لوازم یدکی تفال در تبریز

اگر چشمه ای با آب تیره و بد بو ببیند دلیلش غم و اندوه و مصیبت است. باداب سورت را دومین چشمه آب شور جهان میدانند، این چشمه به دلایل ئجود رسوبات معدننی بسیار خواص درمانی نیز دارد که مقصد سفر بسیاری از کسانی است که با بیماری هایی چون روماتیسم و درماتیت های پوستی دست و پنجه نرم میکنند. چون اهل همین منطقهام و هدفم این است که سورت یک روز به ثبت جهانی برسد.

همین که دیگر کسی در حوضچه اصلی شنا نمیکند، بافتهای شکننده حوضچهها پاکوب نمیشود و برای برداشت آب از چشمه اقدام نمیکنند کمک بزرگی برای احیای چشمه است. اما خوشبختانه به مرور این موضوع که کسی نباید وارد حوضچهها شود به یک عرف و قانون تبدیل شد و حالا همه از کنار چشمه زیباییهای آن را تماشا میکنند. هر کسی برای نخستین بار آبشار دشتک را ببیند؛ مبهوت زیبایی آن میشود. بنابراین شایعات مبنی بر خشک شدن آن ها بی اساس است. ارتفاع این چشمه ها از سطح دریا ۱۸۴۱ متر است و اطراف آن پوشیده از بوته های زرشک وحشی است.

اما گردشگر وقتی بلیط میخرد گمان میکند که نامناسب بودن ۶ کیلومتر از مسیر و وجود نداشتن علائم و نشانهها در مسیر ناشی از بیتوجهی سرمایهگذار است. اظهارات گردشگران و مسافران و حتی برخی اهالی منطقه و مشاهدات میدانی نشان میدهد که این سرمایهگذار به آنچه که متعهد بود عمل کرد و دستکم توانست شرایطی فراهم کند که سورت از مرگ حتمی نجات یابد. «عرفان خشته» سرمایهگذار و بهرهبردار چشمه سورت شرایط چشمه را بسیار خوب توصیف میکند و به خبرنگار ایرنا میگوید: خوشحالیم که تلاشمان به بار نشست و بسیاری از حوضچههای چشمه احیا شده است.

قلعه ی زیبایی که به شکل اشک میباشد و به گفته ی برخی تاریخ شناسان مورد استفاده ی اشکانیان و برخی دیگر اسماعيليان و سامانیان و به اذعان برخی نیز حکومتهای دیگر بوده است. در قدیم این چشمه سورینی نام داشته است که احتمالاً منسوب به دودمانی بزرگ در دوره اشکانیان و ساسانیان است که بعدها به نام امام اول شیعیان علی به چشمه علی معروف شد. آب این چشمه از طریق آب شدن برفهای اطراف آن حاصل میشود و به همین دلیل بسیار سرد است و دلیل نامگذاری چشمه به سرداب چشمه نیز همین موضوع استاین چشمه در نزدیکی روستایی سرسبز به نام رستمآباد قرار دارد.

جریان آبهای رسوبی و معدنی چشمه ها در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و دهها حوضچه پلکانی بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف پدید آورده است. بنا، دو طبقه است و 140 حجره دارد. پس از ۱۲۷ سال ، مقامات بدن او را از کلیسایی که وی در آنجا دفن شده بود بیرون آوردند و دیدند که جنازهاش نپوسیده است و این محل امروزه زیارتگاه کاتولیکها میباشد.

چه به سبب همبستگيهاي قومي و چه نقاط مشترك فرهنگي و ديني ميان ايرانيان و آنان، بسياري از خانوادههاي ساكن اين كشورها، علاقهمند سفر به ايران، به ويژه در فصل تابستان هستند. حوضچه ها در تابستان برای آب تنی مناسب اند و خواص درمانی دارند. به گزارش ایرنا، گردشگرانی که از ابتدای امسال و با مناسب شدن وضعیت اقلیمی سفر به چشمه سورت را در برنامههای خود قرار دادند پس از حضور در این محوطه طبیعی خاص تغییرات زیادی نسبت به سالهای گذشته میبینند. تا جایی که مهدی ایزدی معاون میراث فرهنگی مازندران در گفتوگو با خبرنگار ایرنا میگوید این واگذاری یکی از نمونههای موفق همکاری بخش خصوصی و بخش دولتی برای احیاء میراث طبیعی و تاریخی در کشور است.

آب با خصوصیات حیات بخش و شفا دهنده اش، موضوع بسیاری از داستان ها، اسطوره ها و حکایات جالب گذشته و حال قرار گرفته است. بهرهبردار چشمه سورت از تلاش برای ایفای تعهدات خود در قالب مسئولیت اجتماعی در روستاهای اطراف نیز خبر میدهد و میگوید: از ابتدا اعلام کرده بودم که هدف من در کنار احیاء چشمه و اشتغالزایی، تلاش برای توانمندسازی جامعه بومی و کمک به ساکنان این روستاهاست.

البته عدم احداث جاده دسترسی مناسب به این منطقه که در حال حاضر نبود آن موجب اشتغال افراد بومی شده است؛ بسیار برای گردشگران مخاطرهآمیز تمام میشود؛ چرا که به دلیل راه نسبتا طولانی صعبالعبور از محوطه پارکینگ تا بالای تپه، غالبا با پرداخت هزینهای نامتعارف، مجبورند سوار بر نیسان یا تراکتور این مسافت را که همراه با خطرات احتمالی فراوانی است؛ طی مسیر کنند. گردنة معروف گؤیجه بئل که از زیباترین پدیده های طبیعی است در محدودة این کوهستان بر سر راه تبریز به اهر قرار گرفته است.

ایران سرزمین شگفتی ها و آثار تاریخی و طبیعی ماندگاریست که در نوع خود در دنیا بی نظیرند. کارشناسان معتقدند برای ایجاد دیواره و لایههای جدید پلکانی در اطراف حوضچهها 200 تا 300 سال زمان نیاز است؛ اما به دلیل عدم ایجاد موانع در اطراف حوضچهها و نداشتن مسئول مشخصی، هرتازه واردی بلافاصله پس از ورود در جای جای اطراف چشمه و پلکانها فیلم و عکس یادگاری میگیرند و در صورت ادامه این بی توجهی و مسامحه در مدیریت این اثر ملی، در آینده باید شاهد تخریب بخش زیادی از این جاذبه کم نظیر باشیم.

این از لحاظ داشتن مواد معدنی مختلف از جمله کلرید سدیم ، سولفات ، منیزیم ، بی کربنات ، کلسیم ، نیترات فسفات و غیره شماره یک است. سبک معماری آن آمیزهای است از شیوههای معماری اورارتو، اشکانی، یونانی و رومی که بعد از ساخت بناهای شگرف اچمیادزین، طادیوس، استپانوس. در متون به نام برخی از معمارباشیهای سلطنتی كه همزمان با آغاز ساخت و ساز نیاوران مشغول به كار بودند برمی خوریم. مکان دیگری نیز وجود دارد که باداب کوچک نامیده میشود که بیشتر با نام شورسر معروف است و دارای دو چشمه آن را تشکیل میدهند. اولیک چکمسی هم مانند دیگر غذاهای این شهر بر پایه گوشت است.

زیر پوشش اینترنت ۴G قرار گرفتن چشمهسورت، ایجاد روشنایی با استفاده از ژنراتور، نصب سطل زباله در محوطه، نهالکاری در محوطه طبق کتابچه طرح و برخی اقدامات دیگر از همین قبیل کارهای انجام شده هستند. فقط کافی است که اقداماتی مانند ممنوعیت ورود به حوضچهها و جلوگیری از ورود خودروها و همچنین برخی اقدامات مخرب که در اطراف چشمه انجام میشد متوقف باشد. بهره بردار نیز بلافاصله اقدامات ضروری را برای احیای چشمه آغاز کرد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز مازندران، چشمه باداب سورت چهاردانگه ساری یکی از دو چشمه معروف جهان است که میتواند با جاذبههای فراوان سالانه گردشگران زیادی از داخل و خارج را پذیرا باشد، اما به دلایلی از آن استفاده و بهره برداری درست گردشگری نشده است.

اما خشته معتقد است که بخشی از برنامههای مد نظر او به دلیل درست تدوین نشدن کتابچه طرح هنوز اجرا نشده که سبب میشود در ارائه خدمات مناسب به گردشگران آن طور که میخواهد موفق نباشد. برای ساخت پلکان مسافران از ورودی محوطه تا چشمه در کتاچه طرح ۲۰۰ میلیون تومان هزینه تعریف شد ، اما با توجه به تورم برای پلکان دستکم بیش از ۱۵ میلیارد ریال هزینه لازم است. ناچار شدم که برای محافظت از درختان ۱۰ تانکر بخرم تا آبیاری نهالها انجام شود.

وی خاطرنشان میکند: البته به دلیل ناسازگار بودن نهالهایی که منابع طبیعی داده بود با خاک و اقلیم منطقه عمده این نهالها خشک شد ، اما ۵۰۰ اصله نهال با ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتیمتر که خودم تهیه کرده بودم خوشبختانه به دلیل مقاومتی که داشت شرایط خوبی دارد. خشته میافزاید: در کتابچه طرح برای کاشت و نگهداری هر نهال متر مربعی سه میلیون تومان محاسبه شده بود. حقوق کارکنان در کتابچه بر اساس تعرفههای دو سال پیش ۲۲ میلیون ریال در نظر گرفته شده است، اما هزینه هر نیروی کار دائمی در این مجموعه با احتساب بیمه برای من حدود ۶۰ میلیون ریال تمام میشود.

دیدگاهتان را بنویسید