مختصرمعلوماتی پیرامون کاپیسا

واقع شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند کلینیک خانواده ایرانی شعبه دهکده المپیک و جایگاه CNG سرچشمه و پمپ بنزین دهکده المپیک شماره ۱۸۲ و بوستان جوانمردان ایران و مرکز خرید پوشاک اسلامی-ایرانی گل یاس قرار گرفته است. پیست اسکی آلوارس در دامنههای مرتفع سبلان که بزرگترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایران میباشد واقع شده است پیست اسکی آلوارس در فاصله 12 کیلومتری روستای آلوارس و 24 کیلومتری سرعین واقع شده و از آنجایی که در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرار دارد و به جهت دیر ذوب شدن برفهای این منطقه میتواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد که از این لحاظ در کشور در رتبه اول است.

لاله سرخ به مدت تقریباً هشت سال ودر ۳۷۷ شماره تا تاریخ هشتم مهرماه ۱۳۷۴ منتشر شد و بعد از یک وقفه، مجدداً در اواخر سال ۱۳۷۶ انتشار خود را از سر گرفت. چشمه های آبگرم سرعین که با دما، خاصیت و ویژگی درمانی منحصر به فرد از دل زمین می جوشند، همه ساله در تمامی فصول سال مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و کنار کشور و خارج از ایران به سوی خود جلب می کنند. این آبشار زیبا و همچنین آبشارهای مجاور آن بر زیبایی طبیعت این ناحیه افزوده است، به طور ویژه در فصل تابستان با طبیعتی خاص و منحصر به فرد مواجه میشوید و میتوانید لذت بیشتری از سفر خود ببرید.

هفته نامه ˈپیام بانوانˈ نخستین شماره خود را در هشت صفحه با صفحه آرایی به نسبت خوب و به صورت تک رنگ منتشر ساخت و انتشار آن تا چهار شماره ادامه پیدا کرد ولی در حال حاضر فعالیت نمیکند. هفته نامه ˈنوید استان مرکزیˈ با موضوعات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز از مردادماه ۱۳۶۹ به صاحب امتیازی سیدحسن الحسینی نماینده مردم اراک در دوره سوم مجلس شورای اسلامی در قطع ۵/۱ ورقی و در هشت صفحه انتشار خود را آغاز کرد. ˈندای ساوهˈ به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی سید احمد نبوی، ماهنامهای با مشی خبری – تحلیلی و با موضوعات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و ورزشی است که انتشار آن از سال ۱۳۷۸ آغاز شد.

تعدا کل دانشجویان تا پایان سال ۹۱ برابر با ۱۲۸۲۶۹ نفر بوده که از این تعداد ۶۷۶۰۲ نفر پسر و ۶۰۶۶۷ نفر دختر بودهاند. چنانچه سعدی در مقدمه ی گلستان نیز به این مسأله اشاره نموده که در برابر این تقاضا سرتسلیم فرود می آوردو گلستان را در بهار ۶۵۶ تألیف می کند. در ایران هم ابن سینا و سایرین مطالبی در باب استفاده صحیح از آبدرمانی نوشتهاند و این موضوع گاه با خرافات نیز درهم آمیختهاست.

امروزه با وجود امکانات مجتمع آبدرمانی میتوانید با بسیاری از بیماریها خداحافظی کنید. درباره حیات جسمانی خضرنزد اهل طریقت یکانه یی وجود ندارد. دلیل گرم بودن آب اکثر چشمههای آب گرم، برخورد آب با مواد و املاح زمینی است و در نتیجه ترکیب و واکنش این مواد آب، گرم میشود، بر خلاف آنچه که در بین مردم شایع است که گرمای آب به دلیل مواد مذاب داخل زمین است، این نوع از آب گرم فقط در کنار آتشفشانها یافت میشود.

پس از ابلاغ تصمیم خود به درباریان و لشکریان و امرا، پس از مباحث فراوان و بهت و ناباوری بزرگان و مخصوصاً لشکرانی که او بر قلب آنها فرمان می رانده است و آنها آماده هر گونه جان فشانی در راه او بوده اند و پافشاری می کرده اند که : همه پهلوانان ایران سپاه شگفتی فرومانده از کار شاههمه پهلوانان تو را بنده ایم سراسر به دیدار تو زنده ایم که تا آنچه گوید بجای آوریم بفرمانش گیتی بپای آوریم چنین داد پاسخ گران مایه شاه که ای پهلوانان جوینده راه شما تیغ ها در نیام آورید بر آیین شمشیر جام آورید که ما هرچه بایست بر ساختیم ز دشمن جهان را به پرداختیم شما پیش یزدان ستایش کنید بدین کام و شادی نیایش کنید توانگری شوی چونکه درویش را نوازی و هم مردم خویش را کسی گردد ایمن زدام بلا که یابد رها زین دام اژدها اما بازهم کیخسرو در مقابل اسرار سپاهیان به جانفشانی در راه او و قلع و قمع هر گونه دشمن و مخالفی در جهان و انواع پشت گرمی و تملق و چابلوسی سرداران و پهلوانان و مشاوران عالیرتبه حتی چون زال ، وسوسة سراب قدرت نمی شود و باین ترتیب کیخسرو لشکریان و اسپهبدان خود را که در بهت و ناباوری فرو رفته بودند متقاعد به این مسافرت پر راز و رمز جاودانه مینماید .

از طرفی در راستای تکمیلتر نمودن بیان دکتر امان اللهی باید اشاره کرد برخی دیگر از پژوهشگران مسیر ملا فریدون لر را از طریق بنادر ذکر کرده و مینویسند پس از ورود به منطقه گلهدار از آنجایی که مردمی دامدار بودند، صحرای وسیع و پر آب و علف این سامان را مناسب وضعیت خود دیده و با موافقت و هماهنگی حاکم «اسیر» و خواجهی «فال» در آنجا استقرار مییابند. البته نکته مهمی که در رابطه با شهر افسوس باید به آن توجه داشته باشید این است که از شهر چشمه فاصله ای تقریبا یک ساعته دارد. تشکر می کنم از مطالب خوبتون.

اگر بخواهیم به چند مورد از آن ها اشاره کنیم، می توانیم خرگوش، شغال، روباه، پلنگ ایرانی، کفتار، لاکپشت ، گربه وحشی و بز را نام ببریم. فاصله استانبول تا شهر چشمه، از مسیر بورسا و balikesir حدود 576 کیلومتر است و با ماشین حدود 5 ساعت و نیم زمان لازم دارید تا به شهر چشمه ازمیر برسید. مساحت ولایت کاپیسا 1871 کیلومتر مربع بوده و نفوس آن قرار آمارهای اخیر در حدود 322822 نفر است. شهرستان ساوه بهترین نوع انار در کشور را تولید میکند و محصول آن شهرتی جهانی دارد، به صورتی که در دنیا به یک برند معتبر تبدیل شدهاست.

چشمه های خلخال: چشمه آب گرم میانسرای، در در دامنه دره ای قرار گرفته که به وسیله گسل، لایه های آهکی رسوبی از سنگ های آندزیتی جدا شده و در دو نوع بی کربنات و گازدار هستند. نیروگاه حرارتی شازند یکی از نیروگاههای ایران و از نوع حرارتی است که ظرفیت تولید ۱۳۰۰ مگاوات برق را دارد و شامل ۴ واحد بخار ۳۲۵ مگاواتی میشود. به طور کلی باداب سئرت در فصل بهار از همیشه پر آب تر بئده و فضاهای اطراف آن سرسبز میشود که زیبایی و جلوه ی خاصی به این منطقه میبخشد.

قوم لُر یكی از اقوام بزرگ ایرانی است که مردمانش به طور عمده در جنوب غرب ایران سکونت دارند.اقوام لُر عبارتند از :لک ،فئیلی ،بختیاری ،ثلاثی، بویر احمدی . در این مطلب از وب سایت تهران سوئیت قصد داریم تا در مورد یکی از بهترین مکان های گردشگری سرزمینمان ایران با شما صحبت کنیم. این چشمه تاریخی که در گویش محلی به آن «چشملی» می گویند، در فروردین ماه سال 1313 با شماره 202 در فهرست آثار ملی کشور و اوایل سال گذشته به عنوان سومین اثر طبیعی تهران در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسید. ˈفصلنامه آشتیانˈ به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی علی دانش منفرد از مقالات نویسندگان، اساتید و محققین بومی ساکن در منطقه و عمدتاً مقیم تهران بهره میبرد.

گر چه از روستاي سيبك يك راه خاكي مستقيماً به سمت روستاي سرداب پائين مي رود اما بهتر است از راه اسفالته سيبك-نهضت آباد (سابقاً جق جق) استفاده كنيم. ˈتوسعه فرهنگی استان مرکزی، تاریخ و هویت مذهبی استان مرکزی، صنعت در استان مرکزی، میراث فرهنگی استان مرکزی، ادبیات استان مرکزی، تاریخ استان مرکزی، هنر در استان مرکزی و مردم شناسی استان مرکزیˈ عناوین مجلدات اول تا هشتم (۱۶ شماره) فصلنامه راه دانش است. اولین فصلنامه علمی و ادبی اراک، «دانش روز» است. این فصلنامه در سال ۱۳۵۲ به همت دکتر عبدالکریم قریب تأسیس و توسط استادان مدرسه عالی علوم اراک به مدت دو سال جمعاً در ۸ شماره انتشار یافت.

دیدگاهتان را بنویسید