.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

در فاصله ۶ کیلومتری شهر ماکو و حدود دو کیلومتری از سمت غرب جاده اصلی ماکو- بازرگان، روستایی به نام باغچهجوق واقع شده که غرب و جنوب آن به دامنه کوه با صفای «چرکین» و چشمهای به نام «کلیسه» منتهی میشود. از کوهها تکههای بزرگی سنگ در اطراف کوچهها ریخته بود و طنینی که در طول کوهستان میپیچید با صدایی که از شهر بر میخاست درهم آمیخته بود و تودههای از ارتعاشات دهشتزا و شگفتآور ایجاد میکرد». دیواره های سنگی دخمه فرهاد به نحو اعجاب انگیزی صاف و صیقلی است، به نحوی که تراشیدن چنین دیوارهای صافی در دل صخرههای سخت کوه حتی در زمان حال هم مشکل به نظر میرسد.

این منطقه که شامل سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت با مرکزیت ماکو است، از شمال به جمهوری خودمختار نخجوان و از غرب به کشور ترکیه متصل بوده و به علت دارا بودن جاذبههای منحصربفرد گردشگری و تاریخی مورد اقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. ایرانی همواره با شیوه های ماهرانه آب را بیش از آنچه هست می نماید. بیشتر وسعت آذرشهر را مراتع بیابانی تشکیل داده و به همین دلیل جنگلهای طبیعی چندانی در این منطقه به چشم نمیخورد. به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، به نقل از فرینا، این تفاهم نامه که با هدف «ایجاد زیرساخت های حمل و نقل ریلی مناسب برای مناطق آزاد ارس و ماکو علاقمند به حمایت از سرمایه گذاری در احداث خط راه آهن ترکیه ـ ایران از مسیر چشمه ثریا»، به امضای مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سعید محمدزاده مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، محسن نریمان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و غلامرضا سلیمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو رسید.

در زمانی که سپاهیان مسلمان به ایران آمد به جرأت میتوان گفت که خونینترین مقاومتها و نبرد مسلمانان با ایرانیان در زمان حسن قاضی ممسنی «توز» به وقوع پیوستهاست. منبع:Tourcalm.comغار یخی چما بزرگترین منبع آب شیرین ایران است و نمونه مشابه دیگری در کشور ندارد. بزرگترین کلاهک سنگی خمیده دنیا معروف به «قیه» یا «قه یه» در ماکو قرار دارد که همچون صدف بزرگی شهر ماکو را در بر گرفته و از بالای آن شهر به خوبی نمایان است.

دشت لاله های واژگون: این دشت زیر پوششی رنگارنگ از لاله های سرخ رنگ و واژگون ، در 12 کیلو متری چلگرد ودر نزدیکی روستای بنواستکی کوهرنگ آرمیده است . خوانسار باغ شهری است با کوچه باغ های دل انگیز ، در زمان شاه عباس صنایع کارگاهی در این شهر نیز رواج یافت و مدارس دینی رونق گرفت وکارگاههای چیت بافی و کوزه گری وپشم زنی و قالی بافی وعصارخانه ها نیز با رونق کسب وکار در این شهرتاسیس شد.

ایران برعهده سازمان منطقه آزاد ماکو (با تامین مالی برابر توسط سازمان های مناطق آزاد) است. وصف زیباییهای طبیعی و بکر منطقه شاید در کلام نگنجد و همین بس که از گذشتههای دور مسیر جاده ابریشم، گذرگاه بازرگان و اتصال کشورهای شرق به غرب جهان بیدلیل از داخل منطقه آزاد ماکو نگذشته است. در بخش جنوب شرق آبادی مذکور، ساختمان مجلل و تاریخی قصر باغچهجوق دیده میشود که مربوط به اواخر دوره قاجاریه و بانی آن تیمور تیموری معروف به اقبالالسلطنه ماکویی یکی از حکام مقتدر وقت و از سرداران مظفرالدین شاه بوده است. درحالی که اگر انسان اینها را بفهمد، هیچ وقت از عمل باز نمیماند.

این بنا در گذشته به « میرزا حسین خان کسمایی » یکی از یاران میرزا کوچک خان جنگلی تعلق داشت و در سال ۱۳۴۹ هجری شمسی ، وزارت فرهنگ و هنر وقت آن را خریداری نمود. اقاقیا، تبریزی و بوتههای برگ رز نیز گیاهانی هستند که به صورت پراکنده در آن به چشم میخورند. از همان برخورد اول متوجه شدم در محیطی پر از عشق به زندگی قرار گرفتم که جریانی از عشق را میتوان در تک تک کوچه های آن یافت.

در فرورفتگی صخرهها، قلعه ای ساختهاند که نمای جلویی آن بسیار هولناک است و اطرافش را دیواری احاطه کرده است. همچنین کلیسا در سال ۱۶۹۱ میلادی با سنگهای سیاه و در سال ۱۸۱۰ میلادی به دستور سیمون بزنونی اسقف ماکو با سنگهای سفید بازسازی شده است. در ورودی آن تقریبا یک و نیم متر در دو متر و اتاقها یکی بزرگ و دیگری کوچکتر است که با دری به هم متصل هستند. فضای حیاط کاخ در قدیم گلکاری چشمگیری داشته که امروزه اثر زیادی از آن باقی نمانده است. پتروشیمی شازند (اراک) یکی از بزرگترین تولید کننده محصولات پلیمری، مواد شیمیایی و از طرحهای زیربنایی کشور است که در سال ۱۳۶۳ به تصویب رسید و فاز اول آن در سال ۱۳۷۲ مورد بهرهبرداری قرار گرفت.

از آنچه گفته شد مشخص مي شود كه قلعه بختاك در ويرانه هاي ليلان مي باشد و اكنون اداره ميراث فرهنگي آن منطقه را قرق نموده و كسي حق تغيير و تحول و يا ساخت و ساز در آن منطقه را ندارد البته قبل از قرق غرق نمودن منطقه توسط ميراث فرهنگي افراد سودجوئي اقدام به حفاري در محل نموده و بعضي از اهالي نيز به هنگام خاكبرداري اشياي ارزشمندي از محل پيدا نموده اند كه اطلاع دقيقي از چگونگي امر در دست نمي باشد. نویسنده : این استان دارای صنایع دستی های فراوان است که هرکدام زیبایی منحصر به فرد خود را دارد.

یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری استان مازندران و شهر تنکابن، چشمه آب گرم فلکده می باشد. چشمه های آب معدنی گرم می توانند گردش خون شما را افزایش دهند. همان شخصی که برای میزبانی ما آمده بود٬ما را به خانه ی دنجش دعوت کرد. خستگی راه را در چهره ی ما که دید٬تمامی کوله پشتی ها را داخل ماشینش قرار داد و گفت درب خانه ام منتظر شما هستم.

در همان ورودی خانه ی پر مهرش٬ درختان سیب و آلبالو بود. شاید علت این رنگ سفید شدت آب در هنگام سرازیر شدن از آبشار به پایین و تبدیل آب به كفی سفید رنگ می باشد. مظهر آن چند متر پایینتر از سطح زمین است و آب به صورت جوشان خارج میشود. رشته کوه کوه سهند دارای رودخانه ها ، چشمه های آب گرم و با آب اسید و فریک است. در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۸۷ خورشیدی، مجموعه قره کلیسا، شامل سه کلیسای اصلی با نامهای قره کلیسا، سنت استپانوس و زور زور به عنوان نهمین اثر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

۹۰-صمد علیپور فرزند اسماعیل متولد ۱۳۴۲ در سال ۱۳۶۵ در جزیره مینو به شهادت رسید. زبدهء تألیفاتش عبارت است از تاج المناقب فی فضائل الائمة، و منهج الفصاحة فی شرح نهج البلاغة که هر دو کتاب را بنام شاه اسماعیل اول مرقوم داشته است. چشمه ماهی در روستای گرمه هم دیدنی است هم شگفت انگیز. بالاتر از پادگان ماکو این بیمارستان قدیمی که در بالای یک تپه در زمان قاجاریه ساخته شده و در جنگ دوم جهانی به عنوان بیمارستان ارتش استفاده میشده است. قیه با شیب منفی ۴۰ درجه یکی از شاهکارهای طبیعت محسوب میشود و زیر این کلاهک سنگی قلعهای قرار دارد که تاریخ ساخت آن مشخص نیست اما با توجه به کتیبههای موجود در آن چند هزار سال قدمت دارد و در سال ۱۰۵۲ هجری قمری به دستور شاه عباس دوم تخریب شده است.

در قسمت جنوب نیز کشیدگی کوه ها ، دره ها ، جلگه ها و دشتها سبب پیوستگی استان آذربایجان شرقی با استان آذربایجان غربی و زنجان شده است . این چشمه پرآب از سرشاخه رودخانه ارس تغزیه میکند که تالابهای متعدد این چشمه در فصول مختلف سال پذیرای پرندگان است و مجاورت با کوههای پوشیده از برف آرارات در خاک ترکیه و حضور عشایر و روستاهای متعدد با فرهنگها و آداب و رسومهای مختلف و بالاخره همسایگی با سه کشور، یکی از قطبهای گردشگری ایران و طبیعتگردی را به وجود آورده است. با توجه به احداث فرودگاه ماکو و دایر بودن پروازهای آن و کارهای عمرانی سازمان منطقه آزاد ماکو از جمله چهار بانده کردن اتوبان آیتالله هاشمی رفسنجانی و امور زیربنایی برای تعریض جادهها، شاهد تسهیل در حمل و نقل جادهای در منطقه هستیم که این امر نیز در جذب گردشگران تأثیر بسیاری گذاشته است.

دیدگاهتان را بنویسید