قطب های تولید گل و گلاب و عرقیات گیاهی در ایران

در فصل پاییز با رنگیترشدن درختان، این طبیعت وجه خارقالعادهای به خود میگیرد و بازدید از طرقبه را لذتبخشتر میکند. ورود به قسمت انتهایی دره دركه پس از پناهگاه(دره مال احمد) در جهت شمال در فصل زمستان بسیار خطرناک است. پس از در اختیار گرفتن چشمه بلافاصله کار احیا را زیر نظر کارشناسان با بازسازی آبراههها و هدایت آب چشمه به سمت حوضچهها آغاز کردیم. تمام سطوح دیواره ی آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و مناظر دل انگیزی را پدید آورده است. فرمانده کل سپاه بیان اینکه نیروی زمینی چشمهسار جوشان تمام ارکان قدرت سپاه، محل تولد همه فرماندهان و شهیدان والامقام و ستون پیکره قدرت دفاعی کشورمان است، گفت: خود را مدیون فداکاریهای این فرزندان پرافتخار ملت میدانیم.

آبوهوای این منطقه حتی در تابستان بسیار خنک و مطبوع بوده و طبیعتگردی در سایهسار درختان تنومند طرقبه را برای همه طبیعت دوستان دلپذیر میکند. یکی از نکات شگفتآور درباره این چشمه پرآب بودن آن حتی در دوره خشکسالی بوده؛ بهطوریکه روستای ده سرخ، سرسبزی و باغات میوه خود را مدیون این چشمه زلال میداند. چشمه قلقلی: نام چشمهای بسیار زلال و زیبا در چهار کیلومتری حاشیه روستای زشک است. این روستا جاذبههایی مانند دره نهل، چشمه قلقلی، دره چمن و باغات سرسبز میوه دارد. این روستا که در فاصله ۲۹ کیلومتری مشهد واقع شده، علاوهبر محصولات محلی و خوراکیهای لذیذ آبوهوایی کوهستانی و دلنشین دارد.

از او آن صفت ها کی میشنوی می آید و از من این صورت که مشاهده میکنی می آید. همچنین وجود افرادی برای حراست از محوطه آبشار و جلوگیری از ورود افراد به پشت میله ها ضروری به نظر می رسد. همچنین این منطقه را پوشش گیاهی متنوعی همچون باغهای میوه مانند گردو، زیتون، زرشک کوهی، بادام کوهی، سیب، گیلاس، گلابی، درختان چنار، ریواس، ترهکوهی، کاسنی، آویشن، گلهای شقایق و…

استان مرکزی بواسطه اقلیم کوهستانی خود و همچنین تعدد روستاهای بکر و دست نخورده این خواسته گردشگران را به راحتی مهیا میکند و روستای عمارت در شهرستان شازند یکی از بهترین مقاصد سفر گردشگران برای لذت بردن از طبیعتی سرسبز در کنار رود و رودخانه است. مرکز شهرستان در فاصله تقریبی ۱۱۵ کیلومتری غرب مرکز استان واقع گردیدهاست.چادگان از دو بخش چاد و گان تشکیل شده است .چاد(کلمه ای ترکی به معنای شیار،شکاف و دره ) و گان(پسوند نسبت) می باشد.قرار گرفتن بافت قدیم چادگان در میان دره ای کوچک با معنی لغوی آن یکسان است..وجود رودخانه مهم زاینده رود مهمترین عامل پیدایش شهر چادگان بشمار می آید.

دو جوی آب روان، به فاصله پنج شش متری بقعه می گذرد و چند درخت در اطراف آن، وجود دارد که یک درخت سرو، و یک چنار دویست ساله، در میان آن ها، مشاهده میشود. لکن تهیه خشکبار از انگور، زردآلو، آلو، قیسی و امثال آن مستلزم زحمت و مراقبت بیشتری می باشد. ايـن كـوه تعـداد زيادي قلههاي آذرين دارد كه بلندي 17 قلة آن از 3000 متر تجاوز ميكند.

روستاهای بسیاری اطراف مشهد وجود دارد که همه آنها با آبوهوایی لطیف و مطبوع پذیرای گردشگران هستند. زیر قله کولاوا صخره ایی به ارتفاع ۲۰ متر وبه عرض حدود 100 متر وجود دارد که اکثر صخره نوردان تمرینات خود را از این دیواره ها شروع کرده اند و از سال ۱۳۶۹ دهها مسیر در این دیواره ها گشایش شده است. کوههای بسیاری منطقه کن را احاطه کرده که طبیعتاً به علت وجود این کوهها درههای بسیاری هم در این منطقه بوجود آمده اند که شامل: دره وسک، قلاچ، گرم دره، خرگوش دره، مالا و باغ میر میشوند. درون و پيرامون آنها نيزار و گياهان مردابي است كه با مرغزار و شاليزار احاطه شده است.

کن و سولقان دو روستا در شمال غربی تهران هستند که معمولاً اسم آنها با هم بکار برده میشود. چشمه گراب: در حقیقت مجموعهای از چند چشمه با دهانه مخروطی شکل است که با فاصلههای نه چندان دور از یکدیگر، منظرهای تکرارنشدنی را خلق کردهاند. در این مطلب، تعداد زیادی از محبوبترین ییلاق های اطراف تهران را معرفی کردیم. هتل پدرام از هتل های چهار ستاره سرعین به حساب می آید.

Bablo Aye، Patron از همه چیز از آسپیرین تا جهش به ایدز، اغلب برای درمان بیماری های اپیدمی و بیماری گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. در مسیر بافق تا روستای قطره سه سد وجود دارد و مسیر دسترسی به این روستا آسفالت و مناسب رفاه حال مسافران میباشد. هرچند فاصله این آبشار با شهر مشهد زیاد نیست؛ اما بهدلیل پیادهروی کوهستانی برای دسترسی به این آبشار، این منطقه از تردد زیاد گردشگران محفوظ مانده است. مشهد یکی از شهرهای توریستی ایران شناخته میشود که سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از اقصینقاط ایران و جهان است.

باغشاه فین مجموعه ای شکل یافته در ادوار تاریخی است، چه آنگاه که شکل گیری اش را به دوران آل بویه نسبت می دهند و توسعه اش را مرهون عهد ایلخانان می دانند و چه آنگاه که گفته هایی مبنی بر احتمال وجودش پیش از اسلام را به میان می آورند، هر چند که این گفته ها چندان روشن و دقیق نیز نباشند. آبشار اخلمد: در حقیقت متشکل از چهار آبشار با ارتفاعهای مختلف در حاشیه روستای اخلمد و میان کوههای بینالود است. یکی از چشمههای این منطقه چشمه “سراب عمارت” است که از دو چشمه دائمی مسجد و قلقله پرآب میشود و بواسطه حجم زیاد آب در میان طبیعتگردان شهره است.

در مقابل استفاده از چشمه هاي آب معدني اقليم هاي دريايي با توجه به فراواني اکسيژن و فشار شرياني، حرکات تنفسي را کاهش مي دهد. پیشنهاد میکنیم دیدار از شهر دلفریب باغ بهادران را از دست ندهید که در هر گوشه از آن جاذبهای دیدنی میدرخشد. همانطوری که در اول مقاله نیز به آن اشاره کردیم اصفهان برخلاف تصور ما شهری کویری و خشک نیست بلکه میتوان مناطقی را در آن پیدا کرد که پر است از آبشارها و چشمههای خروشانی که باعث سرسبزی اطراف خود نیز شدهاند و زندگی و شور و نشاط را به این منطقه بخشیدهاند.

اگر علاقه به طبخ غذا در طبیعت بکر قلات شیراز را دارید هم حتما یک وعده از غذاهای بی نظیر این روستا میل کنید. از ییلاقات و مناطق گردشگری کن سولقان میتوان به آبادیهای خوش آب و هوایی نظیر سنگان، کشارعلیا، رندان و طالون اشاره کرد. روستای خادر: یکی از روستاهای قدیمی ایران و از توابع ییلاقات شاندیز و طرقبه محسوب میشود. آبشار بار: یکی از مناطق موردعلاقه کوهنوردان محسوب میشود؛ چراکه برای دسترسی به این آبشار باید مسیری کوهستانی را پیمود. منطقه آزاد مرزی، کیلومتر ۵ جاده ماکو- بازارگان، سمت جاده چپ قرار دارد و به آسانی میتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید