محصولات طبیعی برای کنترل چربی خون

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر رضا ملک زاده،با اشاره به مشارکت ۸۰ محقق از ۴۰ مرکز تحقیقاتی وابسته به ۳۵ دانشگاه علوم پزشکی کشور در مطالعه جهانی «بررسی روند تغییرات چربی خون در ۲۰۰ کشور دنیا، طی نزدیک به چهار دهه گذشته /۱۹۸۰ تا ۲۰۱۸»، اطلاعات ایران را یکی از قویترین و وسیعترین دادههای این مطالعه و حاصل دقیقترین و مهمترین مطالعه چربی خون ایرانیان دانست که با آزمایش بیش از ۲۲۵ هزار فرد شرکت کننده سالم به دست آمده است. استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران بر همین اساس، کنترل چربی خون بالا را با انتخاب سبک زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن و انجام آزمایش های لازم به ویژه برای افراد پرخطر (افراد دارای سابقه خانوادگی مرگ زودرس ناشی از سکته های قلبی و مغزی)، بسیار ضروری توصیف کرد و گفت: لازم است تمام ایرانیان بالای ۳۵ سال، علاوه بر اندازه گیری قند خون، فشار خون و چربی خون خود را نیز چک کرده و در صورت بالا بودن سطح این ۲، برای درمان اقدام کنند.

چنین دانشی برای مطالعه همه گرایشهای علوم زیستی و تربیت بدنی گرایش فیزیولوژی، جزو پایهایترین دروس و برای شاخههای مختلف علوم پزشکی مبحثی ضروری است. این دو اسید چرب چون در بدن انسان ساخته نمی شوند به آنها ضروری Essential Fatty Acids ( EFA ) می گویند . خاصیت آنتیاکسیدانی آن به جلوگیری از آسیب رادیکالهای آزاد کمک میکند، و به این ترتیب علائم پیری مانند چین و چروک و خطوط ریز را از بین میبرد.

توجه دقیق به رژیم غذایی می تواند به کاهش چربی خون و کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروزیس (تصلب شرایین) کمک کند. اگر پزشک شما توصیه کرده است که هر جند وقت یک بار آزمایش چربی خون را انجام دهید، تا علت بالا بودن کلسترول خون شما را متوجه شود نباید رژیم غذایی روزمره خود را تغییر دهید. طی چند دقیقه این آنزیم های گوارشی شروع به تحریک سلول های ایمنی می کنند تا مجموعه های ایمنی گردش خون را مصرف کنند. همچنین باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که آزمایش چربی خون باید بهصورت ناشتا (در حدود 9 تا 12 ساعت ناشتایی کفایت کننده است) انجام شود.

حدود 200 نوع مختلف از سلول ها در بدن انسان وجود دارند. این ادویهها در تقویت کبد هم نقش دارند. نخستین قدم برای داشتن رژیم غذایی سالم این است که از انواع مختلف مواد غذایی گیاهی استفاده کنید. مطالعات حیوانی نشان میدهند که گون به تنهایی یا در ترکیب با سایر گیاهان، میتواند به حفاظت در مقابل فیبروز و کبد چرب ناشی از رژیم غذایی پر چرب، کمک کند. امروزه چه در ایران و چه سایر کشورها، نام های تجاری متعددی اقدام به تولید و ارائه انواع محصولات و گوشت های گیاهی با ترکیبات و جدول ارزش غذایی مختلفی نموده اند.

گردو از خوراکی های سرشار از کالری است و مانند سایر آجیل ها عمده کالری آن از چربی های فراوان موجود در این خوراکی سرچشمه می گیرد. آجیل بدون نمک نیز بسیار مفید است و کلسترول خون را کنترل میکند؛ زیرا سرشار از فیبر است، اما نباید در مصرف آن زیادهروی کنید. تیره سبزی ها، جگر، تخم مرغ و انواع آجیل ها و دانه های خوراکیدیده می شود. شیر و تخم مرغ منبع غنی از آمینواسیدهای ضروری هستند. بنابراین تست و چکاپهای دورهای برای پی بردن به کلسترول خون، برای همهی مردم و بهخصوص برای افراد در معرض ریسک بالای چربی خون، ضروری است.

این رژیم شامل برنامه غذایی یکماهه کتوژنیک هست، همراه با مکملهای ضروری و پشتیبانی آنلاین که توسط یکی از باتجربهترین و کاردرستترین مشاورهای این حوزه انجام میشه. چربی ها بخش مهمی از رژیم شما می باشند، اما دانستن اینکه چه مقدار چربی را می توانیم از طریق غذا دریافت کنیم کمی گیج کننده می باشد. علاوه بر این، استفاده از پوست مرکبات به ویژه پوست پرتقال نه تنها به غذا طعم و عطر بهتری میدهد، بلکه باعث کاهش سریع چربی خون میشود. حتماً به این نکته توجه کنید که مصرف میوه و سبزی تازه و همچنین هر نوع غذای دارای فیبر، به کاهش میزان چربی خون کمک قابل توجهی میکند.

سوالات امتحان نهایی دی 99 درس شیمی 3 رشته علوم تجربی توسط ادارات آموزش و پرورش هر منطقه طراحی شده و به مدارس ابلاغ می گردد ، بنابراین نمی توان در مورد مباحث در نظر گرفته شده در طراحی سوالات این درس اظهار نظر داشت . اگر نتایج نشان دهد که میزان کل کلسترول خون بین 200 تا 239 میلی گرم در دسی لیتر باشد، به معنای بالا بودن میزان کلسترول خون می باشد، خیلی خطر ناک نمی باشد اما باید با رعایت نکاتی این میزان را کاهش داد. در تشخیص لکوم، درد خفیف تا شدید باید حداقل سه ماه تداوم داشته باشد.

دراین مدل اثرات عوامل ثابت شامل سال تولد، ماه تولد، ماه زایش، دفعات دوشش، استان و اثر گله-سال-فصل زایش بر صفات تولید شیر و چربی شیر معنیدار بودند. سیسرو و گدی در سال (2001) ادعا كردند كه عصاره آنزیمی سبوس برنج غنی از یوریزانول است كه برای اثرات درمانی می تواند پاسخگو باشد. دورهی آزمایش چربی خون برای بزرگسالان معمولاً هر 4 تا 6 سال یکبار، برای کودکان هر 10 سال یکبار و در نهایت برای افراد مسن هر سال یکبار است. در یکی از این مطالعات، مشخص شد خوردن ماستهای حاوی لاکتوباسیلهای fermentum (تخمیری) یا لاکتوباسیلهای amylovorus (نشاستهخوار)حدودا ۳ تا ۴٪ از چربی بدن را در طی ۶ هفته کاهش میدهند.

در ابتدا باید به این نکته توجه کرد که وجود میزان محدودی از چربی در کبد، کاملاً طبیعی است. نکته مهم آن است که بدن توانایی ذخیره پروتئین را برعکس چربیها و کربوهیدراتها که در بدن ذخیره میشوند، را ندارد و بایستی هر چند ساعت یکبار به بدن رسانده شود که این مسئله در مورد بدنسازان جدیتر میباشد. به این نکته توجه کنید که چربی خون از کلسترول خون (LDL و HDL) و عنصری دیگر با نام تری گلیسیرید ساخته شده است. آزمایش چربی خون به منظور اندازه گیری کلسترول کل، کلسترول HDL و کلسترول LDL و تری گلیسرید انجام می شود.

اچ دی ال مخفف High density lipoprotein cholesterol به معنی کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا می باشد. لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL)، که به آن کلسترول بد هم میگویند؛ چراکه در صورت افزایش، در دیواره شریانها رسوب میکند. تبعیت کردن ازالگوی گیاه خواری هم تأثیر زیادی در این زمینه دارد، بسیاری از تحقیقات نشان داده وقتی فرد از یک رژیم گیاه خواری پیروی میکند با کاهش کلسترول و چربی خون روبرو میشود.

نتایج مطالعات انجام شده نشان میدهد که نداشتن فعالیت بدنی به اندازه کافی، موجب افزایش سطح کلسترول بد خون میشود؛ سیگار کشیدن نیز تأثیر مشابهی دارد و باعث تجمع پلاکت در شریانها میشود. اگر نتایج نشان دهد که میزان کل کلسترول خون 240 و بالاتر باشد، به معنای بیش از اندازه بالا بودن میزان کلسترول کل در خون می باشد و فرد باید این هشدار را جدی بگیرد و به دنبال درمان آن باشد. میزان تری گلیسرید و کلسترول معمولا به میلیگرم در دسی لیتر اندازه گیری می شود. بله همانطور که گفتیم این دسته از داروهای چربی خون می توانند تری گلیسیریدها را کاهش داده و کلسترول خون HDL را افزایش دهند.

در همین راستا، انجام فعالیتهای بدنی منظم نیز میتواند نقش بهسزایی در افزایش کلسترول خون خوب در خون گردد. بسیاری از این عوامل قابل پیشگیری و کنترل نیستند به طور مثال ما نمیتوانیم جلوی افزایش سن مان را بگیریم و یا ژنتیک قابل تغییر نیست، اما بعضی از متغیرها قابل مدیریت هستند. تمرین تنفسِ درست، خون رسانی و اکسیژن رسانی در بدن را اصلاح می کند و بهبود می بخشد و در سلامتِ رگ ها و پیشگیری از ایجادِ پلاک های چربی در شریان ها به شدت مؤثر و مفید است.

مصرف سرکه سیب نیز راه دیگری برای کنترل چربی خون بیماران است؛ این ماده غذایی در درمان بیماریهای دیگر مانند فشار خون بالا، نقرس و بیماریهای تنفسی نیز مفید است. هنگامی که در بیمارستان هستید، پزشکان راه های مختلفی برای رساندن فشار خون به محدوده طبیعی را به راحتی انجام می دهند. تمام این فرآیند بدون احساس درد یا فشار انجام میشود. اگر هنوز به درستی نمیدانید که خطر چربی خون چیست، کافی است بدانید که بر اساس گفتهی رئیس انجمن آترواسکلروز ایران، سالانه 83 هزار نفر از ایرانیان در اثر فشار خون جانِ خود را از دست میدهند و این در حالی است که چربی خون یکی از عوامل موثری است که میتواند زمینهساز فشار خون در افراد شود.

اگر بخواهیم بهصورت تخصصی به مسئلهی چربی خون ورود کنیم و در نهایت به این سئوال پاسخ دهیم که چربی خون چیست، باید ابتدا بدانیم که مفهوم کلسترول تام خون چیست. کلسترول نوعی چربی خون است که بهطور طبیعی توسط بدن تولید میشود. میزان کاهش چربی بدن به علت آن بستگی دارد و شرایط مادرزادی معمولاً اهمیت بالینی جدیتری دارند. همچنین کسانی که وزن بالایی دارند و چاق هستند معمولاً تری گلیسیرید و کلسترول بالایی دارند. افرادی که پوست چرب دارند دردسرهایی از جمله جوش و لک دارند . رسوبات عروقی و از جمله عروق قلبی را پاک میکند. آنچه که بهعنوان «کلسترول تام» نامگذاری شده است، شامل تمامِ انواع لیپوپروتئینها و همچنین انواع کلسترولها (از جمله کلسترول خوب و کلسترول بد) است.

کلسترول خود ۲ زیرگروه دارد که شامل HDL یا کلسترول خوب و LDL یا کلسترول بد است. اگر در یک خانواده چند مورد مبتلا به درکوم وجود داشته باشد، لیپوماتوز چندگانه خانوادگی (نوع FML) گفته میشود که ممکن است به دلیل آنژیولیپوما ایجاد شود که دردناک است. اگر طرفدار انواع کباب، جگر و قلوه گوسفندی باشید، احتمالا نام جگروَز لری را شنیده اید یا طعم لذیذ آن را چشیده اید. زمانی که ما به اندازه کافی میوه و سبزی در الگوی غذایی خود قرار دهیم بین­۱۵­تا­۲۰­درصد میتوانیم الگوی چربی خون خود را بهبود بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید