعر ظاهراً جنگ امپراتوری عثمانی با بلغاریا را در نظر دارد؛ اما با این بهانه خواسته است تا روحیۀ ضد انگلیسی را در میان مردم افغانستان همچنان زنده نگهدارد.

محمود میگوید هیچ دلال یا واسط میان ساکنان پارک و مشتریان وجود ندارد، تنها وضعیت ناامیدکننده پناهجویان است که مجبور شدهاند تا دست به تنفروشی بزنند. اما هینسن به این باور است که تحقیقات کافی در مورد این که چی کسی پشت این وضعیت قرار دارد، صورت نمیگیرد. شخص دیگری به نام یورگوس میگوید که ۵۲ سال دارد، در حالی که پیرتر به نظر میرسد. این دهش تنها به مواردی مانند صدقه دادن و سخاوتمندی محدود نمیشود و معنی مشخص دینی دارد، یعنی تأمین نیازمندیهای روزانه همایه (جامعه راهبان بودایی (سنگها)). آمازون یکی از آخرین پناهگاه های بکر حیواناتی مانند جگوار است.

آمازون نسبت به دیگر مناطق جنگلی دنیا گونههای بیشتر گیاهی و جانوری را در خود جا داده است و به همین خاطر دانشمندان بر این باورند که منطقه مذکور نقش مهمی در حفظ تنوع زیستی کره خاکی دارد. بخش دیگری از گزارش های WWF حاکی از آن است که با تخریب جنگل های آمازون تا سال ۲۰۳۰ میلادی، حدود ۵/۵۵ تا ۹/۹۶ میلیارد تن دی اکسید کربن به طبیعت وارد خواهد شد که این مقدار برابر ۲ سال انتشار گاز دی اکسید کربن در طبیعت است.

مصروفترین وقت آنها اوقات شام تا نیمههای شب است تا جایی که بیشتر افراد موجود در پارک در این اوقات همه کاروباریهای سکساند. برای نینو کار و بار سکس، مثل یک وظیفه عادی است، اما برای محمود و افراد بیسرپناهی مثل او، کاری است به هدف زندهماندن. در مواردی نیز به تخریب ابزارآلات مورد استفاده برای بریدن درختان میپرداختند. او با فاصلهی یک ساعت دورتر از این پارک زندگی میکند، اما به خاطر دیدار دوستش که در نزدیکی پارک ساکن است، در هر هفته سهبار میآید و با هم قهوه مینوشند. او معمولاً در آخر روز پس از کار به منزلش، پدر یکی از مناطق نسبتا دورتری در آتن که به تنهایی در آن زندگی میکند، برمیگردد.

او در یک شهر کوچک در جنوب شرق آتن که یک شهر آشنا برای توریستها است زندگی میکند و هر روز هفته با بس به پایتخت میآید. تاسوس سیمیتوپولوس از جمع رضا کارانی است که هر هفته برنامهی اهدای بستههای غذایی در پارک را سازماندهی میکند. اما در جریان یک ماه، دو – یا سهبار، سری به این پارک میزند تا کسی را پیدا کند که با او رابطه جنسی برقرار کند. منصور افزود: پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری خامسان کامیاران یکی از پروژههای موفق آبخیزداری کردستان است که ضریب نفوذ آب را تا ۷۵ درصد نسبت به ۱۰ سال گذشته افزایش داده است.

ما نیز تلاش کردیم همچون گذشته با پوشش رسانهای این فعالیتها حمایت خود را از برنامههای محیط زیستی و داوطلبانه این انجمنها اعلام کنیم. در سفر به تنگ دار کجا اقامت کنیم؟ چنانچه اهل سفر و طبیعت گردی هستید پیشنهاد می کنیم از سامانه رزرو آنلاین یواسپیس دیدن نمایید. کتابها متلعق به شما هستند و برای ما بسیار مهم است که کتابهای منتشر شده از انتشارات جنگل، به سلیقه شما نزدیک باشند. برای اقامت در دل جنگل های ارسباران دو راه در پیش رو خواهی داشت. ارسباران بعد از سپری كردن دوره های حفاظتی، قابلیت این را پیدا كرده كه بخش هایی از آن به پارك ملی ارتقاء یابد و در معرض و دسترس علاقه مندان طبیعت قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید