طالبان کدام مناطق راهبردی هرات را تصرف کردند؟

چشمه لال در فاصله ۲۷ کیلومتری شرق شهرستان گالیکش و در حاشیه جاده بینالمللی گالیکش-مشهد قرار دارد. این چشمه در فاصله 5 كیلومتری شهر سورشجان در امتداد جاده سورشجان – فارسان و در میان باغ های این شهر از پائین كوهی به نام دره سیر بیرون می آید. وب سایت همشهری شش و هفت – محمد باریكانی: طالقان در منتهی الیه شمال غرب استان البرز در دره سرسبزی واقع شده است. پیگیری برای ثبت این اثر بی نظیر از سال ۱۳۸۵ توسط مسئولین اروست از جمله شورای اسلامی، دهیاری و همچنین شرکت تعاونی این روستا و البته با تلاش های شبانه روزی مسئولین سایت اروست آغاز و سرانجام در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسید.

این آبشار سرانجام وارد رودخانه مادرسو شده و به گرگان رود می ریزد.آبشار آق سو در تمام فصول سال آب دارد و حتی در فصل کم آبی هم، تماشایی است.ترکیب صخره های خوش فرم خزه ای با آب زلال این آبشار، جلوه ای دیدنی به آن داده است. ۴- غار طبیعی و صخره ای حاجی آباد دارای آبشار و قندیلهای زیباست. این شهر به دلیل قدمت تاریخی و موقعیت جغرافیایی خود دارای جاذبههای گردشگری بسیاری دارد.

به همین دلیل هر آبگرم طبیعی بسته به موقعیت جغرافیایی و مواد معدنی موجود در زمین، دارای املاح مختلفی است. بسیاری از استخرهای تراس کوچک و بزرگ در نتیجه مواد معدنی کربناته فراوان در چشمه ها ایجاد شده است، رنگ های رنگارنگ این استخرها زمانی که خورشید بر روی آنها می تابد و هنگام غروب آفتاب جادویی تر می شود. 11- ریختن زباله بر روی چشمهها و پلکانهای آن ممنوع است و با خاطیان برخورد میشود.

این امر موجب ماندگاری بیشتر آب در دریاچه میشود. این چشمه آبگرم دارای گاز کربنیک بوده و منشا آب آن نیز نیمه عمیق می باشد. و برنامه ای برای ثبت این اثر طبیعی به عنوان خواهر خوانده چشمه های پاموکاله ترکیه نیز در دست است. چشمههای بی نظیر باداب سورت به عنوان دومین میراث طبیعی ایران پس از دماوند در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدهاند. در سفر به باداب سورت شما نیاز به وسائل خاص نداشته و کافی است که یک کولهی سفر سبک به همراه یک دست لباس اضافی ببندید و کفش مخصوص پیادهروی یا کوهنوردی را به پا کرده و آمادهی این سفر خاطرهانگیز شوید.

در طی سفر به دریاچه چورت، شکل بیضی این دریاچه در کنار هوای مهآلود، صدای پرندگان و حیوانات، درختانی که تنها نیمتنهی آن ها از آب بیرون زده و مسیر خاکی دسترسی، همگی حکایت از اکوسیستم خاص این منطقه داشته که هر بازدیدکنندهای را از خود بیخود خواهد کرد. باداب سورت، در بین جنگلهایی از درختان سوزنی برگ و هم چنین پوشش گیاهی بوته ای و درختچه ای محصور شده و در غرب این چشمه، روستای اروست قرار دارد که در قدیم الایام ساکنین آن پیرو دین زرتشت بوده اند که بر بالای این چشمه ها طبق آداب و رسوم خاص خود، خدا را عبادت میکردند.

جاده سمت چپ آسفالت میباشد و بعد از مسافت دو کیلومتر به روستای اروست منتهی میشود و جاده سمت راست هم که آسفالت است به روستای مال خواست میرسد و مسیر مستقیم خاکی با طول حدود 3 کیلومتر که در مجاورت روستای اروست قرار دارد به طرف چشمههای باداب سورت میرود. از جلوی این مسجد رشته آبی عبور می کند که از زاینده رود منشعب شده است. چند کیلومتر از کوهرنگ که دور شوید و مسیرکانال آبی که ازانشعاب کارون گرفته شده و به زاینده رود میریزد را دنبال کنید، به منطقه چشمه دیمه می رسید.

بنایی که از عصر تیموریان میباشد و اندکی از مجموعه بناهای متنوع آن دوران دور افتاده و گوشه مانده و هر روز بر ویرانی آن میافزاید. عدم مراقبت اساسی بویژه سهل انگاری گردشگران در بازدید از این چشمه طبیعی و ملی با پای گذاشتن بر لایهها موجب تخریب این مجموعه زیبا و بکر شده است. آبشاری در ضلع شمالی روستای چناقچی قرار دارد که بسیار زیبا است و چشم هر گردشگری را به خود خیره میکند. با شنیدن نام چشمههای رنگی باداب سورت ناخودآگاه تصویر صدها طبقه و حوضچهی بسیار زیبا و رنگارنگ در نظر شما ظاهر میگردد. یکی از آنها که در ارتفاعات باداب سورت قدیمی قرار دارد به گودال زمان شناخته شده است و بیش از صدها سال است که خشکیده، ولی آثار خیلی زیبایی از خود بجای گذاشته است و اگر این چشمه فعال بود بدون تردید از عجایب آفرینش محسوب میشد.

ترکیبی از سیبزمینی نگینی، گوشت و جگر که همه با هم ترکیب و در نهایت به آن گوجه اضافه میشود. این طبقات در همه ایام سال به ویژه در زمان غروب خورشید بسیار شگفت انگیز است. نسیم خنک آب، آسمان آبی و تکههای ابر سفید و گویی همه چیز محو تماشای این چشمانداز بدیع طبیعی است. این چشمهها با تم رنگهای آبی و سبز شروع میشوند و با تم نارنجی و قرمز خاتمه مییابند. چشمه دوم باداب سورت در بالادست و شمال غربی چشمه اول قرار دارد، مزهی آن ترش بوده و آبش به رنگهای قرمز و نارنجی است، در اطراف این چشمه باداب سورت کمی رسوب آهن نیز وجود دارد.

دیگری تارت، قرمز و نارنجی است و اکسید آهن را از اعماق سنگ ها به زمین می رساند. شایان ذکر است در گذشته یک سنگنگاره ساسانی در بالای چشمه علی دیده میشد؛ اما فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۲۴۸ هجری قمری دستور داد که سنگ نگاره ساسانی را همواره کرده و به جای آن نگاره او را با گروهی از درباریان کنده کاری کنند. 13- از سال ۹۵، سنگ چین کردن محوطه اطراف این حوضچهها انجام شده تا از ورود بازدیدکنندگان به داخل این مناطق که در معرض تخریب و فرسایش قرار دارند، جلوگیری کنند. 4- راه رفتن و دویدن بر روی پلکانها و رج (ردیف) آن و ورود به محوطه باداب سورت با کفش و پوتین آجدار ممنوع است.

5- از حفر گودال بر روی حوضچهها جدا خودداری کنید. پلی که دارای چهار دهانه 35 متری و ارتفاع 84 متر به صورت قوسی بین دو تونل به طول های 358 متر و 278 متر قرار دارد و جنس آن از بتون بوده و روی آن از پلاستیک فشرده هم استفاده شده است. این دریاچه در ارتفاع 1300 متری از دریا واقع شدهاست. ارتفاع بلندترین قله آن (قلوز بزرگ ) ۳۱۰۰ متر می باشد. آبشار لاتون با ارتفاع ۱۰۵ متر، مرتفعترین آبشار گیلان و ایران است که در ۱۵ کیلومتری جنوب آستارا در روستای کوتهکومه قرار گرفته است. در هر دو مسیر بعد از رسیدن به تلمادره پاسگاه پلیس قرار دارد که جاده مقابل پاسگاه به طرف روستای اروست میرود و از روستاهای پشرت، کوات و قلعهسر عبور میکند، سپس به سه راهی اروست، مالخواست، باداب سورت میرسید که به سه خط معروف است.

دیدگاهتان را بنویسید