.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

لایه بیرونی حصار از سنگهای تراشدار نماسازی شده و دارای ۳۸ برج دفاعی مخروطی شکل است. مساحت باغ ۵هکتار و عمده ساخت و ساز صورت گرفته در آن شامل برج گلین و فضاهای خدماتی مرتبط با آن در جبهه جنوب شرقی، عمارت زمستانخانه در جبهه غربی، عمارت شربتخانه (کوشک) در بخش مرکزی، فضاهای خدماتی (اصطبل، انبار، سرایداری و … ) و کارگاه ریسندگی و قالی بافی در جبهه جنوبی است. قلعه اربابی یلقون آغاج (چهار باغ) : قلعه یلقون آغاج در اوایل حکومت قاجاریه، با نمای هشت ظلعی منظم در دو طبقه احداث گردید و داخل عمارت را با کاشیهای رنگین و نقاشیهای با ارزش مزین نمودند.

کاوش های باستان شناسی نشان میدهد که این قلعه طی ۵۰ سال و در سه مرحله ساخته شده و دارای معبد، بازار و مقر حکومتی، برج، بارو، دروازه و راه های مخفی خروج مخصوص به خود بوده است. این اثر در تاریخ ۱ آذر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۲۲ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در این مجموعه تاریخی محل شگفت انگیزی به نام زندان قرار دارد که مشتمل است بر بقایای معبدی از دوران ماقبل تاریخ و عهد ماد. پایه های اصلی طاق خراب شده و اطراف آن که در محل به کلیسا معروف میباشد توسط افراد سود جو برای گنج یابی به کلی ویران شده است.

از مراسم متداول و فرهنگ های گیلان در گذشته، آب بازی بود که امروز کمتر اثری از آن می توان یافت. راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج9). آخ که با دیدن این مناظر آب از دهان هر جنبندهای راه میافتد. این مجموعه در خیابان شریعتی و بالاتر از گاومیش گلی قرار داشته و همزمان خانمها و آقایان می توانند در این مجموعه از ساعت هشت صبح تا یک نیمه شب در استخرهای مجزا از آبگرم بهره ببرند. مسجد جامع روستای اغولبیک: مسجدجامع روستای اغولبیک به دستور یکی از اربابان محلی در سال ۱۳۳۲ هجری قمری احداث و هم اکنون بعد از گذشت چندین سال از قدمت آن بطور سالم و فاقد آثار ویرانی مورد بهره برداری قرار میگیرد.

این عمارت در زمان سلطنت ناصرالدینشاه قاجار توسط سردار حسینعلیخان افشار در سال ۱۲۸۱ هجری قمری احداث گردیده. مسجد جامع تکاب: این مسجد در سال ۱۳۳۲ هجری قمری به دستور سردار حسینعلیخان افشار در زمان سلطنت ناصرالدینشاه بنا گردیده است. قلعه رشید الدوله (حسنخان افشار) دورباش: این قلعه توسط رشیدالدوله در دوره سلطنت شاهان قاجار در میان باغهای انگور و درختان میوه، احداث گردیده است. قلعه محمد حسین خان میر پنج دور باش: این قلعه توسط محمد حسین خان میر پنج در دوره سلطنت شاهان قاجار در روستای معتدل دورباش احداث گریده است و درحاشیه طولی یکی از دیوارهای قلعه و قسمت بیرونی آن آینه بزرگی نصب نموده بودند که مشرف به گردنه زرینه اوباتو و دوراهی دیواندره بودکه حرکت و عکسالعمل نیروهای مهاجم و یورشگران را منعکس میکرد.

این قلعه در فاصله ۲۰۰۰ متری روستای رینه، دهستان ییلاقی ارده از توابع بخش پره سر شهرستان رضوانشهر و در ارتفاع ۱۱۴۵ متری سطح دریا بر روی کوهی بلند معروف به قلعه کول واقع شده است. کلیسای چهار طاق: در شمال غربی و کیلومتر ۳۶ شهرستان تکاب در روستای چهار طاق پایههای چهار ستون مخروبه وجود دارد که در نزد اهالی به کلیسا مشهور است. زندان برنجه: زندان برنجه در ۲۸ کیلومتری شمال شهرستان تکاب در روستای برنجه (برنجک) از دهستان چمن، بخش تخت سلیمان و در دامنه کوهی معروف به طویله سلیمان واقع شده است.

شغل اکثر مردم روستای قلات دامداری، باغداری و فعالیتهای خدماتی و صنایع دستی است. همچنین شکاف بزرگی که در اثر زلزله پدید آمده از نکات دیدنی تخت سلیمان است. زمين لرزه 27 مارس سال 1830 ميلادى : زلزله شديدى دماوند و شميرانات را به لرزه در آورد. در دوران حكومت عبدالرزاق خان زلزله شدیدی در كاشان به وقوع پیوست كه خانه های آن شهر را ویران كرد. تاریخگذاری بنا را به دوره ساسانیان محتمل میکند. این غار همانند یک چاه است که قطر دهانه آن حدود ۲۰ متر و عمق ۴۵ متر میباشد و به جهت وسعت زیاد دهانه، تمام سطح کف این چاه از نور کافی برخوردار است.

چشمه معدنی زارعان (زوران) : دهکده زارعان در شمال غرب بیلوار واقع شده و فاصله این دو از طریق دهکده بزندی ۵ کیلومتر است. در ۴ کیلومتری غرب دهکده چشمه معدنی زارعان قرار گرفته و در محل به نام (قیز) مشهور است. این مکان وجود احتمالی محوطههای مسکونی از دوره آتشکده را نشان میدهد که از نظر باستانشناسان محل گورهای دسته جمعی تومولوسها مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است. مانند سایر چشمههای شهر سرعین این چشمه نیز در كف دره قرار گرفته است.خاصیت درمانی آن بیشتر برای تسكین دردهای عضلانی و رفع روماتیسم استفاده میشود که دلیل آن داشتن آنیونهای بیکربنات، کلرور ، سولفات و کاتیونهای سدیم ، کلسیم، پتاسیم، منیزیم میباشد.

در اطراف تخت سلیمان آب گرمهای جوشان و حتی چشمههای سرد وجود دارند که بسیار جالب توجه و دیدنی هستنند. آب دریاچه بصورت چشمه جوشان از اعماق زمین بیرون میجوشد که منظره بسیار جالبی دارد. آب دریاچه آهکی و نسبتاً ملایم و غیر قابل شرب است و هیچ موجود زندهای در آن وجود ندارد. 2.5 هکتار از سطح بوستان باغ ایرانی به فضای سبز اختصاص داده شده و جالب اینجاست که در احداث فضای سبز آن درختان قدیمی موجود حفظ گردیده اند و گونه های گیاهی دیگر از قبیل برگ نو، برگ بو، زرشک، شیر خشت، مورد، پیراکانتا، انواع رز و نسترن و بوته های فصلی و دایمی به آن اضافه شده اند.

چشمه معدنی دسته دره: این چشمه در شمال غربی خوی واقع شده و از مظهر آن تا پای دامنه، سنگ های آهکی وچند تکه سنگ سیلابی قرار دارد. از جاذبههای این منطقه می توان به آبشار شکرآب، امامزاده طاهر شکراب، آبشار ده تنگه، قلعه تاریخی دختر و قلههایی تماشایی نظیر قله قلعه دختر، سیچال، توچال و قزقونچال اشاره کرد. وجود این دریاچه فیروزهگون در میان قلعه و قرار داشتن قلعه در وسط یک سلسله کوههای دایرهای شکل، منظرهای را به وجود آورده که یکی از عجایب دیدنی و تماشایی منطقه میباشد. این دو آب از دو نوع متفاوت هستند و آب چشمه دوم آب معدنی گاز دار میباشد.

این آبها بعلت داشتن املاح معدنی گوناگون بعد از طی مسیر در روی زمین رسوباتی به رنگهای سفید زرد مایل به نارنجی و در بعضی موارد کاملاً قرمز بر جای میگذارد. به احتمال قوی این محل در دوره غارنشینان مورد استفاده بوده و اهمیت خود را در ادوار بعدی نیز حفظ نموده است. چشمههای معدنی ایواوغلی: این چشمه ها در شمال شرقی خوی و در قسمت جنوبی جاده دهکده ایواوغلی واقع شدهاند و از دو محل نزدیک به هم از زمین خارج میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید