مسالک المحسنین/قسمت رابع – ویکینبشته

باز هم حتما توی ذهنتان صدای قدم گذاشتن بر روی این برگهای خشکشده را تصور کردهاید. با صدای بلند و مد سلام و آهنگ شرف ستایی درآمدند، یکسر به صدر اتاق رفتند نشستند. درنواحی مرکزی وارتفاعات بلند انواع میوه جات تازه وخشک، مواشی لبنیات وسبزیجات نیز از تولیدات کشور مامیباشد. هرچه در مدرسه از تصورات و آرزوهای آیندهٔ او شنیده بودم به اکثر آنها نایل شده. ولایت (استان) بادغیس از ولایتهای شمال غربی کشور افغانستان به مرکزیت قلعه نو است.

به همین دلیل جنگل گیسوم را یکی از زیباترین جنگل های شمال ایران میشناسند. در آن زمان مسئله اصلی تولید در مقیاس بالا بود، این موضوع به دلیل محدویتهای بشر در تامین معیشت خود الزامی بود. صاف نشستم و در حالی که مشغول تماشای ابرهای تیره ای شدم که برفراز دریای شمالی گسترده بودند، به همه ی چیزهایی فکر می کردم که در طول زندگی ام از دست داده بودم: زمانی که برای همیشه از دست رفته بود، دوستانی که مرده با ناپدید شده بودند، احساساتی که دیگر هرگز تجربه نمی کردم.

برای ما که در ایران زندگی میکنیم چنین تعریفی تنها نیمی از واقعیت است زیرا به خوبی میدانیم که در کنار نواحی گرم و خشک جنگلهای انبوه زیبایی هم وجود دارند که میتوان در آنها از هوای خنک و مرطوب لذت برد. اقامتگاه بومگردی ابر مهکده با نما و چیدمان سنتی و ساده، فضایی دنج و آرام را برای میهمانان خویش فراهم نموده تا با سبک زندگی مردمان روستایی آشنا شده و آرامش ناب ساده زیستی این مردمان خونگرم را دریابند. قشنگ درست نموده تا بسیار خوب حاصل میدهد و فروش میشود. علیالحساب در این تردید هستم تا قسمت چه پیش آورد.

که در آن گونههای گیاهی و جانوری متعدد و منحصر به فردی که فقط در این جنگل ها زیست بوم دارند دیده می شود. چنین دین پا فقط حقیقت اسلام و اساس متین او کلمهٔ توحیداست. اما در صورتی که ملت جاهل و دایرهٔ حشر بربر، رؤسا خائن و خودستا، دیانت معدوم، صداقت موهوم یقین بدانید که هیچ پیغمبر هدایت چنین قوم ضاله را قبول نمیکند و از میان ایشان که منتظر بلای آسمانی هستند میگریزد تا چه رسد به امثال بندهٔ ناقص و نافهم. اما به نظر می رسد حضور نیروهای امنیتی در این ولایت منجر به ایجاد تغییرات بزرگ در راستای تامین امنیت و بهبود و توسعه این ولایت نشده است.

چهارمین کارگاه ( ورکشاپ) آموزشی اعضائی رهبری کمیته ها احیا و توسعه جنگل پسته ولایت بادغیس امروز با صبحت های از روسای منابع طبیعی و تحقیق و ترویج زراعتی وزارت زارعت آبیاری ومالداری افغانستان و مسوول عمومی زراعت دفتر همکاری ها توسعه بین المللی دولت اسپانیا آسید در تالار کارگاه هااین دفتر گشایش یافت . بخاطر احیای مجدد جنگلات، باید تدابیر موثری روی دست گرفته شود و در ین راستا جلب کمک خارجی در پهلوی سایراقدامات لازمه ی دولت شرط اساسی میباشد. از جمله احیای جنگلات بادغیس به ارزش یک ملیون دالر گام ارزشمندی میباشد و در صورتیکه این پول ها به نحو مناسب بکار برده شود، رشد چشمگیر ی را در زمینه ارتقای محصول پسته شاهد خواهیم بود.

پس از کمی استراحت در روز آخر به سمت روستای کندوان خواهیم رفت، این مسیر حدوداً ۵۰ کیلومتری را با بارگیری دوچرخه در میدل باس، با وسیله نقلیه خواهیم رفت و تا شب در آنجا خواهیم بود. اما ملتی که درجات ترقی خدمات، ومراتب تحصیل تجربه و نتایج او، فضایح و سیئات و تملق و دروغ و نشر شنایع و ترهات است شخصی که شرف دارد چگونه میتواند آنجا معلم و مربی گردد؟

در مراحل اولیه لاروی این آفت از برخی میزبان های ترجیحی نظیر درختان بلوط، بید و توسکا تغذیه می کند اما لاروهای بالغ آن می­ توانند بیش از 500 گونه درخت و درختچه را مورد تغذیه قرار دهند. جنگل های بارانی همچنین به حفظ چرخه ی آب جهانی کمک می کند و بیش از 50 درصد آب های تازه در این جنگل ها ذخیره می شود. ۲۰ آبشار آن بیش از ۱۰ متر ارتفاع دارند. بهترین و زیباترین تصاویر از این جنگل در امتداد بزرگراه ۱۰۱ گرفته میشود اما حواستان به مکان پارک ماشینتان باشد.

اما در حال حاضر آماده ی دیدنت نیستم. حال از وصف این طبیعت بکر با شما سخن بگوییم که زبان از گفتن زیبایی هایش قاصر است. با این حال ، هنوز هم می توان آن را در کلمبیا ، اکوادور ، گویان ، ونزوئلا ، پرو ، سورینام ، گویان فرانسه ، جنوب شرقی برزیل و شمال آرژانتین یافت. برای سفر به این منطقه بهتر است بازهی زمانی اردیبهشت تا شهریور را انتخاب کنید و برنامهریزیتان برای این پنج ماه سال باشد.

منطقه ارسباران دارای آثار تاریخی ارزشمندی است که مسافران و گردشگران برای بازدید آن به این منطقه گردشگری و تفریحی سفر میکنند که از جمله این بناهای تاریخی و کهن میتوان به «دژ طوماسیاش»، «کلیسای نازینی» و «قلعه بابک»، اشاره کرد.در منطقه کوهستانی ارسباران، ییلاقهای فراوانی وجود دارد که از ویژگیها و خصوصیات ارزنده در این ناحیه به شمار میرود. پنجمین روز تور طبیعت گردی علاءالدین تراول، به بازدید از منطقه کوهستانی پتروپلیس اختصاص داده شده است. پوشش گیاهی ارسباران را درختان و درختچههای ممرز، کیکم، سماق، زرشک، انار وحشی، سیب وحشی، گلابی وحشی، تمشک و زغالاخته تشکیل میدهد که به طور متراکم بر روی دامنه کوههای فراوان این منطقه روییدهاند.

پوشش گیاهی جنگل ارسباران از قاعده خاصی پیروی می کند. این کتاب ، مجموعه ای از چندین داستان کوتاهه . در این صورت اگر مردم گمراه شود تقصیر ناصح نیست؟ شهرت این جنگل وسیع تنها بهخاطر ثروت منابع طبیعی، گیاهان و درختهای کهنسالش نیست. وانگهی جوانی که در بیستودو سالگی مهندس میخانیک یا دکتر شد این جور عالم بیتجربه را چگونه و در کجا میتوان وزارت داد. اگر هر تعلیمگرفته را وزارت بدهد باید پانصد وزارتخانه تشکیل نماید. مگر در سایر دول بعد از اتمام تحصیل تا در عضویت یک وزارت از دفترداری تا نایبی در ۲۰ و ۳۰ سال، تجربه را بر معلومات مکتسبی خود نیفزاید، در علوم و تنظیمات دایر وزارت خود چندین کتاب تألیف وانتشار ندهد، حسن توجه و اطمینان ملت را جلب نکند.

پیمان مولوی | کارشناس اقتصادی وقتی در پروس ساکسونی قرن ۱۸ میلادی علم جنگلداری مدرن را پایهگذاری کردند، شاید فکر نمیکردند در ایران ۱۴۰۰، ما از تجربه آنها برای اقتصاد و بورس ایران مثال بزنیم. رنان در جایی میگوید دین حق آن است که عقل را قبول نماید و علم اورا تصدیق بکند. در نزد عقل سلیم این مگر منتهای گمراهی نیست؟ مبعوثین هر عصری برای ارائه و تلقین همین معرفت یا عبادت روحانی برخاستهاند و دانایان عصر را به تشریح و تعلیم او گماشتهاند، که بشر را به این مسلک طبیعی هدایت بکنند و نصیحت نمایند. هر هادی و ناصح که غیر از این بما یاد بدهد مضل و مهلک ملت اسلام است.

دیدگاهتان را بنویسید