.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

رود قطـور و آبهاي درياچة اروميه حدود غربي با استان آذربايجان غربي است. رود ارس حدود شمالي آن را با جمهوري هاي آذربايجان، ارمنستان و ايالت خودمختار نخجوان مشخص ميكند. مدارهاي ´5 ، º45 و ´22 ، º36 منتهياليه غربي و شرقي مختصات جغرافيايي اين استان را مشخص ميكند. همين اهميت، حساسيت و گستردگي باعث شده است تا اين منطقه با وجود خصوصيات مشترك جغرافيايي، فرهنگي و تاريخي به سه استان آذربايجان شرقي، غربي و اردبيل تقسيم شود.

و اینکه با توجه به همه پژوهش های تاریخی متعدد و معتبر از جمله پروفسورها نسمن – سامنر ۱ و والتر هینتس ۲ و اشارات محققین داخلی مثل احمد اقتداری ۳ و سکندر امان الهی ۴ و افشار سیستانی ۵ از آنجا که محدوده ایالت خود مختار و بسیار مهم انشان در حکومت ایلامیان از نواحی ایذه تا بیضای فارس یا بهتر بگوییم پرسپولیس ، در امتداد سلسله کوههای زاگرس و حواشی آن ادامه داشته است چون استان کهگیلویه و بویراحمد فعلی درست در مرکز این محدوده قرار می گرفته است بهمین نام خوانده میگردیده است .

كوه های قبله داغی و قاف داغی و ترشكوه داغی از كوه های معروف منطقه است. شهرستان آذر شهر از شمال، شرق و غرب به اسكو، و از جنوب به شهرستان مراغه محدود می شود. شهرستان گيلان غرب از نواحي قديمي استان كرمانشاه است كه در نوشتههاي تاريخي نيز به كرات از آن نامبرده شده است. وجود سنگ قبرهاي باستاني متعدد در مزرعه قهستان قدمت تاريخي آن را به چند هزار سال ميرساند. پيشينه تاريخي نيكشهر، با تاريخ ايرانشهر پيوند خورده است. بنابر احتمال، آب چشمه (سرچشمه يا قوري چشمه( به محوطه فوق هدايت ميگرديده، سپس با گردش در حوضهاي متعدد به يك آرامش و تصفيه ميرسيده است و بعد از آن به پيروي از سطح شيبدار و همچنين لولههاي سفالي به سمت باغ اصلي حركت ميكرده است.

شهر آذر شهر مركز شهرستان در درازای شرقی ۴۵ درجه و ۵۸ دقيقه و پهنای شمالی ۳۷ درجه و ۴۵ دقيقه و در ارتفاع ۱۳۹۰متری از سطح دريا واقع شده است. شهر آذرشهر مركز شهرستان است كه در ۴۵ كيلومتری جنوب غربی شهر تبريز بر سر راه ترانزيتی تبريز – مراغه و كردستان قرار گرفته است. این تالاب از جمله تالابهای مهم ماکو و استان آذربایجان غربی به شمار میرود. راه ترانزيتی مهم ارتباطی آذربايجان شرقی به كردستان و آذربايجان غربی و راه آهن تبريز – مراغه از مهم ترین مسیرهای ارتباطی این منطقه به شمار می آید.

در گرگان نامه آمده است «بزرگتر و متمولتر و متمدن ترین تمام طوایف یموت اول طایفه جعفربای وثانیا طایفه آتابای است. هر چند توصیه میشود در ۶ ماه اول سال از این روستا بازدید کنید اما پاییز هزار رنگ این منطقه هم دیدنی و به یاد ماندنی است. قلعه جن، قلعه توران پشت، غارهای تاریخی، گنبد پیر مراد و شیخ جنید و سید گل سرخ و چهل دختران، تخت رستم، آتشکده استینا، سنگنوشته های خوره، آبانبار سنگی، چشمه آب گازدار، بقایای آسیاب آبی و مسجد جامع از جاهای دیدنی روستای توران پشت است.

چشمههای باداب سورت شامل دو چشمه اصلی میباشد که از نظر رنگ، بو و مزه دارای آبی متفاوت میباشد. همچنين وی كالبد باغ وحالت هاى الهام دهنده ى آن را به اين صورت تعريف مى كند كه باغ ايرانى دو شكل عينی(كالبدى) و ذهنى را هم زمان دارد. صنايع شهرستان آذرشهر به دو دسته صنايع كارخانه ای و صنايع دستی تقسيم می شود. صنايع كارخانه ای منطقه عبارت است از: كارخانه های كمپوت سازی، پتو بافی، سردخانه و ميوه خشک كنی و كمپوت سازی كه به رونق منطقه افزوده است.

شهرستان آذرشهر فاقد جنگل طبیعی بوده گفتنی است کناره های رودخانه آذرشهر چائی و روستاهای قرار گرفته در طول آن دارای جنگل های شخصی و خصوصی بوده که مناظر جالب و دیدنی را در طول رودخانه مذکور بوجود آورده که مورد استفاده توریستها خصوصاً اهالی استان در فصل های بهار و تابستان و پاییز قرار می گیرد. شهرکرد یکی از شهرهایی است که با آب و هوای خوب خود و جاذبههای طبیعی واقعاً دیدنی و فاصله کمی که با اصفهان دارد، میتواند یکی از بهترین مکانها برای گذراندن تعطیلات آخر هفته باشد. جلگه و سواحل درياچه اروميه، كوه های مرتفع سلسه كوهستان سهند باختری، چشمه آب معدنی تاپ تاپان و غار قدمگاه که ساختاری شبيه به يک مسجد دارد، چشم اندازهای طبيعی شهرستان آذر شهر را تشکيل می دهند.

جلگه و سواحل درياچه اروميه، كوه های مرتفع سلسه كوهستان سهند شرقی، باغ های سرسبز و خرم این ناحیه، درختان گردوی کهن سال، چشمه آب معدنی تاپ تاپان و غار قدمگاه – که ساختاری شبيه به يک مسجد دارد- برخی از چشم اندازهای طبيعی شهرستان آذر شهر را تشکيل می دهند. آده، تاپان تاپانين اولدو، چؤلده چوبان بهي اولدو! خانههای كاهگلی و ارسیهای آنها از چوب درختان گردو و توت ساخته شده است. از تعداد مواد شیمیایی و مواد افزودنی قندی که در برخی از آبهایی که ادعا می کنند خالص هستند ، شگفت زده خواهید شد.

این آسیاب در آن ایام از گرانبهاترین آسیاب های آذربایجان به حساب می آمده زیرا بر خلاف آسیاب های دیگر آب آن در زمستان یخ نمی زده است در تمام ۱۲ ماه سال کار می کرده است. علاوه بر آن پرورش طيور به شيوه سنتی شامل پرورش مرغ و خروس، اردک، غاز و بوقلمون رايج است كه علاوه بر تامين نيازمندی های داخلی مقاديری نيز صادر می شود. استان چهارمحال و بختیاری در ارتفاع بالایی قرار دارد که موجب شده آب و هوایی کوهستانی داشته باشد، به همین دلیل اغلب زمستان های آن سرد و برفی است اما بهار و تابستانی بسیار دلپذیر دارد.

در میان طبیعت بکر و زیبای مینودشت یک قلعه ای تاریخی قرار گرفته که هارمونی بسیار جالبی را ایجاد کرده است. بیانش روان و ساده و پاک همانند آب زلالی است که برتن و جان شنونده اثر می کند و دلش را جلا می بخشد.« سعدی هم استاد رموز عاشقی است و هم آموزگار تقوی و خردمندی، چیزی که در یک تن جمع شدنش نادر است، در مضامین سعدی نیکی و عشق هرگز از هم جدا نیستند و او همانقدر که عاشقی را آموخته، اخلاق و تقوی را نیز فرا گرفته و آن را در قالب سخن به دیگران می آموزد.

میگفتند: درخت مراد. زنهای بیوه، عروسهای نو، دخترهای دمبخت، زنهای نازا، جوانهای عاشق، پیرهای دلتنگ، مادرهایی که پسرهایشان را به سربازی میبردند، و مریضهایی که امید به شفا داشتند، هرکس با هر نیتی لتهای به گوش و گردن درخت گره میزد. حاتمی میگوید با توجه به امتیازات بزرگی که این پروژه برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد، دولت نیز حمایت همه جانبه ای از این طرح به عمل آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید