صدور سند ۲۰۸ هکتاری جنگل النگدره

پارک جنگلی آذررود در مجاورت روستای نفت چال قرار دارد. به گزارش تابناک، اگر اهل سفر و علاقهمند به طبیعتگردی باشید، بیشک جنگلهای ارسباران در شمالغربی کشور برایتان جذاب خواهد بود؛ جنگلهایی زیبا که تا همین چند سال قبل، بهواسطه طراوت و بکر بودن، تا مرز ثبت در فهرست میراثجهانی هم پیش رفت و ۲ کارشناس از یونسکو همه جوانب ثبتجهانی این جنگلها را بررسی کردند و با طرح ایرادهایی و رفع آنها، قرار شد این جنگلها بار دیگر برای ثبتجهانی بررسی شود. جنگلهای حرا تحت عنوان ذخیره گاه زیست کره در یونسکو ثبت شده است. ۴۰ سال قبل مساحت این جنگل ها بیش از ۳۰۰ هزار هکتار بود ولی اکنون به ۱۶۴ هزار هکتار رسیده که ۷۰ هزار هکتار آن ذخیره گاه است.

سماق یکی دیگر از درختان این محل بهحساب میآید که بیشتر در بخش هوراند اهر میروید و روستاییان در طی مراسمی با نام جشن برداشت سماق، میوههای رسیده سماق را میچینند و پس از خشک کردن، آنها را آسیاب کرده و برای مصارف خوراکی و رنگرزی استفاده میکنند. Touchstone 2 Student Book & Work Book With CD: این کتاب توسط انتشارات جنگل جاودانه به چاپ رسیده و قابل تهیه در بانک کتاب چل سی بوک می باشد.

در جنگل های مناطق استوایی توده های چند آشکوبه (گاهی 6-7 آشکوب) یافت می شوند. هرچند میرزا و یارانش در همکاری با ارتش سرخ تردید داشتند ولی امیدوار بودند بتوانند از شرایط جدید برای مبارزه با انگلستان استفاده کنند. در ۲۹ شعبان۱۳۳۸/ ۱۸ مه۱۹۲۰، ناوگان ارتش سرخ به بهانه تعقیب روسهای ضد انقلاب وارد انزلی شد و شهر را تصرف کرد. میتوانید این وسایل را از شاهرود یا بسطام بخرید.

فضای اطراف سد البرزکاملا بکر و طبیعی است و بهتر است وسایل مورد نیاز برای کمپینگ را به صورت کامل همراه خود داشته باشید. در شهر شاهرود، آژانسهای مسافرتی هستند که تورهای جنگلنوردی به صورت آفرود (Off-Road) برگزار میکنند. در همین صفحه جدیدترین کد تخفیف جنگل را به صورت رایگان دریافت نموده و کتاب های آموزش زبان، حقوقی و سایر محصولات کمک آموزشی نشر جنگل را با قیمت ارزان به صورت آنلاین خرید نمایید. در این منطقه حدود ۲۳۵۰۰ کوچنشین زندگی میکنند و گفتنی است که بهدلیل ارتفاع زیادی که این منطقه دارد در روزهای گرم تابستانی نیز هوای منطقه تاحدودی خنک است و شبها باید از لباس گرم و پتو در جنگلهای ارسباران استفاده کرد و گردشگران پیش از سفر بهاین منطقه باید این موضوع را مد نظر قرار دهند و تجهیزات مناسبی را باخود بههمراه بیاورند.

در کنار درختان مختلف، ارسباران دارای تنوع گیاهی و قارچی بالایی است و گفتنی میشود که از ۲ هزار و ۴۰۰ گونهای گیاهی که در آذربایجان یافت گردیده، حدود هزار و ۴۰۰ گونه آن مربوط بهجنگلهای ارسباران هستند. اما مشهورترین گونه گیاهی اینجا، درخت اورس است، درختی از گونه سروها. معاون حفاظت و اموراراضی ادارهکل منابع طبیعی آذربایجانشرقی دراین زمینه با بیان اینکه حدود ۳۰ هزارهکتار از جنگلهای ارسباران، یعنی کمتر از یکپنچم تحت تاثیر این آفت قرارگرفتهاست، میگوید: هرچند آفتزدگی در جنگل بهصورت متناوب تکرار میشود، اما از یک سال گذشته، این آفتزدگی بهصورت گستردهتری ادامه دارد.

در جنگلهای ارسباران، گونه های درختی و درختچه ای کمابیش اختصاصی همچون بلوط ارسبارانی، زغال اخته، درختِ پَر، مَحلَب، اِسپیره سفید، قَره قات، فندق، سرخدار، بُداغ، هَفت کُول دیده می شود. از دیگر جاذبههای گردشگری در منطقه ارسباران، چشمههای آب معدنی گرم و چشمههای سرد است که خوشبختانه محبوبیت بسیاری در بین گردشگران و مسافران کسب کرده است. در گذشته زنان به دلایل مختلف به حاشیه رانده شده بودند اما در قرن جدید خوشبختانه زنان با افزایش آگاهی و شجاعت خود توانستند نقشهای بسیار مهمی را در جامعه ایفا کنند و در بعدهای فردی و اجتماعی پیشرفت قابل ملاحظهای کنند.

اما جای نگرانی نیست از آنجایی که در نیمه اول سال هوای شمال در بیشتر روزها ابری و آفتاب هم میهمان شهر شاهرود است این پدیده رویایی قابل مشاهده است. «اسد زینالی» یکی از ساکنان روستای شجاع در کلیبر هم به خبرنگارهمشهری می گوید: از مسئولان خواستیم در جنگلهای این منطقه سمپاشی با هواپیما انجام دهند، اما پاسخ دادند سمپاشی سبب نابودی میکروارگانیسمهای مفید جنگل خواهد شد. وزارت زراعت ميگويد که تنظیم منابع طبیعی، یکی از چهار ستون استراتیژی ملی انکشاف زراعت را تشکیل میدهد و حفاظت و احیای جنگلات، احیای علفچرها، مدیریت و حفاظت از خاک و جلوگیری از فرسایش آن، و انکشاف منابع آبی از طریق احیای آبریزه ها، اهداف عمده ای است که وزارت آنرا دنبال میکند.

دوستان در نظر داشته باشید حسین آقا بعد از تاریک شدن و گذشت تقریبا یک ساعت از قراری که داشتیم وبا توجه به ضعیف بودن یعنی در حد نبودن آنتن موبایل در منطقه از طریق تلفن ثابت یکی از خانه های روستای اولی با آقای شرافتمند در تبریز تماس گرفته و گزارش وضعیت واعلام اینکه قرار بوده تیم ساعت 17 به روستا برسد را انجام میدهد. در استان آذربایجان شرقی و در منطقه ای به مرکزیت شهرستان اهر، یکی از نواحی رویشی پنج گانه ایران به نام «اَرَسباران» وجود دارد.

۱۷برای پی بردن به وضع آموزش در کشورها چه معیارهایی را در نظر می گیرند ؟ تقریباَ هر روزه باران سنگینی در سرتاسر آمازون می بارد. با شروع بهرهبرداری تجاری از جنگلهای هیرکانی و همچنین چرای مفرط و قطع بیرویه، این سطح در حال کاهش است. آناکوندای سبز بزرگترین مار جهان است و بیشتر وقت خود را در رودخانههای آمازون و در حال انتظار برای گرفتن شکار میگذراند. و شام را در يك غذا خوري مهمان جوجه كباب هاي تهيه شده توسط سرپرست بوديم و در ادامه برنامه كيك خوري به مناسبت تولد ماندانا خانم ( دختر خانم صباحي) داشتيم و بعد از آن هم به زيارتگاه سيد محمد آقا رفته و به محل شب ماني برگشتيم.

لَرگ، بُلَندمازُو، سفید پَلَت، شب خُسب. همونطور که می دونید این روزا بازار بازی های فکر و استراتژیک موبایلی بسیار داغه و همه گیمر های موبایل صب تا شب سرشون تو گوشی شونه . توجه شودکه سرعت رشد جست ها بسیار سریع است چون از کنده قوی درخت تغذیه می کنند.دوره بهره برداری از آنها 10- 15سال وگاه به 20- 30سال هم می رسد.بعداز کف برکردن ، مواد غذایی فراوانی در اختیار جست بوده، جست های حاصله قوی شده وجنگل شاخه زاد خوبی تولید خواهد شد برخی مواقع جست های حاصله ارزش کمتری دارند (این جوانه ها در روی تنه راش، افرا وانجیلی موجوداست).

در طبیعت ادامه حیات یک جنگل بارانی نهفقط به خاطر وجود صرف کربن خام و اتمهای نیتروژن، هیدروژن و اکسیژن است، بلکه رشد آن به خاطر نحوه ترکیب این مواد با یکدیگر است که به تولید گیاگان و زیاگان تازه و غیرمنتظره میانجامد. به زودی کشور مالزی میزبان شهری جدید خواهد بود که همچون یک جنگل بارانی واقعی، گیاهان و چشمههای آب فراوانی را در برخواهد گرفت. با کمک معلّم خود نمایشگاهی از تصاویر یا نمونههایی از جانوران و گیاهان محیط زیست خود برگزار کنید.

پس از شکاف میان مجاهدان جنگل، رئیس اداره سیاسی انگلیس در ایران پیمان متارکه را لغو و با ارسال نامهای به میرزا، مهلت پنجروزه را برای اطاعت از دولت یا خروج از ایران تعیین کرد. جنگل های این ناحیه با وجود برخی شباهت ها با جنگل های خزری، به دلیل تفاوت های آب و هوایی و گیاهی، ویژگی خاصی دارند و به همین دلیل برنامه «انسان و زیست کره» یونسکو، این منطقه را در سال ۱۳۵۵ ذخیره گاه زیست کره معرفی کرد. اين منطقه شامل كوههاي بلند و درختان گوناگون است كه نگاه هر بیننده ای را مجذوب و حیران خویش می سازد و همچنين زیست گاه حیواناتی است كه گاها از نظر تنوع در جهان بی نظیر می باشند .

ولی احتمالا اعضای خانواده تیم و دوستان و بزرگان باشگاه و یحتمل گروه یا گروهایی از امداد و نجات منطقه بی مورد نگران و در تکاپوی جستجو و کمک به تیم میشدند. و شکار بی رویه نسل آن منقرض شدهاست. ، مورد حمايت جهاني قرارگرفت وازحدود 30 سال پيش به عنوان مناطق شکار ممنوع و حفاظت شده مورد توجه بوده است. با توجه به وجود مجموعه متنوعی از آبشارها، رودخانه و حوضچههای متنوع، آب تنی یکی از بهترین تفریحات سفر به جنگل لفور خواهد بود.

این قلعه در حمله اعراب به ایران یکی از مراکز مقاومت بود. در آخر نیز پیش­بینی نهایی، بر اساس نتیجه­ی چهار درخت اولیه انتخاب می­شود. در کسما نیز، زیر نظر حاجیاحمد کسمایی ، چهار اداره وجود داشت: کمیته اتحاد اسلام، کمیسیونجنگ، امور داخله و حکومتی. در سال ۲۰۰۱ توسط اداره کرزی اسماعیل خان به عنوان والی ولایت هرات تایید شد. در پی خروج روسها، قوای جنگل کاملاً به رشت مسلط شد و مراکز اداری و راههای ارتباطی گیلان را در اختیار گرفت. میرزا برای اینکه مردم دچار آسیب نشوند، از جنگ خودداری کرد و این در حالی بود که قوای دولت و نیروهای انگلیسی در تعقیب آنان بودند و بسیاری از مجاهدان نیز، به دلیل خستگی و گرسنگی، آنان را ترک کرده بودند.

بااینحال، حسامالدین شمس، والی ولایت بادغیس، حاکمیت و مالکیت صددرصد گروه طالبان را بر جنگلهای پسته را رد کرده میگوید که مالک اصلی جنگلهای پسته، مردم بومی این ولایت است. محسنیقمی از مردم منطقه خواست تا با حضور در منطقه برای خاموش کردن حریق با نیروهای امدادی همکاری کنند. ج: هر عاملی که سبب شود تا مردم درختان پسته را قطع نمایند؛ شناسایی شده و روی شیوه های باز دارنده تدابیر لازم اتخاذ گردد. انگلیسیها به دلیل نگرانی از پیشروی بولشویکها به سوی قفقاز از یک سو و عدم موفقیت دولت مرکزی در سرکوب نهضتاز سویدیگر، درصدد سازش با مجاهدان جنگل برآمدند و احمد آذری، کفیل حکومت گیلان ، را با وساطت عدهای از بزرگان گیلان مأمور مذاکره با میرزا کردند.

دیدگاهتان را بنویسید