رساله مخ المعاني – ویکینور، دانشنامۀ تخصصی

برای دیدن موقعیت جغرافیایی روستای اروست بر روی نقشه های مختلف، کافیست بر روی لینک های زیر کلیک کنید. 2- هواپیما: فرودگاه خرم آباد در حال حاضر تنها به شهرهای مشهد و تهران پرواز دارد که برنامه آنها در جدول زیر آورده شده است. 31 درصد این شهر در تپه های شنی قرار دارد بنابراین به نوعی جزء شهرهای کویری ایران محسوب می شود. اما اغلب مسافران این کشور را با استانبول و آنتالیای آن می شناسند غافل از آن که در این کشور شهرهای دیگری هم وجود دارد که می تواند مقصد مناسبی برای سفر و زندگی به شمار بیاید و به جای خرید ملک در ازمیر می توانند در سایر شهرها مستقر شوند.

از کنار پل فلزی روی رودخانه راه باریکی به سمت پایین وجود دارد که شما را به کنار رود خواهد رساند. مهدی زارع خورمیزی در گفتوگو با فارس از یزد، با اشاره به اینکه هر ساله با شروع فصل گرما، حیاتوحش برای نوشیدن آب به سمت آبشخورها میآیند اظهار کرد: آب مخازن این آبشخورها در فصل زمستان بوسیله روانآبهای سطحی حاصل از باران و یا بوسیله تانکرهای آب و توسط محیط بانان پر میشوند.

چشمههای آبگرم سرعین كه با دما، خاصیت و ویژگیهای درمانی خاصی ازدل زمین میجوشند، همه ساله در فصل تابستان مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و كنار كشور و خارج از ایران به سوی خود جلب میكنند. فصل اول درباره حرف اول عشق، یعنی «عین» است. آب و هوا: آب و هوا ماکو در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد و همراه با بارش برف است بیشترین میزان بارندگی نیز در فصل بهار می باشد.

تابستان گرم و بهار معتدل پالنگان باعث شده که کوچ بهاری عشایر به ارتفاعات این روستا که با اجرای بسیاری از مراسم سنتی عشایر کرد مانند اجرای موسیقی گریان، چپله و سیاچمانه همراه است گردشگران زیادی را به این روستا جذب کند. از غذاهای محلی و خوشمزه که طعم و مزه آن یادآور طبیعت بکر استان است میتوان به گوره ماست، آش دوغ، کال جوش، آش کاردی (کاردی گیاهی کوهی است)، کاچی در دو نوع شیر و آردی، کبابها ازجمله کباب بختیاری که زبانزد خاص و عام است، کباب قارچ، نان محلی در تنور گلی و فتیر نان (عشایر و بختیاری بر روی ساج یا تابه میپزند) اشاره کرد.

بنه، قیچ، انجیر وحشی، خارشتر و اشنان از گونه های بکر گیاهی منطقه دره انجیر میباشد. این استان دارای آثار تاریخی و مناظر طبیعی از جمله چشمههای فراوان، جنگلهای وسیع و دلانگیز بلوط، رودخانههای فراوان، تالابهای زیبا و به طور کلی طبیعتی بکر و رویایی است. تبریز شهری بزرگ، سرسبز و خوش آبوهوا در شمال غربی کشور است و آثار تاریخی، شیرینی و غذاهای متنوع، جنگل و دشتهای فراوان دارد. چشمه باداب سورت توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. نخستین کودکستان ایران را در سال 1302 در تبریز تاسیس کرد.

از دوران باستان این محوطه به دلیل داشتن شرایط خاصی مورد توجه پادشاهان ایران و جهان بوده است. به دلیل قرار گیری باداب در ارتفاعات و وزش دایمی باد ملایم، آب به حالت چین چین رسوب میکند و چینهای آب به مرور زمان به پله تبدیل میشود. این آبشار در روستای بیشه قرار دارد و در سال 1387 در فهرست میراث طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. در این میان دو ابزار یافت شده یعنی دوک نخ ریسی و تنور پخت نان بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت، چرا که نشان میداد در آن دوران مردم به پیشرفتهای خوبی در صنایع دستی رسیده بودند.

رودخانه خروشان تنگی ور که از میان آبادی میگذرد آن را به دو قسمت تقسیم کرده است و خانههای روستا با سنگ و بیشترشان به صورت خشکه چینی ساخته شده است. وجه تسمیه آن یعنی مجموعه از چشمه سارهای جوشان،در یک محدوده وسیع می باشد. این چشمه حدود یک کیلومتر با جاده فاصله دارد و یک جاده خاکی شما را به این چشمه می رساند. رودخانه تنگی ور که از میان آبادی میگذرد، بخش اعظم آب خود را از این چشمهها که در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی آبادی قرار دارند تأمین میکند و از همین رو آب رودخانه بسیار گوارا و خوش طعم است.

برخی بر این باورند که سلیمان نبی هرگز به این انگشتر دست پیدا نکرد اما تعابیر دیگری در این میان آورده شده که میگوید سلیمان توانست انگشتر را از شکم یک ماهی که آن را خورده بود، بیرون آورد و شیطان را شکست دهد! بعد از آن راهی بازدید از ایستگاه راه آهن بیشه شدیم که کنار مجتمع اقامتی شهدای بیشه قرار دارد. در ضمن بسیاری از موزههای اصفهان دورن ساختمانهای تاریخی به جا مانده از دورههای قبلی قرار دارند و همین باعث میشود که بازدید از آنها تجربههای بسیار جالبی باشد. عدهای از بومیان عقیده دارند در طی ادوار مختلف تاریخ، گنجهای زیادی در این دریاچه پنهان شده است.

در طی مسیر فراوان دیده می شوند! خارجی ترین لایه نیز پوست ما می باشد. جنگل ناهارخوران گرگان یکی از جذاب ترین و معروف ترین جنگل های گرگان است که سالانه گردشگران زیادی را محو زیبایی و جذابیت خود می کند. قدیمی ترین شیشه ها، لوله های شیشه ای به نام سیلندر شیشه است که از معبد چغازنبیل کشف شده است و مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد است. با گرفتن شماره تماس آنها توانسته بودیم از روز قبل از جای اقامت مطمئن شویم. ساعتی را مهمان خنکای آب زلالش بودیم. روستای پالنگان بسیار سرسبز و دارای آب و هوای بسیار مطلوب و دلانگیز در فصلهای بهار، پائیز و زمستان است و از این لحاظ از دیدنیترین نقاط استان کردستان به شمار میرود.

این روستا علاوه بر داشتن معماری زیبا، دارای چشمهها، آبشارها و طبیعتی سرشار از زیبایی منحصر به فرد در استان کردستان است و در کنار رودخانه تنگی ور قرار گرفته که به رودخانه سیروان میپیوندد. از جمله هتل های معروف و محبوب سنندج هتل شادی سنندج است که فعالیت خود را از سال 1382 آغاز کرده و در سال 1389 مورد بازسازی قرار گرفته است. با این که پالنگان در یک منطقه کوهستانی قرار دارد اما به دلیل آسفالت بودن مسیر، در تمام طول سال امکان بازدید از این روستا وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید