نگاهی به جذاب ترین مناطق دیدنی طالقان

غار پنجعلی یکی از تاریخی ترین جاهای دیدنی طالقان است بطوریکه گفته می شود قدمت آن به هزار سال پیش از میلاد برمیگردد. خوروین دارای آثار تاریخی مانند امامزاده و دو تپه باستانی خوروین به نامهای «گنج تپه» و «سیاه تپه» آثاری متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد مسیح به دست آمده است. و قجهلی بودن (این اصطلاح را خود مردم منطقه به کار می برند یعنی اینکه اکثر زمینها و کوههای منطقه برفگیر بوده و تا نیمه های بهار نیز دارای برف می باشند) صحرای این روستا باعث می شود که مرتع غنی ای بوده و محصولات دیمی خوبی داشته باشد، مردمان زرنگ و پرتلاش و سخت کوش و فرزندان باهوش این روستا شهرت منطقه ای دارند.

آبشار پیرسقا از دیدنیهای این منطقه به شمار میرود که در دامنه کوهی موسوم به پیرسقا واقع در چهل کیلومتری جنوب قره آغاج قرار گرفته است. بهترین زمان برای بازدید از این منطقه اردیبهشت ماه است. راوی داستان ناظم مدرسه است؛ او به دنبال راز این نقاشی است و بعد از پانزد سال مدل این نقاشی را پیدا میکند. او میگويد من عالم غيب را نمیبينم و از آن خبر ندارم؛ آنوقت با اين كه میگويد من خبر ندارم، در عين حال بطور قاطع میگويد نيست! فضاهای عشایری:کـوچ در نـزد عـشـایـر بختیاری زمان و آداب خود را دارد بطور متوسط 15 تا 20 روز طول میکشد تا عشایر بختیاری از قشلاق به ییلاق و بالعکس برسند در بین راه در ایلراهها ،عشایر تور کوچ برگزار می کنند.

کظم در لغت به معنى بستن سر مشکى است که از آب پر شده باشد، و بطور کنايه در مورد کسانى که از خشم و غضب پر مى شوند و از اعمال آن خوددارى مى نمايند بکار ميرود. فرو بردن خشم بسيار خوب است اما به تنهائى کافى نيست زيرا ممکن است کينه و عداوت را از قلب انسان ريشه کن نکند، در اين حال براى پايان دادن به – حالت عداوت بايد کظم غيظ توام با عفو و بخشش گردد، به همين جهت بدنبال صفت عالى خويشتن دارى و فرو بردن خشم، مسئله عفو و گذشت را بيان نموده، البته منظور گذشت و عفو از کسانى است که شايسته آنند نه دشمنان خون آشامى که گذشت و عفو باعث جرأت و جسارت بيشتر آنها مى شود.

وقتی که برادرش به خانه آمد و از مسافرت برادر خود آگاه شد بر اسب خود سوار شد و شهر را ترک کرد تا برادرش را ببیند و با او خداحافظی کند، چون به او رسید و با او خداحافظی کرد و خواست باز گردد، با خود گفت که خوب است من هم با برادرم به زیارت امام رضا (علیه السلام) بروم! آنگاه درون سوراخ هاي ايجاد شده در سنگ ها مايعي تزريق مي شود تا گرما به سطح زمين منتقل شود. اين حرارت به طريقه هاي متفاوتي از جمله فورانهاي آتشفشاني، آبهاي موجود در درون زمين و يا بواسطه خاصيت رسانايي از بخش هايي از زمين به سطح آن هدايت مي شود.

آبگرم قهوه سویی سرعین از نظر رده بندی شیمیایی جزء آبهای بیکربناته سدیک و کلروره کلسیک آهن دار میباشند آبها در نتیجه تأثیر گاز کربنیک در اکسیدها، هیدرات ها و کربناتهای آهن در محیط احیاءکننده بوجود میآیند, در ترکیب آبهای گرم سرعین آهن سیلیسی و انیدرید کربنیک (CO2) موجود میباشد لذا طعم فلزی ترکیبات آهن و گزندگی دی اکسید کربن را دارد در روی سنگهای مخزن و مجرای آب رسوب زرد و قرمز رنگی وجود دارد که حاکی از وجود اکسید آهن است این آبگرم بر خلاف تصور همگان، فاقد گوگرد و گاز H2S بوده و بنابراین بی بو میباشد.

لذا ادعای روستاهای اطراف مبنی بر مالکیت باداب سورت اروست کاملا بی اساس است. چشمههای اسرارآمیز سورت مشتمل بر دو چشمه با آبهای کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه میباشند. به گزارش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان؛ چشمههای آب گرم یکی از زیباترین و در عین حال اعجاب انگیزترین جلوههای طبیعی جنوب سیستان و بلوچستان به شمار میرود که همواره مقصد گردشگری مردم استان و گردشگران دیگر نقاط ایران است.

استان اردبیل با دارا بودن بیش از ۱۱۸ دهنه چشمه معدنی (به نقل از کتاب درمان با آبهای معدنی تألیف تورج مهدیزاده – مریم پنجعلی اصل – انتشارات باغ اندیشه ۱۳۸۲) مقام اول را در ایران از این نظر داراست. برد گوری ها :بردگوری ها (سنگ گبری ها) قدیمی ترین آثارسنگی استان می باشند کهبه دوره ی ماد تا پایان دوره ی ساسانیان تعلق دارد . سپس براي نفوذ به درون سنگ ها بايد مته هاي بادي را با فشار زياد به کارانداخت تا سنگ ها شکسته شوند. اين همرفت مخصوصا در مورد يک رگه بخار اهميت دارد، از اين انرژي زمين گرمايي (با انرژي بالا) بسيار جالب براي توليد الکتريسته استفاده مي شود.

جالب توجه اينکه در اينجا نخستين صفت برجسته پرهيزکاران انفاق ذکر شده، زيرا اين صفت نقطه مقابل صفات رباخواران و استثمارگران مي باشد، به علاوه گذشت از مال و ثروت آنهم در حال خوشى و تنگدستى روشنترين نشانه مقام تقوا است. جالب است که بدانید چشمه دیمه یکی از سرشاخه های اصلی زاینده رود است، آب این چشمه در زمره مفیدترین و در عین حال پرخاصیت ترین آب های جهان قرار گرفته و کارخانه آب معدنی کوهرنگ نیز از آب این چشمه استفاده می کند. این پیست دارای سه محوطه ی تفکیک شده جهت خانواده،آقایان و خانمها بوده و به دلیل طولانی بودن فصل سرما وآرامش اکثر روز ها در تمام فصل زمستان قابل استفاده است.

استان مرکزی دارای ۷۸ مرکز آموزش عالی است که از این تعداد ۱۲ مرکز دولتی، ۱۳ مرکز پیام نور، ۲۳ مرکز علمی – کاربردی، ۱۹ مرکز آزاد اسلامی و ۱۱ مرکز غیرانتفاعی هستند. در این مقاله گردشگری از بیتوته سفر میکنیم به استان جنگلی و سرسبز” گلستان” و به آبشار جذاب و دیدنی آق سو در جنگل گلستان كه از جمله آبشار های پلكانی و كم نظیر كشور می باشد. رشد روز افزون جمعيت‚ توسعه شهر نشيني و نيز اقتصاد انرژي در كشور ما توليد 90000 هزار مگاوات برق در سال 2020 را اجتناب ناپذير ساخته است.

فاصله هتل لاله با مراکز خرید شهر بسیار کوتاه است. خلاصه ساک لباس عروسو برداشتیم و راه افتادیم سمت کشتی چون از قبل هم با کاپیتان هماهنگ بودیم برا عکس گرفتن وکاپیتان جوان کشتی هم خیلی استقبال کرد از این قضیه و گفت اولین بار چنین اتفاقی میافته تو کشتیمون . اگر شما هم دوست دارید فرزندان خود را با فرهنگ لباس و سبک زندگی مردم دوره های قدیم آشنا نمایید، بهترین گزینه موزه مردم شناسی اصفهان است. مطابق آيه شريفه: “ان اكرمكم عندالله اتقاكم؛ گراميترين شما نزد خدا، با تقواترين شماست ” (حجرات/13)، معيار كرامت نزد خدا، تقواست و هر چه تقوا بيشتر باشد، كرامت هم نزد خدا افزونتر است.

دیدگاهتان را بنویسید