منظومه حیدربابا مولود آن خاطرات است

فلاخن مانندی است بزرگ که بر سر چوبی تعبیه کنندو سنگ در آن کرده به طرف دشمن اندازند. فرهنگهای فارسی در ذیل منجنیک آرند: فلاخن بزرگی باشد که آن را بر سر چوب بلندی تعبیه نمایند و از بیرون ، دیوار قلعه را بدان ویران سازند و از درون قلعه خصم را از آمدن به پیش قلعه منع کنند و معرب آن منجنیق است . بر وزن و معنی منجنیق است و منجنیق معرب منجنیک باشد و آن فلاخن مانندی است بزرگ که بر سر چوبی تعبیه کنند و سنگ و خاک و آتش در آن کرده به طرف دشمن اندازند.

صاحب قاموس گفته که معنی منجنیک ، من چه نیک ، یعنی من چه نیکم برای کارهاو این خالی از تکلف نیست . این آبگرم با آبدهی ۹ لیتر در ثانیه در ردیف آبهای کلروره، هیپوتونیک گازدار و خیلی گرم بوده و علاوه بر اینکه در بین آبگرمهای استان اردبیل ویژگیهای منحصربهفردی از آن خود کرده، در بین آبگرمهای شناخته شده کشور نیز در رتبه گرمترین آبگرم قرار گرفته است. قسمی چراغ که مخزنی دارد و در آن مایعی قابل احتراق چون روغن و نفت و غیره ریزند و فتیله ای در آن غوطه ور باشد و بر سر لوله ای از آبگینه دارد که شعله رااحاطه کند.

کاظم قدری ، در فرهنگ مفصل ترکی خود این کلمه را فارسی دانسته و در عربی نیز به همین صورت «منجوق » و به معنی قسمی علم وارد شده . این چشمهها از شمال به ارتفاعات و تپههای پوشیده از جنگلهایی با درختان سوزنی برگ میرسد، از جنوب مشرف به درههای پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچهها است. این شهرستان در دامنه شمال غربی کوه های سهند و در ۲۰ کیلومتری جنوب شرق دریاچه ارومیه قرار دارد. این کتیبه به ساردوی دوم ( ۳۳-۷۵۰ ق.

در فارسی به معنای سهل انگار، بی قید. استان آذربایجان شرقی در گذشته بخشی از سرزمین تاریخی ماد بوده که به «ماد کوچک» شهرت یافته بود. مثلاً در کتاب ایلها و چادر نشینان ایران میخوانیم که : اقوام کهگیلویه در قسمت مشرق و مغرب ارتفاعات در بند پارس زندگی می کرده اند و از گذشته های بسیار دور انزانی و انشانی نامیده شده اند و در تمام حکومت سلسله های ایلامی نقش جنگ ، صلح ، یاری و دشمنی داشته اند و چون سفراء بابل سومر و اکاد از بین النهرین به سرزمین سوزیان یا خوزستان ایلامی رسیده اند ، از قلل این کوهستانها و از جنگلها و بویژه از مردان جنگی و دلیر آن در گزارش ها و الواح خود یاد کرده اند ۲ .

طول این تالاب از روستای دیم قشلاق تا چشمه ثریا ۳۵ کیلومتر و عرض آن برجسب وضعیت توپوگرافیک تعییر کرده و در دو سمت مرز ادامه می یابد. محمدبن یوسف هروی در بحر الجواهر گوید: اجزاء دَسمة تختلط بلطیف الجبنیه عند انفصال ماءالجبن و ینفصل عنه بالغلیان ؟ در زمان شيخ عليخان زنگنه صدر اعظم صفوي به آباداني و رونق كرمانشاه افزوده شد، ولي در دوره افشاريه مورد هجوم عثمانيها قرار گرفت. چشمه آب معدني كندوان بعد از خروج از زمين در منبعي جمع مي شود و مورد استفاده قرار مي گيرد.

در سال 617 هجري قمري و در حمله مغول به ايران، سرخس به عنوان سنگر اول، مورد غارت و ويراني قرار گرفت. به گزارش ایسنا، با بهره برداری از این طرح ۲۶۶ خانوار در مجموع ۷۹۸ نفر جمعیت از مزایای آب شرب سالم بهره مند شدند. این چشمه زیبا که با وجود پوشش گیاهی خود زیبایی خاصی به خود گرفته، در شمال غربی پناهگاه حیات وحش بختگان واقع شده است و منبع اصلی برای تغذیه کردن تالاب طشک می باشد. وی افزود: به سبب وزش باد آتش به مناطق بالادست چشمه زاو سرایت کرد که با تلاش نیروهای محیطبان و جوامع محلی حریق ساعت ۲۰ مهار شد و فعلا آتش فعالی در منطقه وجود ندارد.

اینان در همان چادرهای نمدی ترکمن زندگی میکردند، اما دیر و بندرت اوبه یا محل سکونت خود را عوض میکردند و در نتیجه محلی که آنها در آن بسر میبردند بسیار کثیف و نامناسب مینمود. غذاهای محلی نظیر چکدرمه، قطاب، بورگ همچنین انواع غذاهای درخواستی در این خانه بومی طبخ می شود. به احتمال فراوان در این دوره زمانی تا سال 1297 هـ . در هر صورت قدمت قطعي هسته اوليه شهر بلداجي را تا حدود 250 سال پيش تخمين ميزنند.

حوضچه های طبیعی این آبشار به صورت طبیعی و پله ای آب را از سرچشمه آبشار به انتهای مسیر می رساند. علاوه بر آن این آبگرم برای بیماری هایی همچون دردهای مفصلی و نظیر آن بسیار مناسب است. به وزن و معنی منجنیق که معرب آن است و آن فلاخنی است بزرگ که بر سر چوب بلند نصب کنند و از بیرون قلعه را بدان ویران سازند و از درون خصمان از آمدن بازدارند.

در قاموس آمده : منجنیک به معنی «من چه نیک »، یعنی من چه نیکم برای کارها. نوعی از فلاخن بزرگ که بر سر چوبی قوی تعبیه کنند و سنگهای کلان در آن نهاده بر دیوار قلعه زده دیوار می شکنند و این معرب من چه نیک است و الادر خاص عربی جیم و قاف در هیچ کلمه نیامده است چون در زمانه ٔ سابق آلت مذکور به جهت قلعه گیری کمال مفیدبود، لهذا تفاخراً به این اسم مسمی گشت بعد از آن معرب کردند. این قلعه کاربرد نظامی داشته و به همین دلیل روی ارتفاعات بناشده است.

در ارتفاعات مقدم سهند غربي ، كوه سنگي مجزايي در دره سربرآورده كه به داش قلعه ضحاك معروف است. سخت گیرد ظالمان را در حصار. در هنگام حضور نیروهای خارجی در افغانستان، نیروهای امریکایی یک پایگاه نسبتاً بزرگ نظامی در این ولسوالی داشتند، اما چند سال پیش این مرکز نظامی را ترک کردند و مسوولیت آن به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار شد. فارسی منجنیق است و منجنیق معرب و در اصل این لغت فارسی من چه نیکم بوده که به عربی ما اجودنی ترجمه آن است و آن آلت سنگ اندازی است .

دیدگاهتان را بنویسید