نهضت جنگل – ویکی فقه

پارک جنگلی النگ دره به مساحت ۱۸۵ هکتار و در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران قرار گرفته است. در پارک جنگلی النگدره، به قدری مناطق و مناظر زیبا وجود دارد که هر فردی که یک دوربین عکاسی یا گوشی هوشمند به همراه داشته باشد، می تواند خاص ترین و بی نظیر ترین مناظر را به ثبت برساند. در کنار تبلیغات رنگارنگ چاپ کتاب بدون مجوز و چاپ کتاب فوری باید به این نکته توجه داشته باشید که هر گونه چاپ کتاب بدون مجوز، کپی غیرقانونی کتاب یا ترجمه کتاب بدون پرداخت حق مؤلف، علاوه بر این که میتواند مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند، آسیب غیرقابل جبرانی به صنعت نشر وارد میکند.

ناشر تصمیم میگیرد که براساس محتوای کتاب چه جنسی از کاغذ یا جلد مانند سلفون را برای کتاب انتخاب کند. انتشارات لمبرت آلمان Lambert: این انتشارات در کشور آلمان فعالیت مینماید و در سایت آمازون که ۷۰ درصد کتابهای جهان در آن قرار میگیرد نیز به صورت بالقوه فعالیت دارد. علاوه بر این افراد سودجویی نیز از عدم نظارت کافی بر بازار نشر سو استفاده میکنند و با سرقت ادبی اقدام به کپی یا چاپ بدون اجازه کتابها مینمایند.

معمولاً نویسندهها برای چاپ کتاب در خارج از ایران ابتدا با یک آژانس ادبی قرارداد امضا میکنند و این آژانس ادبی است که با ناشران مختلف ارتباط گرفته و حق تألیف یا ترجمه کتاب را به آنها میفروشد. به گفته وی، سرویهای انجام شده در سال 1381 نشان میدهد که هزاران هکتار زمین از وجود جنگلات پاکسازی شده و در حال حاضر کمتر از یک درصد ساحه سبز در کشور وجود دارد.

بر اساس عرض جغرافیایی، سه نوع جنگل وجود دارد: شمالی، معتدل و گرمسیری. عود جنگل بارانی به عنوان خوشبو کننده هوا با برندهای مختلفی به بازار عرضه می شود. انتشارات جنگل با این هدف پیش می رود که هیچ فردی در سطح جامعه به دلیل دسترسی سخت به کتاب یا محصولات آموزشی از پیشرفت و آگاهی جا نمان و بتواند به منابع مورد نظر خود در حداقل زمان دسترسی داشته باشد. هرچند بازدید از آن در فصل زمستان و برف بازی و یا در پاییز و هنگامی که برگ های درختان رنگ های زیبایی به خود گرفته اند نیز خالی از لطف نیست.

سودجویان از نا آگاهی افراد نسبت به مراحل چاپ کتاب به صورت قانونی و مشکلاتی همچون طولانی بودن مدت انتظار برای دریافت مجوز چاپ بعضی از کتابها نیز استفاده کرده و نویسندگان جوان را به دام چاپ کتاب بدون مجوز میاندازند. هزینه داوری و ارزیابی کتاب، هزینه پیش از تولید و انتشار آن در خارج از کشور، از نویسنده کتاب دریافت میشوند. بهنگامیکه از هر گوشهٔ کشور ناله و فریاد بلند میشد، اینان با دل آسوده بسیج سفر میکردند، ولی پیش از آنکه بروند در تهران یک شورش کوچکی برخاست.

پارک آبوآتش و پل طبیعت؛ از مدرنترین سازههای جدید تهران است که معماری آن فوقالعاده است و محلی برای لذت بردن از فضای شهر تهران بر بلندای تپه عباسآباد است. مسلما دیدنیترین مکان خود جنگل ارسباران است اما شما میتوانید علاوه بر خود جنگل و طبیعت زیبایش به سراغ دیدنیهای تاریخی مختلف دیگر نیز بروید. در کنار درختان مختلف، ارسباران دارای تنوع گیاهی و قارچی بالایی است و گفتنی میشود که از ۲ هزار و ۴۰۰ گونهای گیاهی که در آذربایجان یافت شده، حدود هزار و ۴۰۰ گونه آن مربوط به جنگل های ارسباران هستند.تنوع قارچهای شناساییشده در این منطقه نیز ۲۵۰ گونه بوده است.

انتشارات Harper Collins: انتشارات هارپر نیز در سال ۱۹۸۹ در کشور آمریکا و در شهر نیویورک تأسیس شده و همچنان مشغول به کار میباشد. انتشارات John Wiley & Sons: این انتشارات در سال ۱۸۰۷ (۲۱۱ سال قبل) تأسیس شده است. به همین دلیل است که باید از یک کارشناس نشر بین الملل کمک بگیرید یا کار چاپ کتاب خود را ابتدا در ایران و با کمک یک انتشارات معتبر انجام دهید و سپس اقدام چاپ کتاب خود در خارج از ایران نمایید. در این مرحله باید از یک کارشناس نشر بین الملل یا فرد آشنا به مسائل حقوقی کمک بگیرید.

لیست زیر به شما کمک میکند تا یک انتشارات معتبر برای خود پیدا کنید و با آنها ارتباط برقرار نمایید. وی ادامه داد: به طور کلی همکاری فائو در چنین مواردی، کمک فنی است نه کمک مالی ولی در برخی پروژههای کوچک، کمک مالی هم میکند. در حالی که شاید از آسیبهایی که این عمل به صنعت نشر و نویسندگان وارد میکند آگاه نباشند. ما در چاپخانه جنگل با توجه به این موارد، از چاپ هرگونه کتاب بدون مجوز خودداری کرده و برای حمایت از نویسندگان جوان عزم خود را جزم کردهایم.

حتی در صورتی که کتاب مورد نظر ویژگیها و استانداردهای لازم از سوی انتشارات جنگل را داشته باشد، اقدام به چاپ رایگان کتاب خواهیم کرد. انتخاب ناشر بین المللی برای چاپ کتاب اهمیت زیادی دارد، گاهی اوقات شما باید با چندین ناشر و آژانس ادبی ارتباط برقرار کنید تا بتوانید نظر یکی از آنها را برای چاپ کتاب در انتشارات خارجی جلب نمایید. انتشارات Penguin Random House: انتشارات پنگوئن یکی از معروفترین انتشاراتی خارجی بوده که در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا قرار گرفته و در سال ۱۹۲۷ تأسیس شده است.

انتشارات Hachette Livre: این انتشارات در سال ۱۸۲۶ تأسیس شده و هم اکنون یکی از بهترین انتشارات کشور فرانسه میباشد. در این مقاله با نحوه چاپ کتاب در انتشارات خارجی و بین المللی آشنا شدیم. همچنین توصیه میکنیم نتنها برای چاپ کتاب، بلکه حتی برای استفاده از سایر خدمات چاپی مانند چاپ سررسید نیز تنها از خدمات مراکز چاپ دارای مجوز استفاده نمایید. از طرفی، PDF های غیرقانونی نیز مشکل دیگری است که با گسترش سایتهای اینترنتی به چاپ کتاب بدون مجوز دامن زده است.

به طور کلی کتاب بدون مجوز معمولاً داری شناسنامه یا همان شابک و فیپا نیست. در مواردی دیده شده حتی افراد فرهیختهای مانند افرادی که قصد چاپ کتاب علمی یا تبدیل پایان نامه به کتاب را دارند نیز اسیر دسیسه چینیهای افراد سودجو شدهاند و متاسفانه اقدام به چاپ کتاب غیر قانونی کردهاند. فرآیند چاپ کتاب در خارج از کشور میتواند بسیار پیچیده و سخت باشد اما با کمی تلاش و کمک گرفتن از افراد حرفهای امکان پذیر خواهد بود. شما با چاپ کتاب در ایران و با کمک چاپخانه جنگل، علاوه بر اینکه میتوانید فرآیند ارتباط گرفتن با انتشارات خارجی را سادهتر کنید، میتوانید شابک و بسیاری از مراحل چاپ کتاب را به سادگی انجام دهید.

مأموران دولت شوروی نیز، برخلاف توافق انزلی، از تحویل تأسیسات بندری در انزلی و نفت در رشت و برگرداندن اموال تجار ایرانی در باکو، که به دولت جمهوری وعده کمک مالی داده بودند، خودداری کردند و نیروهای مسلح جدیدی از قفقاز ، بدون درخواست و اطلاع سران جنگل، وارد ایران کردند. از طرفی کیفیت چاپ خوبی ندارد، صفحه بندی صفحات به درستی انجام نگرفته و حتی شاهد حذف بعضی از صفحات کتاب هستیم.

شما میتوانید از طریق تماس با شماره تلفن ۰۲۱۵۴۱۱۳ با کارشناسان مجتمع چاپ جنگل ارتباط برقرار کنید یا از طریق مراجعه به صفحه سفارش چاپ کتاب در چاپخانه جنگل، به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت کنید. شما میتوانید در ابتدا اقدام به چاپ کتاب انگلیسی کنید یا بعد از نگارش کتاب به زبانی فارسی آن را به زبان انگلیسی ترجمه کنید و برای انتشارات خارجی ارسال نمایید. این انتشارات در سال ۱۹۲۴ تأسیس شده است. انتشارات Oxford University Press: انتشارات معروف آکسفورد متعلق به دانشگاه آکسفورد است که در سال ۱۵۸۶ تأسیس شده و در کشور انگلستان واقع شده است.

این انتشارات واقع در آمریکا و شهر نیویورک است. برای نمونه میتوانید مسیر ۲/۵ کیلومتری جنوب شهر گرگان را در پیش بگیرید و رهسپار روستای زیبای «توشن» شوید. این مقام مسوول دولتی در بادغیس همچنان حاکمیت محلی هرات را نیز از عوامل چیده شدن پسته پیش از موعد قانونی آن دانست و گفت که بخشی از جنگلات پسته در غرب افغانستان مربوط به ولایت بادغیس است و بیتوجهی مسوولان محلی هرات نیز منجر میشود تا در ماه سرطان دهها تن از مردم هرات بر علاوه هجوم به جنگلات پسته مربوط به ولایت هرات، به چیدن پسته در جنگلات بادغیس نیز میپردازند.

در چنین شرایطی، صنعت نشر بیش از پیش در حال ضربه خوردن از این پدیده شوم است. چاپ کتاب بدون مجوز و سرقت ادبی مسئله تازهای نیست و صنعت چاپ و نشر ایران از ابتدا تا کنون با این پدیده شوم درگیر بوده است. با این حال، بر اساس قانون، چاپ کتاب بدون مجوز امکان پذیر نیست و افرادی که اقدام به این عمل میکنند علاوه بر وارد کردن صدمات جبران ناپذیر به صنعت نشر، از لحاظ اخلاقی نیز مرتکب عملی نا بخشودنی میشوند. عدم ویراستاری مناسب، استفاده از کاغذ بی کیفیت و تغییر در محتوای کتاب نیز از نشانههای یک کتاب بدون مجوز و کپی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید