پارک جنگلی النگدره – مجله مِستر بلیط

این جنگل زیبا در پارک جنگلی النگدره واقع شده است و همانگونه که از پارکهای جنگلی انتظار داریم، امکانات مختلفی در اختیار گردشگران قرار داده میشود. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده حوزه چلچای دارای مساحت 25680 هکتار و در جنوب منطقه مینودشت استان گلستان و در جنگلهای هیرکانی خزر شرقی واقع شده است . جنگلهای بخش غربی و شمالی را میتوان با کیفیت زیستگاهی خوب برای حیات وحش دانست و جنگلهای بخش غربیبه سایر بخشهای جنگل هیرکانی از طریق گذرگاههای طبیعی وصل شده است. تغییراتی که می توانید اعمال کنید، شامل کم و زیاد کردن تعداد محصولات و حذف آن ها از سبد خرید است.

هر کدام از این متغیرها در سالهای گذشته کم یا زیاد شده است اما برآیند وضعیت هشدار دهنده است. فاصله زیاد تا شهر تنکابن و همچنین مشکل اشتغال باعث مهاجرت عمده به روستاهای مجاور و شهر شده است. بر طبق زمین شناسی حوزه ، نوع اصلی فرسایش ورقهای و فرسایش از طریق جاری شدن است. نوع اصلی فرسایش به صورت ورقه ای در سرزمینهای با شیب تند است. از این رو این محل هم در حال حاضر به استادسرا معروف شده است. این موزه در محل کاخ سلطنتی رامسر و در مجاورت غرب هتل بزرگ قرار داشته که علاوه بر اشیایی که به نمایش گذاشته ساختمان کاخ نیز دیدنی است.

بارش سالانه در این منطقه بین 707 میلی متر و 798 میلی متر در نوسان است (با حد متوسط 766 میلی متر) و حداکثر بارندگی در ماه مارس و آوریل (فروردین و اردیبهشت) اتفاق میافتد. این بنای تاریخی بعد از آرامگاه ناصر الحق، 61امین اثر تاریخی بود که سال 1310 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و از معدود جاهای دیدنی آمل به حساب می آید که پیشنهاد می کنیم حتماً از آن بازدید کنید چراکه آرامگاه تاریخی میر حیدر آملی درکنار بنای تاریخی جذاب و دیدنی اش، در منطقه ای سرسبز و زیبا قرار دارد که این موضوع از جمله دلایل محبوبیت آرامگاه در میان گردشگران به حساب می آید.

البته هر قدر که جلوتر بروید، بر ارتفاع افزوده می شود و هر چه به بالاتر بروید، هوا سردتر خواهد شد. او در این باره میگوید: «بعد از سقوط، باید هواپیما را به سرعت ترک میکردم، خوب میدانستم در چه موقعیت خطرناکی قرار دارم. این دستاورد شامل بررسی و بازبینی چارچوب های سیاست گذاری و قوانین و نیز ایجاد و توانمندسازی سازوکارهای هماهنگی بین بخشی است. به این ترتیب با از بین رفتن حتی بخشی از این جنگل ها، بخشی از ریه های زمین از بین رفته و میزان دی اکسید کربن از حالت تعادل خارج می شود.

با توجه به ارتفاع پایین تر کوههای البرز شرقی در مقایسه با غربی نفوذ آب و هوای خشک فلات باعث افزایش تبخیر و فصل خشک طولانیتر در این منطقه می شود . با افزایش ارتفاع در طول مسیر، به تدریج نوع پوشش گیاهی تغییر یافته و از تراکم درختان نیز کاسته می شود. مصاحبه با ساکنان حوزه و کارکنان سازمان جنگلها نشان از این دارد که گونههای اصلی پستاندار موجود در منطقه عبارتند از: گراز وحشی، شغال، گرگ، گربه جنگلی، پلنگ (در معرض خطر)، خرس قهوهای، شنگ (در مرز تهدید)، شوکا، مرال و تشی.22 گونه پرنده در طول بررسیهای منطقهای دیده شدهاند که شامل شش گونه تحت حفاظت در سراسر کشور میباشند: سارگپه معمولی، قرقی، مرغ حق، قرقاول و بلبل.

در همین جهت چندی پیش ۷ راس مارال از پارک ملی گلستان بهاین منطقه انتقال یافت و در زمینی بهوسعت هفت هکتار در مرکز تحقیقاتی اینالو رها شدند. برزیل برای مثال جنگل زدایی یک اورژانس ملی اعلام کرده است. در فصل پاییز بهترین نقاط برای جنگل نوردی در ارسباران، مناطق نزدیک تر به رود ارس است. حفيظ الله بينش، رييس زراعت و مالداري ولايت بادغيس در گزارشی به پامیرپرس اظهار داشت که باشندگان مناطق نزدیک به جنگلات پسته که به پسته لیق شهرت یافته اند همواره از چوب درختان برای تهیه مواد سوختی و نیز از برگ درختان برای خوراک حیوانات استفاده می کنند که تداوم بی رویه این روند از مدتی بدین سو این ساحه سرسبز و حیاتی را باخطر جدي نابودی کامل مواجه ساخته است.

ایرانیان عزیز تا طبیعت زیبای کشور را واقعی دوست نداشته باشیم، و برای حفظ و نگهداری آن تلاش کارآمد و واقعی نکنیم، در آینده ای نه چندان دور، یعنی در همین چند سال آینده، کشور و مردم در خطر نابودی قرار می گیرد. این دولت نیز درجهت تلاش برای نابودی ما و فرهنگ ما همچون گذشته از زبان ژنرالها استفاده میکند. دشت های بسیار زیبا، کوه های بسیار بلند و چشمه های بسیار خنک، این ییلاق را از سایرین متمایز میکند. آبگرم معدنی استراباکو با ۴ چشمه با فواصل کم است که از دل کوه میجوشد و پس از چند متر به رودخانه هراز میریزد.

در این سازه بیش از ۴۰ هزار گیاه از ۴۰۰ گونه مختلف کاشته شده است. این فیلم ترسناک آمریکایی به کارگردانی مایکل گوی ساخته شده است. بالاتر از 700 متر گونه غالب راش است که همراه با سایر درختان (بلوط و شمشاد) دیده میشوند. با این که پارک ملی گلستان و سایر مناطق حفاظت شده مجاور از حوزه دورتر میباشند هیچ جادهای که بین حوزه و بخشهای غربی منطقه حفاظت شده باشد وجود ندارد (یعنی مانعی وجود ندارد) در نتیجه با یک گذرگاه بین این دو منطقه میتوان به حفظ تنوع زیستی کمک کرد به خصوص که تراکم جنگل در این منطقه بالاست.

گونههای درختی و بوته ای شامل 17 خانواده و گونههای بوتهای شامل 26 خانواده هستند.گونههای حفاظت شده شامل سپیدار، سرخدار، سرو کوهی و درخت زیتون و گردو ایرانی میباشند. گونههای پرنده حافظت شده به قرار زیر هستند: شامل سارگپه پا بلند، پرستو، چلچله، چلچله دمگاه سفید می باشند. جنگل دالخانی پس از طی ‪ ۲۳‬کیلومتر درمسیر ارتباطی و آسفالته جنت رودبار در کنار جاده قرار داشته که برای احداث پارک جنگلی در نظر گرفته شده و اکنون نیز به عنوان یک تفرجگاه مهم شهر رامسر مورد استفاده گردشگران قرار میگیرد. ارتباط دادن و وصل نمودن مناطق جنگلی حوزه به پناهگاه حیات وحش میتواند برای حفظ تنوع زیستی منطقه بسیار مفید باشد لیکن ساختارهای فیزیکی اعم از جاده، بایستی در نظر گرفته شوند (برای مثال میتوان محدودیت های سرعت را اعمال نمود).

برای سفر به این منطقه از تهران میتوان دو مسیر را انتخاب کرد. اسم این روستا به گویش محلی «جوربند» است. جنگل ابر یکی از زیباترین نقاط شهرستان شاهرود با وسعتی 35 هزار هکتاری است. رودخانه صفارود یکی از مواهب طبیعی این منطقه، از دامنه های شرقی کوه سماسوس در ۲۴ کیلومتری جنوب غرب رامسر سرچشمه گرفته و ضمن عبور از روستا های جواهرده، تنگ دره و صیقل محله از میان جنگل عبور کرده و در شهر رامسر به دریا می ریزد. درکنرها دره های اطراف ولسوالی « ناوی » بخصوص کرچه گل، بدانی ، چیره گل ، شینگر وباتاش تقریبآ پاک شده اند .این دره ها که هزاران جریب زمین را احتوامی کنند باصدها هزار درخت ارچه پوشیده شده بودند ، جنگلا ت دره بزرگ کام د یش « نورستان شرقی » نیز باهجوم قاچاقچیان مواجه است .

دیدگاهتان را بنویسید