معرفي شهرستان نهبندان

علاوه بر امکانات مذکور باید به امکانات ورزشی، مثل صخره نوردی و مسیر کوهپیمایی در آن اشاره نمود. آب و هوای چشمه اعلاء، کوهستانی و سردسیر است و از تولیدات این منطقه میتوان به محصولاتی مانند آلبالو، گیلاس، زردآلو، گردو و سیب با آبیاری از چشمه اعلا اشاره کرد. این کوه از مشرق به رودخانه چلبار و از جنوب به تنگ بابااحمد و از غرب به صحرای هارکله و از شمال به تنگ شوکل و کوه کاظم بزگی (بژگی) و منطقه پبده منتهی میشود . در لواسان میشود از برخی ویلاها ایراد گرفت و گفت نزدیک خیابان است و ممکن است آرامش لازم را نداشته باشد.

قابل ذکر است که در سال ۱۳۵۲ شرکت پریه فرانسه، بعد از این که بررسی های لازم را درباره چشمه آب معدنی در ایران انجام دادند، برای اولین یک کارخانه بسته بندی آب ایجاد کردند و از چشمه اعلاء بهره بردند. البته برخی مسئولین این امر را انکار می کنند و می گویند که این کارخانه در فاصله ۲۰۰ متری چشمه اعلا، چاه عمیقی را حفر کرده است و از آب آن استفاده کرده اند. معمولا افرادی که قصد دارند به این مکان زیبا سفر کنند؛ ابتدا سری به سایت معتبر مستر بلیط می زنند، سپس با بهترین قیمت و کیفیت ممکن بلیط های سفرشان را به صورت آنلاین رزرو می کنند و به آن جا می روند.

سپس در قالب آبشاری پرخروش با هیاهوی بسیار به سمت زمین فرومیریزد و طراوت را به ارمغان میآورد. این آب های جاری، مواد و املاح موجود در صخره ها و سنگ های کوه را داخل خود حل کرده و به آب معدنی بسیار با کیفیت تبدیل میشود. آبهای ناشی از بارندگی به درون زمین نفوذ میکنند و با عبور از لایههای مختلف موجود در دل کوه تصفیه شده و املاح موجود در سنگها را در خود حل میکند و به یک آب معدنی عالی تبدیل میشود.

حضور چشمه های متعدد، آبشارهای خروشان، کوه های سربه فلک کشیده، یخچال های طبیعی و آثار مذهبی و تاریخی موجود در این شهرستان زیبا، از مهم ترین دلایل اهمیت آن در حوزه ی صنعت گردشگری است. کاشان یکی از شهرهای زیبای ایران با جاذبه های تاریخی و آب و هوای دلپذیر است. کاشان خانه های تاریخی دارد که به قرن 13 برمی گردد که با معماری و طراحی متناسب با فرهنگ و شرایط خاص این منطقه و با تزئینات زیبا است. منطقه گردشگري چشمه اعلا از تفرجگاههاي حاشيهٔ پايتخت است و در فاصله حدود ۴۵ كيلومتري شرق تهران و در ۴ كيلومتري شهر دماوند قرار دارد.

منطقه گردشگری چشمه اعلاء از جمله تفرجگاه های حاشیه پایتخت است که در فاصله ۴۵ کیلومتری شرق تهران و ۴ کیلومتری شهر دماوند، حومه بخش مرکزی قرار دارد. چشمه اعلاء با دو مظهر (منطقه خروج آب) مشخص در جنوب ارتفاعات دماوند واقع شده و اطراف چشمه پوشیده شده از رسوبات آبرفتی دوران چهارم زمین شناسی و آهک های سخت دولومینت است که با این وجود قدمت زیاد این چشمه موجب شگفتی است، زیرا توانسته با تغییرات آب و هوایی و آسیب های مختلف در طول زمان، تحت هر شرایطی همچنان به عنوان یک چشمه زنده و پا برجا باقی بماند.

اطراف چشمه پوشیده شده از رسوبات آبرفتی دوران چهارم زمین شناسی و آهکهای سخت دولومینت است. اطراف چشمه پوشيده شده از رسوبات آبرفتي دوران چهارم زمين شناسي و آهكهاي سخت دولومينت است. امروزه فشار خون یکی از رایج ترین بیماری هاست که درمان آن بسته به شرایط مختلف و انتخاب سبک زندگی ممکن است کمی سخت باشد. خشك كردن ميوه ها و نگهداري آن براي مصرف در فصل زمستان، در ايران، سابقهاي طولاني دارد و امروزه انواع شيريني، آجيل و ميوه هاي خشك از سوغاتيهاي مهم ايران است كه در بسته بنديهاي بهداشتي به مسافران عرضه ميشود.خاويار ايران، از جمله مهمترين و شاخص ترين غذاهاي ايراني براي مسافران است.

پس اگر برای خواص درمانی به دنبال آب معدنی با کیفیت چشمه هستید حتماً به محل این چشمه بروید، زیرا هیچ شرکتی در منطقه دماوند آب این چشمه را عرضه نمیکند. بنابراین میتوان نتیجه گرفت اگر مشتاق استفاده از آب چشمه اعلا، با خواص گفته شده در بالا هستید باید حتماً به این چشمه مراجعه کنید؛ زیرا هیچ آب معدنی شرکتی در منطقه دماوند از آب این چشمه استفاده نمیکند.

مرکز این ولسوالی تاکنون به نام فوشنج یاد میشود. گاهی یک مکان در نزدیکی شهر یا استان آنقدر دلنشین و جذاب است که میشود ساعت ها از آن لذت برد. از دوشاب بهتنهایی یا در پخت غذاها و شیرینیهای مختلف استفاده میشود. معمولا از این آش به عنوان صبحانه در فصل سرما استفاده میکنند. استان آذربایجان شرقی در كنار چهار استان اصفهان، یزد، سمنان و زنجان از قطب های صنعتی – معدنی كشور به شمار می آید و معادن مس این استان ذخیره قابل توجهی دارد.

در این بین، استان آذربایجان غربی با ۴۶ چشمه، استان مازندران با ۴۰ چشمه بیشترین تعداد چشمه های آب معدنی و استان کهگیلویه و بویراحمد تنها با ۱ چشمه، کمترین چشمه آب معدنی و آب گرم را دارا هستند. یکی از معروف ترین انواع چشمه، چشمه آب گرم است. بنا به تحقیقات انجام شده بر روی آب چشمه مشخص شده است که آب این چشمه با اثری که بر روی کلسیم، پتاسیم، منیزیم و سدیم میگذارد میتواند بر روی بیماری پرفشاری خون تأثیر گذار باشد؛ به عبارت دیگر نوشیدن این آب تا حدود زیادی در میزان کاهش فشاری خون مؤثر است، به همین دلیل مصرف آب چشمه اعلا را برای بیماران قلبی توصیه میکنند.

اغلب مسافرانی که به دیدن این چشمه طبیعی می آیند؛ می خواهند از آب گوارای آن برای درمان فشار خون استفاده کنند زیرا این چشمه بی نظیر دارای مقدار زیادی املاح مفید می باشد که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. تعطیلات حتماً نیاز به یک سفر چند روزه دارند، متأسفانه اغلب دوستان در تهران از مکانهای گردشگری موجود در اطراف تهران اطلاعی ندارند. در اسکله بندر ترکمن علاوه بر تماشای طلوع و غروب آفتاب و دریای بیکران می توانید انواع مانتو و لباس های رنگارنگ را در بازارهای موجود در این اسکله خریداری نمایید.

نکته بسیار مهم در مورد چشمه اعلا این است که یک شرکت تولید آب معدنی که برای اولین بار در سال 1352 توسط فرانسویها در 200 متری چشمه احداث شده است، آبهای معدنی را بسته بندی میکند و مدعی است که این بطریها از چشمه علا پرشده است. از نکات جالب توجه در مورد چشمه اعلا باید گفت که شرکت تولید آب معدنی دماوند که در سال 1352 به وسیله فرانسویها برای اولین بار در فاصله 200 متری از چشمه تاسیس شده، آبهای معدنی را به صورت بسته بندی ارائه میکند و ادعا میکند این بطریها از آب چشمه اعلا پرشده است.

دیدگاهتان را بنویسید