معرفی کتاب جنگل نروژی اثر هاروکی موراکامی

حسین پورحسین با تبریک اعیاد شعبانیه و هفته منابع طبیعی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: این اداره تنها با ۵۲ کارمند فعال شامل ۳۴ نفر ستادی و ۱۸ نفر در بخش حفاظت و همچنین ۳۰ نفر نیز از نیروهای استخدامی برخی شرکت های صنعت چوب تحت قرارداد با این اداره، ۸۰ هزار هکتار اراضی جنگلی و مرتعی در شهرستان بابل و هزار هکتار اراضی جنگلی و ساحلی بابلسر و فریدونکنار را تحت حفاظت و پوشش دارد. طی حکمی جداگانه از سوی خدا کرم جلالی رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز پنج شنبه چهاردهم مرداد ماه سیدوجیه الله موسوی به عنوان سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران- نوشهر وهمچنین کوروش خلعتبری به عنوان سرپرست دفتر جنگل کاری و پارک ها و ذخیره گاههای جنگلی ها معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان ، فرماندار آغاجاری گفت: این پارک جنگلی در مساحت ۱۳۰ هکتار و با اعتبار بیش از ۱۳ میلیارد ریال اجرا میشود. وی در مورد آفت موجود در منطقه کلیبر یادآوری کرد: در جنگلهای حوزه شهرستان کلیبر، آفت از نوع ابریشمباف ناجور است که در سال ۱۳۹۹ عملیات مکانیکی برای جمعآوری شفیره و لانههای زمستان گذران در سطح ۲ هزار هکتار انجام شد، ولی با توجه به تجربهای که وجود داشت کارشناسان گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیبعی و آبخیزداری آذربایجانشرقی و اعضای کارگروه تخصصی گیاه پزشکی اداره کل متشکل از اعضای هیات علمی دانشگاه تبریز و محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجانشرقی و متخصصان امر در ادارهکل منابع طبیعی از ابتدای امسال جنگلهای ارسباران را از نظرشیوع آفت وسطح گسترش مورد رصد و پایش قرار دادند.

این تنوع به معنای وجود چندین روش برای مدیریت پایدار یک جنگل است. جنگلی زیبا در غرب شهر کیوتو که آراشیاما نام دارد و با درختان بامبوی بلند خود، جاذبههای توریستی خاصی را به وجود آورده است. همچنین وجود تعدادی غرفه فروش مواد خوراکی و آشامیدنی، غرفه های اجاره دوچرخه، آلاچیق، منقل های پیش ساخته و نیز دستشویی عمومی اسباب آسایش هرچه بیشتر مراجعان را فراهم کرده است. همچنین خط پنج متروی تهران (خط تهران – کرج) و دو ایستگاه ایران خودرو و چیتگر نیز شما را پارک میرسانند. آدرس: برای دسترسی به پارک جنگلی خرگوش دره میتوانید از ایستگاه مترو چیتگر واقع در خط پنج مترو تهران – کرج استفاده نمایید که البته فاصله این ایستگاه تا پارک موردنظر کمی زیاد است و باید از تاکسی و یا اتوبوس های پایانه مترو استفاده نمایید.

آدرس: وارد آزادراه تهران-کرج شوید. همچنین در صورتی که از خودروی شخصی استفاده می کنید، بزرگراه تهران را به سمت کرج ادامه دهید و از خروجی بلوار چوگان (ورودی اصلی ورشگاه آزادی) وارد شوید تا به پارک برسید. متأسفانه در سالهای اخیر با توجه به عبور بزرگراه همت از کنار پارک جنگلی وردآورد و افزایش شدید ارزش زمین در حوالی این بزرگراه بخشی از این پارک توسط شهرداری تخریب و در اختیار تعاونیهایی وابسته به شهرداری قرارگرفته است تا در آن ساختوساز صورت پذیرد. بوستان جنگلی کوهسار در شمال باختر محلهٔ شهران و شمال محلهٔ کن که جزء منطقه ۵ شهرداری تهران است، قرار دارد که از رودخانه کن در غرب شروع شده و تا رودخانه فرحزاد در شرق ادامه می یابد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بابل، بابلسر و فریدونکنار به کاهش چشمگیر مساحت جنگل های هیرکانی اشاره کرد و گفت: مساحت این جنگلها از ۳/۴ میلیون هکتار در سال ۱۳۴۷ به ۱/۲ میلیون هکتار تاکنون رسیده است. معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به احیای قنوات با آبخیزداری گفت: یکی از راه حلهای اصلی مدیریتهای آب و خاک، آبخیزداری است. این در حالی است که ناژوان یک بیشه زار طبیعی در کرانه زایندهرود و تشکیل شده از باغها میوه است و باغهاآن تفاوت زیادی با شاخصههای باغ ایرانی دارد. درمتن ها اشارات زیادی دربارۀ مردمان شمالغرب امپراطوری موریان بشمول یاوانا ها (یونانیها) و کمبوجا ها وجود دارد.

در این بخش می خواهیم برای رزرو اقامتگاه در محمودآباد با اقامتگاه و ویلاهای مناسبی که در این شهر وجود دارند آشنا شویم. منابع مشابه، بعضی اوقات اشاره به وخشو(آمودریا) بحیث مرزشمالی بهارت- ورشه یا جمبو- دویپا (هند) دارند که درمتنهای بعدی هندی یافت میشود. اگر دوست دارید از آمازون دیدن کنید باید به کشورهایی مثل برزیل یا پرو بروید. اما سوال اینجاست که چه زمانی برای بازدید از ارسباران مناسب است؟

ایستگاه مترو شهید همت هم در قسمت جنوبی این پارک قرار دارد، اما برای رسیدن به مرکز پارک و جاذبههای آن مثل پل طبیعت راه طولانیتری را باید پیادهروی کنید. او بار اول یک حاکم یفتلیها بنام ترخان نیزک را شکست میدهد که از مرکز خویش در بادغیس (غرب بلخ) یک ائتلاف قوتهای ضد اعراب درساحه را تشکیل داده است. طراحیهای بالای بعضی سفالیها یاد آور سفالی نمازگا 3 (مرغزار جیوکسور) و افزار کویته از مندیگک و وادی کویته است.

بعضی سفالی های چرخساخت از این زمان مربوط بـه قلعۀ گل محمد/توگای هست که این دوره را مربوط بـه انکشاف مـهرگار درعین ساحۀ وسیع مانند مندیگک 1 و 2 درجنوب افغانستان قرارمـیدهد. بسیاری از کارشناسان و فعالان میراث طبیعی معتقدند بارگذاریهای ایجاد شده علاوه بر اینکه پایداری اکولوژیکی این منطقه را تهدید کرده، بیشه ناژوان را از چهره طبیعی خود دور کرده و بیشتر جنبههای تصنعی به آن داده است. فعالان محیط زیست و دوستداران اصفهان بارها علیه آنچه که چهره طبیعی ناژوان را دستخوش تغییراتِ به گفته آنها غیرضروری کرده معترض بودهاند اما صدای آنها هیچگاه شنیده نشد و اماکن تفریحی و گردشگری در بیشه ناژوان هر روز توسعه بیشتری پیدا کرد.

امروز اما چهره طبیعی ناژوان رو به زوال گذاشته و علاوه بر تخریب و تغییرکاربری باغهایش در اثر خشکسالی های متمادی عرصههای این پهنه طبیعی با اماکن تفریحی گوناگون احاطه شده است. پارک جنگلی چیتگر با مساحت ۱۴۵۰ هکتاری،علاوه بر طبیعت زیبا و امکان طیبعت گردی ، امکانات تفریحی دیگری نظیر پیست اسکیت، پیست دوچرخه سواری و نیز مسیرهای ویژه دوچرخه سواری در این پارک طراحی شده و در اختیار مراجعان قرار دارد. در شمال دریاچه چیتگر شاهد پارک بزرگ آبشار تهران هستیم که یکی از مناطق تفریحی بزرگ منطقه 22 است. رودخانه طلا که این نام را از رنگش گرفته است از دریاچه نمک عبور میکند و به دلیل واکنشهای شیمیایی اسیدی و بازی به رنگ زرد در میآید.

باید بگویم که بله، البته اگر آن جنگل، پارک جنگلی النگدره باشد. آدرس: برای رفتن به این بوستان زیبا باید وارد بزرگراه آزادگان تهران شوید. آدرس: بهترین راه دسترسی به بوستان جنگلی سوهانک، از میدان نوبنیاد و طی کردن اتوبان ارتش و امتداد جاده لشگرک به سمت شمال است. پارک های جنگلی تهران بخصوص زمانیکه شهر دچار آلودگی بسیار است ، جایی ست برای نفس کشیدن درختان این پارکهای جنگلی باعث می شوند اندکی هوا برای تنفس وجود داشته باشد .امروزه که زندگی بسیاری از افراد پر از مشکلات و درگیری های زیاد کاری است مردم به دلیل کمبود وقت و هزینه به جای سفر به روستاها می توانند در کنار پارکهای جنگلی تهران اندکی استراحت کنند و لذت ببرندو مشکلات زندگی را چند ساعتی فراموش کنند .یکی از بهترین تفریحات آن هم در کلانشهری همچون تهران که شلوغی و آلودگی در برخی از نقاط آن آرامش را از مردم این شهر دور کرده است، بازدید از پارک های جنگلی تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید