پتانسیل ژئوتوریسم مواد معدنی و چشمه آب گرم در ایران

در 5 کیلومتری شمال بوکان، روستای حمامیان قراردارد. بلوار پاسداران، خیابان امیرآباد، بهد از باغ امیرآباد، خیابان فروغ ، خیابان ایثار ، سپس یه سمت جاده روستای حمامیان رفته تا به آن روستا برسید. بزرگراه شهید باهنر-خیابان استاد شهریار-جاده انهر – بعد از روستای طالبین میرسید به سه راهی که باید سمت راست بپیچید ، و در جاده بند جلو رفته و پس از عبور از روستای موانا و چندین کیلومتر دیگر به سمت چپ یعنی به سمت دریاچه مارمیشو بپیچید و در این مسیر جلو بروید. بزرگراه شهید باهنر-خیابان استاد شهریار-جاده انهر – بعد از روستای طالبین میرسید به سه راهی که باید سمت چپ بپیچید ، و در جاده بند جلو رفته و پس از چندین کیلومتر به سمت راست یعنی به سمت روستای خوشاکو پیچیده و بعد از عبور از خوشاکو به پیست اسکی خوشاکو می رسید.

این دره از مناطقی است که این امکان را برای شما فراهم میسازد تا یک روز آرام و کم سروصدا را در کنار پرندگان و طبیعت کمنظیرش سپری کنید. درکنار ارائه خدمات درمانی و رفاهی می تواند ایران را به عنوان یکی از قطب های طبیعت گردی درمانی و طبیعی در جهان قرار دهد. در زمان طلوع و غروب آفتاب منظرهای حیرت انگیز و زیبا ایجاد میشود که در حوضچهها نور خورشید تلالو میکند و انعکاس نور آنها در کنار سایه روشن طبیعت اطراف جلوهای بسیار زیبا و به یادماندنی ایجاد میشود که در خاطرهها ماندگار میشود و این چشم اندازها در روح و ذهن انسان برای همیشه خواهد ماند.

شعراء/ 155) باب اِفعال این مادّه نیز فقط یکبار برای «محبّت شدید» استعاره آورده شده است. از مجموع طرحهای سفر استانی هیات دولت به بوشهر سهم حوزههای زیربنایی ۲۵، صنعت و معدن ۹، بهداشت و درمان ۶، حوزه فرهنگی و آموزشی ۱۲، حوزه رفاه اجتماعی ۱۳، نفت و انرژی ۹، آب، خاک و کشاورزی ۱۰ و حوزه اشتغال نیز چهار طرح است. این شهرستان دارای یک هتل، ۳ مرکز مهمانپذیر و یک اقامتگاه بومگردی به نام کیوان سبز است و از روستاهای گردشگری میتوان به روستای آغداش و بقعه تاجالدین علی اشاره کرد. به علاوه آب خنک این چشمه که عموما دمایی بین 5الی10 درجه سانتی گراد دارد باعث شده تا این منطقه به یکی از نقاط مهم گردشگری در تابستان برای ساکنان تهران و شهر های اطراف تبدیل شود.

در 85 کیلومتری جنوب ارومیه قراردارد.ابتدا به سمت اشنویه رفته و در جنوب شهر اشنویه در جاده پیرانشهر پیش روید-بعد از عبور از رودخانه در سمت راست وارد جاده روستای هس و بطریان شده و کمی که پیش رفتید در سمت چپ به سمت روستای بطریان رفته و پس از عبور از آن به روستای درود می رسید. در 40 کیلومتری غرب ارومیه قراردارد. در 17 کیلومتری جنوب غرب سلماس در روستای اجواق قراردارد. گفتنی است در جلسه مورخ ۱۳ آبان ۱۳۹۷ هیئت محترم دولت با مصوبه ارتقای این دهستان به بخش، موافقت شد و با نام بخش مهرگان از بخش بم پشت مستقل شد.

منطقه ییلاقی کوربار، آبشار لارچشمه و قله ماسوله داغ از جاذبههای این روستا و از جاهای دیدنی ایران در بهار هستند. شرقیترین نقطه ایران جایی است که بیشترین فاصله را از خط نصفالنهار مبدأ (گرینویچ) دارد و مکانی است که نصفالنهار ۶۳ درجه و ۱۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه از آن عبور میکند و مرز بینالمللی ایران و پاکستان را در برمیگیرد. روستای نوکجو نیز پس از پاسگاه قرار میگیرد، اما این سه آبادی خالی از سکنه دائمی هستند و اولین نقطه مسکونی و دارای جمعیت که بهعنوان شرقیترین نقطه ایران شناخته میشود روستای کوهک در دهستان کوهک و اسفندک از توابع بخش بم پشت شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان است.

اتقان و مستند بودن مطالب یکی دیگر از سیاستهاست که در نگارش مطالب باید رعایت شود. در 45 کیلومتری شمال خوی ، از طریق کمربندی شمالی شهر خوی وارد جاده قره ضیاالدین شده و سپس به سمت روستای آشاغی حمزیان رفته و مسیر را ادامه دهید تا به ابتدای بسطام برسید، دژ بسطام در همسایگی روستای بسطام قراردارد. شهرهاي تابعه اين استان:عبارتند از: خوي، ماکو، سلماس، سردشت، مهاباد، مياندوآب، نقده، پيرانشهر، اشنویه، بوکان، تکاب، شاهین دژ و سیه چشمه (چالدران) . در 20 کیلومتری شمال شرق چالدران قرارداشته، از ماکو به سمت خوی ، بعد از بلجک در سمت راست وارد جاده شوط شده و بسمت چالدران بروید، چندین کیلومتر بعد ، جاده قره کلیسا در سمت راست جاده است.

در 42 کیلومتری شرق بوکان قرارداشته و میبایست وارد جاده بوکان-شاهین دژ شده و پس از رسیدن به روستای جوانمرد در سمت چپ وارد جاده بی بی کند شده تا به آن روستا برسید. در 70 کیلومتری جنوب میاندوآب قرارداشته و میبایست وارد جاده میاندوآب-شاهین دژ شده و پس از رسیدن به شاهین دژ از طریق بلوار آذربایجان( جاده شاهین دژ-بوکان ) از روی رود زرینه رود گذشته تا به روستای آق تپه برسید، سپس در سمت راست وارد جاده بی بی کند شده تا به آن روستا برسید. تعدادي از اقليت هاي مسيحي، یهودی و زرتشتی نيز در اروميهزندگي مي کنند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران تصریح کرد: معروفیت این چشمه به خاطر خاصیت درمانی در رفع سنگ کلیوی، موجب شده تا هموطنان بسیاری از سایر نقاط کشور به این منطقه سفر کنند. از میدان ملت وارد خیابان سلماس شده و از نرسیده به تازه شهر ، وارد بلوار وحدت شده و از آنجه وارد جاده چهریق شوید. در 4 کیلومتری جنوب سلماس ، در خیابان موازات پارک ملت ، به سمت روستای تازاشهر رفته در همان ابتدای جاده و بعد از خروجی روستای هفتوان ، خروجی روستای خسرواباد قراردارد . اگر شما هم دوست دارید جای دیدنی اصفهان را از نزدیک ببینید میتوانید تور اصفهان از تهران یا تور اصفهان از مشهد یا تور اصفهان از تبریز و یا تور اصفهان از شیراز را رزرو نمایید.

نمونه های دیگر سنگ آب در ایران و جهان به عدد انگشتهای دست هم نمیرسد. به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اردبیل؛ شهر سیاحتی سرعین در 28 کیلومتری غرب اردبیل در دامنه شمال شرق کوه سبلان واقع شده و به علت چشمه های آب معدنی فراوان، مشهور می باشد. در میان قهرمانان جاودانی جوی، کهنتر از همه گیلگمش پهلوان حماسی بابلی و دارای منظومهای به همین عنوان است که داستان وی در غرب آسیا گسترده بود.

در ضلع غربی شهرستان خوی، از کمربندی خوی وارد جاده خوی-چالدران شده و در محلی بنام زئیوه وارد جاره پسک شوید، روستای پسک را نیز پشت سرگذاشته و بسمت بدلان بروید، آبشار در 5 کیلومتری روستای بدلان قراردارد. در ضلع غربی میدان کشاورز خوی قراردارد. در ضلع شرقی تکاب و از کمربندی تکاب وارد جاده تکاب به قجور شده و بعد از روستای قلعه جوق به بدرلو میرسید که در سمت چپ وارد جاده قوشه بلاغ شده بعد از طی چند کیلومتر در سمت چپ شما جاده روستای ویر میباشد و چمن در این روستا قرار دارد. استان آذربایجان غربی از طرف شمال و شمال شرق با جمهوری آذربایجانو ارمنستان، از غرب با کشورهای ترکیهوعراق، از جنوب بااستان کردستان و از شرق با استان آذربایجان شرقیوزنجانهمسایه است.

در 22 کیلومتری جنوب غرب سلماس قراردارد. اگرچه تعیین انتهای جهات چهارگانه میتواند دیدگاهی نیز باشد اما در این تحقیق بر مبنای طول و عرض جغرافیایی این امر صورت گرفته است. آشامیدن این آبها در عفونتهای دستگاه گوارش از قبیل سوء هاضمه ناشی از ضعف قواء توأم با یبوست ، احتقان و تشمع کبدی نیز مفید میباشند . پس از ایلخان مغول، تبریز در عصر جلایریان و ترکمانان آق قویونلو و قره قویونلو پایتخت ایران شد و در این زمان (۸۷۰هجری) بود که به دستور جهان شاه بن قره یوسف بن ترکمان مسجد کبود (گؤی مسجد) بنا گردید. بیش از یک قرن است که در این مسجد مراسم شبهای جمعه دعای کمیل برگزار میشود.

از شرقیترین نقطه ایران در نقطه صفر مرزی پاکستان تا روستای کوهک حدود ۹ کیلومتر فاصله مستقیم است. دهستان کوهک شرقیترین دهستان و روستای کوهک شرقیترین مرکز دهستان کشور نیز به حساب میآید. این روستا نیز همانند سایر روستاهای ساوجبلاغ همچنان بافت سنتی خود را حفظ کرده است. 🔹در گذشته، این مسکو بوده است تا باکو که سعی کرده با کارت آذربایجان جنوبی بازی کند. دیدن خواب آب بازی همچنین نوید روزهای جدید و پروژه های تازه است. داشتن جاده آسفالت سرویس بهداشتی، سکوهای نشیمن برای خانوارها و نزدیکی به گردشگاه پیرغار را از دیگر ویژگی های چشمه قلعه عنوان کرد.این تفریحگاه در 32 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری ودر شهر فارسان واقع است.

روستای کوهک مرکز دهستان کوهک از توابع بخش مهرگان شهرستان سراوان، روی نصفالنهار ۶۳ درجه و ۱۴ دقیقه قرار گرفته است. مرکز این بخش روستای اسفندک است که اکنون شرقیترین مرکز بخش کشور به حساب میآید. در این تحقیق کوتاه بر آن هستیم تا با کمک نقشههای موجود در مرکز آمار ایران با شمالیترین و جنوبیترین و شرقیترین و غربیترین نقاط کشورمان آشنا شویم. همچنین میزان اختلاف ساعت بین شرقیترین و غربیترین نقاط را دریابیم. آبشار ما بین روستای شورگل و ممکان در 22 کیلومتری شهر سلماس واقع شده است. إذا شربوا منه سکروا، و إذا سکروا طربوا، و إذا طربوا طلبوا، و إذا طلبوا وجدوا، و إذا وجدوا وصلوا، و إذا وصلوا اتّصلوا، و إذا اتّصلوا لا فرق بینهم و بین حبیبهم» و بالحقیقة الظلمات المشهورة عبارة عن ظلمات عالم الطبیعة، و مقام الکثرة، و البعد عن هذا المقام.

رجوع به تاریخ هجده سالهء آذربایجان چ 3 ص438 شود. از جمله در تاریخ جدید یزد از سی باغ نام رفته است. در 45 کیلومتری میاندوآب و 3 کیلومتری شهر چهاربرج از توابع این شهرستان قرار گرفته است. در منطقه مرحمت آباد به مرکزیت شهر چهاربرج در شمال غربی شهرستان میاندوآب قراردارد. در شمال شهر مهاباد ، ابتدای جاده مهاباد-میاندوآب ، در سمت چپ , جاده روستای اگریقاش قراردارد. حمام شیخ در مرکز شهر سلماس قرار گرفته و از سمت جنوب به خیابان سوره ای و از سمت غرب به خیابان امام خمینی و در جوار آن بازار شهر و مساجد و منازل مسکونی قراردارد.

از دیههای هزارجریب. رجوع بترجمهء مازندران و استراباد رابینو ص165 شود. این ویژگی ها همراه با امکانات متنوع گردشگری از جمله دهها هتل و مرکز اقامتی، پذیرائی و تفریحی و فرهنگی با مردمانی فرهنگ دوست و میهمان نواز از سرمایه ها و منابع مهم گردشگری استان اردبیل به شمار می روند. این روستا در سال ۱۳۹۵ و برابر آخرین سرشماری رسمی مرکز آمار ایران، جمعیتی بالغ بر ۳۲۰۱ نفر داشته است. استان آذربایجان غربی در شمالغربی ایران قرار داشته و مرکز آن شهر ارومیه است. در 10 کیلومتری جنوب ارومیه . 6. در دوره خلافت منصور عباسی در سال 771 میلادی، یک گنبد زیبا از سنگ مرمر روی چاه ساخته شد و در دوره معتصم بار دیگر ترمیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید