راهنمای کامل سفر به روستای اروست و بازدید از باداب سورت

داستان کتاب از آنجایی شروع میشود که استاد ماکان علیه حکومت رضا خان فعالیت میکند. اگر قصد دارید که از اطراف حرم امام رضا به طرقبه و یا شاندیز سفر کنید، ابتدا باید خود را به فلکه برق برسانید و سپس از آنجا با مترو به انتهای وکیل آباد بروید. بقعه کلخوران، آرامگاه سید امینالدین جبراییل از دیگر اجداد صفویان است که در روستایی با همین نام قرار دارد. ابن حوقل مؤلف كتاب صورهالارض در قرن چهارم هجري از بم به نام شهري كه از جيرفت بزرگتر و هوايش از آن سالمتر و داراي نخلستانهاي زياد بود، ياد كرده است، نويسنده مذكور از سه مسجد بم به نامهاي مسجد خوارج و مسجد هزاران و مسجد قلعه نام برده و به تفصيل از پارچههاي مرغوب و زيبايي كه در آنجا بافته ميشد، ذكر كرده است.

در قرن چهارم يكي از مورخان اسلامي از كرمانشاه به عنوان شهري زيبا در ميان اشجار و آبهاي روان ياد كرده است.تاورنيه، جهانگرد و بازرگان فرانسوي، كرمانشاه را به عنوان شهركي پرنعمت و آباد وصف كرده و چنين نوشته است: ” هم زمان با حمله افغان و سقوط اصفهان كه طومار فرمانروايي خاندان صفوي در نورديده شد، كرمانشاه به جرم قرب جوار، با تهاجم عثمانيها مواجه گرديد و بار ديگر شهر رو به خرابي نهاد.“ نادر شاه به منظور آمادگي در مقابل تجاوز عثمانيها، به اين شهر توجهي خاص مبذول داشت. ابن حوقل در قرن چهارم هجري از جيرفت به نام شهري بزرگ كه سه فرسخ طول آن بوده و يكي از مراكز مهم خراسان و سيستان محسوب ميشده و محصولات نواحي گرمسيري و سردسيري در آن به عمل ميآمده ياد كرده است.

به همين جهت اين شهر از دوره ساسانيان اهميت نظامي و بازرگاني زيادي داشته است. فقط روزهای شهر چشمه نیست که تجربهای خاطرهساز برایتان به همراه خواهد آورد. برای دسترسی به این منطقه شما کافی است که وارد جاده اصفهان نایین شوید و ۳۵ کیلومتر از اصفهان فاصله بگیرید، سپس به منطقه سجزی بر میخورید و بعد از وارد شدن به جاده روستای ورتون و حرکت به سمت شمال، با رفتن حدود ۱۵ کیلومتر مسافت به تابلوی دهکده گل سرخ خواهید رسید.

ظاهراً به علت چشمهسارها و سرابهاي فراوان، اين شهر به ذهاب مشهور شده است. شهر سيرجان به دليل موقعيت خاص جغرافيايي و استقرارش بر سر راههاي ارتباطي كرمان، يزد، بندرعباس، شيراز و نيز وجود زمينهاي كشاورزي حاصلخيز و منابع بسيار غني معدني، از دير باز تاكنون پذيراي مهاجرين مختلف بوده است كه در رشد و توسعه آن مؤثر بودهاند. در قرون وسطي ايالت كرمان داراي دو كرسي بود: سيرجان و بردسير. در مدتی كه این مكان در حال تعمیرات و نوسازی بود خود شخصاً برای سركشی و تفرج در باغ حاضر می شد تا در سال 1226 هجری قمری كار ساخت آن به پایان رسید.

اسماعیل بزرگ شد و با یکی از دختران جرهمی ازدواج کرد و سپس با پدر خود خانه کعبه را ساخت. در دوره قاجار تا حدي از حملات عثمانيها به ناحيه كرمانشاه كاسته شد. سبلان كوهی مرتفع در شمال غرب ایران و در استان اردبیل می باشد، سبلان سومین قله بلند ایران و یك كوه آتشفشانی غیر فعال است. زبان بوستان آنچنان ساده و روان اشت که گاه به یک جابجایی می توان آن را تبدیل به نثر نمود. دومين ميراث طبيعي ملي ايران محسوب مي شود که نمونه مشابه اين نوع چشمه ها در جهان انگشت شمار است. شهر و قلعه باستاني بم يكي از يادگارهاي شگفت معماري فلات مركزي ايران است كه در جاي خود به تفصيل مورد اشاره قرار خواهد گرفت.

از مهمترین بخش ها و مقابر تخت فولاد می توان به مقبره بابا فولاد حلوائی، شیخ عارف همدانی، تکیه آقا حسین خوانساری، تکیه بروجردی ها، تکیه تویسرکانی ها، تکیه جویباره ای، تکیه خاتون آبادی، تکیه مادر شاه و بسیاری تکیه های دیگر؛ مقبره میرفندرسکی (حکیم و دانشمند عصر صفوی)، مقبره بابا رکن الدین (از عرفای قرن 8هـ)، آرامگاه بی بی مریم زراسوند ایلخانی (سردار و شیرزن بختیاری)، سردار اسعد بختیاری از رجال قاجار و روسای لرهای بختیاری، محمد کاظم واله اصفهانی از خوشنویسان عصر زندیه، حسن کسایی (استاد برجسته موسیقی ایرانی)، عبدالحسین سپنتا (کارگردان نخستین فیلم ناطق ایرانی)، بانو امین از مجتهدان زن سرشناس، خاکشیر اصفهانی (شاعر طنز پرداز)، میرزا جهانگیر خان قشقایی (از فقهای دوره قاجار) و بسیاری افراد سرشناس دیگر اشاره کرد.

همين چند روز پيش با يكي از اقوام در اين خصوص صحبت ميكردم او ميگفت كه از كسي شنيده كه وقتي داشته اند اطراف قبري را حفاري ميكرده اند ديده اند كه جسم سفيدي نمايان شد بعد كنجكاو شده اند و ديده اند كه اين كفن فلان آخوند بوده كه در آن قبر بوده است و از قول اون بابا ميگفت كه كفن كاملا سالم و جسد هم كاملا سالم بوده است و اين را ناشي از ثواب كار بودن يا نزديكي بيش از حدش به خدا و اوليا و…

عالی بیگی : از طوایف بخش مرکزی ایلامند، و دارای تیره های – جمالوند – شاهنخجیر – سید محمد – خواجه احمد – پایه وند – بابا های صالح آباد – برخی تیره های این طوایف را لُرستانی می دانند و برخی دیگر از تیره ها را از کلهر ها می دانند . از نگاه یک دختر در طبقه مرفه جامعه که همیشه مورد محبت پدرش است و با وجود اینکه همه فکر میکنند کسی از این طبقه انگیزه ای برای مبارزات انقلابی ندارد عشق به یک هنرمند مبارز انگیزه این دختر می شود تا خود را و تن و روح خود را فدای این هنرمند کند که در اصل همه این ها را فدای انقلاب کرده.

این پارک در فراز تپه ای قرار گرفته و دیواره ها و پله های آن از سنگ ساخته شده تا باعث سهولت رفت و آمد گردد. شاهراهي كه از خليج فارس و بندر هرمز عبور ميكرد و راهي كه از هندوستان و از طريق جالق امتداد مييافت در جيرفت به هم متصل ميشد. كالاهاي تجارتي كه از هندوستان به ايران صادر ميشد از جيرفت به ساير شهرهاي ايران توزيع ميگرديد. جيرفت قبل از حمله مغول يكي از شهرهاي آباد و ثروتمند جهان اسلام بود. كرمانشاه يكي از باستانيترين شهرهاي ايران است كه گفته ميشود توسط طهمورث ديوبند – پادشاه افسانهاي پيشداديان- ساخته شده است.

این قلعه بر روی تپه بنا شده است. سرپل ذهاب در جوار ويرانههاي شهر قديمي حلوان بنا شده و قلعه مخروبهاي نيز در نزديكي آن قرار دارد. كرمانشاه در زمان قباد اول و انوشيروان ساساني به اوج عظمت خود رسيد. در اوايل حكومت شاه اسماعيل صفوي سلطان مراد آق قويونلو با 70 هزار نفر كرمانشاه و همدان را اشغال كرد.صفويه براي جلوگيري از تجاوز احتمالي امپراطوري عثماني اين شهر را مورد توجه قرار داد. در زمانهای بسیار قدیم که چشمه دارای آب بسیار زیادی بود پلکانها و آثار بسیار زیبایی را بر روی سرزمینی پهناور با مساحتی حدودا سه هکتار به وجود آورده بود.

به هر حال رساله طریق قسمت آب از قاسم بن یوسف ابونصرهروی تالیف سده دهم هجری بهترین منبع موثق در حصه شیوه آبیاری و آب پخشی پیشین هرات است . طبق گفته وي بيشتر بازارهاي بم در خارج شهر و تعدادي هم در داخل شهر قرار داشته است. در دوران صفویان تلاش برای ایجاد شکاف در کوه کارکنان وانتقال آب ، راه به جایی نبرد . چَشمه که در زبان پهلوی چَشمَگ یا چِشمَک میگفتند جایی است که آب از زیر آن بیرون زند و روان شود. دارد که آن را به مقصدی محبوب برای گردشگران تبدیل کرده است.

بیشترین آبدهی چشمه در فصل بهار و کمترین آن در اواخر شهریورماه است و به علت درجه سختی کمی که دارد برای شرب مناسب است. به طور کلی صفه دارای دو قله است؛ قله جنوبی و شمالی که بر روی هر یک چند دکل مخابراتی دیده می شود. آب این چشمه زیبا و زلال از كوه میامكی ، یكی از كوه های بلند بین منطقه دیزمار غربی ارسباران و شهرستان مرند و بخش زنوز سرچشمه می گیرد. به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دیدن چشمه در خواب بسته به کیفیت و نوع آب تعابیر مختلفی از جوانمردی تا غم و اندوه خواهد داشت.

در زمان صفويه اين ناحيه ماهيدشت ناميده شد و كاروانسراي شاه عباسي در آن بنا گرديد.بخش كرند در دامنه كوهستان واقع شده و آب و هواي معتدلي دارد. بعد از مرگ آغامحمدخان در دوره سلطنت فتحعلي شاه، شهر جديد كرمان در شهر غربي شهر قديم بنا شد. كرمان در تصرف پسران سلطان حسين بايقرا بود. پس از استيلاي مسلمانان بر ايران، كرمان همچنان مركز ايالت بود و اين موقعيت را تا اواسط قرن چهارم هجري كه جنوب ايران به تصرف آل بويه درآمد حفظ كرده بود. سرپل ذهاب به عنوان دژ و پايگاه مرزي ايران باستان بود كه در زمان حمله عربها به ايران از بين رفته و آثاري از پايههاي آجري آن به جا مانده است.در كتب تاريخي از اين ناحيه به عنوان «زهاو» مركز ايالت حلوان نام برده شده است.

حمدالله مستوفي نيز در كتاب نزههالقلوب آن را از توابع كرمان دانسته است. بنا به گفته مقدسي در كتاب احسن التقاسيم، باروي شهر بم چهار دروازه به نامهاي نرماشير، كوسكان، آسبيكان و كورجين داشته است. به طوري كه در كتاب ”تحفه العالم“ عبدالصيف جزايري از كرمانشاه به عنوان خرابه نام برده شده است. محلات هلند ایران است و زیباترین گلها را در این منطقه بهشتی میتوانید ببینید. محمود افغان در سال 1132 هـ. اين سلسله از 619 تا 703 هـ.

پس از دفع اشرف افغان توسط نادر و خلع شاه طهماسب دوم از سلطنت، كرمان مانند ساير مناطق ايران به تصرف نادر مؤسس سلسله افشاريه درآمد. در عصر شاه طهماسب اول حكومتي به نام سنقر و كلهر در اين ناحيه ايجاد و به خوانين زنگنه تفويض گرديد.در سال 1017 هجري قمري به حكم شاه عباس صفوي، سنقر جزء تبول مصطفي پاشا فرزند اوزون احمد شد. اين شهر در روزگار صفويه به ويژه در زمان شاه عباس رونق يافت و كاروانسراهايي براي اقامت تجار، مسافران و زايران عتبات عاليات احداث شد. اين شهر قديمي ديرينه دارد و باغهاي پسته آن مشهور است يكي از شخصيتهاي معروف تاريخ معاصر ايران به نام آيتاله اكبر هاشمي رفسنجاني در اين شهر تولد يافته و اين شهر از اين جهت نيز اشتهار جهاني يافته است.

دیدگاهتان را بنویسید