چشمه های آب معدنی باداب سورت • مجله تصویر زندگی

روستای صور بهدلیل قرارگرفتن در منطقهای کوهستانی و همچنین داشتن زمستانهای طولانی و آبی که از ذوبشدن برف کوهستانها حاصل میشود، بسیار پر آب است. در این فصل آب و هوا بسیار عالی است و به دلیل بالا بودن سطح بارش، چشمهها بسیار پر جوش و خروش هستند و حوضچهها با آبی فراوان، انتظار شما را میکشند. آب معدني تاپ تاپان از چند چشمه صاف و زلال تشكيل شده و درجه حرارت آب آن نيز در فصل سرما و گرما ثابت و در محل سرچشمه 20 درجه سانتي گراد بالاي صفر و رسوبات آن قهوه اي رنگ است.

اين شهر از قبل از اسلام وجود داشته است. حالا اگر شما هم دوست دارید با فرهنگ و سنت مردم بناب از گذشته تا امروز آشنا شوید، این حمام جای مناسبی است. شاید شما هم نام عروس تالاب های شمال غرب ایران را شنیده باشید. اگر شما هم اهل این ورزش کالریسوز هستید، وسایلتان را بردارید. در سال 741 هـ.ق امير مبارزالدين محمد مؤسس سلسله آل مظفر، كرمان را تصرف كرد.

این پارک را میتوانید در 5کیلومتری جاده بناب به عجب شیر پیدا کنید. آثار قدیمی کشفشده در این منطقه مانند ظروف سفالی و فلزی و نشانههایی که از تمدن شهری بناب، در عمق چندمتری زمین پیدا شدهاند، قدمت چندهزارساله این شهر را تأیید میکند. همچنین از شهری مانند تهران میتوانید با خرید بلیط هواپیما ماکو به این شهر سفر کنید. پر واضح است که در چنین شهری باید توقع هوایی سرد در زمستان و خنک و دلنواز در بهار و تابستان داشته باشیم.

در حال حاضر بخشی از صحن آن به تکیه شهدای جنگ تحمیلی اختصاص یافته است. محدوده اين شهرستان قبلاً از توابع بخش ملاوي خرمآباد بود و در حال حاضر به شهرستان تبديل شده و مركز آن شهر پلدختر است. تا مدتها این مکان یک حمام عمومی بود. طبقه بالایی ساختمان، جایگاه نگهبانی بود. رودخانهای که از وسط روستا عبور میکند، آن را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده است.

با عبور آب از خاک ، از میکروب ها و میکروارگانیسم هایی که در داخل خاک وجود دارند نیز عبور می کند. عرصه چشمه های نامیرای باداب سورت اروست ۲۰۰ هکتار است و از آنجائیکه آب چشمه از هر مسیری حرکت کند پلکان ها و آثار زیبایی از خود بر جای می گذارد، در گذشته های خیلی دور که آب چشمه بسیار زیاد بوده است بر روی سرزمینی به مساحت حدود سه هکتار پلکان ها و آثار بسیار زیبایی ایجاد کرده است. همه ما با هر دین و آئین و نژاد و ثروت، روزگاری مهمان همین صفحه خاکی میشویم.

این مجتمع دارای سه استخر سرپوشیده (دو استخر عمومی برای زنان و یك استخر عمومی برای مردان)، چهار واحد سونای خشك، دو واحد سونای بخار، حوضچههای آب سرد، دوشهای آب سرد و گرم ، چند واحد حوضچه تحت فشار (جكوزی)، بخش فیزیوتراپی با امكانات مجهز، بوفه، رستوران و سالن های انتظار است. بهداشتی شدن چشمههای آب گرم نیز کمک بسیار زیادی در جذب گردشگر به سرعین کرده است, بیشتر چشمههای آب معدنی منطقه اکنون به صورت استخرهای سرپوشیده و با امکانات کامل در آمده که غالبا به صورت دو سانس هم برای آقایان و هم برای خانم ها فعالیت مینمایند.

در این صورت اگر مدرنیزه کردنی درکار باشد میتوان استنباط کرد که این امر بیش از اینکه به اصطلاح «ترکمن» مربوط شود، با مفهوم «اسلامیت» ارتباط مییابد. بناب از مرطوبترین قسمتهای ایران است و این یعنی اینکه پوشش گیاهی غنی دارد. این شهر به دلیل قرارگرفتن در کنار رودخانه صوفیچای و دامنه جنوبی کوه سهند و همچنین هوای معتدلش، یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار در شمال غرب ایران است. همین معماری جالب هم دلیل دیگری است که گردشگران، عاشق این مکان شوند.

وي با اعلام اينکه گيلان ، استاني زيبا و گردشگرپذير نياز به معرفي بيشتر دارد ، اظهار داشت: استان گيلان به دليل داشتن کوه، دريا، جنگل، مزارع سرسبز، مناطق حفاظت شده و پارکهاي جنگلي، جاذبه هاي بسيار تاريخي و طبيعي، روستاهاي تاريخي و حضور مردماني خونگرم و مهمان نواز از اقوام مختلف بستر مناسبي براي توسعه گردشگري است. تاکستانها، مزارع صیفی و مزارع دیمی گندم و جو در مناطق مختلف بناب به چشم میخورند. منطقه حفاظت شده قیصری یکی از مناطق حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری است که 20 درصد از مساحت 10 هزار هکتاری آن در شهرستان اردل و 80 درصد آن در شهرستان کوهرنگ واقع شده است.

به همین دلیل هم هست که از مناطق نیمهکوهستانی بهشمار میرود. روستاهای اطراف بناب به دلیل آبوهوای مطبوعشان در بیشتر ماههای سال، بهترین تفرجگاه برای مسافرانی است که به طبیعتگردی علاقه دارند. به همین دلیل بزرگ علوی در تمام داستانها و رمانهایش سعی برای به تصویر کشیدن زیر و بم و تمام وقایع، اتفاقات و وضعیت دوره زندگیاش داشت. در روزگار کهن این شهر عراق نام داشت که در زمان تسلط اعراب بر ایران عراق عجم نامیده میشد که شامل بسیاری از استانهای همجوار امروزی میشد.

با ورود به ابتدای لیزی سنگی، ناخودآگاه از انتهای آن سر در خواهی آوردبدون اینکه اختیاری بر کنترل خود داشته باشی چراکه صیقل و لیزی سنگ، از صابون خیس نیز، بیشتر شده است. البته برای اینکه حقوق زارعان و اربابان در زمینهای پاییندست شهر ضایع نشود، استفاده از نهر خیابان یک پیششرط داشت؛ آب جاری میان خیابان نباید تا زمانی که از دروازه پایینخیابان بیرون میرفت، برای زراعت و مصارف کلی دیگر استفاده شود. حمام مهر آباد یکی از بناهای تاریخی بناب است و ساخت آن به زمانی برمیگردد که صفویان در بناب حکومت میکردند. این بوستان طبیعی با چشمهای پر آب در شمال شهر محلات و در دامنهی قله هفتاد قله، بلندترین نقطه شهر محلات، قرارگرفته است.

خوبی این پارک این است آلاچیقهای متعددی دارد و با خیال راحت میتوانید ماشینتان را تا نزدیکی آلاچیقتان ببرید. تا پایین دامنه که مسیر آسفالت است و با ماشینتان میتوانید به کمپ برسید. اینجا میتوانید انواع حواصیل، مرغ ماهیوار، خوتکا، لکلک و پرندههای دیگر را از نزدیک ببینید. فرودگاه گلستان در شمال شهر گرگان نزدیک به نمایشگاه بین المللی گلستان واقع شده است. آبگرم ساری سو: این آبگرم در مرکز شهر سرعین واقع شده است. در حالی که خود تخت جمشید (کاخ پارسه) در این عهد شهر قابل توجهی نبوده است و این موضوع این سؤال را برمی انگیزد که آیا منظور از خود شهر پارسه/پرسپولیس، شیراز نبوده است.

دیدگاهتان را بنویسید