پتانسیل ژئوتوریسم مواد معدنی و چشمه آب گرم در ایران

آب های گرم سرعین، سردابه، بیله درق، خلخال سوئی، قوتورسوئی، بوشلی و قینرجه از مهم ترین آنها محسوب می شود. منطقه گردشگری ازناو در جنوب شهر خلخال و در نزدیکی جاده اسالم قرار دارد و شامل کوه ازناو، چشمه ازناو و باغهای مفرح بوده و همه ساله پذیرای خیل عظیمی از گردشگران است. اگر شما هم جزء گردشگرانی هستید که بازدید از جاهای تفریحی اصفهان را هم در اولویت های خود قرار داده اید، حتما از این جاذبه بازدید کنید. اما وجوه گفته شده برای چشمه پیر روستای پیرسقا باعث شده که این مکان تا حالا نیز زائران خود را داشته باشد و مسؤلین محلی در چندین سال گذشته با اهتمام استانداری شروع به ایجاد امکانات رفاهی و گردشگری در اطراف این چشمه کرده اند و با تبلیغات سعی در جذب گردشگر دارند و همچنین خروجی چشمه را با سیمان و …

جذابیت این چشمه باعث شده است تا گردشگران به این فکر باشند که در اولین فرصت بار سفر ببندند و رهسپار این چشمه شوند. از امکانات خوب دیگری که برای گردشگران در نظر گرفته شده میتوان به چند رستوران و کافیشاپ، پارک کوهستانی، باغ وحش، مرکز بولینگ با 10 خط بازی، شهربازی برای کودکان و بزرگسالان اشاره کرد. آبشار شاهاندشت بزرگ ترین آبشار استان مازندران و دومین آبشار بلند ایران از نظر ارتفاع است. باغ چهلستون از زیباترین و مصفاترین جاهای دیدنی اصفهان و بخشی از باغی بزرگ تر در اصفهان قدیم به نام باغ جهان نما بوده است. یکی از زیباترین و باشکوهترین جاذبههای طبیعی شهرستان طالقان، کوههای قرار گرفته در این منطقه از ایران است که میتوان به قلهی شاه البرز با ارتفاعی بالغ بر ۴۲۰۰ متر که در رفیعترین قسمت از مرز مشترک الموت و طالقان قرار دارد، قلهی سات، بام، زرینه کوه، لشکرک، کلوان و کهار اشاره کرد.

است. این ها نمادهایی افسانه ای و اسطوره ای محسوب می شوند که با زیباترین عناصر هنری به تصویر کشیده شده اند. این رود تاریخی که در نزدیکی بسیاری از جاهای دیدنی اصفهان قرار گرفته، شهر را به دو بخش تقسیم می کرده است و مردم این دو بخش برای رفت آمد از طریق پل ها استفاده می کردند. عدهای ترجیح میدهند به یک پارک داخل شهر بروند و از فضای سرسبز و آبوهوای مطبوع آن استفاده کنند؛ اما برخی دوست دارند به کل از شهر دور شوند و پای در طبیعت واقعی نقاط خارج از شهر بگذارند. سبلان جلوه ای ای زیبا از طبیعت كم نظیر ایران است كه سنگها و صخره هایش نیز با انسان حرف می زنند.

ابیانه علاوه بر داشتن آب و هوای متعادل و طبیعت بکر دارای جاذبه های گردشگری متنوعی مانند: آتکشده قدیمی زرتشتیان، بقعه شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسی از فرزندان امام موسی بن جعفر، مسجد جامع، مسجد پرزله، مسجد یوسمون، مسجد حاجتگاه، خانقاه، آب انبار، موزه مردم شناسی، قلعه ابیانه، حسینیه، حمام، آسیاب و غیره است. ابیانه یکی از معروف ترین روستاهای اصفهان است که به سبب داشتن آب و هوای بکر گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند و از جمله مناطق دیدنی اطراف اصفهان به شمار می رود.

وی ادامه داد: انتظار می رود با حمایت دولت نسبت به پرداخت وام بلاعوض و معافیتهای مالیاتی برای سالهای بعد از کرونا و تخفیف نسبت به پروندههای مالیاتی سالهای قبل مجموعه آ بدر مانیهای استان را مورد حمایت خود قرار دهند. اما وی در سال ۱۳۶۷ با حضور در مجموعه تلویزیونی «هوشیار و بیدار» کار صادق عبدالهی و محمد اوزی که به مدت ۴ سال در عصرهای جمعه از تلویزیون پخش می شد، حضور پیدا کرد و از آنجا بسیار دیده شد. در هر صورت از باب مثل معروف که می گوید: «آب دریا را اگر نتوان چشید هم به قدر تشنگی باید چشید» در این مقاله به بیان برخی از نهرها، عیون وچشمههای بهشتی پرداخته خواهد شد واز انجا که در قرآن از آبها و مشروبات بهشتی با عناوین نهرها وعیون و شراب سخن به میان آمده است هرکدام را جداگانه مورد بررسی قرار داده ودر نهایت نتیجه کلی گرفته خواهد شد.

وقتی مسجد جامع اصفهان همچنان سبک معماری عباسیان را داشت، گنبد نظام الملک در دوره سلجوقیان و به دستور نظام الملک بنا شد. این پل قابلیت بالابردن آب تا 6 متر را داشته و از نظر کاربردی و منظره و چشم انداز مثال زدنی است. آنچه مسلم است شیخ اجل سعدی شیراز بی شک در سرودن بوستان به آثار بزرگان پیش از خود نظر داشته استواز جمله به نصیحه الملوک اثر محمد غزالی طوسی که برخی از مطالب آن در بوستان منظوم شده است همچنین به کتاب حیاء علوم الدین و کیمیای سعادت اثر حجه الاسلام غزالی و به شاهنامه ی حکیم ابوالقاسم فردوسی که سعدی گذشته از انتخاب وزن شاهنامه ای برای بوستان، در بیان برخی مطالب، مستقیماً از فردوسی نام برده است.

به دلیل استقبال گسترده مسافران از این شهر توریستی در فصلهای گرم سال توصیه میکنیم که پیش از حرکت، محل اقامت مورد نظر خود را حتما مشخص و رزرو کنید. فروشگاه فرهنگ ۴۵۰ مترمربع زیربنا داشته و بیشتر مساحت خود را به بخش کتاب اختصاص داده است. در بالادست غاری وجود دارد که از قدیم آن را چهل دختران نام نهاده اند. استان اصفهان تقریبا در وسط ایران قرار دارد. این قلعه در روستایی قدیمی قرار گرفته که با قدم زدن در کوچه های پیچ در پیچ سنگفرش شده این روستا به این قلعه خواهید رسید.

همین که به ابیانه قدم بگذارید، متوجه معماری خاص خانه های این روستا می شوید. اماکن گردشگری اصفهان و بازارهای سرپوشیده در ابتدا به سبب داشتن معماری خاص توجه شما را به خود جلب می کند. اگر شما هم تا به حال این میدان زیبا با معماری خاصش را از نزدیک ندیده اید، پیشنهاد می کنیم تور اصفهان را از شهر خودتان رزرو نمایید و به بازدید از این جای دیدنی بشتابید.

از مهمترین مناظر طبیعی و باستانی این روستا میتوان به تپههای زال تپه سی و کلک لر تپه سی اشاره کرد که دیدن آن از نزدیک میتواند روح هر بینندهای را به پرواز در بیاورد. از دلایل اقامت در این هتل میتوان به دسترسی مناسب، فضای شیک و امکانات بیشمار آن اشاره کرد. ابیانه در 40 کیلومتری نطنز و در 70 کیلومتری جنوب کاشان قرار دارد. منطقه زیبای چیچکلی در ۳۵ کیلومتری شمال غرب ورزقان قرار گرفته است.

در ادامه به معرفی بعضی از این مراکز خرید می پردازیم. با این حال اصفهان مراکز خرید مدرن و جدیدتری نیز دارد که خیلی از گردشگران با آن ها آشنا نیستند. علاوه بر آن در اکثر روستاهای اطراف این شهر نیز خانههای محلی برای اجاره دادن به مسافران در دسترس است. تپه آناهیتا یکی دیگر از جاهای دیدنی سرعین است که قدمتی حدودا 2هزار ساله دارد و در گذشته روی آن آتشگاهی برای عبادت زرتشتیان ساخته شده بود. در گذشته جانوران کوهی مثل پازن و آهو نیز در این منطقه زندگی میکردند که به دلیل شکار بیرویه دیگر دیده نمیشوند.

دیدگاهتان را بنویسید