مسالک المحسنین/قسمت خامس – ویکینبشته

این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب میشود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. جنگل ابر با 35 هزار هکتار وسعت، قسمتی از جنگلهای باستانی هیرکانی با قدمت چهل میلیون سال محسوب میشود. به سه برابر خود رودخانه میرسد محاصره میشود. به دلیل اینکه گنگ رودخانه ای به این مهمی است، به عنوان رود ملی هند نامگذاری شده است. منطقهای مرزی میان ایران و عراق که پیوندگاه دو رود سیروان و لیله است و به روستای هزار ماسوله نیز معروف است چون خانههایش به طور کلی از سنگ و به شکل پلکانی ساخته شده است.

اینان خواستند گوش ندهند، و از پشت سر نیز مردم فشار میآوردند و ناگهان سر کرده فرمان شلیک داد. وجود ۸۵ نوع گونه گیاه مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونههای کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونههای گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار و مانند آنها جنگل ابر را به موزهای طبیعی تبدیل کرده است. آبگرم معدنی استراباکو با حرارت ۳۴ درجه سانتیگراد از پای کوه جوشیده و پس از جمع شدن در دو استخر تقریبا بزرگ، از آن سر ریز کرده و به داخل رود خانه می ریزد و میزان ابدهی آبگرم معدنی استراباکو تقریبا ۴ اینچ در ثانیه است.در محل چشمه قلابن (استراباکو) فردی نزدیک به ۱۶۰ سال پیش دو استخر شنا مخصوص آقایان و بانوان احداث کردهاند که امروزه نیز توسط نوادهگانش اداره میشود و در تابستان با مبلغی کم میزبان اهالى محل و توریست هایى معدود قرار مى گیرد.

چون همیشه اولینها بیشتر به یاد میمانند و شما که در کنار اولین بار بودن، ماه عسلتان نیز هست! شما میتوانید در این شهر قدم بزنید و در مسیرتان طبیعت و تاریخ را در کنار هم ببینید، غذاها و شیرینیهای خوشمزه بخورید، به دیدار شعرای عاشق پیشه بروید، شعر بخوانید، عکاسی کنید و از تبریز زیبا در ماه عسلتان لذت ببرید. استان لرستان، استان شگفتیهاست و همانطور که گفتیم یکی از بهترین مقاصد ماه عسل در ایران برای زوجهایی است که صرفا نمیخواهند در ساحل قدم بزنند یا در جاهای معمول عکاسی کنند و دنبال ماجراجویی هستند.

این روستا که در منطقه اورامانات واقع است یکی از جاهای دیدنی استان کردستان می باشد. پرو، اکوادور، کلمبیا، ونزویلا، برزیل، بولیوی، گویان، مولداوی، و همچنین در گویان فرانسه، بخشی از فرانسه. داستان نام گذاری این کویر هم در نوع خودش جالب است. بنیان گذار این روستا شخصی بوده به نام یوسف و به همین دلیل به این منطقه روستای یوسف میگفتند اما بنا به دلایلی و به خاطر شخص یوسف و داستان یوسف پیامبر که در مصر رخ داد، نام این کویر را مصر گذاشتند. اگر از آن دست از زوجهایی هستید که دوست ندارید جان موجود زندهای را بگیرید، میتوانید آن را دوباره به آب انداخته و لذتتان را مضاعف کنید!

تصور کنید بالای یکی از این پلهها نشستهاید، بادی ملایم میوزد، رودها در گوشتان زمزمه میکنند و شما در کنار همسرتان در افق دلانگیزش گم شدهاید. پلی چوبی که میتوانید بالای بایستید، صدای آب را بشنوید و با وزش باد هیجان واقعی را در کنار همسرتان در حالی که دستهایتان در دست یکدیگر است، تجربه کنید. درهای که بسیار شبیه به دره گرند کانیون در آمریکاست و این شباهت تنها دلیل جذاب بودنش نیست بلکه بلندترین پل معلق ایران و خاورمیانه نیز در همین دره واقع است.

اما هاوایی فارغ از امکانات رفاهی و گردشگریاش چه ویژگی طبیعیای دارد که آن را جذاب میکند؟ رودخانه طلا که این نام را از رنگش گرفته است از دریاچه نمک عبور میکند و به دلیل واکنشهای شیمیایی اسیدی و بازی به رنگ زرد در میآید. هر سال در ماههای ژوئن و اوت، قبایل مستقر در جنگل آمازون و شهرهای اطراف جشنی به نام کوارپ برگزار میکنند. در سال ۱۹۷۲، یک فرد ۱۴ ساله که همکلاسی اش را به قتل رسانده بود در یک دادگاه محاکمه شد. خبرگزاری میزان – بنا به اعلام وزارت جهاد کشاورزی، رضا بیانی گفت: کاشت ۵۰۰ میلیون اصله نهال ظرف ۱۴ سال با مشارکت مردم و ۷۰ نهاد و دستگاه اجرایی در قالب پویش ایران سرسبز توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور هدفگذاری شده است.طبق برنامه ریزیهای انجام شده در قالب این پویش مردمی، امسال ۶۷۰۰ هکتار جنگلکاری در سراسر کشور بر اساس توان اکولوژی مناطق انجام میشود.

داستان آنست که چون عینالدوله خواسته بوده او را از ولیعهدی بردارد، از آن هنگام کینه سختی با وی میداشت و این زمان فرصت جسته تنها بر انداختن او را میخواست و با کوشندگان تنها در این یک زمینه همراه میبود. به رابطه ی غذایی یک تولید کننده و چند مصرف کننده گفته می شود. این یک حیوان بسیار مسموم است و با نیش خود مخلوطی از نوروتوکسین ها را که باعث فلج و خفگی می شود تلقیح می کند و به عقیده برخی سمی ترین عنکبوت جهان است. این گونه تا 1.8 متر طول دارد و طولانی ترین سمور ماهی است که از ماهی تغذیه می کند ، یک حیوان بی قرار و یک شناگر باشکوه است.

در این نوع تورها گردشگر به طبیعت می رود و به مقاصد ناشناخته سفر می کند. مسیر دسترسی اش پلی قدیمی بر آبی خروشان هراز، و ۵ دقیقه پیاده روی در راهی مالرو زیر صخرههای البرز سترگ در خنکای سایه درختان وحشی با سمفونی دلنشین پرندگان و آوای رود است. روز یکشنبه آمد و رفت، و هیچ کاری رو نداد، ولی مردم پی بردند که دولت از کوشندگان در بیم است، و این بر دلیری آنان افزود.

در موزه مردم شناسی دو هزار میتوانید با نوع پوشش، آداب و رسوم، فرهنگ مردم و ابزارآلات مربوط به زندگی مردمان قدیمی و بومی این مناطق آشنا شوید. اصلیترین فعالیت اکوتوریسم بر پایهٔ طبیعت زنده میباشد که بنا به تعریف سفری است مسئولانه به مناطقی طبیعی که حافظ محیط زیست بوده و باعث بهبود کیفیت زندگی مردم محلی گردد. توضیحات منطقه جنگل الیمستان از جاهای دیدنی آمل به شمار میرود و چون نگینی سبز بر طبیعت بینظیر آن خودنمایی میکند.

بر اساس میانگینی ۲۰ ساله که از میزان بارش شهرستان کلیبر بهدست آمده است، در این منطقه سالانه ۴۶۱ میلیمتر بارش وجود دارد که اغلب آن نیز بهصورت برف است و همین موضوع باعث میشود که جویبارهای مختلفی در منطقه ایجاد شده و بهرودخانه ارس بریزند. در گذشته بیش از ۱۰۰۰ هکتار وسعت داشته و تا نیم قرن پیش پر از آب بوده که به مرور زمان بر اثر دخالتهای انسان حجم آب آن کم شده است.این دریاچه از شمال به کوه خرتاب (خردکوه)، از جنوب به کوه مجیله دوش و در پشت آن دوبرار و روستای ایرا، از غرب به روستاهای نیاک و کنارانجام و کندلو و از شرق به مراتع زیبای آزو (آزاب) و کوه بلند ابرت با قله معروف پاشوره منتهی میشود.مراتع وسیع، چشماندازهای زیبای کوهها و قله دماوند همراه با جریان چشمهسارهای کوچک و بزرگ، جاذبههای قابل توجهی را پدیدآوردهاند که میتوانند در فصل تابستان مورد استفاده علاقهمندان و گردشگران قرار گیرند.

اما آنچه که مهم بوده و مورد مطالبه جدی جامعه مدنی، مردم، کارشناسان و دغدغه مندان این حوزه قرار دارد، بررسی کارنامه عملکرد مدیران ارشد “سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور” به عنوان بزرگترین مرجع و مسول صیانت از منابع طبیعی ایران است. از سویی هم عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان در نشستی که در مورد بررسی چالشهای این محصول کشاورزی در کابل برگزار شده بود، تأکید کرد که هرچند چنین ابتکارهایی کوچک مینماید، اما در عمل آورندۀ تغییرات مهم در زندگی شهروندان و بهبود اقتصاد کشور است.

در تورهای طبیعتگردی سطح سختی هر تور مشخص شده است و شما نسبت به میزان توانایی جسمی و امکانات خود می توانید تور مورد علاقه خود را انتخاب کنید. پس اگر علاقه دارید برای ماه عسلتان به هاواییهای ایران بروید حواستان به زمانهای گفته شده باشد. برخلاف رگرسیون خطی که از مشاهدات موجود، برای تخمین مقادیر فراتر از محدوده مشاهده استفاده می­کند، این سیستم توضیح می­دهد که چرا بیشتر کاربردهای جنگل تصادفی، به طبقه­بندی اختصاص می­یابد.

این جنگل که در 45 کیلومتری شهرستان شاهرود واقع است بازماندهای از جنگلهای چند میلیون ساله هیرکانی است و جایی است که شما میتوانید در آن در میان انبوهی از ابرهای سفید و پنبهای قدم بزنید، عکس بگیرید و با موزیکی ملایم خاطرهاش را ماندگارتر کنید. آبشار مجن 12 متر ارتفاع دارد و بهترین زمان بازدید از آن بهار و تابستان است. بله تور جنگل های زیبای ایران پیمایش های جنگلی و بازدید از جاذبه های طبیعتی در جنگل های ایران مثل آبشار ها و آبگرم های و … کویر یکی از جاذبه های خاص کشورما ایران است و هر ساله در فصل پاییز و زمستان از کویرهای متفاوتی بازدید می کنیم و تور یک روزه تا چند روزه به صورت تور طبیعت گردی سبک و تورهای پیمایشی اجرا می کنیم.

حتما شما هم توی کتابها و مجلات و سررسیدها تصاویری از یک جنگل سراسر نارنجی که کفپوشی از برگ خشکشده در سرتاسر آن کشیده شده را مشاهده کردهاید. می پردازد که با نام کوله پشتی اجرا می شوند. بله تمامی تورها توسط زیرمجموعه NatureMount با نام کوله پشتی اجرا می شود. قلعه تاریخی و پایگاه سردار ایرانی، بابک خرمدین در این منطقه است که با نام قلعه بذ نیز شناخته میشود. داستان فیلم با اشاره به این افسانه به سالهای ابتدایی قرن ۱۹ باز میگردد و داستان زن ماجراجویی را به نام لیلی با بازی «Emily Blunt» را بازگو میکند.

دیدگاهتان را بنویسید