راهنمای کامل سفر به جنگل ابر + مسیر دسترسی

اقدامات جدید فقط برای مناطق حفاظت شده اعمال میشود و نه برای زمینهای جنگلی متعلق به عموم. فقط به یاد داشته باشید هوا در طول شب و صبح زود بسیار سرد است بنابراین داشتن تجهیزات مناسب برای محافظت از خود در هنگام شب ضروری است. فاصله تهران تا شاهرود با اتوبوس یا قطار حدود شش ساعت است و قطارها و اتوبوسهای در نظر گرفته شده برای این مسیر از امکانات خوبی برخوردار هستند؛ بنابراین نگران طولانی بودن نسبی مسیر نباشید. اگر به امکانات رفاهی بیشتر اهمیت میدهید میتوانید از هتلها و اقامتگاههای شاهرود استفاده کنید. این اتفاقات و آموزشها در واقعیت نیز میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.

فاصله مشهد تا جنگل ابر نیز ۵۱۴ کیلومتر است. البته اگر خودروی مناسبی ندارید، بهتر است تا عمق جنگل نروید؛ چون ممکن است در مسیر بازگشت به مشکل بر بخورید. مککوری و فریس مشتاقانه در حال تلاش برای بهبود تخمینهای خود از سن سایت فسیل هستند، که میتواند پژوهشگران را در فهم بهتر میزان تغییر زمین مکگرت از یک جنگل بازانی گرمسیری به یک بوتهزار کمک کند ــ سرنخی درباره این که واکنش جنگلهای بارانی به اقلیمهای در حال تغییر امروزی چه خواهد بود. برای درک بهتر این موضوع بهتر است به موقعیت جغرافیایی این جنگل بپردازیم. بهترین زمان سفر به جنگل ابر نیمه نخست سال و از اوایل اردیبهشت تا ابتدای مهر است.

جنگل ابر درمحلی واقع است که از ضخامت کوههای البرز کاسته میشود و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لابهلای درهها به سمت جنوب سرازیر میشوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمههای شب با سرد شدن هوا چنان مینماید که جنگل به روی ابرها سوار شده است. این اقلیم خاص باعث ایجاد فضایی بسیار زیبا در دل جنگل و پشت کوهها و درههای البرز میشود. نام این جنگل زیبا به دلیل تکرار تشکیل پدیده اقیانوس ابر «جنگل ابر» است. با اینکه این مار سرعت بالایی دارد و در آب هم بدون زحمت حرکت میکند، اما به دلیل اندازهای که دارد گاهی در مسیرها دچار مشکل میشود.

از گونههای جانوری این منطقه میتوان خرس قهوهای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز ،شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را نامبرد. پوشش جانوری خرس، گرگ، پلنگ، روباه و شاهین نشان از طبیعت بکر و وحش منطقه دارد. قرارگیری جنگل ابر در میان دو اقلیم خشک و نیمهخشک، و مرطوب و نیمهمرطوب باعث ایجاد تنوع گیاهی و جانوری شگفتانگیزی در این منطقه شده است. آب و هوا در بیشتر این منطقه کاملا خشک است. به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، هادی بزرگی افزود: در این آتش سوزی ۱.۵ هکتار از عرصه های جنگلی که برگ های خشک داشت از بین رفت.

جلال عجم گفت: سطح آتش سوزی حدود هزار و ۵۰۰ متر مربع برآورد شد. دلفین های صورتی آمازون معروف ترین حیوانات رودخانه آمازون هستند که بوتو نام دارند و رنگ صورتی کمرنگ آن ها به دلیل قرار گرفتن مویرگ های خونیشان در نزدیکی سطح پوست است. در این مدت جنگل مانند یک رفیق با معرفت به من کمک کرد و من بعد از چند روز حضور در آمازون، از فرار کردن خسته شدم و فهمیدم نباید از آن فرار کنم یا بترسم.

این جنگلها میتوانند یک چشمانداز استوایی مهآلود و رویایی ایجاد کنند. این جانور شبزی از دید خوبی در شب برخوردار بوده و دندانهای تیزش فرصتی برای زنده ماندن در اختیار شکار قرار نمیدهند. اگر دوست دارید تجربه ماندن در خانههای روستایی را داشته باشید، میتوانید در روستای ابر با کرایه خانههای محلی، به مقصود خود برسید و از اقامت در آنجا لذت ببرید. وقتی به شاهرود رسیدید، با تاکسی به میدان امام بروید. روستای ابر در شهرستان شاهرود در استان سمنان قرار دارد. برای اقامت میتوانید از خانههایی روستایی و حسینیهی روستای ابر بهره ببرید.

اگر دوست دارید که شب را در جنگل بگذرانید و زیر آسمان بخوابید، میتوانید با برپایی کمپ این کار جذاب را تجربه کنید. برای رفتن به جنگل ابر میتوانید از دو راه اقدام کنید. اگر قصد رفتن به این جنگل را دارید، تجهیزاتی مانند لباس گرم، پلاستیک زباله، عینک آفتابی و خوراکیهای لازم فراموش نشود! برای اقامت در جنگل ابر تجهیزات لازم مثل کیسه خواب، جهت یاب و دستگاه جی پی اس و… تمایل ذاتی ما به جنگل ها، بخشی از پدیدهای به نام بیوفیلیا، هنوز در مراحل اولیه توضیح علمی است.

فراموش نکنید که نظرات و تجربیات خود از سفر به این جنگل زیبا را با ما به اشتراک بگذارید. اگر در میان آن دسته افرادی هستید که برای اولین بار قصد سفر به این جنگل زیبا را دارند، سفر با تورهای دو سه روزه و به همراه راهنما، میتواند گزینه مناسبی برای شما باشد. از دیدگاه بودا ما اگر خواسته باشیم که از چرخهٔ زاد و مرگ رهایی یابیم (در صورتی که به آن چرخه باور داشته باشیم) باید گرایشهای نفسانی را کنار بگذاریم، درستکار باشیم، به یوگا پرداخته به حالات خلسه روحی دست پیدا کنیم که این تجربیات باعث مهرورزی ما به همهٔ موجودات و بوندگان میشود و سپس از راه این درکها و تمرکزهای ژرف به روشنی و بیداری میرسیم و از این دور باطل خارج میشویم.

روشی که بودا به تعلیم عقاید خود می پراخت به “راه هشتگانه” شهرت دارد که طبق آن می بایست هشت عمل صحیح را پیش گرفت : پندار نیک ، هدف درست ، گفتار نیک ، رفتار نیک ، شغل درست ، تلاش صحیح ، تفکر صحیح و مراقبه (Meditaion ) بودا بقیه عمر را به مسافرت و نشر افکار خود پرداخت و مردم هند را تعلیم داد . 4-اخلاقيات سرانجام راهبان از بودا پرسيدند: (پس راه درست كدام است ؟ شاید تاکنون نام ماهی پیرانا به گوش شما رسیده است؛ این ماهی یکی از ترسناک ترین موجودات آمازون است و دندان های بسیار وحشتناکی دارد.

جنگل ابر یکی از جاهای دیدنی شاهرود با گونههای گیاهی و جانوری نادر، قسمتی از قدیمیترین و زیباترین بخش جنگل های هیرکانی است. همچنین منطقهای که با نام فرحزاد تاش و چشمهی هفت رنگ معروف است در ۲۵ کیلومتری بخش شمالی شاهرود قرار گرفته و به خاطر مزارع و باغهای سرسبز و نیز چشمهی هفت رنگ آن از جاهای دیدنی استان سمنان به شمار میرود. کوچ نمودن ابرهایی که از دریای آبی خزر برخاسته و خود را از کوههای استوار البرز بالا کشیده و به جنگلهای هیرکانی سفر نمودهاند، مناظر بینظیری از طبیعت ناب آن منطقه را در دیدگانتان ثبت مینمایند.

حس خوب حضور امواج ابرها و تماشای سیل بیپایان آنها، لذتی است که نباید از دستش بدهید. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگلهای سرسبز شمال کشور به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است. جنگل سیسنگان به دلیل اینکه بخش زیادی از میزان جنگل های ایران را به خود اختصاص داده به یکی از بزرگترین جنگل های ایران معروف است. آمازون در حقیقت نقطهای است که به نظر میرسد آنها باید منقرض شوند، اما به دلیل قوانینی که برای شکار نکردن آنها وجود دارد، در این نقطه گرد هم جمع شدهاند و زندگی میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید