پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور – سیمای منابع طبیعی

در کدام شهرها کلبه جنگلی وجود دارد؟ در این جنگل 2500 نوع درخت و همچنین 30 هزار گونه گیاه وجود دارد. کارگردان فیلم به خاطر تقلید برخی از جوانان از الکس، شخصیت اول داستان، از پخش این اثر در انگلستان جلوگیری کرد. فیلمهایی چون فیلم آوای وحش و فیلم توگو از این دسته هستند. در این شهرستان در قدیم، یک حوزه ترک نشین بود، اما ترکان با فرهنگ و مدنیت خراسانی هرات انس و الفت دیرینه داشتند و خود را با آن شریک میدانستند. اما در طی سالیان اخیر چرای مفرط دام و همچنین قطع به منظور مقاصد اقتصادی باعث کاهش این جنگل ها شده است.

با توجه به شناخته تر شدن ماسال در سالهای اخیر کلبه های جنگلی بسیاری در این منطقه ساخته شده است. از دیگر مناطق جذاب شمالی کشور منطقه شیرگاه و لفور واقع در سوادکوه مازندران است. روستای بلیران یا جنگل بلیران یکی از همین روستاهای آمل است می باشد که با بافت سنتی و محیطی دیدنی، مکانی بسیار جذاب و دلپذیری می باشد که بازدید از آن برای هر فردی می تواند تجربه ای فراموش نشدنی باشد.

این جنگل ها در امتداد رشته کوه زاگرس قرار دارند و رطوبت را از دریای مدیترانه جذب می کنند. اشاره کرد. این گونه های پهن برگ، وابسته به آب و هوای معتدل اقیانوسی است. مصالح کلبه جنگلی با توجه به طبیعت، آب و هوای مکان و موارد استفاده از آن تعیین میشود. اگر هوای علیآباد کتول و روستای شیرینآباد ابری باشد و شاهرود آسمانی صاف و آفتابی داشته باشد، موفق به دیدن اقیانوس ابر خواهید شد. جنگل ابر یکی از مشهورترین و زیباترین جاذبه های طبیعی ایران به شمار میرود و منطقه ای بین سمنان و گرگان که در تمام فصول اقیانوسی از ابر دارد.

چشمه­ های فراوانی در جنگل ابر موجود است که از دل زمین به بیرون جوشیده ­اند و هرکدام به زیبایی ­های جنگل ابر سمنان افزوده ­اند. شهرهای شمالی ایران در استانهای گلستان، گیلان و مازندران؛ کلبه جنگلیهای متعددی را در خود جای دادهاند که میتوان برای چند روز اجاره کرد و در دل جنگل یک زندگی همراه با هیجان بینظیر را تجربه کرد. از تجربه اقامت در کلبه جنگلی ۵۰ متری تی تی در دل روستا بسیار لذت خواهید برد. جنگل زدایی و پاکسازی درختان به چندین علت رخ میدهد، برای آنکه یک دید کلی پیدا کنید میتوان آنها را شامل نیاز به پول، هم به معنی سودآوری بیشتر و هم در اکثر موارد به معنی درآمد زایی برای خانوادهها، همراه با عدم وجود قوانین حمایت از جنگلها، نیاز به زمین و فضا برای اسکان و غیره دانست که همراه با دیگر دلایل میتوان لیست بلند بالایی از استفادهها را نام برد.

بهتر است از شهر شاهرود هر آنچه نیاز دارید را تهیه کنید چرا که مواد و لوازمی که در مغازه های روستا و جنگل به فروش می رسند، بسیار محدود است. این شیره ترشح شده از ریشه درخت کاج، مانع از رشد بسیاری از گیاهان می شود. تخریب به گونهای پیش رفته که امروزه وسعت جنگلهای این منطقه به 164 هزار هکتار کاهش یافته است. وسعت این جنگل ها حدود سه میلیون هکتار برآورد شده است که از مهمترین گونه های آن می توان به تاغ، گز، گون، پسته و بادام اشاره کرد. در لرستان طی سال 1373 تا 1382 و در یک دوره 10 ساله سی هزار هکتار از جنگل های استان از بین رفتند که این نرخ معادل 5/2 درصد سالیانه است و این را می توان به سایر نواحی رویشی زاگرس بسط داد.

وسعت جنگل های دریائی (مانگرو) در 25 سال گذشته حدود 200 هزار هکتار بوده که در حال حاضر این میزان به 18 هزار هکتار رسیده است و به عبارتی دیگر سالیانه حدود 2500 هکتار از وسعت آن کم شده است. سازمان جنگلها اعلام کرده سالانه 100 هزار هکتار جنگل احیا میشود. بنابر ارزیابی منابع جنگلی جهان در سال ۲۰۱۰، در نتیجه جنگل زدایی، سالانه نزدیک به یک میلیارد تن کربن در اتمسفر آزاد میشود. اینها نتیجه آن را داد که از ارج و جایگاه دولت در نزد توده بسیار کاست، و مردم از شاه و دربار نومید گردیدند. Kazemi و همکاران (2011) در مطالعهای بهمنظور برآورد تغييرات پوشش و کاربري اراضي با استفاده از تکنیک RS و GIS در حوزه آبخیز تنک بستانک شیراز از دادهها و تصاویر ماهوارهای Landsat و IRS در بازه زمانی 1988 تا 2005 استفاده کردند و نتایج نشان داد که اراضی بایر و دیمزارها افزایش و در مقابل جنگل با زیراشکوب مرتع متوسط کاهشیافته است.

بنابراین زمینهای جنگلی دوباره بایر میشوند. چوب به عنوان سوخت به طور مستقیم و غیرمستقیم مورد استفاده قرار میگیرند، بنابراین برای تامین منابع، درختان را خرد میکنند. با نیاز شدید به زمین کشاورزی، صنعتی و مهمتر از همه جمعیت باید در شهرها اسکان پیدا کنند که با افزایش روز افزون آنها، دلیل اصلی جنگل زدائی به طور مستقیم از آنها نشات می گیرد. تجربه تلخ چند دهه اخیر نشان می دهد که در غیاب مدیریت علمی، منابع طبیعی چگونه سیر قهقرایی به خود گرفته اند بسیاری از عرصه های طبیعی کشور رو به نابودی نهاده است. امروز میخوام جدیدترین بازی ساخته شده بر اساس این داستان رو خدمت تون معرفی کنم .

از این رو دغدغه استفاده از منابع آبی نداریم و بارش باران و برف موجب رویش این بذرها می شود، درختانی که دچار آسیب شدند، کهنسال هستند از اینرو به دنبال جوانسازی و احیای جنگلها هستیم. از جنگل های جلگه ای مازندران به جز مساحت اندکی که به صورت ذخیره گاه جنگلی، پارک جنگلی و اثر طبیعی ملی اداره می شود، بقیه تماما از بین رفته و به اراضی مزروعی، ساختمان ها و تاسیسات مسکونی و صنعتی و …

تصویر ماهواره ای سال های 1354 و 1380 از جنگل های شمال نشان می دهد که مساحت جنگل های شمال از 2640000 به 2050000 هکتار معادل 22 درصد کاهش یافته است. جنگل های زاگرس بالغ بر 42 درصد جنگل های کشور را تشکیل داده که در محدوده ای 30 میلیون هکتاری پراکنده است. از جمله جوامع گیاهی ناحیه رویشی سواحل جنوب کشور جامعه حرا و چندل (جنگل های مانگرو) است. از کلبههای جنگلی در ماسال میتوان کلبه جنگلی باغ سعدی و کلبه جنگلی ترنج در روستای ییلاقی سیاهدول در ۶ کیلومتری جنوب غربی ماسال و کلبههای جنگلی کوهی در روستای شالما، کلبه جنگلی فرید در روستای گنزر را نام برد.

این کلبههای جنگلی دارای ظرفیتهای مختلف از ۵ نفر الی ۲۰ نفر هستند. این واژه به تجمع درختچه ها و نیزارها نیز اطلاق میشود. شرکت آموزشی و گردشگری ارسباران نیز با توجه به شگفتی این منطقه، نام خود را «ارسباران» انتخاب کرده است. فرمان مشروطه چنانکه گفتیم این پاسخها از شاه روز ششم مرداد (هفتم جمادیالثانیه) بیرون آمد، و از پاسخ او بولیعهد پیداست که هنگامی که این تلگراف را میفرستاده، چنین میخواسته که میرزا نصراللهخان مشیرالدوله وزیر خارجه را بقم فرستد، که رفته از علماء دلجویی کند و آنان را با خود بتهران باز گرداند، و بهمین یک کار بس کرده و بدیگر درخواستهای مردم گردن نگزارد.

مساحت این جنگل ها در گذشته حدود ده میلیون هکتار بوده که به دلیل قطع بی رویه و غیر اصولی به کمتر از شش میلیون هکتار کاهش پیدا کرده است و مهمترین (گونه غالب) گونه درختی این ناحیه بلوط ایرانی می باشد .یازده استان کشور در حوزه رویشگاه زاگرس قرار دارند. دلیل این امر مکانیسم چند بُعدی است که به موجب آن گیاهان و جانواران قدیمی جنگل ها به رشد نسل جدیدی از درختان کمک می کنند. زیرا تغییرات اقلیمی که متناسب باافزایش ارتفاع صورت میگیردمی تواندمناظرمختلف (بیوم ها)رابوجودآورد.اغلب اوقات این مناطق دارای آب وهوا وموجودات زنده خاص خودمی باشند.

نقطه قابل توجه اینکه این جنگل ها جزء قدیمی ترین جنگل های دنیاست و این منطقه دارای 80 گونه درختی است که از گونه های کم نظیر آن می توان به لیلکی، لرگ، انجیری و سفید پلت اشاره کرد. 2. صنعت چوب: اساس صنایع چوب مانند کاغذ، برشکاری چوب، تولید مبلمان و غیره است که نیاز قابل توجهی به تولید چوب دارند. هیچ اکوسیستم دیگری در جهان از لحاظ تنوع و پیچیدگی گونه های جانوری و گیاهی با آنچه در آمازون است قابل مقایسه نخواهد بود. البته این موجودات شبها در جست و جوی غذا بیرون میآیند و بهتر است شبها را در آمازون نگذرانید!

جنگلهای آمازون کماکان در آتش میسوزند. زمانی که وارد آمل شوید، میتوانید در زمان اندکی هم به دریا سر بزنید هم در جنگلهای این منطقه تنفس کنید و هم سراغ کوههای سرسبز آمل بروید. این بازی بهصورت اول شخص نمایش داده میشود. افروختن و خاموش کردن او به واسطهٔ فشار دکمهٔ مخصوص این فانوسی کف دستی است که با انگشت فشار دهی میسوزد، و ندهی خاموش میشود. گاهی سراغ مکانی را میگیریم که متفاوتتر از هر مکان دیگری باشد، کلبه جنگلی نوعی از اقامتگاه است که همانند یک خانه همهی امکانات را داراست با این تفاوت که کلبه در یک محیط جنگلی برپا شده است.

کلبه جنگلی صنوبر در کرمانی محله که با فاصله حدود ۲۳ کیلومتری در جنوب خلیل شهر قرار گرفته است. سندي: که شامل بخش جنوبی و جنوب شرقی ایران بوده و گیاهان آن از عناصر منطقه حاره دره سند است. شیرگاه در ۲۰ کیلومتری جنوب قائم شهر قرار گرفته و با مناطق سرسبز و جنگلی زیبا ودارای اقامتگاهها و کلبههای جنگلی بسیاری است. رحیم مهردادی در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: با تلاش نیروهای مردمی و بسیج و سپاه در کنار عوامل منابع طبیعی و مدیریت بحران آتش در جنگل های ارسباران اطفا شده و در حال لکه گیری هستیم. در سالهای اخیر فرمانداری کلیبر با برگزاری جشنواره انار و زغال اخته برای ترویج تولید تجاری و بازاریابی این میوهها تلاش کردهاست.

این جنگل ها با وسعت ۴ میلیون کیلومتر مربع نزدیک به ۶۰ درصد از جنگل های استوایی برزیل را تشکیل می دهند. از جمله درختان موجود در این جنگل ها می توان به گونه های: افرا، بلوط، ممرز، راش و… این جنگل ها اغلب به صورت پراکنده و کم پشت وجود دارند که با عنوان گرم سیری و نیمه استوایی قید شده اند. قیمتهای فضایی شرایط استانهای شمالی استثنایی به نفع ویلاسازی جنگلی بلوک بندی برای افزایش حفاظتها بهروزرسانی روشهای نظارتی سود ویلاسازی در جنگلهای شمال کشور طی سالهای اخیر چنان رشد کرد که برخی ویلاسازان با استفاده از استثناهای مسکوت در قانون، از هر فرصتی برای رسوخ ویلا به عمق جنگلهای هیرکانی بهره میبرند.

دیدگاهتان را بنویسید