چشمه اسرار آمیز پیر سقا+تصاویر

منبع درآمد مهم این مردم از نظر اقتصاد: جو، گندم، برنج، ماش، نخود، کرابیه، قروت، پشم، کُرک، جوز، کشته، خسته، کشمش، انگور و غیره میوهجات میباشد. در ضمن برای مناسبتهای مختلف این موزه برنامههای متنوعی را در نظر گرفته است که در صورت علاقه میتوانید از آنها دیدن کنید. خانه آیت الله طالقانی از خشت و گل ساخته شده و جالب است بدانید این بنای تاریخی، به عنوان قدیمی ترین خانه روستا شناخته می شود که قدمتش به بش از 200 سال پیش برمیگردد. در این جزیره بناهای ارزشمندی وجود دارد و جزء آثار شناخته شده در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند و جزو جاذبه های توریستی بکر قرار می گیرد.

آثار تاریخی و طبیعی زیادی در این شهرستان وجود دارد كه این شهر را در رده مهم ترین مناطق گردشگری كشور قرار می دهد. مطففین / 27 – 28.) سوره مبارکه انسان اشاره به یکی دیگر از چشمههای بهشتی دارد و می فرماید: «ان الابرار یشربون من کأس کان مزاجها کافورا عیناً یشرب بها عبادالله یفجرّونها تفجیراً، نیکان از جامی می نوشند، که با عطر خوشی آمیخته است و این چشمه شراب طهور که بندگان خدا از آن می نوشند آن را از هر جا بخواهند جاری می­سازند درواقع چنان در اختیار ابرار است که هر جا اراده کنند از همانجا سر برون می آورد.

از تجهیزات لازم برای عبور از طول دره آکواریوم، میتوان به وسایل فرود با طناب، طناب ۳۰ متری یک حلقه، کلاه کاسک و لایف، جلیقه نجات، کفش مناسب برای پیادهروی و آبنوردی و غذا اشاره کرد. جالب است بدانید که این روستا به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا ، دارای آب و هوای کوهستانی ، زمستان بسیار سرد و تابستان خنک معتدل و رودخانه وحشی در آن پرسه می زند. آب گرمتر از دمای بدن تقویت کننده، نیرو بخش و قدرت آفرین است, آبگرم قهوه سویی از نظر ترکیب شیمیایی در گروه آبهای کلر بیکربناته کلسیک گازدار حاوی رسوبات آهن قرار دارد و خیلی گرم است که مقدار قابل توجهی سیلیس دارند که خصلت درمانی این گونه آبهای گرم برای تسکین دردهای مفصلی بوده و استحمام در آن آرام بخش میباشد استحمام در آبهای بیکربناته باعث اتساع عروق میگردد و نبض در جریان استحمام کند شده میزان ادرار بالا میرود و عمل تغذیه فعال میشود.

در اطراف ای چشمه رودخانه ای فصلی از شاخه های آیدوغمش در جریان است که در یک کیلومتری مسیر خود آبشاری بدیع و دیدنی به ارتفاع ۱۰ متر به وجود آورده، که این آبشار سنگی یکی از بلندترین آبشار طبیعی منطقه است، که البته خود آبشار در فصول کم آبی دارای چشمه طبیعی و زیبا بوده و به آبشار جلوه ای خاص و زیبایی می دهد. مجموعه آبشارهای هفت چشمه حدود 5 متر هستند و آبشار انتهایی که به آدران معروف است ارتفاع 90 متری دارد. رامسر به خاطر داشتن کوه های مرتفع و بارش فراوان آبشارهای زیبا و فراوانی را دارا است.

آبشار سمیرم یکی از آبشارهای زیبای کشور عزیزمان ایران است در ۴ کیلومتری شرق شهر سمیرم و در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان، در اعماق تنگه ای به همین نام با دیواره های سنگی واقع شده است. برای تماشای این دهکده تاریخی می بایست در مسیر جاده قدیم نطنز قرار بگیریم و در نزدیکی پل هنجن جاده ای فرعی به سمت غرب جدا می گردد که ما را به سوی دره ای سرسبز و با صفا می برد و رودخانه فصلی برزرود در آن جاری است. در مقابل غار تپه ای نمایان است که مردم منطقه این تپه را قلعه نادری می نامند قلعه نادری دارای پله های حجاری شده است و می توان از بالای آن شهرهای آذربایجان غربی و ارتفاعات بلند آذربایجان را تماشا کرد.

یکی از بخشهای بسیار جذاب این موزه برای افرادی که از آن دیدن کردهاند یک آیه از انجیل میباشد که روی یک تار مو نوشته شده است. فضای داخلی این ساختمان بسیار جالب است و هر بینندهای را میتواند مجذوب خود کند. تزئینات و نقاشیهای انجام شده در بخشهای مختلف کاخ چهل ستون به خودیِ خود میتواند تمامی بازدیدکنندگان را انگشت به دهان بگذارد. موزه کاخ چهلستون اصفهان و نقاشی هایی که باید ببینید! وقتی به اصفهان سفر می کنید، جاهای زیادی وجود دارد که حتما باید ببینید. از جمله غذاهای این منطقه نوعی آش حلیم مخصوص است که روی هیزم پخته می شود.

همچنین بطور کلی، طالقان از دو بخش بزرگ مرکزی و بالاطالقان تشکیل شده و این دو بخش دارای دهستان هایی با نام پایین طالقان، کنارود، میان طالقان و جوستان می باشد. قسمتی از این شهر بیابانی و قسمتی هم کوهستانی محسوب می شود. این حمام از جالب ترین موزه های اصفهان محسوب می شود. اين دشت كه چشمه هاي متعددي در آن جريان دارند و آب آن در سمت راست ناظر يا در حقيقت شمال دشت جريان يافته و در نهايت به رودخانه سرداب مي ريزد، محل اطراق تابستاني عشاير بختياري است كه عمدتاً از طايفه منجزي مي باشند.

بیش از ۲۰ دهنه آب گرم معدنی گرم و سرد که بسیاری از آنها مدرن سازی و تبدیل به مجتمعهای آب درمانی شده اند مهمترین جاذبه این شهر برای گردشگران است ضمن اینکه دامنههای کوه سبلان که بخشی از آن با ایجاد پیست اسکی آلوارس گردش پذیر شده نیز مسافران را به خود جلب میکند. کوه صفه در جنوب غربی شهر اصفهان قرار گرفته و دارای چشمه ها و غارهای زیادی است که هر کدام از آنها ارزش زیادی برای بازدید دارند. عصارخانه شاهی که امروزه تبدیل به یکی از بهترین موزههای اصفهان شده، دو سنگ بزرگ دایرهای شکل که روی هم قرار گرفتهاند را درون خود جای داده است.

این ساختمان قدیمی که این روزها در اختیار هلال احمر اصفهان قرار گرفته، عکسها، وسایل و… این باغ موزه که در پارک جنگلی ناژوان قرار گرفته حدود 2000 متر مربع وسعت دارد و فضاسازی زیبای آن باعث شده که هر بینندهای مجذوب آن شود. بخشهایی از این بنای زیبا نیز آجرکاری شده است که نظر هر گردشگری را به خود جلب میکند. هر کدام از این بخشها هم دارای استخر و دوشهای مجزایی هستند. پس از « بَرد آسیاب » راه آسفالته به دو شاخه تقسیم می شود . موزه هنرهای تزئینی یا موزه رکیب خانه یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان محسوب می شود و در یک عمارت تاریخی متعلق به دوران قاجار قرار گرفته است.

قرار گرفته است. علاوه بر این موارد میتوانید ماکتها و نقشههایی که در خصوص انشعابات آب زاینده رود از چهارمحال و بختیاری، تصفیه خانه آب اصفهان، نقش آب باغ فین و چهلستون، ماکت بند رودشت و… این چشمه در تمام طول سال دارای آب فراوان است. این سرزمین کوهستانی دارای ارتفاعات بسیار ی مانند ساورز دیل خامی شورم ماه پرویز و تامر است. به همین دلیل است که علاوه بر دیدن پروانههای مختلف زیبا، نمونههای گیاهی زیبا و خاصی را خواهید دید که در نوع خود بسیار جالب و منحصر به فرد هستند.

فداکار در توضیح مشخصات سرداب حرم حضرت اباالفضلالعباس(ع) گفت: پس از آنکه از صحن حرم وارد رواق میشوید در ادامه شما وارد محدوده گنبدخانه میشوید که میتوان همین رواقها را در قسمت سرداب نیز در نظر گرفت که با عرض ۱٫۵ متر در ۲ متر به صورت گنبدی پوشانده شده و قسمت پایین پای حضرت مسیری دارد که وارد محوطه گنبد خانه در قسمت سرداب میشود. بنای حرم حضرت اباالفضلالعباس(ع) از همان ابتدا بر روی این سرداب و آب بنا شده و این امر تأثیری بر روی استحکام حرم حضرت نداشته است؛ بسیاری از کموکیف این امر روشن نیست که این موضوع چیزی جز معجزه نمیتواند باشد.

رنگ آن مایل به سبز بوده و آنیونها و کاتیونهای مهم آن کلرور، سولفات، سدیم و پتاسیم بوده و آب آن در ردیف آبهای کلرو بی کربنات سدیم است. از ویژگیهای بارز چشمه آبگرم محلات ترکیب آبهای سولفاته و کلسیک در آن است. به محلات به خاطر باغها، مزارع پرگل و هوای مطبوعش، هلند ایران و بهشت افسانهای ایران میگویند. و به خصوص در بهار و تابستان پرگل میشود. كوچه پس كوچههای روستای گلیرد از زیبایی زیادی برخوردار است و قدم زدن در آنها انسان را به دهها سال پیش باز میگرداند.

اصفهان یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری ایران است و در این مقاله قصد داریم به برخی از جاهای دیدنی اصفهان بپردازیم. این موزه که در روزهای غیر تعطیل از ساعت 8 تا 12 آماده خدمت رسانی به علاقمندان میباشد، قطعا یکی از بهترین دیدنی های اصفهان برای اردوهای دانش آموزش خواهد بود. یکی از نزدیکترین کمپهای کویرگردی به شهر یزد، کمپ سندباد است. تاریخ ساخت این موزه به سالهای 1905 و 1906 بازمیگردد و در آن بیش از 800 نمونه از اشیاء قدیمی مختلف قرار گرفته که متعلق به قرون 16 تا 20 میلادی هستند .

عبارات دهلوی پس از حمد و ثنای خداوند، در مقدمه کتابش درباره این مطلب چنین است: «اما بعد حمد و ثنا و نعت میگوید بنده حسن علاء سجزی که عشق لفظی است ترکیبیافته از سه حرف عین و شین و قاف. و از علىّ علیه السّلام نقل است که، این کلمه ترکیب از «سل سبیلا» هست یعنى «راهى بجوى» اگرچه این معنى درست نیست ولى شاید این کلمه مانند «تأبّط شرّا» اسم شرّ است براى آنچه بآن نمىتوان رسید مگر، با خواهش بوسیلهى عمل صالح.

دیدگاهتان را بنویسید